Ciekawostki Historyczne

Amerykanie są przekonani o własnej nieomylności i moralnej wyższości. Tymczasem historia pokazuje, że często nie byli lepsi od przedstawicieli innych narodów. A w wielu przypadkach okazali się po prostu totalnymi naiwniakami, błądzącymi jak dzieci we mgle.

Prezentujemy Wam kolejne zestawienie TOP10, jak zawsze oparte na publikowanych przez nas artykułach. Tym razem przenosimy się za ocean, by przyjrzeć się bliżej niezwykłym historiom rodem z USA. Zdemaskujemy, jak prawdziwy obraz Ameryki różni się od tego, który kreują sami zainteresowani.

Kto by się spodziewał, że w swej głupocie Amerykanie:

Amerykanin moim potomkiem? No way! (źródło: domena publiczna)

10.

Uwierzyli, że mieszka wśród nich zaginiony dziedzic polskiego tronu. John Sobieski, bohater wojny secesyjnej, twierdził, że był prawnukiem króla Jana III Sobieskiego. O prawach Johna do korony rozpisywano się w wielu gazetach, często przy tym myląc zwycięzcę spod Wiednia z Tadeuszem Kościuszko… (przeczytaj więcej na ten temat).
Te jaja można spokojnie pokazać, nawet w Afganistanie (źródło: domena publiczna).

9.

Nawet nie chcąc nikogo urazić potrafili popełnić straszną gafę. Porucznik Sean Parnell podczas wojny w Afganistanie bardzo nie chciał dotknąć swoich gospodarzy mową ciała. Tak mocno się przy tym wyginał, że jego spodnie tego nie wytrzymały. W tej sytuacji pokazał Afgańczykom znacznie więcej, niż by chciał… (przeczytaj więcej na ten temat).
Co się martwisz? Mnie zabija mój fryz! (źródło: domena publiczna)

8.

Byli skłonni wybrać oszałaniający wygląd zamiast długiego życia. Jean Harlow, legenda Hollywood, w latach trzydziestych podbiła ekrany swoją blond czupryną. Trująca mieszanka, którą rozjaśniała swoje włosy, obciążyła jej organizm na tyle, że zmarła w wieku zaledwie 26 lat (przeczytaj więcej na ten temat).
Takiej linii obrony nikt się nie spodziewał (źródło: domena publiczna).

7.

Udowodnili, że można popełnić samobójstwo… przez przypadek. Clement Valladingham, adwokat z Ohio, w 1871 roku bronił swojego klienta przed zarzutem morderstwa. Starał się przekonać przysięgłych, że ofiara zabiła się sama. Demonstracja tej teorii w praktyce skończyła się dla niego tragicznie (przeczytaj więcej na ten temat).
To karaluch czy Japończyk? (fot. Anders L. Damgaard)

6.

Mieli ludobójcze zapędy nie gorsze od tych, jakimi pogardzali później w Europie. W ankiecie z 1943 roku aż 70 % respondentów uważało, że pokój możliwy będzie tylko wtedy, gdy wymorduje się wszystkich Japończyków. Jak widać także Amerykanie potrafili traktować inne narody jak karaluchy… (przeczytaj więcej na ten temat).
Belle Gunnes. Jak tu jej nie zaufać? (źródło: domena publiczna)

5.

Nie wpadli na to, że kobieta zapraszająca do domu dziesiątki kandydatów na męża (i nie wypuszczająca żadnego) może być seryjną morderczynią. Belle Gunness w 1902 roku „przypadkiem” ugodziła siekierą w głowę swojego męża, którego poznała wcześniej przez ogłoszenie. Wkrótce okazało się, że nie był on jedynym mężczyzną, który zamiast szczęścia w ramionach wdowy otrzymał nagłą śmierć (przeczytaj więcej na ten temat).
Takie są skutki goszczenia U-boota (pocztówka Williego Stöwera z 1917 r.).

4.

Nie podejrzewali niemieckiego U-Boota o jakiekolwiek złe zamiary. W 1916 roku, jeszcze zanim USA przystąpiły do I wojny światowej, jeden z niemieckich okrętów podwodnych gościł z honorami w porcie Baltimore. A kilka godzin później, pod bokiem bezczynnych amerykańskich niszczycieli, zaczął topić statki ententy… (przeczytaj więcej na ten temat).
Spadochrony nad płonącym Śródmieściem. Czy i tym razem zrzut dostał się w niemieckie ręce? (źródło: domena publiczna)

3.

Zamiast pomóc powstańcom warszawskim przysłużyli się Niemcom. Przeprowadzony 18 września 1944 roku zrzut miał przynieść ulgę udręczonym obrońcom miasta. Tymczasem akcja lotnicza została przeprowadzona tak niefortunnie, że większość zasobów dostała się w niemieckie lub rosyjskie ręce (przeczytaj więcej na ten temat).
Generał Douglas MacArthur. Pewność siebie w każdym calu (źródło: domena publiczna).

2.

Byli przekonani, że zakończą wojnę koreańską pełnym sukcesem już w listopadzie 1950 roku. Dowódca amerykańskich wojsk, generał Douglas MacArthur, zapewniał w październiku prezydenta Trumana, że operacja jest już właściwie wygrana. Pyszałkowaty generał nawet nie spodziewał się, że konflikt potrwa jeszcze prawie 3 lata… (przeczytaj więcej na ten temat).
Panie Stalin, uwielbiam Pana! (źródło: domena publiczna)

1.

Wierzyli, że ZSRR to wspaniały kraj pod rządami dobrotliwego „wujka Joe”. Istotną rolę w kształtowaniu tego obrazu pełnił ambasador USA w Moskwie Joseph E. Davies. W 1937 roku był świadkiem jednego z procesów przeprowadzonych w ramach Wielkiej Czystki. Skomentował go jako przykład godnej podziwu skuteczności wymiaru sprawiedliwości… (przeczytaj więcej na ten temat).

KOMENTARZE (15)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Anonim

Cóż, murrica. ;)

Ewe

Dla odmiany może 10 dowodów na to, że Polacy to idioci? Takie spojrzenie na naszą historię byłoby na pewno ciekawe i odbiegające od przyjętej martyrologii.

Bigda

Z tymi Japończykami to sobie wyjątkowo dobrze poradzili mimo wszystko.

  Aleksandr

  To nie amerykańskie nuki przekonały Japonię do kapitulacji, lecz nadchodząca Armia Czerwona. Chodziło tylko o jedno – o Rodzinę Cesarską.

Magda Meteora

Doprawdy, nie rozumiem jak mozna wziąć 10 idiotycznych sytuacji i na ich podstawie wnioskować o całym narodzie. To samo mozna napisac o Polakach czy kimkolwiek innym biorąc 10 najgłupszych wydarzeń historycznych i poprzez nie uogólniac idiotyzm na całe państwo. Co za debilny artykuł…

  Anonim

  Tylko hamerykańcy już tacy specyficzni som…

  Bismarck

  Rzecz w tym że Amerykanie to naród tępy i nie myślący. Ich mózgi są przeżarte propagandą a zbyt duża wolność jest wrogiem większym niż ZSRR w czasach zimnej wojny. Amerykanie robili wiele głupot i złych rzeczy. W tym zestawieniu wybrano tylko dziesięć, ale spokojnie można by wybrać 50 albo nawet więcej jeśli ktoś by się postarał.

obieżyświat

Ten nagłówek jest kretyński.

xiaoluohan

Naglowek krzykliwy, a pozniej juz coraz gorzej.10 nie zwiazanych ze soba faktow na przestrzeni blizej nieokreslonego czasu i przestrzeni bez zwiazku przyczynowo skutkowego ma rozstrzygac na temat wielomilionowego narodu? Kazdy licealista wie, ze wsrod naszej histori i wsrod nas polakow nigdy nie brakowalo ludzi z podobna historia czy to wsrod prostych ludzi czy tez elit politycznych o dowodcach szeroko pojetych polskich sil zbrojnych nie mowiac, ale jedna ceche mamy wspolna mianowicie uwazamy sie za lepszych od innych najczesciej bezpodstawnie dlatego tez inne narody tak dziwnie czasem na nas patrza.
Niewiem czy autorka tego hmmm sam niewiem czego oglada chociazby jakikolwiek serwis informacyjny gdzie w 15 min mamy nastolatki, ktore zjadaja tasiemce i inne tego typu „rzeczy”, o „niepowodzeniach polskich elit politycznych niewspominajac czy o matkach mordujacych wlasne dzieci (przebijajaca kazdy z punktow, histori z Sosnowca)! Z jednego serwisu mozna taka liste stworzyc.
Na koniec co do idiotyzmu na naszym podworku, moge polecic ksiazke po ktora sam pofatygowalem sie do Polski mianowicie „Jakie piekne samobojstwo” Ziemkiewicza.
Ze stawianymi tezami zgadzac sie nie trzeba, ale z faktami historycznymi juz trudniej polemizowac, ale mozna to chociaz nazwac publicystyka…

Anonim

ten aktykul to dowód na to że i w Polsce nie brak idiotów …. generalizujących że aż mdli

ffwerwe

[Komentarz usunięty przez Redakcję z powodu wysokiego stężenia wulgaryzmów. Prosimy o wyrażanie swoich opinii w kulturalny sposób.]

  cichy

  Tekst, który napisałeś wskazuje, że powiedzenie „kto się urodził lujem, ten kanarkiem nie umrze”. Chamstwo i głupota to wszystko na co cię stać.

Nasz publicysta | Autor publikacji | Redakcja

Garść komentarzy do artykułu z naszego facebookowego profilu
https://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne/posts/1115834165111908

Teresa K.:
Wielu Amerykanów twierdzi, że Biblia została napisana po angielsku xDDD
Wojciech R.:
Wielu ? tzn. ilu ? … jakieś sensowne przykłady ? czy opowieści wujka przy kieliszku

Nasz publicysta | Redakcja

Kilka komentarzy z naszego profilu na fb:
https://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne/posts/1242373932457930

Krzysztof S.: amerykanie „nie zawsze grzeszą inteligencją”…rozumiem, że to politycznie poprawny eufemizm……

Witold K.: Ojej… A my przedstawiciele „starego świata” to sami mądrzy jesteśmy. Jesteśmy kontynuacją dzieł ateńczyków i rzymian. A guzik prawda. Jako Europejczycy mamy po prostu gigantyczny kompleks wibec Anerykanów, przedstaeiając ixh jako sympatycznych przygłupów. Tylko, że to oni są supermocarstwem, mają najlepsze uczelnie i to nie wzięło się z nikąd…

Natalia C.: Potęga Ameryki została zbudowana przez Europejczyków – Irlandczyków, Polaków, Anglików itd. Ludzi którzy uciekli od systemu wiedeńskiego. w skrócie Ameryka to twór wolnościowców z Europy. Sprawdź pochodzenie całego ich establishmentu, autorów tych wielkich budowli itd. Niemal co chwilę można znaleźć na Polaków (Tak jak w przypadku ostatnich 3 głów FED-u) Niemców (Trump) czy innych potomków Europejczyków którzy wyjechali realizować amerykański sen. Nie wspominając o Żydach którzy też mieli wkład w rozwój biznesu czy bankowości. zainwestowali w wolność prywatną, osobistą, gospodarczą. Stąd ich pozycja supermocarstwa. Odeszli od dawnych wartości. Obecnie wielkość USA to już mit. Dawno przeminęła. Są zadłużeni po uszy, największa inwigilacja świata, te „najlepsze uczelnie” też niewiele im dają bo wiedza przeciętnego Amerykanina jest na poziomie dziecka z podstawówki (ilu idzie do Princeton albo Yale? Niewielu bo nie ma tam takiego parcia jak u nas żeby mieć wyższe wykształcenie), nieustanne konflikty na tle rasowym, ceny szybujące w górę i bony żywnościowe. Skończyli jak WB. Z imperium do siedliska patologii. Ostatni 2 prezydenci skutecznie o to zadbali

Aleksander S.: Zgoda w całej rozciągłości wpisu. My, „Europejczycy” powinniśmy sobie pluć w brodę, że potęga Ameryki została tak na prawdę zbudowana przez tych, których Europa nie chciała – angielskich purytanów, włoskich biedaków, polskich chłopów, irlandzkich banitów…

Zobacz również

Druga wojna światowa

Historię piszą zwycięzcy. 9 faktów z II wojny światowej, których alianci powinni się wstydzić

Brytyjczycy i Amerykanie dopuszczali się podczas wojny najgorszych zbrodni. Zabijali i gwałcili, grabili i dawali upust swoim ludobójczym zapędom. Historia o tym nie pamięta tylko...

22 maja 2016 | Autorzy: Agnieszka Wolnicka

Niemal wszystko, co wiesz o Francji, to kłamstwo. Udowodnimy Ci to w 10 punktach

Francuzi to przeklęci tchórze i zdrajcy. Za to są świetnymi kochankami, potrafiącymi zadowolić każdą kobietę. Do tego od zawsze mają wspaniałą, wykwintną kuchnię, oraz stolicę,...

13 marca 2016 | Autorzy: Redakcja

Brytyjski humor razy 10. Historia wyspiarzy jest naprawdę pełna absurdów…

Mieszkańcy Wysp Brytyjskich od stuleci działają z humorem, którego Monty Python by się nie powstydził. Nadzy kucharze. Szpieg z licencją na rozśmieszanie. Absurdalne zgony. Kuriozalne...

10 stycznia 2016 | Autorzy: Agnieszka Wolnicka

Z procentami przez wieki. 20 dowodów na to, że alkohol rządzi światem

Przez stulecia wpływał na stosunki społeczne i finanse państw. Ludzie pili go dla zabawy albo z nałogu. Wpływał na życie pisarzy, polityków i... świętych. Pojono...

13 grudnia 2015 | Autorzy: Agnieszka Wolnicka

Moda, która zabija? 10 zaskakujących faktów z historii stylu

Kiedy miłośniczki mody mówią, że dałyby się zabić za ubranie z najnowszej kolekcji tego, czy innego projektanta, uznajemy to za formę ekspresji. dawniej było inaczej....

16 sierpnia 2015 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

10 prawdziwych historii, po których zwątpisz w istnienie szczęśliwego dzieciństwa

Porywane i gwałcone. Porzucane i okaleczane. Torturowane i głodzone. Zabijane w bestialski sposób. Dzieci żyjące w dawnych epokach często łączył okrutny los. Musiały walczyć o swoje...

12 lipca 2015 | Autorzy: Agnieszka Wolnicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.