Ciekawostki Historyczne

Co im się wydaje o procesach historycznych?

Dzisiejsze zestawienie będzie nieco inne niż zwykle. Tym razem prześledzimy nowinki wydawnicze traktujące o pewnych szerszych zjawiskach. Przeniesiemy do Republiki Weimarskiej by poznać korzenie nazizmu. Przyjrzymy się polskiej narzuconej rewolucji 1939–1956 i temu, jak I wojna światowa wywróciła świat do góry nogami.

Chociaż takie książki na pierwszy rzut oka często wydają się dziwne, jedno jest pewne – warto je przeczytać. Bez znajomości informacji w nich zawartych, ciężko jest zrozumieć, dlaczego historia Europy i świata potoczyła się tak, a nie inaczej.

Przedstawiamy Wam kolejną odsłonę cyklu, w którym prezentujemy książki nadesłane do naszej redakcji przez wydawców.

zestawienie okladkaPrześniona rewolucja, Andrzej Leder (Krytyka Polityczna)

Czy słyszeliście kiedyś o rewolucji w Polsce w latach 1939-1956? Ja też nie. Formalnie coś takiego nigdy się nie wydarzyło i w podręcznikach próżno szukać informacji o niej.

Andrzej Leder, filozof kultury, bierze pod lupę zmiany, jakie zaszły w polskim społeczeństwie od wybuchu wojny do przesilenia z roku 1956. Ten okres pozostawił w nas traumy, o których nie chcemy mówić, a które mimo to nadal wpływają na nasze codzienne życie.

Wydarzenia okresu owej nienazwanej rewolucji jak nic innego zmieniły mentalność wszystkich Polaków.

Dalsza część artykułu pod ramką
Zobacz również:

zestawienie okladkaTaniec w słońcu. Geniusz, celebra i kryzys prawdy w epoce nowoczesnej, Modris Eksteins (Zysk i S-ka)

Wielu z nas czytając o drugiej wojnie światowej i zbrodniczej ideologii, która przyświecała Niemcom, zadaje sobie pytanie o to, skąd wziął się nazizm.

Profesor z Toronto podejmuje się trudnego zadania odpowiedzenia na to pytanie i robi to w sposób absolutnie nietuzinkowy. Jako oś swojej historii obiera proces handlarza dziełami sztuki Ottona Wackera.

Krążąc wokół niego i obrazów Vinceta van Gogha jakby mimochodem opisuje niepowstrzymany marsz Hitlera po władzę. Kolejne etapy procesu, świadkowie, opinie, ekspertyzy – wszystko to składa się w fascynującą całość.

zestawienie okladkaŚwięto wiosny. Wielka Wojna i narodziny nowego wieku, Modris Eksteins (Zysk i S-ka)

Wybuch I wojny światowej zmiótł Belle époque. Po roku 1914 nic już nie miało być więcej takie same. Tytuł książki pochodzi od tytułu baletu niezwykłego kompozytora Igora Strawińskiego – „Święto wiosny”.

Ta szokująca produkcja była jakby zwiastunem nowego, które miało już wkrótce nadejść i przemeblować świat, jaki znali ówcześni ludzie.

Modris Eksteins chwyta i przelewa na papier ulotny moment – moment końca ery i przejścia do zupełnie nowej Europy.

Trafiły do nas także następujące książki:

Historia słabych. Reportaż i życie w dwudziestoleciu (1918-1939), Urszula Glensk (Universitas) – „Jak reporterzy opisali przedwojenną rzeczywistość i jak rozwinęli nowy gatunek literacki? Tych pytań równolegle nie zadawali dotąd badacze Dwudziestolecia.” (fragment notki promocyjnej)

Taniec mocarstw. Walka o dominację w Europie od XV do XXI wieku, Brendan Simms (Wydawnictwo Poznańskie) – „Na przestrzeni wieków ludzkość była świadkiem powstania i upadku wielu ogromnych tworów politycznych. Rozległe imperia, królestwa i republiki wydają się normą.” (fragment notki promocyjnej)

Wieniawski. Droga do gwiazd, Katarzyna Maria Bodziachowska (Oficyna Wydawnicza RYTM) – „Powieść Katarzyny Marii Bodziachowskiej pt. „Wieniawski – droga do gwiazd” stanowi osobliwy, literacki zapis ostatnich dziesięciu dni życia wielkiego mistrza skrzypiec.” (fragment notki promocyjnej)

Maria Tudor. Pierwsza królowa, Linda Porter (Wydawnictwo Astra) – „Do tytułowej bohaterki Linda Porter stara się podejść historycznie i zarazem indywidualnie. Przedstawia kobietę z krwi i kości, uwikłaną w dworskie intrygi od kolebki, wrażliwą, często samotną, nie mogącą liczyć na najbliższą rodzinę, rywalizującą z młodszą siostrą.” (fragment notki promocyjnej)

 

Zobacz również

Co im się wydaje na długie zimowe wieczory

Czasem pod choinką znajdujemy wszystko, tylko nie to, co chcielibyśmy dostać. Jeśli i Wam się to zdarzyło w tym roku, mamy doskonały pomysł, jak możecie...

29 grudnia 2015 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Co im się wydaje o Armii Krajowej?

Jesteśmy w szczytowym okresie sezony prezentowego i nie jeden z nas głowi się, co sprezentować swoim bliskim. Zamiast czytać sążniste listy propozycji podarunków świętego Mikołaja,...

8 grudnia 2015 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Co im się wydaje o nazistach?

Dziś zajmiemy się nazistami. Wszystkich, którzy zaczną pisać, że naziści to tacy kosmici, odsyłamy do artykułu wyjaśniającego tę kwestię. Przejdźmy jednak do rzeczy. Będzie o...

13 października 2015 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Co im się wydaje o Generalnym Gubernatorstwie

Kiedy dziś myślimy okupacja, przed oczyma stają nam sceny żywcem wyjęte ze zdjęć z Generalnego Gubernatorstwa. Marionetkowe państewko, utworzone z woli Hitlera jest dla nas...

23 września 2015 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Co im się wydaje o różnościach

Tym razem w zestawieniu mamy lekki misz-masz. Trudno byłoby nam nie wspomnieć o nowej książce Jana Wróbla, jaka zabiera nas do świata słynnych Polaków i...

11 września 2015 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Co im się wydaje o II wojnie światowej?

Druga wojna światowa to najszerzej i najdokładniej opisany okres w historii. Trudno się zatem dziwić, że do naszej redakcji przychodzi całkiem sporo książek na ten...

26 sierpnia 2015 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.