Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Nicolae Ceaușescu (1918-1989)

Nicolae Ceausescu

fot.domena publiczna Nicolae Ceausescu

Nicolae Ceaușescu (1918-1989) – rumuński działacz komunistyczny i dyktator. W Komunistycznej Partii Rumunii działał od 1936 roku. Od 1954 roku robił karierę w Komitecie Centralnym, a następnie w Biurze Politycznym KC. W 1965 roku został sekretarzem generalnym Rumuńskiej Partii Komunistycznej, a tym samym faktycznym przywódcą państwa. Wprowadził rządy terroru połączone z sięgającym absurdu kultem jednostki. Był jedynym z przywódców bloku komunistycznego, który w 1989 roku został nie tylko aresztowany, ale też skazany na śmierć i stracony.

 

Dowiedz się więcej o Nicolae Ceaușescu:

artykuł | 08.09.2016 | Autor:

Największe absurdy komunistycznej Rumunii

Jeśli po obejrzeniu ”Misia” doszliście do wniosku, że PRL to był dom wariatów – to znaczy, że niewiele wiecie o Rumunii pod rządami Nicolae Ceaușescu. Bowiem dokonania polskich komunistów były niczym wobec pomysłów, które lęgły się w głowie…

artykuł | 30.08.2016 | Autor:

Dzieci Nicolae Ceaușescu. Do czego w Rumunii doprowadził absolutny zakaz antykoncepcji?

Dwadzieścia pięć milionów Rumunów w 2000 roku – taki cel postawił społeczeństwu Nicolae Ceauşescu. Komunistyczny dyktator swoim szatańskim dekretem pozbawił życia ponad dziesięć tysięcy kobiet, a dwa miliony maluchów skazał na traumatyczne dzieciństwo.

artykuł | 23.08.2016 | Autor:

Największe zbrodnie Nicolae Ceaușescu

Bezwzględny dla wrogów, podejrzliwy wobec klakierów, zakompleksiony intrygant i megaloman, kaprysem skazujący na więzienie i na śmierć. „Słoneczny brylant Rumunów” sprowadził na swój kraj terror i nieporównywalną z poprzednimi latami biedę.

Udajj Husajn (stoi w środku) był prawdziwym psychopatą (źródło: domena publiczna).

artykuł | 04.10.2015 | Autorzy: i

Ojciec złamał im psychikę. Synowie dyktatorów, którzy okazali się zwyrodniałymi socjopatami

Trudno przelicytować tatę, który wymordował setki tysięcy ludzi. Oni jednak bardzo się starali. Gwałty, barbarzyńskie tortury, bestialskie mordy. Przedstawiamy psychopatów, który zbrodnię mieli we krwi.

 

Najlepsze książki poświęcone Nicolae Ceaușescu: