Ciekawostki Historyczne

Noworodki i niemowlęta umierały z głodu na ulicach. A jednak wciąż rodziły się nowe... Co kierowało rodzicami, którzy zamknięci w getcie, stale na granicy śmierci, mimo wszystko decydowali się na dziecko? Skąd w ludziach brało się tak silne pragnienie posiadania potomstwa w piekle? 

Giza uznała, że osoby, które jej radziły, aby ze mną porozmawiała, miały całkowitą rację. Wtedy jeszcze nie wiedziałem dlaczego. Ujął mnie ten jej serdeczny uścisk, jakim nigdy wcześniej nie obdarzył mnie ktoś całkiem obcy. Szybko zrozumiałem, dlaczego tak zareagowała. W ciągu kilku minut z jej twarzy zniknęło napięcie, rozluźniło się stężałe ciało. Miałem przed sobą zupełnie inną osobę, o smutnym, pełnym słodyczy spojrzeniu i harmonijnych, swobodnych ruchach. Giza popatrzyła na mnie ciepło i zaczęła opowieść o swoich korzeniach i życiu.

Mieszkańcy getta na ulicy Leszno w 1941 roku. Widoczna leżąca ofiara głodu.fot.Bundesarchiv, Bild 101I-134-0771A-39 / Zermin / CC-BY-SA 3.0

Mieszkańcy getta na ulicy Leszno w 1941 roku. Widoczna leżąca ofiara głodu.

Do góry nogami

Urodziła się 7 listopada 1940 roku w warszawskim getcie. Gdy przyszła na świat, jej rodzice – matka Edwarda z domu Gelbtrunk i ojciec Henryk Alterwajn – byli bardzo młodzi. Nie udało mi się ustalić, czy już wcześniej mieszkali w tej części Warszawy, czy też jako Żydzi zostali tam przesiedleni, gdy naziści postanowili izolować Żydów przed ich wysyłką do obozów zagłady w Auschwitz II-Birkenau, w Treblince, Majdanku, Sobiborze i Chełmnie. Po latach, gdy Giza pokazała mi zdjęcie rodziców, przekonałem się, jak bardzo byli młodzi.

Edwarda miała twarz nastolatki, okrągłe policzki, dziecięce spojrzenie i młodzieńczo zmysłowe usta. Długie kruczoczarne włosy, uczesane z przedziałkiem pośrodku, zebrała w koński ogon. Ciemną chusteczkę po kobiecemu zawiązała na smukłej szyi. Była wykształcona i wytworna, a gdy robiono jej to zdjęcie, nic nie zapowiadało, że wkrótce czeka ją straszny los.

Dzieci z getta warszawskiegofot.domena publiczna

Dzieci z getta warszawskiego

Henryk, w eleganckiej koszuli w kratkę i ciemnym krawacie, uważnie spoglądający spod wysokich brwi, sprawiał wrażenie bystrego chłopaka z kręconymi włosami i szeroką, pogodną twarzą.

Młode małżeństwo miało wielu znajomych. Henryk sprowadzał kryształy z Czechosłowacji. Był rzutkim przedsiębiorcą, interes szedł dobrze i przyszłość rodziny rysowała się w jasnych barwach. Powodziło im się coraz lepiej i nagle wszystko się zmieniło; raczej nieoczekiwanie, choć pewne symptomy mogły to zapowiadać.

– W jednej chwili nasze życie wywróciło się do góry nogami – z naciskiem powtarza Giza.

Czytaj też: Na drugą stronę. Jak można było uciec z getta w okupowanej przez Niemców Polsce?

Zobacz również:

Niedokończony film

Warszawskie getto, jak szczegółowo opisuje dokument z Yad Vashem, było w okresie drugiej wojny światowej największym gettem w Europie. Zajmowało 2,4% powierzchni miasta. W listopadzie 1940 roku, kiedy urodziła się Giza, zostało ostatecznie zamknięte.

Stłoczono w nim jedną trzecią mieszkańców miasta, łącznie około 400 tysięcy osób, w tym Żydów przywiezionych z innych miast na wschodzie kraju. Zostali oni zmuszeni do wzniesienia muru, który oddzielił ich od świata zewnętrznego. Obszar dzielił się na dwie zamknięte części: duże getto i małe getto, połączone drewnianą kładką. Idący chybotliwym mostem obserwowali życie pozostałej części miasta. Ludzie stłoczeni w getcie, pozbawieni jedzenia i leków, zniewoleni, udręczeni terrorem, prześladowani i torturowani, starali się po prostu przeżyć.

Tekst stanowi fragment książki Davida Serrano Blanquera „Dziewczynka z walizki”, która ukazała się właśnie nakładem wydawnictwa Bellona.

Tekst stanowi fragment książki Davida Serrano Blanquera „Dziewczynka z walizki”, która ukazała się właśnie nakładem wydawnictwa Bellona.

Giza przyszła na świat w tragicznych warunkach, ale naziści oszukiwali Niemców propagandowymi filmami, pokazującymi, jak bezduszni, beztroscy mieszkańcy getta obojętnie mijają wychudłe trupy leżące w rynsztokach; jak wytworni Żydzi urządzają wspaniałe przyjęcia, podczas gdy nędzarze żebrzą o jałmużnę lub konają na ulicy. Ta manipulacja sprawiła, że Zachód nie wiedział, w co wierzyć.

Dopiero po latach, dzięki wspaniałemu obrazowi izraelskiej dokumentalistki Yael Hersonski Niedokończony film, zrozumieliśmy, ku własnemu przerażeniu, że radosne sceny były inscenizowane, że kręcono je z udziałem aktorów, reżyserowano, przygotowywano scenografię. Wszystko to miało służyć potężnej nazistowskiej machinie propagandowej.

Czytaj też: Żywe trupy na ulicach, łapanki i głód. Jak wyglądała codzienność w getcie warszawskim? Relacja ocalałego

Walka z wrogiem

Hitler uznał, że Żydzi są jego głównymi wrogami i trzeba ich unicestwić. Żydowscy mieszkańcy Polski od dziesiątków lat stykali się z antysemityzmem. Byli prześladowani przez Sowietów, zanim wpadli w szpony bezlitosnych Niemców. Młodzi ludzie, tacy jak Edwarda i Henryk, dzielili los z innymi Żydami zamkniętymi w getcie. Zatłoczonym do granic możliwości.

A jednak mimo tych więziennych warunków, ciasnoty, epidemii i wszechobecnej śmierci mieszkańcy getta starali się przetrwać. Organizowali wydarzenia kulturalne, a artyści i twórcy nie wahali się pokazywać tragedii, która ich dotknęła. Otwarto biblioteki, utworzono Oneg Szabat, wystawiano sztuki teatralne, grały orkiestry, powstawały tajne organizacje młodzieżowe. Życie musiało toczyć się dalej, szukano więc sposobów, aby je podtrzymać.

Mieszkańcy getta próbowali zachować pozory normalności. Życie w zamkniętej dzielnicy toczyło się dalej...fot.Bundesarchiv, Bild 101I-134-0782-24 / Knobloch, Ludwig / CC-BY-SA 3.0

Mieszkańcy getta próbowali zachować pozory normalności. Życie w zamkniętej dzielnicy toczyło się dalej…

W getcie podejmowano też decyzje, które najtrudniej mi pojąć: o posiadaniu dzieci. Ten wątek często pojawia się w moich rozmowach ze studentami. Pragnienie potomstwa w piekle? Można by sądzić – zwłaszcza gdy jest się już rodzicem – że decyzja o powoływaniu do życia dzieci w tak strasznych warunkach jest bezrozumna, bezlitosna, wręcz nieludzka.

Ale dotyczy to nie tylko getta. Tak samo było, w podobnych warunkach, podczas 900-dniowego oblężenia Stalingradu( Leningrad – przypis redakcji CH) , które rozpoczęło się w 1941 roku, a w bliższych nam czasach w Sarajewie w okresie wojny bałkańskiej 1992–1995. Powód? Trzeba było zapewnić ciągłość pokoleniową, wydając na świat jak najwięcej dzieci. I w ten sposób przeciwstawić się wrogowi, budować przyszłość.

Dlatego narodziła się Giza.

Źródło:

Tekst stanowi fragment książki Davida Serrano Blanquera „Dziewczynka z walizki”, która ukazała się właśnie nakładem wydawnictwa Bellona.

KOMENTARZE (14)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

m

Czy ktoś to czytał zanim wstawił na stronę? Są okrutne błędy merytoryczne, np. oblężenie Stalingradu w 1941r.

  Antynazi

  Czepiasz się . To zydowska fantastyka,która kiedyś leżała obok prawdy. A w tym artykule nie chodzi o fakty. Wiadomo, religia ( a raczej biznes) holokaust musi trwać.

   yamata

   Aleś ty durny, śmieszny człowieczku. Zresztą czego oczekiwać od polskiego genetycznego antysemity? Refleksji? Znajomości historii? Chciałbyś też, ciulu, prowadzić taki „biznes”? Może powinno się zabić całą twoją rodzinę, by go uwiarygodnić? Wiesz w ogóle co ty bredzisz, pajacu? I to na forum historycznym?

  Członek redakcji | Paweł Czarnecki

  Oczywiście, że czytamy:), cały artykuł stanowi jednak fragment książki i nie możemy nic w nim zmieniać.

   BM

   No to wiele mówi o wartości tej książki i osobie autora. Poczytałem o nim i zalatuje opłaconym szeklami propagandystą. Jeszcze te hasła typu „Naziści oszukiwali Niemców” i sugerowanie, że Niemcy nie mieli z tym nic wspólnego, tylko jacyś bliżej nieokreśleni naziści z kosmosu. Żydzi dogadali się z Niemcami i obecna narracja polega na przenoszeniu winy za holokaust na inne narody Europy (np. Polaków), a przede wszystkich na nieokreślonych, bezpaństwowych nazistów, którzy oczywiście z Niemcami nie mieli nic wspólnego.

Alchemik

No proszę, a mówią, że tylko w Polsce książki popełniają niedouczeni grafomanii. Dobrze, że portal przedrukował ten wybitny „przykład historiografii” wiadomo czego nie kupować i czytać. Szkoda czasu;-)

Wielkopolanie

Dzieci szlachty nazywano Żydami, żeby wyznawcy religii niemieckiej ewangelickiej i popierający mieli zajęcie.

kinga123

Według mnie to nie miało nic wspólnego z cytuje „Trzeba było zapewnić ciągłość pokoleniową, wydając na świat jak najwięcej dzieci. I w ten sposób przeciwstawić się wrogowi, budować przyszłość.” a raczej z potrzeby bliskości, poczucia ze nie jest się samym w tym szaleństwie, być może chodziło o to że miłość sprawi ze będzie jakaś przyszłość, ludzie potrzebowali nadziei…aże raczej nie mieli środków antykoncepcyjnych…

  MarekW

  To prawda, że brakuje rzetelnych i uczciwych opracowań dotyczących holokaustu. Bardzo niewiele jest informacji jak naprawdę powstawały i funkcjonowały getta. Kto z nas wie, że na samym początku Żydom żyło się niejednokrotnie bezpieczniej w nowoutworzonych gettach jak łódzkie czy warszawskie… Nie umniejszam tragedii i strasznego losu, jaki spotkał Żydów w kolejnych latach. Niemcy ,Niemcy a nie jacyś naziści bez narodowości , wykorzystali naiwność Żydów , marzących od zawsze o własnym kawałku ojczyzny, ziemi i izolacji od narodów, które ich gościły. O Polakach mówi się i wciska niestworzone historię o antysemityzmie wyssanym z mlekiem matki… Zapomina się o tym , że przyjęliśmy Żydów na nasze ziemie bardzo dawno temu , niejednokrotnie dając im schronienie przed politycznie poprawnymi nacjami. Zacznijmy pisać o historii prawdę i przestanku powielać to, co napisali Grosz i jemu podobni. Uczmy się od Żydów dbania o swój własny interes, ale tak rzetelnie, zgodnie z prawdą.

yamata

Zwyczajnie ryćkać im się chciało, jak wszędzie i zawsze całej ludzkości. Tylko w chwilach takich jak wojna, gdy każdy dzień życia niepewny – skłonność do ryzyka większa, a krygowanie się krótsze. Bo jak nie teraz, to moze już nigdy?

Czy trzeba do tego jakiejś głębszej filozofii, poza tą dotyczącą przetrwania?

Tomasz Markiewicz

Dwa błędy getto warszawskie to nie mogło być 2,4% powierzchni miasta, a przynajmniej było to z 20%, a 900 dni to oblegano Leningrad a nie Stalingrad.

Alaric

„naziści oszukiwali Niemców propagandowymi filmami, pokazującymi, jak bezduszni, beztroscy mieszkańcy getta obojętnie mijają wychudłe trupy leżące w rynsztokach; jak wytworni Żydzi urządzają wspaniałe przyjęcia, podczas gdy nędzarze żebrzą o jałmużnę lub konają na ulicy.”
Akurat na takie przypadki, są liczne świadectwa, nie „nazistów”, ale Żydów. Wystarczy poczytać teksty z archiwum Ringelbluma, dostępne online na stronie Żydowskiego Instytutu Historycznego.
Panie Autor.

Cecylia

To była najpiękniejsza sprawa pozostała nietknięta w pikle – kochać się. A naturalnym następstwem było narodzenie dziecka. Wcale nie chodziło o zimne zachowanie pokoleń. To wymysł umysłu komentatora. Tam chodziło tylko uczucie, które chroniło człowieczeństwo i dawało sens woli przeżycia mimo wszystko.

James

Niestety okrutna prawda jest taka, że dzięki małemu dziecku można było brać na litość by samemu przeżyć – z jałmużny. Strategia stara jak świat i znana od jego zarania, jeszcze do niedawna często praktykowana na polskich ulicach przez ludność romską.

Zobacz również

Druga wojna światowa

Najgorsze miejsce w Auschwitz? Więźniowie, którzy tu trafiali, praktycznie nie mieli szans...

Więźniów z kompanii karnej oznaczano czarnym lub czerwonym punktem na pasiaku. Z uwagi na skalę bestialstwa pobyt w Strafkompanie często kończył się śmiercią.

28 września 2022 | Autorzy: Nina Majewska-Brown

Druga wojna światowa

Nie mieli szans na wygraną, ale i tak zbuntowali się przeciwko Niemcom. To było jedno z pierwszych żydowskich powstań

Młodzi Żydzi buntowali się przeciwko Niemcom i chcieli walczyć. Do jednego z pierwszych powstań żydowskich doszło w Nieświeżu. Zakończyło się tragicznie...

6 września 2022 | Autorzy: Soraya Kuklińska

Druga wojna światowa

To jedna z największych zagadek II wojny światowej. W poznańskim klasztorze Niemcy stworzyli laboratorium zagłady

To tu ma powstać Wunderwaffe Hitlera – broń biologiczna. Klasztor urszulanek staje się siedzibą zła. Pracami kieruje doświadczony zbrodniarz wojenny Kurt Blome.

16 lipca 2022 | Autorzy: Paweł Głuszek

Dwudziestolecie międzywojenne

Wraz z 200 sierotami został zamordowany w Treblince. Tragiczna historia Janusza Korczaka

Był prekursorem walki o prawa dzieci i autorem książek dla najmłodszych. Kim był Stary Doktor, który, choć mógł uciec, poszedł na śmierć razem z podopiecznymi?

29 stycznia 2022 | Autorzy: Maria Procner

Druga wojna światowa

Przeżyła pobyt w łagrze i sowieckim domu dziecka, gdzie brutalnie ją zgwałcono. Wciąż nie wie, kim byli jej rodzice

Dina Michajłowna Szulkiewicz w dzieciństwie trafiła do łagru, a stamtąd po II wojnie światowej do sowieckiego domu dziecka. Odebrano jej tożsamość, przeżyła brutalne traktowanie, zbiorowy...

17 maja 2021 | Autorzy: Magdalena Grzebałkowska

Druga wojna światowa

Najmłodszy żołnierz II wojny światowej miał zaledwie 6 lat!

Czy to możliwe, by 6-letnie dziecko przetrwało w lesie bez żadnego wsparcia? By zaadaptowało się wśród frontowych żołnierzy i jeszcze samo zaangażowało w wojenne działania?...

4 marca 2021 | Autorzy: Łukasz Grześkowiak

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.