Damy - empik

Dwa ruble Piłsudskiego. Jak przyszły marszałek sparaliżował carską biurokrację

Autor: | 9 grudnia 2012 | 47,505 odsłon

Piłsudski dla miłości był nawet gotów nawet ukorzyć się przed carską administracją. Zdjęcie wykonane po aresztowaniu przez Ochranę.Józef Piłsudski. Pogromca bolszewików z 1920 roku, konspirator wymykający się latami carskiej Ochranie, dowódca legionów bijący Moskali w bitwach pierwszej wojny światowej. Należy mu przypisać jedną jeszcze zasługę: jako zakochany 19-latek zupełnie nieświadomie pogrążył w chaosie carski aparat władzy!

Żadne imperium nie może funkcjonować bez biurokracji. Aparat urzędniczy carów był zgodnie z obiegową opinią nie tylko szczególnie rozbudowany, lecz także skorumpowany i niewydolny. Liczący na „dodatkową zachętę”, rosyjscy urzędnicy ponad miarę przeciągali załatwianie najprostszych spraw. Z drugiej strony, uczciwy lecz nadgorliwy i bojący się wszelkiej odpowiedzialności isprawnik (rosyjski urzędnik) potrafił tak pokierować procesem, że końca nie było widać. Tego właśnie rodzaju przeciwnik stanął na drodze młodego Ziuka.

Miłość ponad dumę

Ledwie 19-letni Józef Piłsudski miał pecha, ponieważ został aresztowany w związku z dochodzeniem jakie toczyło się przeciw jego bratu, który brał udział w spisku mającym na celu zgładzenie cara Aleksandra III.

Ledwie 19-letni Józef Piłsudski miał pecha, ponieważ został aresztowany w związku z dochodzeniem jakie toczyło się przeciw jego bratu, który brał udział w spisku mającym na celu zgładzenie cara Aleksandra III.

Piłsudski trafił na Syberię w roku 1887, na skutek zesłania za udział w przygotowaniach do zamachu na cara Aleksandra III. Sam zamach nie doszedł do skutku, a jego realizatorów pojmano. Wśród oskarżonych znalazł się obok Józefa także jego starszy brat.

Bronisław po procesie otrzymał 15 lat katorgi. Z kolei 19-letniego Ziuka skazano w trybie administracyjnym, bez mów prokuratorów i obrońców, a jedynie zarządzeniem ministra sprawiedliwości, na 5 lat zesłania. Po ośmiu miesiącach podróży i pokonaniu ponad siedmiu tysięcy kilometrów Piłsudski dotarł na miejsce odbywania kary, do Kireńska nad Leną.

Miesiące upływały i Ziuk zapewne podzieliłby los wielu swoich towarzyszy niedoli, popadając w całkowity marazm i zgorzknienie, gdyby nie pojawienie się panny Leonardy Lewandowskiej. Między młodą zesłanką, a Piłsudskim rozgorzało uczucie i para zamieszkała razem. Idylla nie trwała jednak długo. Wkrótce Leosi skończył się wyrok i wyjechała z Kireńska. Opuszczony Piłsudski tęskni, pisze w jednym z listów do swej wybranki: Tydzień, który upłynął, zdawał mi się wiecznością całą, co dzień liczyłem, ile mi zostaje chwil do spędzenia bez Ciebie, przedstawiałem sobie różne obrazy naszego spotkania.

Kireńsk nad Leną. To właśnie tam zesłano Piłsudskiego, gdzie spotkał Leonardę Lewandowską.

Kireńsk nad Leną. To właśnie tam zesłano Piłsudskiego, gdzie spotkał Leonardę Lewandowską.

Chcąc jak najprędzej dołączyć do ukochanej już pięć dni po jej wyjeździe, 12 marca 1890 r. ugiął się i napisał do władz podanie o przeniesienie. Uzasadnieniem były złe warunki ekonomiczne rodziny, w związku z czym prosił o zgodę na zamianę kary na dozór policyjny w Wilnie. W rzeczywistości – jak zauważył Wacław Jędrzejewicz w „Kronice życia Józefa Piłsudskiego 1867-1935” –  potrzeba dopomożenia ojcu w podźwignięciu majątków nadmiernie obciążonych długami była tylko pretekstem.

O sytuacji w domu Piłsudski wiedział już od pewnego czasu i akurat wtedy nie nastąpiło wyraźne jej pogorszenie. To przyszło dopiero dwa miesiące po wystosowaniu petycji.

Krok ten, dla dumnego Ziuka, był trudnym, lecz jak mniemał, jedynym w tych okolicznościach, by znów połączyć się z ukochaną. Liczył, że w ten sposób, wrócą do kraju razem. Zniżanie się do próśb wobec zaborcy było w ogóle szczególnie upokarzające dla zesłańców politycznych. Był więc Piłsudski w imię miłości gotowy nawet do ukorzenia się przed znienawidzonym aparatem carskiej administracji, lecz tu zderzył się ze ścianą biurokratycznej machiny.

Pan wiceminister i dwa ruble

By jak najszybciej zapoznać się z decyzją, dołączył Piłsudski do podania także dwa ruble. Kwota ta, miała być zgodnie z jego prośbą przeznaczona na telegraficzną odpowiedź. List dotarł do adresata szybko i w równym tempie wydano decyzję. Naturalnie odmowną. Telegram z takąż odpowiedzią został do Piłsudskiego wysłany. I tu pojawił się problem, który przerósł carski system administracyjny.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Strony: 1 2

Powiedz innym co myślisz:

Bartłomiej Osuch - Publicysta, redaktor i wydawca prasy historyczno-wojskowej.

Okupacja
Komentarze do artykułu (8)
 1. Historia absurdalna i komiczna – ale właśnie tak powinien działać urząd!!!
  Później przyszli czerwoni, obalili cara i już nie można było być pewnym o swoje życie, co tam dopiero dwa głupie ruble. I tak do dzisiaj.

 2. Wybrane komentarze do artykułu z portalu Wykop.pl //www.wykop.pl/link/1344345/dwa-ruble-pilsudskiego-jak-przyszly-marszalek-sparalizowal-carska-biurokracje/:

  yosemitesam: U nas nie byłoby problemu. Ukradliby tę forsę już na poczcie.

  Nataniel_PL:
  Gdyby codziennie wysyłał chociaż jedno takie pismo to skutecznie zDDoSował by rosyjską administrację i by nie musiał potem z nimi walczyć :>

  koziolek:
  @Nataniel_PL: Właściwie to zDoSował ;)

  Nataniel_PL: @koziolek: Ciekaw byłem kiedy ktoś to wytknie, nawet z góry przygotowałem sobie odpowiedź; Ale przecie mógł wysyłać z różnych urzędów pocztowych! ;D

  matips: @Nataniel_PL: Ciekawe czy obciążenie biurokracji rosłoby jak kwadrat ilości listów. No bo do protokołów o każdych 2 rublach trzeba sporządzić notki o fakcie, że takie sytuacje już się zdarzały i opisać jak wtedy wyglądało rozwiązanie.

 3. Witam , trafiłem dziś na tę stronę po raz pierwszy.Z tego co pamiętam to w tym procesie oprócz Józefa i Bronisława Piłsudskich sądzeni byli bracia Uljanow.Starszy chyba dostał karę śmierci, młodszy niestety nie i przeszedł do historii jako Włodzimierz Iljicz Lenin. I jeśli chodzi o podobne powiązania to majątek Piłsudskich sąsiadował z posiadłością Dzierżyńskich.

  • Zawsze cieszymy się z nowych czytelników :). Mamy nadzieję, że będziesz odwiedzał naszą stronę regularnie.

   Co zaś do Lenina i jego brata masz oczywiście rację. Aleksander był przywódcą całego spisku. Jeżeli chodzi o majątki to nie jestem pewien, ale na pewno Dzierżyński i Piłsudski byli spowinowaceni.

 4. Wybrane komentarze do art. z naszego profilu na Fb //www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne:

  Tom A.: Miał też we krwi układanie się z niemcami

  Rafał Kuzak: Zapewne lepiej żeby się układał z carem jak pewien Roman, który wyrzekł się nieodległości na rzecz autonomii w obrębie imperium Romanowów.

  Tom A.: Uważasz, że Dmowski wyrzekł się niepodległości?

  Rafał Kuzak: Oczywiście, że tak.. Dopiero podczas I wojny światowej mu się odmieniło, jak zobaczył, że Rosjanie nie mają żadnego zamiaru spełnić swoich obietnic.

  Tom A.: Twórca niepodległości się jej wyrzekł Ładne kwiatki produkujesz

  Rafał Kuzak: Czytałeś program Narodowej Demokracji z początku jej istnienia? Nie ma tam mowy o niepodległości, a jedynie autonomii. Przykro mi, takie są fakty.

  Tom A.: Założenia były takie, że należy zaprzestać walki zbrojnej o niepodległość. Dmowski zamierzał wykorzystać prawne możliwości w państwach zaborczych do budowania niepodległości oraz pobudzenia serc Polaków za pośrednictwem silnej organizacji.

  Rafał Kuzak: Nie, Dmowski chciał autonomii, o niepodległości nawet nie śmiał myśleć.

  Karol O.: Wielka Polska na profilowym uniemożliwia przyznanie racji w niektórych oczywistych kwestiach jak widać

  Wojtek J.: Największym błędem Becka, ucznia Piłsudskiego, a zarazem największą katastrofą Rzeczypospolitej XX wieku było nie ułożenie się właśnie z Niemcacmi…

  Michał S.: a kto rozbrajal niemcow przepraszam? chyba nie dmowski ktorego pacholki zrzucaly ludziom kijami czapki z glow jak dostojnik carski kareta przez Warszawe przejezdzal

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

rycheza

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

zapowiedz2-miniatura

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Imperium

Czy wiesz że...

Wagner
…słynna amerykańska aktorka zginęła po szamotaninie wyrzucona z jachtu? To nie jedyny przykład, gdy młoda kobieta oddała życie dla sławy.

rosa
…mit o zębatej waginie jest stary jak świat? Nawet Apacze, mieszkańcy Dalekiego Wschodu i Oceanii mieli swoje wersje opowieści o żarłocznej otchłani między kobiecymi udami.

Charlotta
…księżniczka Charlotta pruska, siostra cesarza Wilhelma II, nienawidziła dzieci? Gdy jej niekochana jedynaczka nie mogła zajść w ciążę, nie okazała cienia współczucia, warcząc, że może żyć „bez przeklętego miotu”.