Ciekawostki Historyczne

Wygrana Polski z Niemcami Was zaskoczyła? Znamy 10 jeszcze dziwniejszych sportowych historii

Wyścigi kotów, angielska reprezentacja grająca 74 lata bez selekcjonera czy egipski faraon będący prekursorem zasady fair play. Historia sportu pełna jest zaskakujących epizodów. I to właśnie im poświęcamy nasze zestawienie.

Jak zawsze wszystkie pozycje w naszym TOP10 są oparte na publikowanych przez „Ciekawostki historyczne” artykułach. Tym razem – tych poświęconych historii sportu.

Historia sportu pełna jest zaskakujących faktów, ponieważ…

10.

Krwawy ugandyjski dyktator Idi Amin Dada miał za sobą bogatą pięściarską karierę. Od 1951 do 1960 roku kolekcjonował tytuły mistrza Ugandy w wadze półciężkiej. Jego sława dotarła również za ocean. Przez pewien czas bokser z Ugandy był dla Afroamerykanów większym bohaterem niż sam Martin Luther King (przeczytaj więcej na ten temat).

9.

PRL-owscy piłkarze trenowali w warunkach godnych starożytnych Spartan. Nawet w dużych klubach brakowało ciepłej wody pod prysznicem. Treningi odbywały się w przypadkowych szkołach. O leczeniu kontuzji czy konsultacji medycznej można było tylko pomarzyć. Tak szkoleni zawodowcy zdołali zremisować z Anglią w 1973 roku (przeczytaj więcej na ten temat).

8.

Jeden z najsłynniejszych amerykańskich olimpijczyków był młodocianym przestępcą. Biegacz Louis Zamperini wystąpił na igrzyskach z Berlinie w 1936 roku. Nauczył się biegać, by uciekać przed stróżami prawa. Dzieciństwo spędził na piciu, kradzieżach i włamaniach. Jako nastolatek pobił nawet policjanta (przeczytaj więcej na ten temat).

7.

Reprezentacja Anglii w piłce nożnej doczekała się trenera dopiero w 1946 roku. Został nim Walter Winterbottom. Wcześniej, przez 74 lata, Anglicy radzili sobie bez szkoleniowca (przeczytaj więcej na ten temat).

6.

W XIX wieku sportem narodowym Belgów były wyścigi kotów. Dyscyplina ta cieszyła się ogromną popularnością. Właściciele wypuszczali swoich pupili na obrzeżach miasta. Wygrywał ten kot, który jako pierwszy dotarł do domu (przeczytaj więcej na ten temat).

5.

Piłkarska reprezentacja Anglii zadebiutowała na mundialu dopiero w 1950 roku. Do tego czasu ominęły ją trzy mistrzostwa świata. Wszystko przez to, że Anglicy obrazili się na FIFA. Powodem był fakt pominięcia Wyspiarzy przy tworzeniu federacji (przeczytaj więcej na ten temat).

4.

Pierwszym wyznawcą zasady fair play był egipski faraon Amenhotep II. Był on zapalonym sportowcem. Brał udział m.in. w zawodach wioślarskich oraz łuczniczych. Wykazywał przy tym przyjacielski stosunek do swoich współzawodników, bez typowej pogardy władcy wobec poddanych (przeczytaj więcej na ten temat).

3.

Jednym z ulubionych sportów wikingów było skakanie po wiosłach wykorzystywanych do napędzania łodzi. Rywalizacja odbywała się oczywiście w czasie, gdy załoga wiosłowała z całych sił. Mistrzem w tego typu wyczynach akrobatycznych miał być król Olaf Tryggvason (przeczytaj więcej na ten temat).

2.

Piłka nożna pojawiła się w Brazylii jako sport arystokratów. Aż do lat 20. XX wieku grali w nią tylko najbogatsi. Kosztowność wyposażenia piłkarskiego nie dawała biedocie szans na sprawdzenie własnych możliwości na boisku. Problemem był również rasizm, który praktycznie eliminował czarnoskórą ludność z kopania piłki w drużynach klubowych (przeczytaj więcej na ten temat).

1.

Jeden z najsłynniejszych goli mistrzostw świata w piłce nożnej został strzelony ręką. Miało to miejsce podczas meksykańskiego mundialu w 1986 r. W trakcie meczu Argentyny z Anglią piłkę do siatki wpakował Diego Maradona. Argentyńczycy wygrali dwa do jednego (przeczytaj więcej na ten temat).
Dalsza część artykułu pod ramką
Zobacz również:

Kup ciekawą książkę (dużo taniej niż inni):

Zobacz również

Dwudziestolecie międzywojenne

Piłkarz, który upokorzył Hitlera. Czy dlatego zginął?

Był najwybitniejszym piłkarzem w historii austriackiego futbolu. Najjaśniejszą gwiazdą wielkiego wunderteamu, idolem wszystkich ówczesnych kibiców. Nie chciał grać w niemieckiej reprezentacji, a w swoim ostatnim...

2 czerwca 2015 | Autorzy: Adam Miklasz

Dwudziestolecie międzywojenne

Socjalistyczna recepta na piłkarski dream-team

Kiedy Europę podzieliła żelazna kurtyna, przedstawiciele bloku wschodniego szybciej zrozumieli potęgę sportu w służbie propagandy. Implementacja socjalistycznej ideologii w piłce nożnej przyniosła znacznie lepsze efekty...

24 maja 2015 | Autorzy: Adam Miklasz

Dwudziestolecie międzywojenne

To nie żaden kawał. Polak, Rusek i Niemiec grali w jednej reprezentacji

„Farbowane lisy”. Kilka lat temu Jan Tomaszewski właśnie tak nazwał obcokrajowców pragnących grać w futbol z białym orłem na piersi. Nic nowego. Już 80 lat...

13 stycznia 2015 | Autorzy: Paweł Czernich

Dwudziestolecie międzywojenne

Myślisz, że I wojna światowa to nuda? W 10 punktach pokażemy jak bardzo się mylisz

"Siedząca wojna"? Preludium do tej prawdziwej, drugiej wojny światowej? Jeśli wzmianka o konflikcie z lat 1914-1918 wywołuje u Ciebie wyłącznie senność, najwyższa pora zajrzeć do naszego rankingu....

11 listopada 2014 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Średniowiecze

Nie chciałbyś żyć w średniowieczu! Udowodnimy Ci to w 10 punktach

Szlachetni rycerze, piękne damy, honorowe turnieje i pobożni mnisi? Średniowiecze wcale nie było epoką wyjętą żywcem z bajek. I uwierzcie nam – nie chcielibyście przenieść...

7 października 2014 | Autorzy: Redakcja

10 faktów z polskiej historii, o których wolelibyśmy nie pamiętać

Polscy szabrownicy. AK-owcy odmawiający pomocy warszawskiemu gettu. Tysiące krakowian w służbie Hitlera. Nie ze wszystkich epizodów w naszej historii możemy być dumni. Dzisiaj przedstawiamy te, o których...

28 lipca 2014 | Autorzy: Kamil Janicki

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.