Ciekawostki Historyczne

Ignacy Mościcki (1867-1946)

Ignacy Mościcki przyjmuje defiladęfot.domena publiczna

Ignacy Mościcki przyjmuje defiladę

Ignacy Mościcki (1867-1946) – polski chemik, polityk związany z obozem Sanacji, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Jako student ryskiej politechniki zaangażował się w działalność wywrotowej organizacji robotniczej znanej jako Drugi Proletariat. Po jej rozbiciu wziął udział w przygotowaniach do zamachu bombowego na generał-gubernatora Warszawy. Do pomocy zaangażował swoją kuzynkę, Michalinę Mościcką, z którą wziął wówczas ślub. W 1892 roku, ścigany przez carską Ochranę, opuścił zabór rosyjski. Przebywał na emigracji w Anglii, a następnie w Szwajcarii, gdzie zaczął robić błyskotliwą karierę naukową. Wynalazł metodę wytwarzania kwasu azotowego, a także rodzaj wysokonapięciowych kondensatorów energetycznych. W 1912 roku przeniósł się do Lwowa, gdzie wykładał na katerze elektrochemii technicznej i chemii fizycznej miejscowej politechniki. Dyrektor spółki akcyjnej „Azot”, a przez kilka miesięcy 1925 roku także rektor Politechniki Lwowskiej.

W maju 1926 roku, po przeprowadzonym przez Józefa Piłsudskiego zamachu majowym i po odsunięciu od władzy legalnie wybranego prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, otrzymał propozycję objęcia reprezentacyjnego urzędu głowy państwa. Wybrany przez Zgromadzenie Narodowe 1 czerwca 1926 roku, pozostał na urzędzie aż do wybuchu II wojny światowej. Był lojalnym wykonawcą woli marszałka Piłsudskiego. Zasłynął z zamiłowania do blichtru i pełnych pompy ceremonii. Po ataku Związku Radzieckiego na Polskę przekroczył granicę z Rumunią, gdzie został internowany. Zmarł 2 października 1946 roku w Versoix nieopodal Genewy.

Dowiedz się więcej o Ignacym Mościckim:

Dwudziestolecie międzywojenne

Raut u ministra, obiad u prezydentowej. Jak się bawiły przedwojenne elity?

Gdy Polska odzyskała niepodległość, na świecznik wypłynęły zupełnie nowe elity, które bardzo szybko zasmakowały w high lifie. Ci, którzy…

17 grudnia 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Dojenie Niepodległej. Ile naprawdę zarabiali ludzie władzy w przedwojennej Polsce?

„Teraz, panie, wszyscy kradną! Dawniej to byli prawdziwi mężowie stanu”. Dawniej, czyli kiedy? Bo chyba nie w II Rzeczpospolitej. Gdybyś przeniósł…

13 lipca 2016 | Autorzy: Adam Węgłowski

Dwudziestolecie międzywojenne

Szkoła uczciwości czy partyjniactwa? Sprawdzamy jak wyglądało dzieciństwo przedwojennych polityków

Życiorysy ludzi Sanacji, którzy przejęli władzę w Polsce po zamachu majowym w 1926 roku, do dzisiaj budzą emocję. A…

4 lipca 2016 | Autorzy: Paweł Stachnik

Najlepsze książki na temat Ignacego Mościckiego:

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.