Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Stany Zjednoczone… Islandii?

Ingólfr zakłada Reykjaví (obraz XIX-wieczny)Większość historyków od dawna nie ma wątpliwości, że Wikingowie zdołali dopłynąć do Ameryki. Dlaczego jednak tak mało wysiłku włożyli w próby założenia tam stałej kolonii? Odpowiedź wydaje się dziecinnie prosta: już wcześniej znaleźli dla siebie „Nowy Świat”, pełen darmowej ziemi, surowców i wolny od władzy królów. Tyle tylko, że nie był to American Dream, ale… Icelandic Dream.

Pomijając oczywiste różnice pomiędzy rzeczywistością X i XV-XVI wieku, historia podboju Islandii w zaskakującym stopniu przypomina wielki wyścig do „Nowego Świata”, jaki rozegrał się u progu nowożytności. Tyle tylko, że w rolach głównych występowali wówczas szwedzcy i norwescy podróżnicy, a nie kupcy z Italii, Hiszpanii czy Portugalii.

IX wiek: Epoka wielkich odkryć

Trudno dzisiaj określić z całą pewnością kto jako pierwszy dopłynął do Islandii – wyspy odległej od Skandynawii o niemal 1000 kilometrów. To osiągnięcie przypisało sobie kilku różnych wikińskich żeglarzy.

To właśnie na tego typu statkach przybywali na Islandię odkrywcy (rekonstrukcja łodzi Wikingów, fot. Softeis, lic. CC BY-SA 2.5).

To właśnie na tego typu statkach przybywali na Islandię odkrywcy (rekonstrukcja łodzi Wikingów, fot. Softeis, lic. CC BY-SA 2.5).

Prawdopodobnie najwcześniej o brzegi Islandii otarł się Szwed Gardar Svavarsson, który około 860 r. zboczył z kursu na Hebrydy (i to o dobre 700 kilometrów!). Nie różnił się pod tym względem wiele od Kolumba – dopłynął nie tam gdzie chciał, ale szybko zwęszył nadarzającą się okazję.

W przeciwieństwie do XV-wiecznego odkrywcy Ameryki nie zdołał natomiast wrócić na Islandię i założyć na niej jakiejkolwiek osady. W porywach skromności zdążył tylko nadać tej ziemi nazwę – oczywiście od własnego imienia: Gardarsholm. Jak zapewnie się domyślacie, odeszła ona w zapomnienie razem z nim…

Na dłużej na Islandii zagościł dopiero Norweg, Flóki Vilgerdarson, który wyruszył do nowej krainy już kilka lat po Gardarze (kto by pomyślał, że wtedy tak szybko rozchodziły się nowinki geograficzne). Z wyprawy nie był szczególnie ukontentowany, ale podobno przyczynił się światu wymyślając nazwę nowoodkrytej wyspy. W kronice z przełomu XI i XII wieku zapisano:

Flóki wszedł na wysokie wzniesienie i ujrzał, na północy za wzgórzami, fiord pełen dryfującego lodu. Nazwali zatem to miejsce Islandią [Krainą Lodu] i takie miano nosi od tamtej pory.

Podróżnicy spędzili w odległej krainie dwie zimy i dopiero przy drugiej próbie zdołali wrócić do Norwegii. Spośród wszystkich uczestników wyprawy zadowolony był ponoć tylko niejaki Thorolf, który utrzymywał, że na wyspie, którą odkryli, z każdego źdźbła trawy kapało masło. Nazwano go zatem Maślanym Thorolfem.

Islandia na mapie "Carta marina" Olausa Magnusa.

Islandia na mapie „Carta marina” Olausa Magnusa.

Prawdopodobnie dopiero usłyszawszy o tej wyprawie, na Islandię popłynął kolejny awanturnik, Norweg imieniem Ingolf, choć także i on uznał samego siebie za odkrywcę nowej wyspy. Innym pretendentem do tego tytułu był Norweg Naddoddr, który wcześniej jako pierwszy dotarł na Wyspy Owcze.

Artykuł powstał w oparciu o "Państwa wikingów" - pracę zbiorową wydaną przez PWN w serii "Korzenie Europy".

Artykuł powstał w oparciu o „Państwa wikingów” – pracę zbiorową wydaną przez PWN w serii „Korzenie Europy”.

W każdym razie z tej sporej grupy żeglarzy to nie kto inny, ale wspomniany Ingolf jako pierwszy podjął ryzyko założenia w odległym kraju stałej osady. W ten sposób powstał Reykjavik, a miało to według tradycji miejsce w 874 roku. Dalej poszło już z górki…

Wikińskie Eldorado

Pod koniec X wieku Norwegią rządził uznawany przez wielu za despotę Harald Pięknowłosy. Autorzy wydanej niedawno przez PWN książki „Państwa Wikingów” tłumaczą, że zgodnie ze średniowiecznymi sagami pierwszymi mieszkańcami Islandii byli:

regionalni wodzowie oraz ich rodziny i stronnicy uciekający przed tyranią monarchy. Stworzyli w kolonii społeczeństwo trzymające się tradycyjnego sposobu życia, który w ojczyźnie niszczony był nowym, agresywnym stylem rządzenia.

Co ciekawe dokładnie tak samo konieczność emigracji do Nowego Świata wyjaśniali sobie 600 lat później angielscy purytanie – jedni z pierwszych kolonistów w Stanach Zjednoczonych, którzy w dotychczasowej ojczyźnie czuli się prześladowani.

Purytanie byliby dumni z islandzkich kolonistów (powrót Rogera Williamsa z Anglii, drzeworyt na podstawie obrazu C.R. Granta, źródło: domena publiczna).

Purytanie byliby dumni z islandzkich kolonistów (powrót Rogera Williamsa z Anglii, drzeworyt na podstawie obrazu C.R. Granta, źródło: domena publiczna).

Życie pod butem króla rzeczywiście musiało ciążyć wikińskim indywidualistom. Islandia momentalnie stała się dla nich prawdziwą ziemią obiecaną. Według kroniki autorstwa Ariego Thorgilssona – stanowiącej najdokładniejsze źródło poświęcone wczesnej historii Islandii – już po 60 latach cała dobra ziemia na wyspie została zajęta. A to właśnie po ziemię, za którą w ojczyźnie musieliby płacić, Norwegowie wyruszali na Islandię.

Poza tym czekały tam na nich pełne ryb rzeki i świetne pastwiska. Prowadzono prawdziwą akcję reklamową, która ściągała coraz to nowych i nowych osadników. Jedna z „promocyjnych” sag powtarzała podstawowe hasła tej kampanii: zwierzęta pasą się tam same zimą, (…) są tam ryby w każdej rzece i jeziorze (…) [a] ludzi nie nękają ataki królów i złoczyńców.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Czy wiesz, że ...

...za konstrukcję wodociągu między podnóżem Wawelu a zamkiem odpowiadał Jan z Dobruszki? Określano go w źródłach mianem ”magister cannalium” czy „rurmistrzem”. Do jego obowiązków należało również utrzymanie wszystkich instalacji kanalizacyjnych w dobrym stanie.

... gdy angielski król Jakub I Stuart zaniemógł w 1616 roku, jego nadworny lekarz zaordynował mu specyfik, którego głównym składnikiem była sproszkowana, niepogrzebana ludzka czaszka, pomieszana z białym winem. Nie był to jedyny władca spożywający „dla zdrowia” kanibalistyczne lekarstwa.

...król Anglii Ryszard Lwie Serce zdobył pieniądze na udział w wyprawie krzyżowej, sprzedając Szkotom… niepodległość? Potężna suma, wypłacona w 1189 roku przez króla szkockiego uwolniła kraj od angielskiego zwierzchnictwa. I pozwoliła angielskiemu monarsze wyruszyć w upragnioną pielgrzymkę.

Komentarze (9)

 1. Frans Odpowiedz

  Literówka:
  „…wziął do niewoli przemywających z wizytą w Norwegii… ”
  No i trudno według mnie nazwać Islandię małą wyspą.

  Ciekawy tekst.

  • Nasz publicysta | Autor publikacji |Kamil Janicki Odpowiedz

   Dzięki za czujność, literówka już poprawiona. A co to tego czy jest to mała wyspa… wiadomo, kwestia względna. Geograficznie to 18 największa wyspa świata. Ale do zamieszkania, szczególnie w epoce Wikingów nadawała się tylko niewielka jej część. Przez to ludność Islandii mogła być nieporównywalnie mniejsza niż np. Irlandii czy Wielkiej Brytanii.

 2. Nasz publicysta | Autor publikacji |Redakcja Odpowiedz

  Komentarze do artykułu z serwisu Wykop.pl:

  dzolero:
  Gdzieś czytałem ze zamieszkujacy te tereny Indianie byli bardzo agresywni. Poza tym ta osada wikingów na Nowej Funlandii w Kanadzie była bardzo oddalona od innych osad Wikingów i mialaby ogromne problemy z zaopatrzenia w podstawowe produkty.(handel wymienny z Indianami odpadał )
  Na Islandii czy na Grenlandii sprawa wyglądała inaczej bo nie było tam ludności która była by tak agresywna jak Indianie.

  ksy3:
  dodatkowo należy zauważyć, że Wikingowie byli na mniej więcej podobnym poziomie technologicznym co amerykańscy Indianie (może delikatnie wyższym), natomiast w XV – XVI wieku przewaga technologiczna Europejczyków była już miażdżąca.

 3. Crystiano02 Odpowiedz

  W 1918 r. Islandia stała się królestwem, ale w ramach unii z Danią, której to król był zwierzchnikiem wyspy. Faktyczna niepodległość to 1944 r.

 4. de_ent Odpowiedz

  Różnica między stopniem rozwoju technologicznego między wikingami a indianami to była przepaść i to wielka jak wielki kanion

 5. paw Odpowiedz

  brakuje wzmianki o papistach – irlandzkich zakonnikach-pustelnikach którzy według sag mieszkali na Islandii już w czasach pierwszych nordyckich odkrywców

 6. Adam Odpowiedz

  Polecam książkę „Czarny wiking” ukazującą przyczyny kolonizacji Islandii przez Geirmunda Heljarskina. Celem była eksploatacja zasobów naturalnych m.in. morsów i fok (produkcja lin i tłuszczu do uszczelnienia łodzi) oraz ucieczka spod panowania nowego króla Norwegii. Po śmierci Geirmunda, wyczerpaniu się łowisk, buntów niewolników (zwykle Irlandczyków) powołano parlament w celu dalszego zarządzania wyspą. Potem na połowy wyprawiano się na Grenlandię.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.