Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Wygrana Polski z Niemcami Was zaskoczyła? Znamy 10 jeszcze dziwniejszych sportowych historii

sport-topka-miniaturka270Wyścigi kotów, angielska reprezentacja grająca 74 lata bez selekcjonera czy egipski faraon będący prekursorem zasady fair play. Historia sportu pełna jest zaskakujących epizodów. I to właśnie im poświęcamy nasze zestawienie.

Jak zawsze wszystkie pozycje w naszym TOP10 są oparte na publikowanych przez „Ciekawostki historyczne” artykułach. Tym razem – tych poświęconych historii sportu.

Historia sportu pełna jest zaskakujących faktów, ponieważ…

10.

Krwawy ugandyjski dyktator Idi Amin Dada miał za sobą bogatą pięściarską karierę. Od 1951 do 1960 roku kolekcjonował tytuły mistrza Ugandy w wadze półciężkiej. Jego sława dotarła również za ocean. Przez pewien czas bokser z Ugandy był dla Afroamerykanów większym bohaterem niż sam Martin Luther King (przeczytaj więcej na ten temat).

9.

PRL-owscy piłkarze trenowali w warunkach godnych starożytnych Spartan. Nawet w dużych klubach brakowało ciepłej wody pod prysznicem. Treningi odbywały się w przypadkowych szkołach. O leczeniu kontuzji czy konsultacji medycznej można było tylko pomarzyć. Tak szkoleni zawodowcy zdołali zremisować z Anglią w 1973 roku (przeczytaj więcej na ten temat).

8.

Jeden z najsłynniejszych amerykańskich olimpijczyków był młodocianym przestępcą. Biegacz Louis Zamperini wystąpił na igrzyskach z Berlinie w 1936 roku. Nauczył się biegać, by uciekać przed stróżami prawa. Dzieciństwo spędził na piciu, kradzieżach i włamaniach. Jako nastolatek pobił nawet policjanta (przeczytaj więcej na ten temat).

7.

Reprezentacja Anglii w piłce nożnej doczekała się trenera dopiero w 1946 roku. Został nim Walter Winterbottom. Wcześniej, przez 74 lata, Anglicy radzili sobie bez szkoleniowca (przeczytaj więcej na ten temat).

6.

W XIX wieku sportem narodowym Belgów były wyścigi kotów. Dyscyplina ta cieszyła się ogromną popularnością. Właściciele wypuszczali swoich pupili na obrzeżach miasta. Wygrywał ten kot, który jako pierwszy dotarł do domu (przeczytaj więcej na ten temat).

5.

Piłkarska reprezentacja Anglii zadebiutowała na mundialu dopiero w 1950 roku. Do tego czasu ominęły ją trzy mistrzostwa świata. Wszystko przez to, że Anglicy obrazili się na FIFA. Powodem był fakt pominięcia Wyspiarzy przy tworzeniu federacji (przeczytaj więcej na ten temat).

4.

Pierwszym wyznawcą zasady fair play był egipski faraon Amenhotep II. Był on zapalonym sportowcem. Brał udział m.in. w zawodach wioślarskich oraz łuczniczych. Wykazywał przy tym przyjacielski stosunek do swoich współzawodników, bez typowej pogardy władcy wobec poddanych (przeczytaj więcej na ten temat).

3.

Jednym z ulubionych sportów wikingów było skakanie po wiosłach wykorzystywanych do napędzania łodzi. Rywalizacja odbywała się oczywiście w czasie, gdy załoga wiosłowała z całych sił. Mistrzem w tego typu wyczynach akrobatycznych miał być król Olaf Tryggvason (przeczytaj więcej na ten temat).

2.

Piłka nożna pojawiła się w Brazylii jako sport arystokratów. Aż do lat 20. XX wieku grali w nią tylko najbogatsi. Kosztowność wyposażenia piłkarskiego nie dawała biedocie szans na sprawdzenie własnych możliwości na boisku. Problemem był również rasizm, który praktycznie eliminował czarnoskórą ludność z kopania piłki w drużynach klubowych (przeczytaj więcej na ten temat).

1.

Jeden z najsłynniejszych goli mistrzostw świata w piłce nożnej został strzelony ręką. Miało to miejsce podczas meksykańskiego mundialu w 1986 r. W trakcie meczu Argentyny z Anglią piłkę do siatki wpakował Diego Maradona. Argentyńczycy wygrali dwa do jednego (przeczytaj więcej na ten temat).

Kup ciekawą książkę (dużo taniej niż inni):

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.