Ciekawostki Historyczne

On: utalentowany grafik i poeta. Ona: kosmetyczka o wielkim sercu.

Poznali się w obozie w Płaszowie, „w dniu, w którym nie było słońca”. To właśnie ich ślub w otchłani płaszowskiego szeolu uwiecznił Steven Spielberg w Liście Schindlera. Obozowa manicurzystka miała przeczucie, że wojnę przeżyje, i swoje miejsce na liście oddała mężowi.

A potem były próby odbudowy życia w Krakowie, emigracja do Izraela, z którym swój los związali na zawsze. Było pionierskie studio filmowe Babelross, udział w tajnych operacjach związanych z Eli Cohenem i porwaniem Adolfa Eichmanna, działalność studia graficznego, pomoc Rebeki dla Ocalałych z Holocaustu, wychowanie córek oraz rosnąca tęsknota za Krajem i przyjaciółmi w Krakowie…

Polecamy fragment książki: Likwidacja getta krakowskiego

O niezwykłym życiu Józka i Rebeki opowiada w swojej książce Renata Baume – absolwentka religioznawstwa i historii, która współpracowała z Radiem Suisse Romande i od wielu lat uczy języka francuskiego w instytucjach zajmujących się integracją obcokrajowców w Szwajcarii.

Zobacz również

Druga wojna światowa

Most nad Chłodną w getcie

Kładka istniała tylko kilka miesięcy, ale stała się jednym z symboli warszawskiego getta. Miała usprawnić komunikację, ograniczyć przemyt – i upokorzyć Żydów.

12 września 2024 | Autorzy: Anna Baron-Jaworska

Druga wojna światowa

Miłość zostawiłam w getcie

Dramatyczna i wzruszająca historia dwóch Żydówek, które rozdzielił mur getta

9 września 2024 | Autorzy: Redakcja

Druga wojna światowa

Powstanie w getcie warszawskim

Pistolety przeciw artylerii. Koktajle Mołotowa przeciw miotaczom ognia. W ostatnim bohaterskim zrywie powstańcy z getta warszawskiego przeciwstawili się nazistom.

19 kwietnia 2024 | Autorzy: Herbert Gnaś

Druga wojna światowa

Władysław Szpilman – biografia

Naziści zamordowali jego najbliższych.  Jego samego ocalił jeden z wrogów. Świat poznał tragiczną historię Władysława Szpilmana dzięki oscarowemu „Pianiście”.

4 kwietnia 2024 | Autorzy: Herbert Gnaś

Druga wojna światowa

Nie tylko getto warszawskie. Zapomniane żydowskie powstanie w Treblince

Losy ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej były wyjątkowo tragiczne. Cały naród został skazany na zagładę. W zbiorowej pamięci utrwalił się obraz narodu pogodzonego...

27 kwietnia 2021 | Autorzy: Stanisław Jankowiak

Druga wojna światowa

Skazane na śmierć. Dlaczego w gettach rodziło się tyle dzieci?

Noworodki i niemowlęta umierały z głodu na ulicach. A jednak wciąż rodziły się nowe... Co kierowało rodzicami, którzy zamknięci w getcie, stale na granicy śmierci,...

2 lutego 2021 | Autorzy: David Serrano Blanquer

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.