Ciekawostki Historyczne
Historia najnowsza

Fragmenty latarni morskiej z Faros podniesione z dna

Jedynym ze starożytnych cudów świata, jaki przetrwał do dziś, są piramidy. Ale być może będziemy mogli bliżej przyjrzeć się kolejnemu: latarni z Faros, której elementy zostały właśnie wyłowione u wybrzeży Egiptu.

Jak przekazali badacze, z dna morza wydobyte zostały 22 bloki składające się niegdyś na latarnię z Faros. Ta mierząca 120 metrów, wybudowana w III wieku p.n.e. latarnia, zwana także Aleksandryjską, przed wiekami stała na wysepce Faros i pomagała statkom wpłynąć do portu w Aleksandrii. W średniowieczu się zawaliła (do jej uszkodzenia przyczyniło się m.in. trzęsienie ziemi w XVIII stuleciu), a na jej fundamentach stanęła arabska forteca Quait Beja.

Rekonstrukcja latarni z Faros na podstawie wyników badań przeprowadzonych w XXI wieku (autor: Emad Victor SHENOUDA).fot.Emad Victor SHENOUDA

Rekonstrukcja latarni z Faros na podstawie wyników badań przeprowadzonych w XXI wieku (autor: Emad Victor SHENOUDA).

Pierwsze prace mające na celu wydobycie bloków, które ją tworzyły, zostały podjęte jeszcze w 1994 roku przez zespół Jeana-Yves Empereuera. Obecne badania prowadzone są w ramach programu „Pharos”. W ostatnim czasie udało się podnieść z dna m.in. ważące od 70 do 80 ton ościeżnice, nadproża, płyty fundamentowe oraz pylon. Kierowniczką prac jest Isabelle Hairy z francuskiego Centre National de la Recherche Scientifique. Z egipskiej strony za operację odpowiada Centrum Studiów Aleksandryjskich, a nadzór sprawuje nad nią Ministerstwo Turystyki i Starożytności.

Celem działań jest uwiecznienie jak największej liczby elementów latarni w postaci cyfrowej. Do tej pory pod wodą zdigitalizowanych zostało ponad 100 bloków. Te nowo wydobyte znacząco wzbogacą tę „kolekcję”. Ostatecznie – na podstawie cyfrowych kopii poszczególnych fragmentów – ma powstać wirtualny model, swoisty bliźniak latarni z Faros. Naukowcy zyskają w ten sposób lepszą możliwość przeanalizowania tego, w jaki sposób została ona zbudowana. Dzięki projektowi „Pharos” kolejny z cudów starożytnego świata będzie miał zatem szansę zaistnieć – przynajmniej wirtualnie. Czekamy na efekt końcowy!

Źródła:

  1. Drechsler, Cud starożytności wydobyty z głębin. Archeolodzy podali szczegóły, geekweek.interia.pl, dostęp: 08.07.2025.
  2. Filipek, Tajemnice latarni z Faros pod lupą. Z dna morza wydobyto potężne fragmenty, rmf24.pl, dostęp: 08.07.2025.
  3. Grzmiel, Wydobyli z głębin bloki latarni z Faros. Była cudem starożytnego świata, tech.wp.pl, dostęp: 08.07.2025.

 

Zobacz również

Średniowiecze

Posągi z Wyspy Wielkanocnej

Tajemnica posągów z Wyspy Wielkanocnej. Jak ludzie nieposiadający metalowych narzędzi byli w stanie przenosić ogromne moai na odległość nawet 20 kilometrów?

1 lipca 2025 | Autorzy: Paul Cooper

Historia najnowsza

Przedkolumbijskie 'lalki’ wskazują na rytualne powiązania w Ameryce Środkowej

Na stanowisku San Isidro odkryto 5 wyjątkowych glinianych figurek wykorzystywanych w scenach rytualnych. Odkrycie polskiego archeologa, dr Jana Szymańskiego, to podważa przekonanie, że Salwador był...

5 marca 2025 | Autorzy: Redakcja

Historia najnowsza

Wampirzyca Zosia spod Torunia

Polska „wampirzyca” spod Torunia, nazwana przez naukowców Zosią, zyskała twarz. Kim była zmarła 350 lat temu młoda kobieta i dlaczego wzbudziła sensację?

18 listopada 2024 | Autorzy: Anna Baron-Jaworska

Starożytność

Gdyby w starożytności istniał instagram, wszyscy robiliby tu sobie zdjęcia.

Najwspanialsze budowle starożytnego świata. Znamy je głównie z przekazów, bo tylko jedna z tych konstrukcji przetrwała do czasów współczesnych. Siedem cudów starożytnego świata to hasło-wytrych....

8 sierpnia 2021 | Autorzy: Anna Jankowiak

Starożytność

Siedem cudów starożytnego świata

Lista najpiękniejszych budowli na świecie była już kilkukrotnie aktualizowana. Poza starożytnymi mamy więc architektoniczne cuda nowożytności i współczesności. Ale które miejsca trafiły do tej pierwszej...

9 listopada 2020 | Autorzy: Bartłomiej Gajek

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.