Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Sowiecki skok stulecia! Ukradli nam ponad 50 miliardów dolarów

Wielki skok towarzysza Stalina. (podobizna Józefa Stalina, autor William Timym; domena publiczna)

Wielki skok towarzysza Stalina. (podobizna Józefa Stalina, autor William Timym; domena publiczna)

Teoretycznie Polska była w gronie państw, które wygrały drugą wojnę światową, jednak Stalin miał to w nosie. Gdy tylko ucichły wojenne wystrzały rozpoczęła się gigantyczna grabież „sojuszniczego” kraju. Sowieci wywozili wszystko, co się dało. Ich łupem padały przede wszystkim zakłady przemysłu ciężkiego, które rozmontowywali do ostatniej śrubki. 

Bezpieczne nie były też ani tory kolejowe, rozmontowywane i wywożone do ZSRR, ani bydło rekwirowane i pędzone stadami na wschód, ani węgiel ze Śląska „wyzwalany” przez „trofiejne” komanda. Słowem, czego Niemcy nie zdążyli rozgrabić, tym zaopiekował się Stalin.

Wspólnie z serwisem Deser.pl zapraszamy na film oparty na artykule autorstwa Dariusza Kalińskiego: Rosja jest nam winna 54 miliardy dolarów. Poznaj prawdę o tym, jak Sowieci ograbili Polskę. Pełną, tekstową wersję materiału znajdziecie TUTAJ. Zapraszamy też do odwiedzenia stron Deseru.pl i zapoznania się z dyskusją pod filmem.

Artykuł porusza następujące tematy:

  Czas akcji:

   Miejsce akcji:

    Komentarze (6)

    1. piotr34 Odpowiedz

     Bardzo ciekawy i potrzebny artykul ale…to nic w porownaniu z tym co zagrabili u nas Niemcy.Ostatnio pojawila sie w ksiegarniach ksiazka napisana przez Gotz Aly „Panstwo Hitlera”.Ksiazka ta opisuje skale i SPOSOBY rabunku stosowane prze okupantow niemieckich-ksiazka jest prawdziwie szokujaca a opisane tam sposoby i skala przerastaja dosc prymitywna sowiecka grabiez co najmniej 10 krotnie.Opisuje on zarowno zwyczajna grabiez czy prace przymusowe jak i skomplikowane mechanizmy finansowe(jak przerzucanie inflacji na kraje okupowane,przymusowy zakup niemieckiej pozyczki wojennej,oszustwa na obligacjach i akcjach w tym tzw.aryzacje mienia,oszustwa na podatkach,tzw.kupony wojenne,druk waluty bez pokrycia itp itd).Naprawde warto poczytac.

     P.S.Powiem tylko ze autor ocenia skale niemieckiej grabiezy na kilka bilionow dolarow w tym znaczna czesc w Polsce.

    2. Adam Odpowiedz

     Ile niemcy wywieźli?

     Sowieci wywozili przede wszystkim z terenów po niemieckich, a to że dostały się Polsce to już nikogo nie obchodziło…
     Możesz poprosić o rekompensatę Ukraińców? Oddadzą ci….

    3. Nasz publicysta | Redakcja Odpowiedz

     Wybrane komentarze do wideo z serwisu wykop.pl
     http://www.wykop.pl/link/2712151/sowiecki-skok-stulecia-ukradli-nam-ponad-50-miliardow-dolarow/

     azzie:
     Lepiej przegrać przeciwko USA niż wygrać wspólnie z czerwoną zarazą. Wystarczy porównać losy Polski i Niemiec Zachodnich, Korei południowej, Japonii…
     Czy jest jakaś kraj który skorzystał na współpracy z czerwonymi m..dami?
     skud:
     @azzie: oni wszyscy grali do jednej bramki, USA podłączyło się do wojny jak już wszyscy byli słabi, ewakuowało złoto i niemieckich naukowców.Wszyscy nas w czasie wojny sprzedali i wszyscy zgodnie oddali ruskim, bo tak było wygodnie.USA liczą się tylko z bogatymi i silnymi państwami, teraz jesteśmy sojusznikiem USA i wrogiem Rosji co z tego mamy? xD
     szcz33pan:
     @skud: mamy wprowadzone embarga do Rosji ( ͡° ͜ʖ ͡°).

     niepojete:
     Pierwszy raz komentuje wykop na taki temat bo dosłownie w zeszłym tygodniu pytałem moją babcię jak to było z tym „wyzwoleniem”. W marcu ’45 babcia skończyła osiem lat i wydaje mi się, że miała już prawo pamiętać jak ruscy „przechodzili przez Polskę”. Dla niektórych TL;DR
     Niewielka wieś na północ od Poznania – Lulin (52°34’45.5″N 16°42’27.3″E), kiedy władzę we wsi objął Niemiec było tak – pracuj i nie marudź. Szczęście mieli wielkie, że wieś trafiła na bauera, który żadnego z chłopów nie wysłał do obozów, ani do gazu. Panujący, od którego dostawali czasami dodatkowy przydział cebuli lub mąki – zapisał się w pamięci babci w sposób dla mnie zaskakujący.
     Gospodarstwo, krowy, konie, sprzęt rolniczy, zadbany dworek – taki obraz zastał i zostawi za sobą okupant przed ucieczką w ’45. Zanim jednak uciekł, bauer zrobił coś jeszcze – poradził chłopom we wsi, żeby wypędzili zwierzęta do lasu, sprzęty zamurowali w piwnicach, poukrywali i zakopali jedzenie.
     Babcia na temat wkroczenia wyzwoleńczej Armii Czerwonej opowiadała bardzo zdawkowo, niechętnie. Dużo więcej dowiedziałem się na temat „jak to było za Niemca” niż to, co było później. Wystarczy powiedzieć, że po wizycie Rosjan nie było na czym spać, bo brali nawet pierzyny. Rozkradli wszystko, co udało im się znaleźć, co miało potencjalnie jakąś wartość – nawet wyrywali kolorowe kafelki w dworku. Nikt się nie spodziewał, żeby widły we wsi też ukrywać.
     Być może perspektywa jednej osady to za mało, żeby osądzać tamte czasy. Z pewnością część z Was usłyszała od dziadków okrutne historie, jakie ich spotkały ze strony Niemców i nie mam zamiaru tego podważać. Mimo wszystko wizerunek Rosjan od strony Pałacu kultury i samymi pozytywnymi postaciami z „Czterech pancernych i pies” to za mało.
     Kaczypawlak:
     @niepojete: U mnie w rodzinie jak było „wyzwolenie” to ruskie po pijaku kopały ziemniaki, do tego kradli słupy telegraficzne (dosłownie), niektórych zastraszali bronią, że są niemieckimi agentami, a robili tak wobec ludzi, którzy uciekali do lasu przed Niemcami, jeden z nich się po tym załamał i do końca życia siedział w psychiatryku (rodzony brat mojej babci). Sprawa dotyczy wsi Daltrozów w grójeckim.
     Piromanx:
     Przecież Rosja to pijawka, tak jak żerowała na nas tak teraz żeruje dalej tylko, że na innych narodach.
     RedBaron:
     @Piromanx: cały czas na nas żeruje np najdroższy gaz w UE
     berzerk:
     @Piromanx: każde mocarstwo jest pijawką

     rea9:
     Pozniej przychodzi jeden z drugim madrym i biadola ze Sowieci do nas dokladali hehe

     Munchhausen:

     Oj tam. Przecież zostawili nam pomniki, które możemy podziwiać do dzisiaj ( ͡° ͜ʖ ͡°)

    4. Nasz publicysta | Redakcja Odpowiedz

     I jeszcze dwa wykopowe komentarze
     http://www.wykop.pl/link/2712151/sowiecki-skok-stulecia-ukradli-nam-ponad-50-miliardow-dolarow/

     kult_cwaniaka:
     Tzn. grabież z naciskiem na różne ciekawe mniej lub bardziej skomplikowane rzeczy z tymi dziwnymi, długimi niemieckimi napisami z ziem, które to właśnie Stalin włączył do nowo tworzonej pod jego dyktando Polski ludowej, przesiedlając na nie Polaków ze znacznie mniej rozwiniętych obszarów za Bugiem. No, ale to bzdurka jakaś można ten fakt pominąć włączyć do wspólnego mianownika pod tytułem „ukradł nam”.

     Japki:
     I kiedy w końcu wystawimy Federacji Rosyjskiej rachunek za to wszystko?

    Dodaj komentarz

    Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.