Ciekawostki Historyczne
Druga wojna światowa

II wojna światowa oczami głównego nazistowskiego ideologa. Jakie tajemnice kryje dziennik Alfreda Rosenberga?

Ten bezcenny dokument jakby zapadł się pod ziemię niedługo po zakończeniu procesów norymberskich. Kilka lat temu dekady poszukiwań nareszcie zostały uwieńczone sukcesem. A my dzięki odnalezionemu dziennikowi głównego ideologa III Rzeszy poznajemy jej nowe, intymne oblicze.

Były agent FBI Robert K. Wittman i zdobywca Nagrody Pulitzera David Kinney stworzyli detektywistyczną opowieść ujawniającą szczegóły historii, która wydarzyła się naprawdę.

Pod koniec wojny odkryto dziennik Alfreda Rosenberga. Szczegółowo zbadany podczas procesów norymberskich, pokazał człowieka, który był jednym z najbardziej wpływowych nazistów znajdujących się w otoczeniu Führera. Stał się ideologicznym architektem III Rzeszy. Zaszczepił w umyśle Hitlera skrajny antysemityzm i teorię wyższości rasy aryjskiej.

Rosenberga skazano i stracono. Jego dziennik zaś zniknął w tajemniczych okolicznościach.

Jak udało się odnaleźć dziennik Rosenberga i co w nim się znajduje? Informacje na ten temat znajdziecie w książce Davida Kinney'a i Roberta K. Wittmana "Dziennik diabła", wydanej nakładem wydawnictwa Znak Horyzont.

Jak udało się odnaleźć dziennik Rosenberga i co w nim się znajduje? Informacje na ten temat znajdziecie w książce Davida Kinney’a i Roberta K. Wittmana „Dziennik diabła”, wydanej nakładem wydawnictwa Znak Horyzont.

2001 rok. Agent FBI Robert K. Wittman dowiaduje się, że ktoś próbuje sprzedać dziennik za milion dolarów. Wszyscy mają powody, by ukrywać prawdę: i niemiecka prokuratura, która pozwoliła wywieść dowód z Niemiec, i człowiek będący w jego posiadaniu. Rozpoczyna się polowanie.

Dziennik diabła to relacja pościgu za dokumentem, który zdradza najintymniejsze szczegóły funkcjonowania III Rzeszy. Zapiski Rosenberga, jego rozmowy z Hitlerem i nieustanna rywalizacja z Goebbelsem, Himmlerem i Goeringiem ujawniają detale funkcjonowania nazistowskiego reżimu. Dają wgląd w psychikę człowieka, który stworzył podwaliny największej zbrodni w dziejach ludzkości – Holokaustu.

Zobacz również

Druga wojna światowa

Ludzkie oblicze nazistów? Czy sługusi Hitlera mieli wyrzuty sumienia?

“Żałuję tylko tego, że nie wybiłem więcej Żydów”. Tak podsumował swoje życie Alois Brunner, fanatyczny nazista, odpowiedzialny za śmierć ponad 128 tysięcy ludzi. Czy wśród...

30 marca 2018 | Autorzy: Igor Murawski

Druga wojna światowa

Nazistowska arytmetyka. Ile procent krwi żydowskiej wystarczyło, aby zostać uznanym za Żyda w III Rzeszy?

Żydzi pełni, mieszańcy I i II stopnia. Tak dygnitarze Trzeciej Rzeszy bezlitośnie klasyfikowali ludzkie istnienia. Karą za posiadanie żydowskiej krwi miała być śmierć. Czy jednak...

1 marca 2018 | Autorzy: Anna Winkler

Druga wojna światowa

Płowa bestia. Wszystkie zbrodnie Reinharda Heydricha

Adolf Hitler mawiał o nim, że był jednym z najlepszych narodowych socjalistów. Pod względem człowieczeństwa był jednak najgorszym z najgorszych. Fanatyczny nazista i bezwzględny karierowicz....

23 lutego 2018 | Autorzy: Bartosz Borkowski

Druga wojna światowa

Wszystkie zbrodnie Adolfa Eichmanna [18+]

Na procesie podkreślał, że nie ma żadnych wyrzutów sumienia. Nie tylko nie czuł się winny, ale w jego głosie słychać było dumę z wojennych dokonań....

8 grudnia 2017 | Autorzy: Agnieszka Bukowczan-Rzeszut

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.