Ora et labora - dewiza świętego Benedykta z Nursji - będzie przyświecała naszemu zestawieniu. Bierzemy się do pracy, modląc się o koniec upałów. Trochę postraszymy Was Świętym Oficjum i ewentualnym przypiekaniem w czasie przesłuchania. Zabierzemy w świat średniowiecznych symboli, a na koniec przeniesiemy się na moment do Jerozolimy, by zobaczyć z bliska trędowatego króla.
Przedstawiamy Wam kolejną odsłonę cyklu, w którym prezentujemy książki nadesłane do naszej redakcji przez wydawców.
Ze świata średniowiecznej symboliki. Gest i forma przysięgi w chrześcijańskiej Europie, Michalina Duda, Sławomir Jóźwiak (Universitas)
W średniowiecznej Europie gesty były szalenie ważne. Wśród nich szczególną rolę odgrywało składanie przysięgi.
Autorzy książki zabierają czytelnika w świat rozbudowanego ceremoniału, w którym każde skinienie i każdy przedmiot ma swoje znaczenie.
Jak składali przysięgi członkowie Zakonu Szpitala Najświętszej Maryi Panny w państwie krzyżackim? Na co przysięgali król Anglii Edward III i król Francji Jan II Dobry, gdy zawierali pokój? Czy przysięga mogła uwolnić od ekskomuniki? Na te wszystkie pytania odpowiadają autorzy książki.
Heretycy i inkwizycja w średniowieczu, Jörg Oberste (Wydawnictwo WAM)
Obecny kształt wielkich religii chrześcijańskich wykuwał się w ogniu i to dosłownie. Jak stwierdza autor książki, obdarzając mianem heretyków, zniesławiano i prześladowano tych wszystkich, którzy obstawali przy swym odmiennym punkcie widzenia, sprzeciwiając się ustalonej prawdzie wiary.
Strażnicy tej prawdy zwalczali ich bezlitośnie, ogniem i mieczem starając się wyplenić wszelkie odstępstwa. Tych z czasem było coraz więcej, co ciekawie pokazuje w swojej książce Jörg Oberste.
Dowiemy się, skąd się wzięli i jak działali inkwizytorzy. Poznamy kulisy procesów i przesłuchań oraz zajrzymy w tajne akta, by dowiedzieć się, jak skończyli oskarżeni. Jeśli interesują Was heretycy i inkwizycja, tej pozycji nie możecie przegapić.
Baldwin IV. Król Trędowaty, Bernard Hamilton (Wydawnictwo Poznańskie)
Jego ciało stopniowo się rozpadało, a jego twarz skrywała maska mająca oszczędzić postronnym widoku jego zeszpeconej przez trąd twarzy.
Mimo poważnej wyniszczającej choroby, król Jerozolimy Baldwin IV zapisał się w historii jako ten, który bronił państwa założonego przez krzyżowców przed zakusami Saladyna. Bernard Hamilton przedstawia jego wieloletnie zmagania z silami rozdzierającymi Królestwo Jerozolimy od środka.
Najtrudniejszym zadaniem, jakie przed nim stało, było utrzymywanie przynajmniej pozornej równowagi pomiędzy zwalczającymi się stronnictwami, próbującymi wyrwać władzę z rąk coraz słabszego władcy. Baldwin IV nie porzucał też walki z muzułmanami, wzbudzając tym podziw własnych rycerzy i szacunek słynnego Saladyna.
Trafiły do nas także następujące książki o średniowiecznej tematyce:
Lancasterowie i Yorkowie. Wojna Dwóch Róż, Alison Weir (Wydawnictwo Astra) – „Wojnę, jaką toczyły o angielski tron rody Lancasterów i Yorków, cechowały zdrada, kłamstwo i jedne z najkrwawszych, najbardziej dramatycznych bitew średniowiecznej Anglii.” (fragment notki okładkowej).
Fryderyk II Hohenstauf. Cesarz rzymski, Jerzy Hauziński (Wydawnictwo Poznańskie) – „Fryderyk II Hohenstauf (1194-1250) był cesarzem rzymskim, królem Sycylii i Jerozolimy. Jego zwolennicy upatrywali w nim reformatora świata, apostoła nowej ewangelii i władcę wieku złotego.” (fragment notki okładkowej).
Ruś, Artur Kijas (Wydawnictwo Poznańskie) – „Założona przez Wikingów w drugiej połowie IX wieku Ruś szybko wypłynęła na arenę wielkiej polityki. Wojownicy ruscy wyprawiali się do Konstantynopola i na dalekie azjatyckie stepy, niszcząc państwo potężnych niegdyś Chazarów.” (fragment notki okładkowej).
Bitwa na Kosowym Polu 1389, Ilona Czamańska, Jan Leśny (Wydawnictwo Poznańskie) – „W 1389 roku na Kosowym Polu została stoczona jedna z najbardziej przełomowych w historii Europy bitew. Turcy wtargnęli do Europy 37 lat przed nią, po dwóch latach zaczęli organizować najazdy na Półwysep Bałkański, a po śmierci cara Stefana Dušana rozpoczęli podbój ziem serbskich.” (fragment notki okładkowej).
Co im się wydaje. O co chodzi?
Co tydzień przedstawiamy wam książki nadesłane do naszej redakcji. Wydawcom i autorom gwarantujemy, że każda bez wyjątku pozycja jaką otrzymamy trafi do jednej z edycji naszego zestawienia. Nasz adres znajdziecie w rubryce „Kontakt”. Możecie też zajrzeć do poprzedniego odcinka „Co im się wydaje?”.
KOMENTARZE
W tym momencie nie ma komentrzy.