Szlachetni obrońcy wolności? Amerykańscy żołnierze bywali gorsi od nazistów

Autor: | 4 lutego 2016 | 50,432 odsłon

Amerykańscy żołnierze jako najgorsi kryminaliści? Tak przedstawiała ich wroga propaganda, m.in. na tym włoskim plakacie.W czasie zwycięskiego marszu od plaż Normandii aż po Łabę żołnierze Stanów Zjednoczonych dopuścili się całej masy zbrodni. Na większość z nich przymykano oko, a niektóre odbywały się za przyzwoleniem dowódców. Nigdy nie zostały rozliczone.

Przed inwazją na teren okupowanej Francji amerykańscy żołnierze przeszli cały szereg szkoleń, w czasie których wpajano im nienawiść do narodu niemieckiego. Aby pogłębić niechęć do wroga, przywoływano wiele makabrycznych czynów, których dopuścili się w czasie wojny hitlerowcy.

Jak rozdeptanie owada

Pierwsze amerykańskie zbrodnie miały miejsce już w trakcie początkowych walk w Normandii. Paradoksalnie przyczyniła się do tego również propaganda III Rzeszy. Na długo przed spodziewaną inwazją rozgłaszała, że pierwszymi oddziałami, które pojawią się we Francji, będą jednostki powietrznodesantowe. Amerykańskich spadochroniarzy przedstawiano jako wypuszczonych z więzień kryminalistów.

Amerykańscy spadochroniarze ze 101 Dywizji Powietrznodesantowej w pierwszych dniach inwazji w Normandii. Na pierwszym planie James Flanagan ze zdobytą nazistowską flagą w rękach (fot. U.S. Army, domena publiczna).

Amerykańscy spadochroniarze ze 101 Dywizji Powietrznodesantowej w pierwszych dniach inwazji w Normandii. Na pierwszym planie James Flanagan ze zdobytą nazistowską flagą w rękach (fot. U.S. Army, domena publiczna).

Gdy w nocy z 5 na 6 czerwca 1944 r. alianckie lotnictwo rozpoczęło desant z powietrza, niemiecka obrona nie wahała się strzelać do bezbronnych skoczków opadających ku ziemi. Wielu Jankesów wpadło w ręce nazistów już po wylądowaniu. Nierzadko byli mordowani w bestialski sposób.

Wydarzenia te potwierdziły tezę o bezwzględności hitlerowców i automatycznie wpłynęły na większą agresję Amerykanów. Doszło do pierwszych przypadków zabijania niemieckich jeńców. Zdarzało się nawet, że dobijano rannych. Kiedy spadochroniarze – wyjątkowo zrażeni do nieprzyjaciela – znaleźli u pojmanego wroga amerykański zegarek czy chociażby papierosy, to z reguły kończył on natychmiast z kulą w głowie.

Wśród żołnierzy amerykańskich istniała grupa, która chciała wyrównać rachunki z nazistami. Część z nich walczyła już wcześniej przeciwko armiom III Rzeszy w Afryce czy we Włoszech i miała coś do udowodnienia. Pozostali chcieli odegrać się za śmierć kogoś bliskiego.

Plut. Guarnere ze 101 Dywizji Powietrznodesantowej pałał rządzą zemsty za śmierć brata i bez skrupułów zastrzelił kilku jeńców. Po wielu latach tak wspominał owo wydarzenie: Nie miałem i nie mam żadnych wyrzutów sumienia. To było proste, jak rozdeptanie owada.

Niemieccy żołnierze wzięci do niewoli przez Kanadyjczyków w Saint-Lambert-sur-Dive, 21 sierpnia 1944 r. (fot. Donald I. Grant / Canada. Dept. of National Defence / Library and Archives Canada / PA-116586).

Niemieccy żołnierze wzięci do niewoli przez Kanadyjczyków w Saint-Lambert-sur-Dive, 21 sierpnia 1944 r. (fot. Donald I. Grant / Canada. Dept. of National Defence / Library and Archives Canada / PA-116586).

Dezerter, czyli gangster

Po zwycięstwie aliantów pod Falaise rozbite wojska niemieckie stosunkowo łatwo dały się wypchnąć poza granice Francji. Na jakiś czas Amerykanie i Brytyjczycy zaprzestali intensywnych działań bojowych. Spowodowane było to po części wydłużeniem się linii komunikacyjnych, bowiem bazy zaopatrzeniowe wciąż znajdowały się w Normandii.

Artykuł został oparty m.in. na książce Anthony’ego Beevora „Ardeny 1944. Ostatnia szansa Hitlera” (Znak Horyzont 2016).

Artykuł został oparty m.in. na książce Anthony’ego Beevora „Ardeny 1944. Ostatnia szansa Hitlera” (Znak Horyzont 2016).

Sytuacja ta doprowadziła do rozprężenia w szeregach Amerykanów. Na linii frontu znajdował się niewielki odsetek spośród wszystkich sił znajdujących się na kontynencie. Pozostali, korzystając z przepustek, szukali innych zajęć niż wojaczka.

Wielu żołnierzom wydawało się, że spełnili już swój obowiązek i za dobrze wykonaną robotę należy się im odpowiednie wynagrodzenie. Dochodziło do wielu przypadków gwałtów, szabrownictwa i handlu zrabowanymi towarami. Wśród cywilów pojawiały się nawet opinie, że zachowanie niemieckich żołnierzy podczas okupacji było dużo bardziej poprawne.

Szczególnie niebezpieczne stawały się zorganizowane grupy dezerterów, których charakter działalności francuska prasa nazywała „chicagowskim”. Przykładem może być kpr. Alfred T. Whitehead. Ten były uczestnik walk w Normandii zasłynął z tego, że w Paryżu rabował alianckie składy zaopatrzeniowe oraz zwykłych mieszkańców.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Strony: 1 2 3

Powiedz innym co myślisz:

Krystian Tryniecki - Pasjonat historii z Rzeszowa, student tamtejszego uniwersytetu. Interesuje się szczególnie II wojną światową oraz sportem, zwłaszcza piłką nożną. Miłośnik twórczość J.R R. Tolkiena.

Imperium
Komentarze do artykułu (46)
  • Nie mówię, że Niemcy byli święci, ale twierdzenie, że podczas drugiej wojny światowej dostali za mało, to lekkie przegięcie. Amerykańce faktycznie nic specjalnego nie zrobili, ale spójrz na wschód. 500 gwałtów na zachodzie było codziennością na wschodzie i to zwielokrotnioną. Amerykanie tylko się w wojnę bawili, bo prawdziwa była na wschodzie, gdzie potwory walczyły z potworami.
   Pozdrawiam.

 1. Czyli na froncie zachodnim w wehrmachcie walczyli naziści, którzy mordowali Amerykanów, ale ssmani i członkowie załogi KL Dachau to nie naziści tylko Niemcy bestialsko mordowani przez Amerykanów i więźniów-zbrodniarzy? Ok to czemu Amerykańcy mieliby być gorsi od nazistów (członków NSDAP albo fanatyków Hitlera) skoro popełniali podobne zbrodnie i to wg zasady oko za oko kiedytylko to Niemcy zaczęli? Na tej stronie znalazłem wiele artykułów dot. zbrodni popełnionych przez: Rosjan, Polaków (na Niemcach i Żydach), Słowaków, Rumunów, Francuzów, Amerykanów ale nie przypominam sobie żadnego o zbrodniach Niemców, a są oni często przedstawiani jako ofiary (Polaków, nazistów). Nwm co to ma na celu. Oczywiście żadnych z tych zbrodni nie popieram ale to wojna była wojną, ktoś ją rozpoczął, a ktoś tego kogoś wybrał i jako naród współuczestniczył w tym biernie lub czynnie. No i zachowajmy proporcje bo kanalie to się znajdą w każdym narodzie

  • Odnoszę dziwne wrażenie, że część prawackich wierszokletów to starozakonni. Zdaje mi się, że to w Starym Testamencie stoi „oko za oko, ząb za ząb”. Nowy Testament jakoś milczy na ten temat, a to podobno w niego wierzymy jako katolicy. No ale przecież teraz dominują „Prawdziwi Polacy”, którzy z wiarą ojców niewiele mają wspólnego. Stworzyli sobie jakieś pseudozasady i wierzenia kibolskie wpierane dzielnie przez ludzi, którzy nadali im status „lepszych od innych” (takie mam jakieś deja vu jakobym w nieco innej formie już gdzieś czytał o podobnych ludziach).
   Sam artykuł celny i właściwy. Zdejmuje ten cukier-puder jakim lubią się Amerykanie posypywać, podobnie, jak gloryfikujący swoją niezwykłą uczciwość Polacy, którzy zawsze byli dobrzy, pognębieni i przejęci miłością bliźniego swego… Wręcz „zioniemy miłosierdziem”.

   • Rozchodzi się o to, że Jankesi zachowywali się porównywalnie do wehrmahtu a w nagłówku pisze że bywali gorsi od nazistów (wyznawców ideologii która z założenia ma na celu mordowanie innych ras, untermenschów). A wojna to wojna, niestety niszczy człowieka, wyzwala niskie instynkty i tyczy się to wszystkich stron konfliktu.

 2. Nie rozumiem głosów oburzenia. Ten artykuł ma nam tylko rozjaśnić pewne kwestie dotyczące wojny. Doskonale wiemy, co robili Niemcy i jakimi byli bestiami. Ale to nie oznacza, że nie można ani słowem pisnąc o bestialstwie innych. Ale to chyba typowe dla chrześcijan. Pokazywać Boga tylko w najlepszym świetle. Niewygodne teksty z biblii przemilczać. Zablokowane mózgi nie dopuszczają do siebie żadnej krytyki i przykrych faktów. Smutne to…

  • Do niedawna fakty zabijania niemieckich zolnierzy przez aliantow,byl okryty tajemnica.Ja przez cale zycie slyszalam o zlych mordercach niemieckich nazistach,mordujacych po kolei wszystkich.Bardzo zlych zolnierzach Rosyjskich,gwalconcych Polskie kobiety.Bardzo dobrych zolnierzach Amerykanskich,ktorzy wreszcie zrobili porzadek.Rozmawiajac z bylym uczestnikiem wojny,ktory jako mlody chlopak zaciagnal sie do Wermachtu i bral czynny udzial w walkach.Zdziwilo mnie to,gdyz raz powiedzial iz uciekl od Amerykanow do Rosjan?Zawsze wypowiadal sie dobrze o Narodzie Rosyjskim,chociaz to byl przeciwnik.W niewoli Rosyjskiej przebywal 5 lat i wrocil po zakonczeniu wojnydo Berlina.Nie moglam zrozumiec,dokad nie zobaczylam filmu pokazujacego,bestialski sposob zabijania Niemcow,jencow wojennych.,przez aliantow.

   • jeszcze kilka miesiecy temu widzialem emisje w telewizji belgijskiej o aliantach, gdzie bylo pokazane jak Amerykanie strzelali do Niemcow jak do kaczek. Pokazano rowniez taka sama sytuacje na froncie Japonskim.

 3. Przeczytałem tytuł, zobaczyłem grafikę (jak mniemam, droga redakcjo, niemiecki plakat propagandowy z okresu inwazji?) i tak sobie myślę co ja znajdę w tym artykule? Pacyfikacje niemieckich miejscowości? Mordowanie dzieci, kobiet, starców? Równanie z ziemią wsi?
  Ale nie…
  Amerykanie rozstrzeliwali jeńców… ss-manów, fanatycznych wyznawców Hitlera i jego ideologii. No straszne rzeczy!
  Dowództwo rozpatrywało 500 spraw o gwałt tygodniowo? Rozpatrywało? Tzn. że karano winnych? No nie może być, przecież to tacy barbarzyńcy… Czerwonoarmiści idący z drugiej strony pewnie przewracali się ze śmiechu (pomijam że z nadmiaru gorzały też).
  Rozstrzeliwanie jeńców, szabrownictwo, gwałty… to zło i nie ma co do tego wątpliwości, ale skoro zachowanie Amerykanów Szanowna Redakcja nazywa zbrodniami to ja się pytam jak nazwiecie w takim razie to co robili Niemcy?

 4. Marny artykuł. Autorze, miałeś dziadka szwaba ? Problemem jest dla mnie tylko to, że Niemców zabito tak mało, bo za to co zrobili powinni się cieszyć, że w ogóle istnieją. Może ten zalew arabski to będzie jakaś kara.

 5. A jeszcze – przy okazji to Pan por. Jack Bushyhead, Ten z Dachau, to powinien medal dostać. Albo dziesięć. Pisanie że „okrył się złą sławą” jest nie na miejscu. Ja 50 lat po wojnie po wizycie w Oświęcimu miałem ochotę strzelać do każdego Niemca, a jakbym zobaczył to na żywo to by mi chyba żaden niemiec w zasięgu wzroku żywy nie uszedł.

 6. Niedawno ukazała się książka Mary Louise Roberts, What Soldiers Do na podobny temat. O zachowaniu się żołnierzy amerykańskich w stosunku do ludności cywilnej na wyzwalanych terenach. Okazuje się, ze nie tylko Armia Czerwona…

 7. Nareszczie ktos opisuje jak naprawde bylo na Froncie Zachodnim i n ie wychwala „cywilizowanych Yankesow” jak to czyni wielu mlodych Polakow na roznych forach nie zdajac sobie sprawy ze prawda byla bardziej skomplikowana .
  Niemcy zasluzyli sobie na taki los.Poszli slepo za Hitlerem,masowo mordowali ludnosc cywilna,”oczyszczali teren ” pod przyszla kolonizacje niemiecka.
  Nie poruszonow artykule watku grabiezy dziel sztuki przez Amerykanow
  Wciaz wiele dziel sztuki nie zostalo odzyskanych .W podziemiach Pentagonu jak ustalili dzinnikarze wciaz leza nie zinwentaryzowane dziela sztuki zagrabione ” Niemcom” pod pozorem ze sluzyly gloryfikacji nazizmu .
  Nie zdziwilbym sie gdyby okazlao sie ze wiele dziel sztuki ktorych brakuje w Polsce znajduje sie na terenie USA ” bo ich ” wlasciciel” przywyczail sie do nich i zal bylo je zostawic w Europie.

 8. Kochana redakcjo ‚ Jak to ostatnio bywa jeśli nie piszesz tylko i wyłącznie dobrze o Polsce a źle o niemcach ( mała litera celowo ) to jesteś „lewackim gównem” – cóż taki los . Mamy doskonały nowy wysyp nienawiści do naszych sąsiadów . Może śni się wam – germano-foby nowa wojna taka jak na Na Bałkanach w latach 90 ? Przekonani o swojej wyższości będziecie bić szablą szwaba . Doprowadzacie do alienacji Polski w Europie Niemcy to szwaby i należy ich wszystkich wybić a ruskie świnie zabiły prezydenta . Ale co się stanie jak Putin zacznie grać twardo ? do kogo się o pomoc udacie jak zrobi się naprawdę gorąco. Dombas nie jest aż tak daleko a polska armia to mały pikuś przy armii rosyjskiej . Na UE jesteśmy obrażeni na szwabów najbardziej i bedziecie kogo prosić o pomoc – USA – USA które wywołują kolejne wojny – patrz Irak , Afganistan Syria żeby zarabiać na tych wojnach nich .
  A co do artykułu jest on slaby . Slaby z powodu tendencji usprawiedliwiania mordów popełnianych przez Amis . Za każdym razem przed informacją że amerykanie mordowali podana jest informacja że Niemcy także – bez sensu . Morderstwa nie można usprawiedliwić bez względu kto je zrobił . Wyciągnięcie Malmedy już jest mega słabe .Malmedy nie było zaplanowanym morderstwem a wypadkiem i nieszczęśliwym zbiegiem okoliczności . Sami Amerykanie sie z tego wycofali -patrz co się stało z Jochenem Peiperem . Od wyroku śmierci został w końcu zwolniony z więzienia . Dopiero francuscy komuniści zabili go w latach 60 w Francji .
  Czas na artykuł o tym jak mordowali jeńców Polacy – bo były takie przypadki i to nie sporadyczne . Ale jak rozumiem w tym towarzystwie cos takiego powiedzieć to jakby napluć na obraz w Częstochowie. Więc dalej sobie ujadajcie , wygrażajcie wszystkim dookoła aż zacznie się jatka i Polskę znowu zrolują tak jak w 39 roku . OOO nie nas już nie pokonają -my mamy kibiców :)

 9. z takiej pożogi jaką jest wojna nikt nie wychodzi czysty i niewinny ale historię piszą zwycięzcy i jak świat światem stosowali polaryzację: my bohaterowie – oni bandyci i terroryści.
  to jest jeden, stały efekt każdej wojny: opowieści o własnym bohaterstwie i bandytyzmie wroga.

 10. po lekturze komentarzy:
  przeraża mnie postawa znacznej grupy internautów, zaprezentowana i w tej dyskusji, i w wielu dyskusjach na innych forach, np. poświęconych imigrantom.
  Przeraża mnie postawa jaką powyżej prezentuje np Maciej Świerczyński: gotowość do zemsty, krzywdzenia, mordowania, poparcie dla takich zachowań, pokrętna logika tłumacząca morderców.
  Czym się różni żołnierz USArmy mordujący jeńca od SS-mana mordującego więźnia?
  A najbardziej mnie przeraża, że ludzie o takich poglądach chodzą swobodnie po tych samych ulicach co ja, że mogę ich spotkać w sklepie, teatrze (choć może do teatru nie chodzą) gdziekolwiek.

  • Tym, że jeden jest nasz, a drugi nie nasz. W końcu ta naszość coś znaczy. Jeśli będzie się traktowac wszystkich jednakowo, to już nie będzie naszych.

   Poza tym zabicie jeńca teoretycznie wydaje się czymś paskudnym, ale czym w zasadzie różni się od zabicia lądującego spadochroniarza? Zabicie parlamentariuszy idących pod białą flagą wydaje się okropne., ale trudno nie pochwalić Edelmana za wydanie rozkazu strzelania do nich w pierwszych dniach powstania.

   Wszystko zależy od okoliczności.

   • chyba mnie nie zrozumiałeś: dla mnie amerykański żołnierz zabijający z zemsty, z własnej woli i wyboru, bez sądu SS-mańskiego jeńca sam staje się takim samym zbrodniarzem jak jego ofiara. Nic ich od siebie nie odróżnia. to jak traktujemy słabszych (nie tylko pokonanych wrogów ale też starców, chorych) odróżnia człowieka od bandyty.
    No i jeszcze taka błahostka jak konwencja genewska.
    Przykład Edelmana nie bardzo tu pasuje: to Edelman był więźniem getta a parlamentariusze Jego oprawcami. Realna ocena sytuacji wskazywała, że prędzej lub później ci oprawcy wystrojeni w białe kokardki zamordują Edelmana i pozostałych powstańców. Tu raczej wchodzimy na teren dywagacji nad kwestią „granic obrony koniecznej”.

    • a co do pochwał dla Edelmana
     miałam przyjemność poznać Pana Marka, był bliskim znajomym mojego teścia. W mojej ocenie sam nie pochwalał decyzji, które przyszło mu podejmować w tamtym czasie. Formułował uzasadnienia i przesłanki jakie nim i jego towarzyszami kierowały, ale to co się działo było sprzeczne z Jego postrzeganiem człowieczeństwa. Wbrew wykreowanej historii, nie był z siebie dumny.

    • Dopiero teraz przestaje rozumieć. Amerykański żołnierz popełnia zbrodnię, bo zabija jeńca. Ale jakąż to zbrodnię popełnia ofiara? Że się poddała?

     Jakoś nie słyszałem, żeby bandyci jakoś szczególnie uwzięli się na starców i chorych. Niesadzę, że akurat to odróżnia Pana od bandyty.

     O którą konwencję genewską Panu chodzi? Gdyby jej nie było, to uważałby Pan, ze mordowanie jeńców jest czymś chwalebnym?

     Skąd Pan wie, że akurat ci parlamentariusze zrobili p. Edelmanowi coś złego i zamierzali go krzywdzić w przyszłości? Może jeńcy zabici przez jakiegoś Amerykanina też kogoś zabili?

     p. Jowito,
     Trudno być z tego dumnym, ale chyba uważał tę decyzję za słuszną. Prawie nikt w miarę normalny nie jest dumny z tego, ze kogoś zabił, mimo że uważa, że zabicie tego kogoś było słuszne.

    • dla mnie żołnierze amerykańscy (ale i rosyjscy, polscy, niemieccy, serbscy, chorwaccy, ect) mordujący jeńców wojennych są bandytami. To czy jeniec jest winien popełnienia zbrodni nie może rzutować na ocenę postawy żołnierza mordującego rozbrojonych ludzi, którzy się poddali. Odnosząc się do opisanej w artykule historii z Dachau: amerykanie stali się takimi samymi mordercami jak ich ofiary.
     Jak odróżnić człowieka od bandyty, jakie są wyróżniki dla cywilizowanego społeczeństwa? Normy mogą być różne, dla jednych może to być rozwój technologiczny, dla innych zamożność społeczeństwa, do mnie przemawiają teorie humanitarne: stosunek do najsłabszych, poszanowanie praw jednostki, poziom edukacji. Dlatego piszę o „człowieku” a nie o „Panu”
     na myśli mam oczywiście konwencje genewskie z 1864 i 1906, to one (oraz konwencje haskie) miały zastosowanie w tamtym czasie. I chyba dość wyraźnie wyraziłam swój pogląd na kwestie mordowania jeńców, czy kwestie samosądów w ogóle
     Ostatni akapit to ewidentnie zachęta do dyskusji akademickiej, zresztą odwołam się do Marka Edelmana: to nie była walka o życie, oni szykując powstanie szykowali się na śmierć. Tragedią takich ludzi jak Edelman była konieczność podejmowania „słusznych” decyzji, które stały w jawnej sprzeczności z całym ich światopoglądem. Dlatego uważam, że gdyby wygłosił Pan pochwałę dla Edelmana za zabicie tych trzech emisariuszy to Edelman byłby pierwszym, który by Pana zganił, a miał ostry język. Myślę, że Edelman nie chciał rozważać kwestii, czy zabijanie hitlerowców było słuszne, jak powiedział: „Ważne było przecież, że się strzela… Ludzie zawsze uważali, że strzelanie jest największym bohaterstwem. No to żeśmy strzelali”. Powstanie miało być formą moralnego sprzeciwu wobec hitlerowskiej próby wyniszczenia całego narodu, sygnałem dla świata, próbą nagłośnienia cierpień i śmierci tysiąca niewinnych ofiar: „My wiedzieliśmy, że trzeba umierać publicznie, na oczach świata”. To jest odpowiedź na Pańskie pytanie skąd wiem, ze ci Niemcy go skrzywdzili i chcieli krzywdzić dalej.

    • Żadna z tych konwencji nie dotyczy zabijania jeńców ale raczej spraw medycznych, traktowania chorych i rozbitków). Poza tym chyba żadna z nich nie została podpisana przez jakieś istotne w 2 wojnie światowej państwo (może zobowiązania sygnatariuszy przeszły na ich następców prawnych – nie wiem).

     ” To czy jeniec jest winien popełnienia zbrodni nie może rzutować na ocenę postawy żołnierza mordującego rozbrojonych ludzi, którzy się poddali.”
     Bardzo to dziwny pogląd. Nawet teraz sąd oceniając zabójstwo ma obowiązek wziąć pod uwagę chociażby właściwości osobiste sprawcy oraz okoliczności łagodzące (i obciążające). Sam znam przypadek nadzwyczajnego złagodzenia kary zabójcy, który był latami dręczony przez swoją ofiarę. W warunkach wojennych okoliczności łagodzących lub wręcz wykluczających winę jest znacznie więcej niż w życiu cywilnym. Można zabić jeńca, bo inaczej może zdradzić nasze pozycje, bo nie ma go jak przetrzymywać, a puszczony wolno będzie walczył przeciw nam, bo sam jest zbrodniarzem i jeśli my go zabijemy, to nas pozabija okoliczna wkurzona ludność itd.

     Poza tym dość śmiesznie wyglądałoby, gdyby państwo dawało ordery za zabicie wroga, ale jeśli ten wróg w odpowiedniej chwili rzuci broń i zostanie zastrzelony przez jego żołnierza to to samo państwo skazywałoby tego żołnierza na rozstrzelanie.

     Jeśli pójść pańskim tokiem myślenia to ci co osądzili jakiegoś Kaltenbrunnera są takimi samymi zbrodniarzami jak on sam (a może i gorszymi).

     O tym odróżnianiu człowieka od bandyty trudno mi odpowiedzieć, bo pewnie sam Pan o tym napisał pod wpływem jakichś środków. Trudno mi uwierzyć, że uważa Pan serio, że człowieka od bandyty odróżnia poziom edukacji.

     Przed koniecznością podejmowania słusznych decyzji sprzecznych ze swoim światopoglądem stoi niemal każdy (albo dosłownie każdy).

     Niespecjalnie obchodzi mnie co sądzi(łby) p. Edelman o moich pochwałach kogokolwiek. Jeszcze mniej obchodzi mnie to czy chciał rozważać jakieś kwestie. Ci niemieccy wysłannicy nie byli żadnymi emisariuszami tylko żołnierzami przebranymi za posłów. Podobnie i ja nie zostaję jakimś emisariuszem, jeśli tylko pomacham nad głowa prześcieradłem. Milionerem nie jest ten, kto ma walizkę fałszywych banknotów.

     Myślę, że sprowadzanie Powstania do PR i chęci robienia sobie reklamy po samobójstwie jest niesłuszne.

    • No cóż, nasze poglądy różnią się diametralnie, takie życie
     Mnie nie przyszło by do głowy by oponenta o przeciwnych poglądach posądzać o stosowanie środków zmieniających świadomość, lecz ja staram się szanować ludzi

    • Tak, to teraz standardowa procedura w dyskusji. Jak się nie ma argumentów (tzw. języka w gębie), a koniecznie chce się pokazać jako ten mądry i szlachetny, trzeba się przyczepić do byle czego: do błędu ortograficznego, do brzydkiego słowa i ogłosić z dumą, że ktoś tak nisko upadły nie zasługuje na uwagę. Numer ograny. Warto czasem wymyślić coś lepszego.

     Jak niby miałem skomentować pogląd, że człowieka od bandyty odróżnia poziom edukacji? Że to pogląd fascynujący i niekonwencjonalny? Właśnie wyraziłem się dość oględnie, że nie wypowiada się Pan w ten sposób z powodu stale charakteryzującej Pana głupoty, ale chwilowej utraty zdolności umysłowych i lada chwila Panu przejdzie.

    • o czym chcesz więc dyskutować? o różnicach pomiędzy humanizmem personalistycznym a panateizmem? O odmienności poglądów Kanta, Heideggera i Feuerbacha? A może o wypaczeniach filozofii Nietzschego w propagandzie hitlerowskiej? Mogłabym też podyskutować o gnoseologii w kontekście historii najnowszej Polski i/lub Europy.

     Tak, uważam że edukacja, wiedza jest drogą na której Homo sapiens staje się Człowiekiem.
     Jak już napisałam: staram się szanować ludzi, staram się szanować ich poglądy, o ile takie posiadają. Sam „język w gębie” nie jest poglądem.

    • Widzę, że myliłem się i nie chodziło o krótkotrwałą niedyspozycję, ale o coś poważniejszego. Życzę powrotu do zdrowia.

 11. Wnioski są inne niż humaniści, czy odwetowcy powyżej wysnuli:

  – Wojna to zło i ZAWSZE to ludność jest pokrzywdzona, a ci co ją wywołują, /ZAWSZE pod fałszywymi pretekstami/, rzadko ponoszą karę.

  – Oczekiwanie, że w piekle jakim jest jest wojna od zwykłych /pokrzywdzonych, prostych, czy nakręconych przez propagandę, bywa, że zwyczajnie złych ludzi/ humanizmu, powściągliwości, czy moralności jest objawem braku wiedzy, czy wyobraźni.

  – Skutecznym hamulcem przed kolejnymi wojnami byłby nakaz kroczenia w pierwszym szeregu dla tych co nawołują do wojny, a siejących nienawiść polityków po prostu należy zacząć wyjątkowo surowo karać, do tego prześwietlać całą machinę propagandy.

  Niestety nic od tysięcy lat się nie zmienia: narody są hodowane jak bydło i spuszczane do boju przez chorych „reprezentantów”…

 12. Garść komentarzy z dyskusji pod naszym profilem na Fb:
  //www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne/posts/1226017067426950

  Andrzej P.: W artykule jest jedno nadużycie, które warto zaznaczyć. Piszecie o zabijaniu SSmanów Peipera oraz Osobach przywdziewających mundury, tudzież elementy mundurów amerykańskich. Zgodnie z Prawem wojennym osoby zakładające mundury armii przeciwnej są traktowani jako szpiedzy, i nie podlegają artykułom konwencji genewskiej o jeńcach, i mogą być rozstrzelani na miejscu. Artykuł ten wyraźnie mówi także o osobach walczących przeciw wojskom w ubraniach cywilnych, o czym często zapominamy w kontekście obecnych działań na bliskim wschodzie

  Adam G.: Osobiste opowieści polskich żołnierzy, którzy walczyli z Niemcami. Nie było czasu na to, by odprowadzać jeńców na tyły. Ci z naszych, którzy chcieli pomścić swoje rodziny, ochotniczo stawiali się do rozstrzeliwania niemieckich jeńców. Więc nie pierd… i nie przedstawiajcie wojennego zdziczenia jako coś osobliwego. Tym durniom, którzy sądzą, że tylko amerykańskie dranie tak robiły, a nasi byli święci, powiem tak: czas wyjść z głupoty.

  Damian J.: Wojna wyciąga na wierzch najgorsze instynkty. W połączeniu z odpowiednią propagandą sprawa była ułatwiona

  Bogdan P.: O, jakże wzruszył mnie los zgotowany ,,biednym Niemcom” przez ,,złych Jankesów”! No naprawdę, łza się w oku kręcie, gdy się pomysli, o tych ss-manach przesladowanych przez US Army, a wachmanach z Dachau, meczonych przez spadochroniarzy…

  Bartosz G.: Dlatego się cieszę, że nie wyzwalali nas Ci bandyci, tylko Armia Czerwona Emotikon smile

 13. To coś złego? Nie dość, że te parszywe świnie (niemcy i ss-mani) mordowali tylu ludzi w imię idiotycznej ideologii, to jeszcze nie wykazywali żadnej skruchy. Z takimi nie można się patyczkować; decyzje o robieniu z nimi porządku od razu jak najbardziej popieram. Nie warto utrzymywać takich ścierw przy życiu, śmierć to i tak najlżesza kara jaka im się należała.

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

Dlaczego Haitańczycy uważają Jezusa za zombie i co do tego mają słowiańskie strzygonie?

Kup naszą nową książkę i przekonaj się, że prawda o żywych trupów jest dziwniejsza niż fikcja,

Wydaje się Wam, że wiecie już wszystko o żywych trupach? Uważacie, że są one tylko wytworem show biznesu, na dodatek mocno już wyeksploatowanym? Sięgając po naszą nową książkę przekonacie się, że prawda o żywych trupach jest zdecydowanie bardziej zaskakująca niż literacka czy filmowa fikcja.

15 maja 2016 | Czytaj dalej...

Życie to nie bajka. Kup naszą najnowszą książkę i poznaj makabryczne oblicze historii

Zombie_zapowiedz

Czarna magia. Krwawe ofiary składane pradawnym bogom. Ludzie pogrzebani żywcem. I sprawdzone sposoby naszych przodków na pozbycie się nieproszonych gości z zaświatów. To tylko kilka z mrożących krew w żyłach tematów, o których przeczytacie w najnowszej książce „Ciekawostek historycznych”.

8 maja 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Rekrutacja na Asystenta

Czy wiesz że...


…już w 1956 roku w Związku Radzieckim zaplanowano załogową misję na Marsa? Kosmonauci mieli spędzić na czerwonej planecie cały rok, a zabrać miał ich tam statek kosmiczny o masie 1600 ton, prawie czterokrotnie cięższy niż Międzynarodowa Stacja Kosmiczna.

warta
w XVIII wieku w Szkocji cmentarzy musiały pilnować straże, by zapobiec wykradaniu zwłok? Złodziejami byli studenci medycyny lub szajki tzw. rezurekcjonistów. Na wsiach mogił pilnowali sami mieszkańcy, siedząc przy ognisku, nierzadko popijając whisky i wesoło się bawiąc.

January_Sucholdovski_A_kircholmi_csata_1858-600x446
…bitwa pod Kircholmem wcale nie była zmarnowanym zwycięstwem? Tak naprawdę starcie to pozwoliło przyjść z odsieczą obleganej przez Szwedów Rydze, czyli drugiemu co do wielkości miastu ówczesnej Rzeczpospolitej.