Ciekawostki Historyczne
Starożytność

Polscy archeologowie odkryli w Turcji ruiny nietypowej budowli sprzed 8000 lat

Odkrycie to zostało dokonane w znajdującej się w środkowej Anatolii osadzie w Çatalhöyük. Znajdował się tam wielki neolityczny ośrodek protomiejski, który jako jeden z nielicznych istniał aż do końca neolitu.

Jej założenie datuje się na mniej więcej na rok 7100 p.n.e., zaś ludzie mieszkali w niej aż do roku – również w przybliżeniu – 5950 p.n.e. Mogło tam mieszkać nawet 2000 osób. To jedno z tych osiedli, które z lotu ptaka przypomina plaster miodu, a do budynków mieszkalnych wchodziło się nietypowo, bo przez dachy. W XX wieku została zaś odkryta przez brytyjskiego archeologa James Mellaarta. Natomiast w latach 1993-2017 prowadził tam prace międzynarodowy zespół pod kierownictwem profesora Iana Hoddera, którego częścią była poznańska misja archeologiczna. Ostatnio zaś istotnego odkrycia dokonali tam naukowcy z polskiej ekipy pod kierunkiem prof. Arkadiusza Marciniaka z Wydziału Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Czytaj także: Çatalhöyük – starożytne miasto bez ulic

Uwagę polskich naukowców przykuły znajdujące się na wschodnim krańcu osady, kilkaset metrów od centrum, pozostałości nietypowej budowli, która zapewne służyła całej społeczności i nie pełniła funkcji mieszkalnej. Stojący tam budynek musiał być zdecydowanie większy, niż typowe mieszkania z tamtych czasów.

Wnetrze budynku, widoczne są dwa pilastry z możdżeniami, fot. Mateusz Dembowiak/źródło: UAM

Wzniesiony został na planie kwadratu, a jego powierzchnia wynosiła około 30 m2. Jest to jednocześnie pierwszy jak dotąd znaleziony tam budynek takiego właśnie typu. W środku znajdowało się 12 „platform-wywyższeń”, pokrytych gliną. Na wszystkich czterech ścianach znajdowała się półkolumna, przy czym jedna z nich została udekorowana reliefem. Na środku budynku znaleziono ślady po palenisku. Przy ścianie południowej znajdował się piec. Natomiast ścianę zachodnią zdobiło wykonane głównie kolorem czerwonym malowidło.

fot.Elelicht/CC BY-SA 3.0

Przeciętny dom z błota miał 25 metrów kwadratowych, więc o luksusie można było zapomnieć, zwłaszcza, że w środku mieszkało nawet do 8 osób

Do czego natomiast budowla ta mogła służyć? Z jednej strony mogła pełnić jakąś funkcję integracyjną, o czym może świadczyć wspomniane palenisko. Z drugiej strony badacze nie wykluczają, że mogła też pełnić funkcje sakralne. Jak wspomniał profesor Marciniak pod wspomnianymi platformami prawdopodobnie znajdują się miejsca pochówków. Nowe światło na tę, jak i inne kwestie rzucą jednak dopiero dalsze prace, które zostały zaplanowane na rok 2023.

Źródła:

  1. Polscy archeolodzy odkryli nietypowy budynek sprzed ponad 8000 lat, https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1431081%2Cpolscy-archeolodzy-odkryli-nietypowy-budynek-sprzed-ponad-8-tysiecy-lat, dostęp: 27.09.2022.
  2. Zdziebłowski, Turcja/ Polscy archeolodzy odkryli nietypowy budynek sprzed ponad 8 tys. lat, https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C93724%2Cturcja-polscy-archeolodzy-odkryli-nietypowy-budynek-sprzed-ponad-8-tys-lat, dostęp: 27.09.2022.
  3. Filipowicz, K. Harabasz, A. Marciniak, Çatalhöyük w ostatnich stuleciach swego istnienia. Jak upadało miasto, https://archeologia.com.pl/catalhoyuk-w-ostatnich-stuleciach-swego-istnienia/, dostęp: 27.09.2022.

Zobacz również

Starożytność

Holandia również ma swoje własne Stonehenge

Holandia dołączyła do klubu państw, które mogą się poszczycić posiadaniem na swoim terytorium tak niezwykłego miejsca. A przynajmniej tamtejsze media nazwały je holenderskim Stonehenge.

27 czerwca 2023 | Autorzy: Herbert Gnaś

Starożytność

Biblijne miasta grzechu

Długo uważano, że Troja to wymysł Homera. Aż Heinrich Schliemann potraktował Iliadę poważnie. Czy podobnie jest z biblijnymi miastami, które uznajemy za fikcję?

25 września 2022 | Autorzy: Marcin Moneta

Starożytność

Santorini. Starożytna Atlantyda

Czy mityczna Atlantyda nie znajdowała się wcale daleko od starożytnego świata, a właśnie w jego centrum? Mowa o wyspie Santorini na Morzu Śródziemnym.

10 czerwca 2022 | Autorzy: Marcin Moneta

Starożytność

Gra planszowa sprzed 4000 lat

Niezwykłe znalezisko w Omanie – polscy archeolodzy natrafili na grę planszową sprzed 4000 lat. To „najbardziej pasjonujące” odkrycie w ostatnim sezonie badań.

11 stycznia 2022 | Autorzy: Redakcja

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.