Polskie Imperium

Czy niemiecki cesarz korzystał z… usług Asasynów?

Autor: | 5 stycznia 2014 | 26,625 odsłon

Czarne myśli cesarza Fryderyka Hohenstaufa.16 września 1231 roku w Kelheim zginął bawarski książę Ludwik I Wittelsbach. Czy za najbardziej tajemniczym morderstwem niemieckiego średniowiecza stali asasyni, wynajęci przez cesarza Fryderyka II?

Źródła są zgodne: feralnego poranka na moście w mieście Kelheim nieznany mężczyzna zabił sztyletem Ludwika I Wittelsbacha, księcia Bawarii i jednego z najważniejszych ludzi w Rzeszy. Zdarzały się przypadki, że wzburzeni świadkowie od razu zabijali mordercę i nie można było poznać ewentualnego zleceniodawcy – tak stało się chociażby z żołdakiem, który w 1306 roku w Ołomuńcu pozbawił życia Wacława III, króla Czech. Zabójca Ludwika I przeżył nieco dłużej swoją ofiarę. Wzięty na tortury, nie powiedział, dlaczego zamordował i czy ktoś go nasłał. W końcu zamęczono go na śmierć, a mężczyzna zabrał swoją tajemnicę do grobu. Powszechnie uznano, że był to asasyn, przedstawiciel osławionej ekstremistycznej muzułmańskiej sekty.

Morderca doskonały

Przesłanki były dwie. Po pierwsze, sposób popełnienia zabójstwa. Asasyni często uciekali się do skrytobójstw z użyciem noży i sztyletów, a wśród ich ofiar było szereg prominentnych osób, jak chociażby bagdadzki kalif Al-Mustarszid czy król jerozolimski Konrad z Montferratu. Po drugie, milczenie zabójcy mimo okrutnych tortur.

Alamut. Słynna twierdza Asasynów.

Alamut. Słynna twierdza Asasynów.

Przypominały się od razu wszystkie opowieści o ślepym posłuszeństwie asasynów wobec przywódcy sekty. Chociażby taka, że na jego rozkaz mogli nawet skakać w przepaść (i ponosić śmierć na miejscu). Świadkiem takiego show był Henryk z Szampanii, siostrzeniec Ryszarda Lwie Serce, który w 1194 roku złożył wizytę przywódcy asasynów zwanemu Starcem z Gór.

Dlaczego jednak morderca przebył daleką drogę z twierdzy Alamut, położonej w górach Elburs siedziby asasynów, aby zabić w bawarskim Kelheim Ludwika Wittelsbacha? Książę swego czasu brał udział w piątej wyprawie krzyżowej, walcząc w Egipcie z muzułmanami. Było to jednak w 1221 roku, czyli dziesięć lat przed tragicznym 16 września, i trudno doszukiwać się jakiegokolwiek związku między tymi wydarzeniami.

Bardzo wygodna śmierć

Syn i następca Ludwika, 15-letni Otto II Wittelsbach, początkowo podejrzewał wszystkich. Gdy jednak w śledztwie zaczął przeszkadzać mu cesarz Fryderyk II Hohenstauf, domyślił się, kto stoi za zabójstwem jego ojca. Złe stosunki między Fryderykiem a zamordowanym nie były tajemnicą. Ludwik Wittelsbach, mimo dobrodziejstw wyświadczonych przez Fryderyka (np. doprowadził do małżeństwa jego syna z dziedziczką Palatynatu Reńskiego), w pewnym momencie w sporze na linii cesarz – papież stanął po stronie tego ostatniego. Nie ulega wątpliwości, że 16 września 1231 roku Fryderykowi II ubył niewygodny przeciwnik.

Piąta krucjata. To podczas niej cesarz Fryderyk mógł nawiązać pierwsze kontakty z Asasynami...

Piąta krucjata. To podczas niej cesarz Fryderyk mógł nawiązać pierwsze kontakty z Asasynami…

Poza tym cesarz, aspirujący do miana najważniejszego władcy chrześcijańskiego świata, wykazywał wobec islamu postawę wyjątkową wśród europejskich monarchów XIII wieku. Znał język arabski, utrzymywał saraceńską gwardię. Jak pisał o nim brytyjski mediewista Steven Runciman, Choć z urodzenia półkrwi Niemiec i półkrwi Norman, z wychowania był prawdziwym Sycylijczykiem, dzieckiem tej na wpół greckiej, na wpół arabskiej wyspy.

Podejrzane kontakty

Fryderyk nie stronił od kontaktów z szemranymi charakterami... Tutaj w rozmowie z sułtanem Al-Kamilem.

Fryderyk nie stronił od kontaktów z szemranymi charakterami… Tutaj w rozmowie z sułtanem Al-Kamilem.

Co ważne, utrzymywał też kontakty z asasynami. Już w 1227 roku poseł Fryderyka II wraz z listem od swojego pana zjawił się w twierdzy Alamut. Przy okazji przysłał też w prezencie 80 tysięcy dinarów. Z kolei w lipcu 1232 roku cesarz gościł na swoim sycylijskim dworze poselstwo asasynów. Kontakty te miały polityczne uzasadnienie. Fryderyk II, żonaty z dziedziczką Królestwa Jerozolimskiego, interesował się poważnie wydarzeniami na Bliskim Wschodzie (brał nawet udział w krucjacie) i zależało mu na życzliwej neutralności asasynów. Z kolei ci ostatni, świadomi zagrożenia ze strony rosnących w siłę Mongołów, szukali pomocy u cesarza. Czy w ramach tych kontaktów mogli mu wyświadczyć „drobną przysługę”, polegającą na likwidacji księcia Bawarii?

Jeżeli zawierzymy średniowiecznym źródłom, odpowiemy twierdząco. Jednak badacze zwracają uwagę na to, że cesarz, głównie ze względu na konflikt ze Stolicą Apostolską, cieszył się kiepską opinią wśród ówczesnych kronikarzy. Z tego powodu dość ostrożnie podchodzą do relacji o asasynach, wynajętych przez cesarza w celu zgładzenia bawarskiego księcia. Prawdę niestety morderca bezpowrotnie zabrał ze sobą do grobu.

Źródła:

Podstawowe:

  1. Hauzinski Jerzy, Fryderyk II Hohenstauf i asasyni. Mało znany epizod w relacji Muhammada al-Hamawi, [w:] Ars historica. Prace z dziejów powszechnych i Polski, Poznań 1976, s. 229-240
  2. Hauziński Jerzy, Muzułmańska sekta asasynów w europejskim piśmiennictwie wieków średnich, Poznań 1978.
  3. Herzogsmord in Kelheim. Das Attentat auf Ludwig I. von Bayern, „Geschichte mit Pfiff”, z. 10, 2011, s. 16-19;

Uzupełniające:

  1. Runciman Steven, Dzieje wypraw krzyżowych, t. 3, tłum. Jerzy Schwakopf, Warszawa 1998.

Tak wyglądała Europa w czasach polskiego imperium:

Powiedz innym co myślisz:

Michael Morys-Twarowski - Absolwent prawa i amerykanistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, na tej samej uczelni obronił doktorat z historii. Współautor 3 monografii i kilkudziesięciu publikacji naukowych, poświęconych głównie historii Śląska Cieszyńskiego. W lutym 2016 ukazała się jego najnowsza książka pod tytułem "Polskie Imperium". Stały współpracownik Polskiego Słownika Biograficznego. Publikuje m.in. w "Focusie Historia".

Okupacja
Komentarze do artykułu (4)

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Mala zbrodnia - pion

Czy wiesz że...

agnodike
…Ateńczycy zabraniali paniom praktyk medycznych pod groźbą kary pozbawienia życia? Takiemu prawu sprzeciwiła się piękna Agnodike, która jako młoda położna musiała obnażać się dla zdobycia zaufania ciężarnych.

Murphy_family
…w 1898 roku w pewnym małym australijskim miasteczku zamordowano trójkę rodzeństwa? Wiele wskazuje, że zmarli utrzymywali kazirodcze stosunki, a zabójstwa dokonali ich rodzice… albo miejscowy ksiądz.

slownik
…PRL-owskie służby specjalne zabiły pewną kobietę… przez pomyłkę? Pewna młoda tłumaczka zginęła tylko dlatego, że trzy ulice dalej mieszkała kobieta o tym samym imieniu i nazwisku, krewna broniącego opozycjonistów prawnika.