Polskie Imperium

Księża cudzołożnicy. Seksualne życie kleru w średniowiecznej Polsce

Autor: | 19 stycznia 2015 | 54,554 odsłon

Cielesne rozkosze nie były dla średniowiecznych księży sprawą obcą...Celibat wśród polskich duchownych zaczęto wprowadzać w XII wieku. Szło jak po grudzie. Nawet dwa stulecia później wielu księży wciąż święcie wierzyło, że nie wolno im tylko współżyć z mężatkami i dziewicami.

W czasach pierwszych Piastów nikogo nie interesował stan cywilny kapłanów. I tak pozostało do czasów pochodzącego z terenów dzisiejszej Belgii Waltera z Malonne. W 1148 roku wziął on udział w synodzie w Reims, gdzie potwierdzono postanowienia drugiego soboru laterańskiego dotyczące bezżeństwa księży. Gdy rok później Walter został biskupem wrocławskim, wziął się ostro do działania w tej materii. O tym, jak wielkim „rodzynkiem” wśród polskiego kleru, świadczy najlepiej informacja z Żywotów biskupów wrocławskich, gdzie chwalono go za zupełnie niezwykłą wytrwanie w stanie bezżennym. W każdym razie – cudów nie osiągnął, a księża żenili się i płodzili dzieci tak jak zawsze.

Z radością porzucę swoją żonę

We wczesnym średniowieczu księża bez skrępowania wstępowali w związki małżeńskie. I wcale nie były to białe małżeństwa.

We wczesnym średniowieczu księża bez skrępowania wstępowali w związki małżeńskie. I wcale nie były to białe małżeństwa.

Pod koniec XII wieku papiestwo próbowało zrobić porządek z małżeństwami księży w Polsce. W 1197 roku w tej sprawie zjawił się legat Piotr z Kapui. Wcześniej był w Czechach, gdzie chciał zaprowadzić celibat duchownych – skończyło się na tym, że wściekli księża przepędzili papieskiego wysłannika. Według kronikarza Jana Długosza w Polsce było zupełnie inaczej, a bezżeństwo księży zaprowadzano z entuzjazmem. Jak pisze historyk Adam Krawiec:

nie jesteśmy w stanie ustalić, czy jego relacja wywodzi się z jakiegoś zaginionego źródła, czy też stanowi wytwór fantazji. Nie wiadomo, jak w rzeczywistości zachował się kler. Zapewne nie przyjęto postanowień Piotra z entuzjazmem, ale i nie wszczynano jakichś otwartych protestów. Na prowincji po prostu zignorowano nowe przepisy i trwano przy starych zwyczajach.

Nie tylko na prowincji, można dodać – bo np. biskup włocławski Ogierz, wybrany w 1198 roku, bez żadnego skrępowania żył w związku małżeńskim. Dopiero około 1217 roku na synodzie kamieńskim pod przewodnictwem arcybiskupa gnieźnieńskiego Henryka Kietlicza wprowadzono celibat księży jako powszechnie obowiązującą zasadę.

Nie ma to jak średniowieczna swoboda obyczajowa...

Nie ma to jak średniowieczna swoboda obyczajowa…

Pozbawił je dziewictwa i czci

Po 1217 roku nie walczono już z małżeństwami duchownych, ale – z konkubinatami. Podejście do celibatu w późnym średniowieczu dobrze oddaje wypowiedź niejakiego Walentyna. Wprawdzie był on proboszczem nie w Polsce, tylko w czeskim Zbrasławiu, ale można spokojnie przyjąć, że po naszej stronie granicy panowały te same obyczaje. Otóż zdaniem wspomnianego plebana zasadę celibatu należało rozumieć wyłącznie jako… zakaz współżycia z mężatkami i dziewicami.

Nawet ta reguła dla wielu okazywała się o wiele zbyt restrykcyjna. W 1439 roku dwie kobiety z Pobiedzisk oskarżyły miejscowego proboszcza Bernarda, że „pozbawił je dziewictwa i czci”. Mieszkał z nimi odpowiednio rok i 6 miesięcy, a oprócz tego „nieprzyzwoicie zamieszkiwał” na plebanii z pewną mężatką.

Pokazywał się nago, trzymając się ręką za członek

W 1479 roku podobne doniesienie uprzykrzyło życie Piotrowi Wigandowi, proboszczowi z Ostrołęki. Ustalono, że miał on romans z żoną wójta pobliskich Biskupic. Z kolei w 1497 roku przed sądem kościelnym we Włocławku stanął ksiądz Mateusz z Kobielic. Nie dość, że miał romans z mężatką, to nasłał drabów, aby pobili jej męża – kmiecia Piotra Kurka. Przed biskupem nie okazywał żadnej trwogi. Wręcz przeciwnie. Zapewniał: „ja odwołam się do Rzymu i biskupa diabli wezmą, a je będę plebanem tu, w Kobielicach”.

Mąż się modli, a tymczasem mnich-rozpustnik przyprawia mu rogi.

Mąż się modli, a tymczasem mnich-rozpustnik przyprawia mu rogi.

W 1442 roku w Gnieźnie sądzono z kolei Właścibora, plebana z Rzeszotarzowa. Lista zarzutów obejmowała: „ciągłe pijaństwa, bluźnierstwa, współżycie z niejaką Schindawą i jej córkami, publiczne pokazywanie się nago, trzymając się ręką za członek”.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Strony: 1 2

Powiedz innym co myślisz:

Michael Morys-Twarowski - Absolwent prawa i amerykanistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, na tej samej uczelni obronił doktorat z historii. Współautor 3 monografii i kilkudziesięciu publikacji naukowych, poświęconych głównie historii Śląska Cieszyńskiego. W lutym 2016 ukazała się jego najnowsza książka pod tytułem "Polskie Imperium". Stały współpracownik Polskiego Słownika Biograficznego. Publikuje m.in. w "Focusie Historia".

Okupacja
Komentarze do artykułu (32)
 1. Słyszałem, że powód nagłego zwrotu Kościoła w sprawie celibatu był prozaiczny. A no pozbawienie się przyszłych problemów w postaci dzieci-spadkobierców zmarłych księży, które mogłyby się domagać ziem należących do Kościoła, lub pieniędzy.

 2. ej dawajcie sobie robić wodę z mózgu. Co za bzdury, niby teksty ze średniowiecza a wyraźnie pisane współczesną polszczyzną. Kiedy autor to pisał? tydzień temu? sprytne a jednocześnie żałosne

  • Drogi Bolantusie, powściągnij język. Nazywanie kogoś „skoorwysynem” świadczy przede wszystkim o nazywającym, a nie o osobie określonej tym mianem. A tak poza tym, Janka z Czarnkowa herbu Nałęcz, podkanclerzego koronnego i archidiakona gnieźnieńskiego nazywasz Żydem, masonem i ateistą? Serio?

 3. Kapłan diecezji toruńskiej przez kilka lat romansował z mężatką. Mimo nakładanych na niego zakazów kanonicznych cały czas utrzymywał kontakty. Tym działaniem doprowadził do rozpadu małżeństwo i nadal utrzymuje z nią kontakty. Toruńska Kuria nie podejmuje żadnych sensownych działań żeby zapobiec dalszemu cudzołóstwu. Kuria nie podjęła żadnych działań w celu ratowania małżeństwa a stworzyła wręcz wymarzone warunki dla utrzymywania grzesznego związku. Kanclerz nawet sugerował wzięcie adwokata w sprawie rozwodowej kobiecie. Jak widać ci panowie co innego głoszą z ambony a co innego robią w życiu.

 4. U nas w Trzemesznie proboszcz tez ma babe taki niepozorny nawet udostepnil jej miejsce na plebani gdzie gotuje bo ma bar na mieście i sprzedaje. Nawet jego gospocha jej pomaga.a po pracy odwozi ja do domu.a na dzwon pieniądze wola niech mu da swój utarg.

 5. No juz wszyscy wiedza Trzemeszno to nie Paryż a w modliszewie mam rodzinę to tam przecież wiedzą a on tak pierdoli żeby nie żyć bez ślubu a on co robi jaki przy klad daje Jezus się nie kurwil jak oni juz nie wiem czy w ogóle jest bóg .bo albo bóg albo baby.

 6. No wlasnie w kościele co innego mówią a co innego robi. Tylko kasę mu daj żeby rodzinę mogli utrzymać. Bo on się toba nie martwi czy masz na chleb .czy nie. Jeszcze daj trochę więcej na msze żeby miala do siebie ta z biura co na szaro go robi

 7. Wybrane komentarze do artykułu z naszego facebookowego profilu
  //www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne/posts/1157844757577515

  Amelie K.:
  to jest normalne, ze facet ma żonę, czyli kobietę (po czesku „żena” znaczy własnie kobieta).
  Nienormalnym jest wymagać od zdrowych facetów celibatu na okres całego niemalze zycia… z tego rodzą, co jest wbrew naturze i z takiego przymusowgo stanu rodzą sią conajwyzej tylko potwory w głowie, bowiem nie ma ludzi „duchowych” – wszystko to ma ciało!
  Nienormalnymi są zatem wszelkie nauki koscielne, dotyczące świętych rzekomo księzy, czy mnichów… to wszystko zakłamanie!
  PS: nie chciałabym wiedzieć, z czego oni biedni muszą się spowiadać…
  Tomasz S.:
  Dokładnie, większość osób ma naturalną pożądliwość płciową, jeżeli ona nie może być realizowana w normalny sposób to znajdzie sobie ujście w nienormalny sposób.

  Dorota S.:
  Tym bardziej ze w Piśmie św. Nie ma za bardzo inf. o celibacie…to wymysł kościoła bo bali sie o kasę….
  Marek P.:
  Celibat wprowadzono, gdy księża i biskupi kościelnym majątkiem obdarowywali swoje dzieci. Nie wynika to w żaden sposób z jakichś prawd wiary
  Tomasz S.:
  W Biblii nawet mile wskazane było, by prowadzący małe lokalne społeczności mieli żonę i dzieci. Generalnie był wybór co do stanu cywilnego, proszę spojrzeć na VII rozdział I Listu do Koryntian. W innym liście jest napisanie, że wczasach ostatecznych zabraniać będą wchodzenia w związki małżeńskie i spożywania pewnych pokarmów….

  Mateusz M.:
  Moim zdaniem celibat powinien być zlikwidowany. Dzięki temu wielu księży miałoby szansę na miłość jak i służenie Bogu. Dzięki miłości stawaliby się jeszcze lepszymi kapłanami.
  Celibat tylko szkodzi. Człowiek potrzebuje miłości i to jest normalne. Potem czytamy, że księża jeżdżą na wczasy albo spotykają z prostytutkami. Ksiądz to też człowiek więc też korzysta sobie z seksu.

  Tomasz S.:
  Właśnie, w tych czasach to ksiądz mógł mieć jeszcze normalnie żonę, tak jak na początkach chrześcijaństwa. Po co było wprowadzać celibat?
  Jacek B.:
  żeby nie dzielić majątku kościelnego w spadku na dzieci
  Tomasz S.:
  To było właściwym powodem. Choć oficjalnie wymyślono filozoficzny powód, że przez stosunek nawet z żoną, stawał się nieczysty i profanował komunię….

  Marysia G.:
  Zniesienie celibatu? Dlaczego? Święcenia kapłańskie to odpowiedzialna decyzja. Masz wybór – albo celibat, albo małżeństwo. Nikt nie zmusza do święceń. To jest ich decyzja.

 8. No a nasz proboszcz z Trzemeszna to w nocy chyba nie śpi tylko myśli jak od parafian ściągnąć kasę juz nie mogę na gnoja patrzeć i slysze dużo ludzi go nie lubi jestem ciekawa czy ta myjniaCK to jego kolo cmentarza

 9. Celibat nigdy nie był poważnie traktowany w kościele katolickim. Był (i jest) nagminnie łamany przez wszystkich. Polska należała do krajów w których ten wynaturzony wymysł papieski przyjął się najpóźniej. Wrogość wobec ciała i pożądania, objawiona przez histerycznych ascetów polskiemu klerowi była praktycznie nieznana. Księża żenili się, mieli dzieci, prowadzili normalne życie rodzinne i nie zamierzali z niego rezygnować. Dlatego kiedy w 1197r. legat papieski Piotr przybył do Polski z bullą celibatową, wywołana ona tak duże oburzenie kleru, że gościa zwyzywano i wygoniono. Tak było we wszystkich krajach, gdzie tylko miał czelność pokazać się delegat papieski ze wspomnianym świstkiem. W Czechach nawet takiego pobito.

 10. Konieczność bezżenności księży stworzyła specyficzną „moralność”, której efektem było utrzymywanie konkubin, kucharek, „bratnic” czy homoseksualizm a wstrzemięźliwość seksualna kończyła się zwykle na onaniźmie, pijaństwie, samobójstwie. Księża zmuszeni do zerwania normalnych związków, porzucali legalne małżonki zastępując je mnóstwem kochanek. NIektórzy stwarzali nawet swoiste haremy. W klasztorach rodziły się dzieci co było skrzętnie ukrywane przez zakonnice. Podczas inspekcji klasztorów okazywało się, że większość mniszek była w ciąży a w ich podziemiach znajdowano białe trumienki z ciałami uśmierconych noworodków.

 11. Ale złoty medal w kategorii hipokryzji celibatowej należy się niewątpliwie papiestwu. Ci sami świętoszkowaci Ojcowie Kościoła, którzy pisali przemądrzałe rozprawy potępiające seks urządzali seksualne orgie, zamieniali kościoły na burdele i nie brzydzili się czerpać zysków z prostytucji bujnie kwitnącej w samym Watykanie.

 12. No i dzisiaj wcale nie jest lepiej: Polecam Moją książkę: „Zaufana koloratka-konfesjonał krzywd”!!! Już w sprzedaży.Możesz zamówić książkę bezpośrednio u autora: tel:536 425 831

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Mala zbrodnia - pion

Czy wiesz że...

Fb2-2-340x177
…w okupowanej przez Nazistów Francji tworzenie kryjówek dla ludności żydowskiej stało się dochodowym interesem? Za odpowiednią  opłatą wyspecjalizowane grupy „inżynierów” znajdowały odpowiednie miejsce i pozyskiwały materiały konieczne do budowy.


…w XVII wieku polskie szlachcianki chętnie stosowały różne metody antykoncepcji? Jedną z nich było umieszczanie na swoim brzuchu jąder odciętych żywej łasicy, obwiązanych oślą skórą.

Elzbieta-miniatury
…królowa Elżbieta I Tudor, delikatnie mówiąc, nie darzyła Polski sympatią? Wszystko przez posła Zygmunta III Wazy, który walcząc o interesy gdańskich kupców, obraził angielską władczynię.