Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Jak ubić Tygrysa. Przyspieszony kurs dla amerykańskich pancerniaków

Tygrys na niemieckim plakacie propagandowym.Żołnierze, Tygrys to obecnie najpotężniejszy i najgroźniejszy czołg niemiecki. Gdy tylko pojawia się na froncie, wzbudza prawdziwy popłoch wśród naszych żołnierzy. Prawdę mówiąc, nie zdarza się to często, ale jeśli będziecie mieć pecha, to musicie wiedzieć, jak podejść tego drania.

Po raz pierwszy nasze jednostki zetknęły się z Tygrysami w Tunezji, w lutym 1943 r. Wtedy to w rejonie Ponte du Fahs dobrze zamaskowane brytyjskie 6-funtowe armaty przeciwpancerne zniszczyły z bliskiej odległości dwa czołgi tego typu. Jakkolwiek więc ich debiut wypadł dosyć kiepsko, to po bliższym ich poznaniu nasi brytyjscy koledzy szybko nabrali respektu dla ich możliwości bojowych.

Tigers! Tigers!

Co ciekawe, dla naszych chłopaków niemal każdy kanciasty niemiecki czołg to Tygrys! Oficerowie mają z tym duży problem, ponieważ żołnierze na froncie wierzą, że Niemcy nie produkują nic innego poza tymi potworami. Ta istna psychoza ma jednak swoje uzasadnienie. W pewnych sytuacjach maszyny te dokonywały prawdziwego spustoszenia w naszych i brytyjskich szeregach.

Nie wszystkie czołgi produkowane w Niemczech były tygrysami takimi jak ten Panzer VI (fot. Bundesarchiv, Bild 101I-635-3965-21 / Hebenstreit / CC-BY-SA 3.0).

Nie wszystkie czołgi produkowane w Niemczech były tygrysami takimi jak ten Panzer VI (fot. Bundesarchiv, Bild 101I-635-3965-21 / Hebenstreit / CC-BY-SA 3.0).

Tygrysy są cholernie trudnym przeciwnikiem, głównie ze względu na zasięg ognia swojej 88-milimetrowej armaty, potężne opancerzenie i doskonałe przyrządy optyczne. Nasi technicy mówią, że przez celownik tego sukinsyna można wypatrzyć źdźbło trawy z odległości 1,5 kilometra!

O wysokiej skuteczności i żywotności Tygrysa na polu walki przekonali się też Sowieci. Dobrym przykładem jest jeden z wozów niemieckiego 503 Batalionu Czołgów Ciężkich walczącego w okolicach Rostowa w styczniu 1943 r. Otrzymał on 227 trafień z rusznic przeciwpancernych, 14 trafień z dział 45-57 mm i 11 trafień z dział 76 mm, a mimo to pozostał w akcji!

Sowieci wyciągnęli jednak wnioski z tej lekcji. Przezbroili T-34 w skuteczniejsze armaty oraz wprowadzili do uzbrojenia nowe typy ciężkich czołgów i dział pancernych. My i Brytyjczycy nie mamy praktycznie nic, czym moglibyśmy skutecznie konkurować z Tygrysami. Nie chcę was straszyć, ale takie są fakty.

Sherman vs Tygrys

Mimo oczywistych zalet Tygrys ma jednak i wady: jest koszmarnie wolny i mało manewrowy. W terenie jego prędkość maksymalna to zaledwie ok. 20 km/h. Kiepsko też sprawuje się mechanizm obrotu jego wieży, która porusza się wolno, szarpnięciami. Pełny jej obrót zajmuje od 25 sekund do nawet minuty.

Dla załóg Shermanów wiele trafień w Tygrysa kończyło się właśnie tak: brakiem penetracji (Bundesarchiv, Bild 101I-022-2935-24 / Wolff/Altvater / CC-BY-SA 3.0).

Dla załóg Shermanów wiele trafień w Tygrysa kończyło się właśnie tak: brakiem penetracji (Bundesarchiv, Bild 101I-022-2935-24 / Wolff/Altvater / CC-BY-SA 3.0).

Dobrze wiecie, że w naszym Shermanie to samo trwa zaledwie 10 sekund. Kiedy o życiu i śmierci decydują sekundy, trzeba wykorzystywać każdą przewagę. Dzięki większej szybkości będziecie mogli bezkarnie oddać 4–5 strzałów zanim Tygrys będzie w stanie zareagować. I pamiętajcie, najlepiej celować w kuper, tam gdzie ma najsłabszy pancerz.

Nie próbujcie nigdy Shermanem frontalnego pojedynku z tym kolosem. Z odległości 1000 m pociski używane do naszej siedemdziesiątki piątki mogą przebić pancerz o grubości zaledwie 62 milimetrów. Niewiele poprawia sytuację nowa armata 76 mm. Osiągi co prawda wzrosły, ale mamy do niej mocno ograniczoną liczbę podkalibrowych pocisków przeciwpancernych, zresztą całkiem niezłych.

Czy wiesz, że ...

... zdarzało się, że ciała Polaków pomordowanych na Wołyniu grzebali później ci sami ludzie, którzy ich zabili? Po wrzuceniu ciał do mogił, ubijali łopatami ziemię i odchodzili jak gdyby nigdy nic.

...krakowski lotnik, podporucznik Jan Kremski, w związku z zestrzeliwaniem wrogich samolotów wespół z kolegami, miał zaliczone łącznie… 4 i 14/15 zwycięstwa pewnego? Do zaszczytnego tytułu asa, który przysługiwał od 5 zwycięstw wzwyż brakło mu tylko 1/15.

...niemiecki generał Friedrich Paulus, wzięty w sowiecką niewolę pod Stalingradem, w procesach norymberskich wziął udział jak świadek oskarżenia? Jego przyjazd wzbudził dużo emocji. Kiedy siedzący na ławie oskarżonych Hermann Göring zobaczył go na sali rozpraw, z wściekłością nazwał go „brudną świnią”.

...najbardziej znienawidzonym esesmanem w obozie w Treblince był Kurt Franz, nazywany „Lalką”. Wsławił się on między innymi tym, że wytresował swojego psa tak, by na rozkaz atakował Żydów, gryząc ich w okolicach genitaliów.

Komentarze (24)

 1. DUST DEVIL Odpowiedz

  Ciekawie wyglądała sytuacja również na froncie wschodnim, gdzie Sowieci wprowadzili na stany ISU-152 i IS-2 z wręcz absurdalnymi kalibrami dział. O ile pociski nie były zbyt zaawansowane i często jedynymi dostępnymi były burzące i „czyste” ppanc., z odległości ok. 900m siła pocisku, który ważył w przypadku ISU-152 48.2 kilograma(!) była w stanie przy braku penetracji strącić wieżę czołgu…

  Swoją drogą, pod sam koniec wojny amerykanie wprowadzili modyfikację Pershinga o nazwie Super Pershing, która brała udział w jednej bitwie z Tygrysem Królewskim (i ją wygrała). Natomiast pod sam sam koniec wojny (Maj 1945) ZSRR wprowadziło na stan IS-3, którego obecność na paradzie zwycięstwa z Berlinie była skwitowana przez pewnego francuskiego generała słowami „Dobrze, że są po naszej stronie”.

  • Darek Kaliński Odpowiedz

   Pojedynek Super Pershinga z Tygrysem Królewskim można raczej włożyć między bajki. Znany jest tylko z relacji jednego z członków załogi amerykańskiego czołgu kaprala Irwina. Nie wiadomo z jakiej jednostki miałby pochodzić zniszczony Królewski Tygrys. Najbliższy niemiecki oddział który był w nie wyposażony znajdował o ponad 100 kilometrów od Dessau, gdzie rzekomo miało rozegrać się starcie. Sam pojedynek byłby czymś wyjątkowym w historii wojny, bo spotkałyby się dwa najpotężniejsze czołgi po obydwu stron i Amerykanie na pewno odpowiednio nagłośniliby to wydarzenie, a tak nie ma nic, nawet zdjęcia zniszczonego Tygrysa Królewskiego.

 2. Macc Odpowiedz

  Dowódca mi powiedział, że jak jeszcze raz przeczyta w raporcie ode mnie, że spotkałem Tygrysa, to mnie zdegraduję. Co ja mu poradzę, że jak na horyzoncie pojawia się Niemiec na rowerze, to od razu widzę Tygrysa?

 3. Anonim Odpowiedz

  Znam bardzo dobrze kierowcę czołgu Sherman. Cytuję”…jak pocisk wszedł z przodu, to z tyłu wyszedł…” dot. czołgu alianckiego.

 4. ALEX Odpowiedz

  Fajny artykuł ale. Wypadało by też zrobić o podobnym potworze, z którym Niemcy kompletnie sobie nie radzili w 1941. Wszystkie ich armaty ppanc i czołgowe ledwo „rysowały lakier” temu kolosowi. Tak jak w przypadku Tygrysa pomagało jedynie lotnictwo. I słynna Flak88. Wiadomo o czym mowa :-)

  • Bombacjusz Odpowiedz

   Niespecjalnie musieli sobie z nim radzić. Według inżyniera Kotowa, który nadzorował dostawę 50 „Drednotów” na front w trakcie 20 kilometrowego przejazdu ze stacji do miejsca dyslokacji zepsuło się 27 maszyn. Zdychały sprzęgła, skrzynie biegów i układy skrętu.

 5. ritendra Odpowiedz

  Truly Asia Boutique Hotel is an excellent accommodation located in the sprawling city center of Thamel. Our hotel is about affordable luxury and it exemplifies style, accommodation, amenities, cuisine and accommodation. It is an excellent addition to Thamel and Kathmandu and is a wise choice for national and international tourists for accommodation.

 6. ritendra Odpowiedz

  Annapurna Skyline Trek (The Royal Trek) is an introductory trek in Nepal and one of the shortest. This is one of the most beautiful and scenic route that has been eclipsed by other famed routes in the Annapurna region. Except for 4-5 days of leisurely walking on the trails from one community to another, this trek demands nothing more. Since this is one of the off the beaten treks in Nepal the availability of teahouses is very less and very basic.

 7. HOTEL MAHESHWOR Odpowiedz

  Bright and decorated in pastel colors it offers a warm and friendly atmosphere. The exceptional specialties and International cuisine, together with its experienced staff, create the conditions for a truly unique taste experience.

 8. Dorm Nepal Odpowiedz

  Dormitory Nepal takes a great pleasure in thanking our guests for staying at our property and and making it the best hostel in Kathmandu. We would not have made it this far without the lovely souls who decided to call our property home away from home.

 9. Budget Trekking Odpowiedz

  Everest 3 pass trek with Island Peak is for the brave souls who will go an extra mile leaving the crowd behind. Do you have what it takes to climb a peak above 6000 meters? Are you seeking adventure ? Are you willing to become a peak climber ? Do you want to challenge yourself? If the answer is yes 3 pass trek with Island peak is for you. Furthermore, the trek completely falls in the Khumbu region and begins from Lukla. You trek making your way through sherpa villages witnessing culture and religion. Furthermore, Beautiful monasteries and the Sherpa communities are integral part of the trail.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.