Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Dom rozpusty i obiekt westchnień? 6 rzeczy, których nie wiecie o Pałacu Kultury i Nauki

Bierut i Stalin z Pałacem Kultury i Nauki w tle (fragment plakatu propagandowego z czasów PRL-u).Podobno miał stać tak długo, jak będzie trwać „wiara w człowieka” i „przyjaźń radziecka”. Związek Radziecki upadł, przyjaźni do komunistów raczej nam brakuje, w ludzi wierzymy coraz mniej, a Pałac? Jak stał, tak stoi. W jego 60. urodziny przedstawiamy sześć najciekawszych faktów związanych z „darem” Stalina.

1. Pałac Kultury i Nauki przed wojną?

Marzec 1936 roku. Otwarcie wystawy „Warszawa przyszłości” w Muzeum Narodowym. Prezydenci Stefan Starzyński i Ignacy Mościcki pochylają się nad makietą miasta, na której widoczny jest miniaturowy, przypominający kształtem rakietę kosmiczną budynek. Jest łudząco podobny do Pałacu Kultury i Nauki, ale przecież nikt jeszcze nawet o nim nie śni. Jak to możliwe?

Kartonowa rakieta na makiecie to „Wieża Niepodległości” projektu Juliusza Nagórskiego, słynnego współtwórcy hotelu Polonia. Strzelisty budynek miał stanąć przy Rondzie Waszyngtona na Saskiej Kępie, królując nad Warszawą i przypominając o potędze Polski po odzyskaniu niepodległości.

Niestety, realizacja tych planów nigdy nie wyszła poza szkice na desce kreślarskiej. A szkoda, bo być może mielibyśmy dwa podobne pałace.

Prezydent Stefan Starzyński wskazuje na projekt budynku Juliusza Nagórskiego, który miał górować nad Warszawą. Jakieś skojarzenia? (źródło: domena publiczna)

Prezydent Stefan Starzyński wskazuje na projekt budynku Juliusza Nagórskiego, który miał górować nad Warszawą. Jakieś skojarzenia? (źródło: domena publiczna)

2. Krakowskie inspiracje

Z założenia Stalina Pałac Kultury i Nauki miał przypominać Moskiewski Uniwersytet Techniczny. Nad ostatecznym kształtem i wysokością budynku przez długi czas debatował jednak zespół polskich i radzieckich architektów.

Głównodowodzący Lew Rudniew upierał się nad nadaniem budynkowi polskiego charakteru, Rosjanie wyruszyli więc w krajoznawczą wycieczkę po Polsce. Radziecki zespół odwiedził m.in. Kraków, Toruń, Kazimierz nad Wisłą, Zamość oraz Chełmno.

Czy wiesz, że ...

...Elena Ceaușescu chciała Nobla z chemii chociaż nie skończyła czterech klas podstawówki? Żona rumuńskiego dyktatora robiła międzynarodową "karierę" naukową. Wszystko dzięki temu, że podpisywała się pod pracami, których treści nawet nie rozumiała. Część z nich wykradał na Zachodzie rumuński wywiad.

...gdy w październiku 1963 roku Swietłana Alliłujewa, córka Stalina, poznała miłość swojego życia... w szpitalu? Była właśnie tuż po operacji wycięcia migdałków. Jej ukochany, Radża Brajesh Singh, w szlafroku i z watą w nozdrzach, cierpiał po usunięciu polipów z nosa.

...szpiegowskie gadżety mogły przybierać najbardziej niezwykłe formy? Posługujący się kodem Morse’a radionadajnik, który  informował żołnierzy U.S. Army o ruchach Wietkongu, miał kształt... psiej kupy!

...Stalin porównywał chińskich komunistów do… rzodkiewki, czerwonej na zewnątrz, ale białej w środku? W gronie najbliższych kolegów przezywał też Mao „Pugaczowem”, nawiązując do przywódcy nieudanego osiemnastowiecznego ludowego powstania.

Komentarze (7)

 1. Nasz publicysta |Redakcja Odpowiedz

  Wybrane komentarze do artykułu z serwisu wykop.pl, które mogą Was zaciekawić
  http://www.wykop.pl/link/2652731/dom-rozpusty-i-obiekt-westchnien-6-rzeczy-ktorych-nie-wiecie-o-palacu/

  oficer-prowadzacy:
  Nie rozumiem ludzi, którzy domagają się wyburzenia Pałacu Kultury.
  PKiN, mimo że wybudowany w czasach stalinizmu, do złudzenia przypomina amerykańskie wieżowce.
  Czajna_Seczen:
  @oficer-prowadzacy: Zazwyczaj zwolennicy wyburzenia (nie należę do nich) używają raczej do argumentów dotyczących historii i symboliki Pałacu, który przypomina im o radzieckiej dominacji nad Polską. Ale Pałac to także problem urbanistyczny – polecam filmik w powiązanych.
  fledgeling:
  @Czajna_Seczen: Pałac to nie jest problem urbanistyczny, problemem jest głupota władz miasta, które nie otworzą centrum dla ludzi
  chociaż teraz niby się zmienia bo są jakieś tam niby leżaki i stół, ale jako centralny punkt miasta to powinno być miejsce gdzie wszyscy się spotykają (i de facto po części tak jest – pod Rotundą czekają na siebie każdego wieczora setki osób – które powinny móc usiąść kawałek dalej – pod pałacem)
  Danny10:
  @oficer-prowadzacy: dla mnie to on powinien jedynie zostać wyczyszczony, żeby powrócił do bieli, a nie taki brudas jak teraz.
  yourboss:
  @Danny10: Nawet nie tak dawno to rozważano, niestety koszty są porównywalne do budowy nowego mostu :)

 2. Redakcja Odpowiedz

  Garść komentarzy do artykułu z naszego facebookowego profilu
  https://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne/posts/1113022622059729

  Błażej B.:
  Ja nieraz spotykam się z komentarzami, że PKiN trzeba zburzyć, bo to komuna itd. Jak dla mnie swój urok ma, więc po co go ruszać, choćby go i Hitler zbudował.

  Marek Z.:
  niech sobie stoi na pamiątkę głupoty polskich komunistów i aliantów, którzy kosztem polski, dali d*py, stalinowi…..
  Dagmara B.:
  ależ głeboka myśl bije z tego komentarza :)))

  Aleksander W.:
  Antoni Słonimski powiedział o Pałacu: „Małe, ale gustowne”

  Krzysztof B.:
  Przy jego budowie zginelo wiele ludzi,i sa zalani w fundamentach i scianach,taka przykra ciekawostka tej konstrukcji

 3. pietro Odpowiedz

  Ten pałac zabił połowę centrum Warszawy, podzielił na część popularną i na zapuszczoną, najlepszym przykładem są ulice Chmielna i Złota. Nie tylko gryzące w oczy zewnętrzne bizantyjskie buractwo bijące z formy jest w tym przypadku problemem. W środku jest jeszcze gorzej, smutny marmur, ciasnota, kolejki do niewydolnych wind i brak wentylacji skutkujący odorem gotowanej kapusty z lokalnego baru, jednym słowem – Moskwa.

 4. Killer Odpowiedz

  PKiN ma 44 piętra. Windy z parteru jeżdżą na piętro 33. Potem jest winda z przyciskami oznaczonymi od 33 do 43 czyli 11 pięter. Potem jeszcze schodami na kolejne piętro i jesteśmy na 44 piętrze pod sama iglicą. Byłem osobiście.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.