Polskie Imperium

Najciekawsza książka tygodnia. Nie dostaniesz jej za żadne pieniądze!

Autor: | 3 grudnia 2016 | 5,839 odsłon

Fragment plakatu zamieszczonego w książce "Plakat Wojskowy w Zbiorach Specjalnych Centralnej Biblioteki Wojskowej".

Fragment plakatu zamieszczonego w książce „Plakat Wojskowy w Zbiorach Specjalnych Centralnej Biblioteki Wojskowej”.

Znaleźliśmy ją na Targach Książki Historycznej w Warszawie. Na jej widok zaświeciły nam się oczy i złapaliśmy się za portfele. Od razu chcieliśmy ją kupić. Niestety w życiu nic nie jest takie proste –  tej książki nie da się dostać za żadne pieniądze.

Przeglądając kolejne karty książki „Plakat Wojskowy w Zbiorach Specjalnych Centralnej Biblioteki Wojskowej” historyk zainteresowany dziejami polskiego wojska czuje się niczym dziecko w sklepie z cukierkami. Od kolejnych reprodukcji po prostu trudno oderwać wzrok.

Poza zachwytami nad wojskowymi plakatami przyjrzymy się Polsce czasów Rzeczpospolitej szlacheckiej i temu, dokąd sięgały jej wpływy. Poznamy historię miłosną z czasów drugiej wojny światowej z francuskim ruchem oporu w tle, dowiemy się, jak to jest być obcym wśród swoich w Londynie lat ’60 i spróbujemy tego, co jadali Słowianie i wikingowie.

„Plakat Wojskowy w Zbiorach Specjalnych Centralnej Biblioteki Wojskowej” (Centralna Biblioteka Wojskowa)

plakat-wojskowyCentralna Biblioteka Wojskowa posiada w swoich zbiorach najprawdziwsze skarby z historii militariów. Tym razem postanowiła podzielić się z czytelnikami dorobkiem plastyków w mundurach. W 2015 roku ukazała się książka „Plakat Wojskowy w Zbiorach Specjalnych Centralnej Biblioteki Wojskowej” pełna pięknych reprodukcji tych małych dzieł sztuki.

Najstarsze pokazane w albumie plakaty legionowe pochodzą z czasów pierwszej wojny światowej, najnowsze zaledwie sprzed roku. Słowem, prawdziwa gratka dla historyków. Niestety książki nie da się kupić w żadnej księgarni, jednak warto na nią zapolować. Gdzie? Centralna Biblioteka Wojskowa udostępnia swoje publikacje we własnej czytelni oraz rozsyła je do najważniejszych bibliotek w kraju, zarówno państwowych jak i uczelnianych.

Tam kiedyś była Rzeczpospolita. Ziemie ukrainne, Jerzy Besala (Zysk i S-ka)

Swego czasu do osiągnięcia bliskiego sercom wielu miłośników Wielkiej Polski ideału Rzeczypospolitej od morza do morza brakowało niewiele. Do tej pory na dawnych tak zwanych ziemiach ukrainnych kraju, czyli na dzisiejszej Ukrainie, pełno jest śladów po tamtych czasach.

Jerzy Besala zabiera czytelników w podróż po Czerwonej Rusi, Wołyniu, Podolu, Kijowszczyźnie i innych ziemiach, na których polska obecność odcisnęła swoje piętno.

 Słowik, Kristin Hannah (Wydawnictwo Świat Książki)

Powieść Kristin Hannah to opowieść o dwóch siostrach, historia stara jak świat. Jedna z nich jest odważna, druga pragmatyczna. Obie zostają wciągnięte w wir drugiej wojny światowej.

Młodziutka dziewiętnastoletnia Isabelle dołącza do ruchu oporu. Starsza, Vianne, żona i matka, nie ma zamiaru się angażować w walkę. Szerzący się chaos, przemoc i głód wystawiają na ciężką próbę relację pomiędzy siostrami.

Muza, Jessie Burton (Wydawnictwo Literackie)

Londyn z lat ’60 XX wieku wcale nie jest wielokulturową metropolią tolerancji, gdzie języki całego świata mieszają się na ulicach. Boleśnie przekonuje się o tym Odelle, młoda czarnoskóra imigrantka z Trynidadu, która trafia do miasta i nie potrafi się w nim odnaleźć.

Jej losy przeplatają się z intrygą sprzed ponad trzydziestu lat, osnutą wokół dziejów pewnego cennego obrazu namalowanego za czasów wojny domowej w Hiszpanii.

Słowianie i wikingowie przy stole, Małgorzata Krasna-Korycińska (Triglav)

Nasi pra… pra… pra… pra… pra… dziadowie w średniowieczu nie gardzili dobrym napitkiem i jadłem. Choć minęło z tysiąc lat, tej cechy odziedziczonej po słowiańskich przodkach nie straciliśmy. Być może warto porównać nasze dzisiejsze przysmaki z ówczesnymi?

Książka wydawnictwa Triglav daje nam taką możliwość. Oprócz opowieści o ówczesnej żywieniowej codzienności, autorka serwuje nam całkiem sporo ciekawych przepisów, które możemy wypróbować w domu. Pichćmy więc!

Powiedz innym co myślisz:

Aleksandra Zaprutko-JanickaAleksandra Zaprutko-Janicka - Krakowska historyczka i publicystka, współzałożycielka „Ciekawostek historycznych”. Autorka ponad 200 artykułów popularnonaukowych.We wrześniu 2015 roku wydała książkę „Okupacja od kuchni” poświęconą kulinarnemu obliczu II wojny światowej.. Więcej informacji o autorze.

Czytasz artykuł z epoki: . Oznaczyliśmy go kategoriami: Rekomendacje.
Okupacja

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Mala zbrodnia - pion

Czy wiesz że...

polki-4
w czasie rzezi wołyńskiej ukraińscy mężowie zabijali swoje polskie żony? Do tych zbrodni popychała ich ideologia nacjonalistyczna.

rosyjskie-sieroty
Finowie mieli własne obozy koncentracyjne? Za ich drutami zamęczali i swoich własnych współobywateli i jeńców radzieckich w czasie drugiej wojny światowej.

piegi
dawniej piegi uważano za paskudny defekt urody? Panie walczyły z nimi z gorliwością godną lepszej sprawy!