Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Ignacy Mościcki (1867-1946)

Ignacy Mościcki przyjmuje defiladę

fot.domena publiczna Ignacy Mościcki przyjmuje defiladę

Ignacy Mościcki (1867-1946) – polski chemik, polityk związany z obozem Sanacji, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Jako student ryskiej politechniki zaangażował się w działalność wywrotowej organizacji robotniczej znanej jako Drugi Proletariat. Po jej rozbiciu wziął udział w przygotowaniach do zamachu bombowego na generał-gubernatora Warszawy. Do pomocy zaangażował swoją kuzynkę, Michalinę Mościcką, z którą wziął wówczas ślub. W 1892 roku, ścigany przez carską Ochranę, opuścił zabór rosyjski. Przebywał na emigracji w Anglii, a następnie w Szwajcarii, gdzie zaczął robić błyskotliwą karierę naukową. Wynalazł metodę wytwarzania kwasu azotowego, a także rodzaj wysokonapięciowych kondensatorów energetycznych. W 1912 roku przeniósł się do Lwowa, gdzie wykładał na katerze elektrochemii technicznej i chemii fizycznej miejscowej politechniki. Dyrektor spółki akcyjnej „Azot”, a przez kilka miesięcy 1925 roku także rektor Politechniki Lwowskiej.

W maju 1926 roku, po przeprowadzonym przez Józefa Piłsudskiego zamachu majowym i po odsunięciu od władzy legalnie wybranego prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, otrzymał propozycję objęcia reprezentacyjnego urzędu głowy państwa. Wybrany przez Zgromadzenie Narodowe 1 czerwca 1926 roku, pozostał na urzędzie aż do wybuchu II wojny światowej. Był lojalnym wykonawcą woli marszałka Piłsudskiego. Zasłynął z zamiłowania do blichtru i pełnych pompy ceremonii. Po ataku Związku Radzieckiego na Polskę przekroczył granicę z Rumunią, gdzie został internowany. Zmarł 2 października 1946 roku w Versoix nieopodal Genewy.

Dowiedz się więcej o Ignacym Mościckim:

Jedno z najsłynniejszych zdjęć przedstawiających przedwojenne elity w trakcie zabawy. (fot. domena publiczna)

Dwudziestolecie międzywojenne | 17.12.2017 | Autor:

Raut u ministra, obiad u prezydentowej. Jak się bawiły przedwojenne elity?

Gdy Polska odzyskała niepodległość, na świecznik wypłynęły zupełnie nowe elity, które bardzo szybko zasmakowały w high lifie. Ci, którzy jeszcze niedawno tułali się po zatęchłych kanciapach drukując nielegalną prasę, teraz chadzali na prezydenckie rauty. I często robili z…

Prezydent Mościcki kochał wystawne życie (źródło: domena publiczna).

artykuł | 13.07.2016 | Autor:

Dojenie Niepodległej. Ile naprawdę zarabiali ludzie władzy w przedwojennej Polsce?

„Teraz, panie, wszyscy kradną! Dawniej to byli prawdziwi mężowie stanu”. Dawniej, czyli kiedy? Bo chyba nie w II Rzeczpospolitej. Gdybyś przeniósł się w czasie, na widok przekrętów i afer polityków sanacji oraz przepychu, w jakich żyła ówczesna władza, trafiłby Cię…

Dwudziestolecie międzywojenne | 04.07.2016 | Autor:

Szkoła uczciwości czy partyjniactwa? Sprawdzamy jak wyglądało dzieciństwo przedwojennych polityków

Życiorysy ludzi Sanacji, którzy przejęli władzę w Polsce po zamachu majowym w 1926 roku, do dzisiaj budzą emocję. A jak wyglądała ich młodość? I jakie miała przełożenie na późniejszą karierę u boku Józefa Piłsudskiego? 

portret ignacego moscickiego

XIX wiek | 10.11.2012 | Autor:

Ignacy Mościcki. Zamachowiec-samobójca i życiowy nieudacznik?

Trzeci prezydent przedwojennej Polski wydaje się postacią poważną, wręcz pompatyczną, uosabiającą cały majestat Rzeczypospolitej… Zanim jednak Mościcki został nobliwym przywódcą, miał naprawdę niezwykłą młodość. A żona miała z nim niezłą przeprawę!

Najlepsze książki na temat Ignacego Mościckiego: