Ciekawostki Historyczne
Starożytność

Gdyby w starożytności istniał instagram, wszyscy robiliby tu sobie zdjęcia.

Najwspanialsze budowle starożytnego świata. Znamy je głównie z przekazów, bo tylko jedna z tych konstrukcji przetrwała do czasów współczesnych. Siedem cudów starożytnego świata to hasło-wytrych. Każdy o nich wie, ale czy potraficie nazwać je bez zastanowienia?

 

Znamy je głównie z antycznych i średniowiecznych przekazów oraz ich przedstawień na monetach. Wszystkie zostały stworzone przez człowieka i były najczęściej odwiedzanymi miejscami starożytnego świata. Najstarszą znaną nam listę siedmiu topowych miejsc, które każdy szanujący się wówczas człowiek powinien odwiedzić, stworzył w II w. p.n.e. grecki poeta Antypater z Sydonu. Wspominał o nich także Diodor Sycylijski. Współczesną wersję zawdzięczamy źródłom średniowiecznym, bazującym na przekazach antycznych.

Wielka Piramida

Piramida Cheopsa to jedyny z cudów starożytnego świata, który możemy podziwiać do dziś. Wybudowana została dla faraona IV Dynastii około roku 2560 p.n.e. na sztucznie wyrównanym terenie. Budowla pierwotnie sięgała wysokości około 146,72 m. Z czasem straciła jednak oblicowanie i swój „czubek” zwany piramidionem, dlatego współcześnie sięga 138,75 m.

Wielka Piramida jest budowlą niezwykłą. Zbudowana z ogromnych bloków kamiennych ważących od 2,5 do 15 ton do dzisiaj zachwyca i stawia pytania o technologię, którą wykorzystano do jej wzniesienia. Kolejną niezwykłą rzeczą jest fakt, że posiada ona aż trzy komory grobowe. Wielokrotnie stawał się on przedmiotem dyskusji. Niektórzy nawet starali się doszukiwać w nich „komór wiedzy” wypełnionych skarbami.

Polsat Viasat History „Planeta skarbów”. 

Najbardziej spektakularnym elementem piramidy Cheopsa jest wielka galeria będąca przedłużeniem korytarza prowadzącego do głównej komory gromowej. Jej ściany wykonane zostały z wypolerowanego wapienia i sięgają 2,28 m wysokości.

Dalsza część artykułu pod ramką
Zobacz również:

Wiszące ogrody Semiramidy

Wybudowane z polecenia króla babilońskiego Nabuchodonozora II (604–562 rok p.n.e.) stanowiły prezent dla jego żony Amytis. Miały ukoić tęsknotę małżonki za wzgórzami i dolinami z jej rodzinnego kraju. Ich nazwa nawiązuje do legendy o Semiramidzie, która miała rządzić Babilonią w IX w. p.n.e.

Te niesamowite ogrody wzniesione zostały na tarasach i tworzyły sklepione kolebkowo korytarze. W miejscach, w których zasadzono rośliny, zastosowany został specjalny rodzaj izolacji ze smoły i ołowiu. Na nim znajdowała się warstwa odsączająca, przykryta następnie nawet 2-metrową warstwą ziemi. Cała konstrukcja posiadała także sztuczny system nawadniający, do którego wykorzystywano wody Eufratu.

Świątynia Artemidy w Efezie

Starożytnym znana była pod nazwą Artemizjon. Poświęcona została greckiej bogini łowów, zwierząt i natury – Artemidzie. Zbudowana została około roku 550 p.n.e. z rozkazu lidyjskiego króla Krezusa i stanęła najprawdopodobniej na miejscu wcześniejszej budowli. „Hymn do Artemidy” sugeruje, że pierwotna budowla mogła być poświęcona mitycznym Amazonkom.

Jońska świątynia wykonana została z doskonałego marmuru i cedru libańskiego. Zdobiona była wieloma rzeźbami, a jej ukoronowanie stanowił cedrowy posąg Artemidy. Budowa angażowała takich rzeźbiarzy jak Fidiasz, Poliklet czy Kresilas i zajęła 120 lat.

Pierwsza świątynia została zniszczona w wyniku pożaru podłożonego przez szewca Herostratesa, który chciał dzięki temu zostać sławnym. Jej odbudowę chciał sfinansować Aleksander Wielki, jednak mieszkańcy Efezu odmówili mu tego słowami: „Aleksandrze, nie wypada, żeby jeden bóg stawiał świątynie drugiemu bogu”.

Świątynię odbudowano na fundamentach poprzedniej. Prace rozpoczęto około 323 roku p.n.e., a budowlę uświetnił posąg bogini Artemidy wykonany ze złota, srebra, kości słoniowej, drewna hebanowego i czarnego kamienia. Świątynia została zniszczona w trakcie najazdów Gotów w roku 268 n.e. i nigdy jej nie odbudowano.

Posąg Zeusa w Olimpii

Wysoki na około 13 metrów posąg Zeusa wykonany został przez Fidiasza w V w. p.n.e. Przedstawiać miał boga siedzącego w dostojnej pozie na tronie. Jego głowa udekorowana była wieńcem z gałązek oliwnych, w prawej dłoni trzymać miał boginię Nike, w lewej berło wykładane szlachetnymi kamieniami.

Wyobrażenie posągu Zeusa

Fidiasz do wykonania swojego dzieła wykorzystać miał najlepsze materiały. Na drewnianym podkładzie umieszczone zostały elementy rzeźby. Twarz i odsłonięte części ciała wykonane były najprawdopodobniej z kości słoniowej. Szata i włosy pokryte zostały złotem, boski tron wykonano z drewna cedrowego inkrustowanego hebanem i kamieniami szlachetnymi.

Posąg przetransportowano w częściach i złożono na jego docelowym miejscu. Legenda głosi, że Fidiasz po całym przedsięwzięciu zapytał Zeusa w modlitwie, czy dzieło mu się podoba. W tym momencie przed posągiem w ziemię trafił piorun. Znak ten odczytano jako akceptację.

Mauzoleum w Halikarnasie

Ten niezwykły grobowiec perskiego satrapy Mauzolosa wzniesiony został z polecenia królowej Artemizji około 350 roku p.n.e. Zbudowany został na wzgórzu, aby dominować nad sąsiadującym miastem. Mauzoleum było wysokie na 45 metrów, składało się z platformy, części otoczonej kolumnadami i zakończone piramidalnie. Budowlę zdobiły płaskorzeźby i rzeźby.

Konstrukcja i zdobienia mauzoleum były tak kunsztowne, że jego budowa musiała rozpocząć się jeszcze przed śmiercią Mauzolosa. Jednym z niezwykłych znalezisk pochodzących z ruin tego obiektu jest „słój Kserksesa I”. Ten wykonany z kalcytu lub alabastru alabastron pochodził z Egiptu i był niezwykle drogim i ważnym przedmiotem.

Kolos Rodyjski

Ten 30–32-metrowy posąg wykonany został przez greckiego rzeźbiarza Charesa z Lindos. Ustawiony został na 10 metrowym piedestale, jako pamiątka po nieudanym oblężeniu Rodos przez armię wielkiego wodza Demetriusza Poliorketesa w latach 305–304 p.n.e.

Przedstawiał greckiego boga słońca – Heliosa i wykonany został z brązu. Do jego budowy zużyto około 12,7 tony tego surowca oraz około 7,6 tony żelaza, z którego powstał szkielet posągu. Dla zapewnienia stabilności szkielet wypełniono gliną i kamieniami. Oczy Heliosa zdobiły kamienie szlachetne.

Posąg został zniszczony w latach 227/226 p.n.e. podczas trzęsienia ziemi. To wydarzenie wspominał Strabon słowami: „statua leżała na ziemi powalona trzęsieniem ziemi i przełamana w kolanach”. Ze względu na nieprzychylne przepowiednie wyroczni posągu nie odbudowano. Leżał on na miejscu swojego upadku do czasu, kiedy Arabowie sprzedali go na złom.

Latarnia morska na Faros

W czasach Ptolemeusza I i jego syna Ptolemeusza II, a więc w latach około 280–279 p.n.e. na wysepce Faros, niedaleko portu w Aleksandrii, stanęła niezwykła budowla. Najsłynniejszą latarnię antycznego świata zaprojektował architekt Sostratos. Jego imię znamy z zachowanej pod starożytnym tynkiem inskrypcji: „Sostratus, syn Deksyfsnesa, poświęcił tę budowlę bogom ocalenia, w imieniu wszystkich tych, którzy żeglują po morzach”.

Latarnia mogła być wysoka na około 120 metrów i składała się z trzech kondygnacji. Dolna, o przekroju kwadratu, stanowiła podstawę dla kolejnej, o przekroju ośmiokąta. Wszystko wieńczyła trzecia, okrągła część zakończona kopułą. Na szczycie ustawiony miał być posąg Posejdona – greckiego boga mórz i oceanów.

Latarnia morska na Faros

Po zmroku na szczycie latarni rozpalano ogień, którego blask odbijany był następnie metalowymi lustrami. Konstrukcję uszkodziły trzęsienia ziemi, a jej górna część runęła już najprawdopodobniej w II wieku n.e. Budowlę następnie zaadaptowano na meczet. Latarnia ucierpiała też w kolejnych trzęsieniach ziemi, a ostatecznie jej pozostałości zostały rozebrane i wykorzystane do budowy fortu.

Na przestrzeni lat starano się dodać wiele budowli do listy cudów starożytnego świata, ale nigdy nie zostały one powszechnie zaakceptowane. W kolejnych epokach tworzono dalsze listy, które obrazowały zmieniający się świat.

Literatura:

  1. P.A. Clayton, M.J. Price, The Seven Wonders of the Ancient World, Londyn/Nowy Jork 2002.
  2. Szolgina, Architektura, Warszawa 1992.
  3. Alabastron, kolekcja The British Museum. Number 132114.

Zobacz również

Starożytność

Herostrates i jego kompleks

Pragnący wiecznej sławy szewc podpalił jeden z cudów świata. I faktycznie przeszedł do historii, choć robiono wszystko, by imię Herostratesa zostało zapomniane.

12 sierpnia 2024 | Autorzy: Herbert Gnaś

Starożytność

Jak odkryto popiersie Nefertiti?

Popiersie Nefertiti to jedna z najsłynniejszych i najpiękniejszych starożytnych rzeźb. Jak to się stało, że egipskie arcydzieło trafiło do berlińskiego muzeum?

19 września 2023 | Autorzy: Dilek Zaptcioglu

Starożytność

Egipska Księga Umarłych

Z pośmiertnych niedogodności starożytni Egipcjanie najbardziej obawiali się... chodzenia do góry nogami i – co za tym idzie – spożywania swych odchodów.

16 sierpnia 2023 | Autorzy: Agata Dobosz

Starożytność

Rzymska potęga – Circus Maximus

W Rzymie, pomiędzy wzgórzami Palatynu i Awentynu, możemy zobaczyć pozostałość jednej z większych atrakcji starożytnego imperium  – Circus Maximus.

5 grudnia 2021 | Autorzy: Tomek Sowa

Starożytność

Piramidy egipskie. Budowle stawiane przez kosmitów czy ewolucja architektoniczna i ciężka praca ludzkich rąk?

Trzy piramidy na tle zachodzącego słońca to najbardziej rozpoznawalne symbole starożytnego Egiptu. Nie sposób pomylić ich z niczym innym. Ale czy na pewno znacie ich...

23 września 2020 | Autorzy: Anna Jankowiak

Starożytność

To tam odkryto najstarszą biżuterię wykonaną ze złota. I wcale nie chodzi o Egipt

Staroegipskie piramidy, grobowce starożytnych władców Babilonu, a może asyryjskie cmentarzyska? Nic z tych rzeczy. Najstarsze ozdoby wykonane ze złota znaleziono w pobliżu miejsca nierozerwalnie związanego...

12 lipca 2019 | Autorzy: Rafał Kuzak

KOMENTARZE (3)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ankaa

wiszące ogrody to musiałbyć widok który pozostaje z nami na całe życie :)

Dariusz

To wszystko jest obecnie nieaktualne. Jest to kompletna nieprawda. Każde słowo jest kłamstwem. Nie ma tu żadnej ciekawostki. Proszę się dowiedzieć kto zbudował piramidy i kiedy. Jak wyglądały piramidy zaraz po zbudowaniu? Widział ktokolwiek ten wyjątkowy wygląd? Ten wygląd wyjaśnia wszystko.

Tomi

Jakby nawet te cuda przetrwały do czasów współczesnych to i tak zostałyby zniszczone. Co europejczycy robili w Egipcie? Ile mumii zostało wywiezionych z Egiptu? Nawet w Polsce można zobaczyć. Jakby się dało wzięli by także piramidy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.