Ciekawostki Historyczne

Nicolae Ceaușescu (1918-1989)

Nicolae Ceausescufot.domena publiczna

Nicolae Ceausescu

Nicolae Ceaușescu (1918-1989) – rumuński działacz komunistyczny i dyktator. W Komunistycznej Partii Rumunii działał od 1936 roku. Od 1954 roku robił karierę w Komitecie Centralnym, a następnie w Biurze Politycznym KC. W 1965 roku został sekretarzem generalnym Rumuńskiej Partii Komunistycznej, a tym samym faktycznym przywódcą państwa.

Wprowadził rządy terroru połączone z sięgającym absurdu kultem jednostki. W Rumunii za jego czasów standardem stały się powszechne podsłuchy, a paranoja władzy przekładała się na olbrzymi przerost biurokracji. Wydawano nawet pozwolenia na używanie maszyn do pisania oraz zbierano próbki pisma wszystkich obywateli. Ceaușescu – określany między innymi mianem „geniusza Karpat” czy „stratega Karpat” z rozmysłem wzorował się na kulcie przywódców Chin Mao Zedonga i Korei Północnej – Kim Ir Sena. Oczekiwał, że jego portrety będą ozdabiać każdy budynek i wygłaszał przemówienia trwające częstokroć nawet pięć godzin.

Ceaușescu wprowadził całkowity zakaz nie tylko aborcji, ale też antykoncepcji, co doprowadziło do olbrzymiego wzrostu liczby niechcianych dzieci. Rozbudował też tajną policję (Securitate), która stała się swoistym państwem w państwie i na masową skalę stosowała środki przymusu, z bestialskimi torturami włącznie. Jego rozrzutna polityka, nastawiona na olbrzymie i pozbawione ekonomicznego uzasadnienia projekty, skutkowała plagą głodu, bezprecedensową na tle Europy.

Był jedynym z przywódców bloku komunistycznego, który w 1989 roku został nie tylko aresztowany, ale też skazany na śmierć i stracony.

Dowiedz się więcej o Nicolae Ceaușescu:

Zimna wojna

Urządził swoim rodakom piekło. W końcu brutalnie się za to zemścili….

Wierzył, że jest nietykalny. Był przekonany, iż swymi reformami tworzy najlepszy kraj na świecie. Za obłąkańcze wizje przyszło zapłacić…

8 listopada 2023 | Autorzy: Anna Baron-Jaworska

Zimna wojna

Nie skończyła czwartej klasy podstawówki, a chciała dostać Nobla z Chemii….

Jako żona rumuńskiego dyktatora Elena mogła liczyć na klejnoty, futra i rezydencje. Ale jej to nie wystarczało. Choć nie skończyła nawet…

16 czerwca 2018 | Autorzy: Zuzanna Pęksa

Zimna wojna

Największe absurdy komunistycznej Rumunii

Jeśli po obejrzeniu ”Misia” doszliście do wniosku, że PRL to był dom wariatów – to znaczy, że niewiele wiecie…

8 września 2016 | Autorzy: Krystian Fred

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.