Ciekawostki Historyczne
Średniowiecze

Ile wzrostu miał Łokietek?

Według części przekazów jego przydomek wziął się od tego, że sięgał innym zaledwie do łokcia. Jakiego wzrostu był faktycznie Władysław Łokietek?

Przez stulecia kwestia wzrostu polskiego króla, który zjednoczył kraj po okresie rozbicia dzielnicowego, budziła kontrowersje. Wprawdzie już w XV wieku Jan Długosz w swojej kronice wyjaśnił, że Władysław był nazywany Łokietkiem „od niezmiernie niskiego ciała”. Dziejopis nie sprecyzował jednak, jakiego dokładnie wzrostu był monarcha. Jeszcze do niedawna przewodnicy oprowadzający turystów po Wawelu powtarzali informację, jakoby władca mierzył zaledwie 120 centymetrów. Ale jak było naprawdę?

Łokietek niejeden ma przydomek

Historia przydomka Władysława Łokietka jest o tyle ciekawa, że – w przeciwieństwie do większości władców – otrzymał go jeszcze za życia. Podczas gdy Kazimierz został Wielkim po przeszło stu latach, a Bolesława okrzyknięto Chrobrym dopiero trzy wieki po śmierci, pierwsza wzmianka w źródłach o (niezbyt pochlebnym) przezwisku Łokietek pojawiła się już w 1290 roku, kiedy Władysław był około trzydziestki, a o koronie mógł jedynie pomarzyć…

Jako że od początku przydomek funkcjonował w wersji polskiej, a nie łacińskiej, można przypuszczać, że wywodził się z tradycji ustnej. Nie oznacza to bynajmniej, że Łokietek od razu był Łokietkiem. Miano to funkcjonowało bowiem w bardzo wielu wersjach. U Długosza znajdujemy formę Loktek (Cubitalis). W pochodzącym z początku XIV wieku Kalendarzu krakowskim  pojawia się z kolei „książę Władysław zwany Loetcho.

Historia przydomka Władysława Łokietka jest o tyle ciekawa, że – w przeciwieństwie do większości władców – otrzymał go jeszcze za życia.fot.Wojciech Gerson/domena publiczna

Historia przydomka Władysława Łokietka jest o tyle ciekawa, że – w przeciwieństwie do większości władców – otrzymał go jeszcze za życia.

Doktor Jacek Hertel, badający imiennictwo oraz przezwiska Piastów w średniowieczu, wymieniał także inne warianty pojawiające się w źródłach polskich (takie jak: Loketh, Loctek, Lokethk, Loketko, Lokyethko, Loketcho, Lokietek), ruskich (m.in. Łokot i Łokotko), czeskich (Loketko, Lokutko) oraz niemieckich (Loket, Lokecz, Lokut).

Dalsza część artykułu pod ramką
Zobacz również:

Skąd wziął się przydomek Łokietka?

Najczęściej powtarzaną (a przy okazji – najbardziej wiarygodną) hipotezą na temat pochodzenia przydomka króla Władysława jest ta, że przezwisko stanowiło po prostu komentarz do wyglądu władcy, który miał nie grzeszyć wzrostem. Dlatego też pojawiło się już za jego życia. Z wersją tą, która zresztą znajduje potwierdzenie w źródłach (choćby u przywołanego na początku Długosza), zgadza się większość historyków. Ale nie wszyscy.

Michael Morys-Twarowski w swojej najnowszej książce Łokietek Rex. Jeden, by wszystkimi rządzić pisze:

W 2010 roku pewien wpływowy profesor stwierdził – a pięć lat później jeszcze raz to powtórzył – że Łokietek otrzymał swój przydomek od… rozpychania się łokciami. Można założyć, że Długosz się mylił, ale taką hipotezę wypadałoby udokumentować, chociażby przywołując jakikolwiek przykład na związek między określeniem „łokietek” a rozpychaniem się łokciami albo wskazując, od kiedy zwrot „rozpychać się łokciami” funkcjonuje w języku polskim. Owo twierdzenie niepoparte żadnym argumentem nie doczekało się krytyki w literaturze naukowej, co samo w sobie jest niezwykle przygnębiającym obrazem kondycji akademickich historyków.

Autor podkreśla przy tym, że „w staropolszczyźnie słowo «łokietek» jest synonimiczne dla «niziołka» i «karła»”, co również przemawiałoby za tezą o „podłym” wzroście Władysława. „Jedyną alternatywą, obok niskiego wzrostu, dla wyjaśnienia przydomku «Łokietek» byłaby anomalia kończyny górnej (np. hemimelia)” – dodaje Michael Morys-Twarowski. Na tę nie ma jednak dowodów – w przeciwieństwie do całkiem nowych ustaleń na temat dokładnej wysokości ciała króla.

Czytaj też: Wygnaniec, który został wielkim królem. Jak Łokietek zjednoczył Polskę?

Jak wysoki był Łokietek?

W 2022 roku media obiegły informacje na temat wyników nieinwazyjnych, endoskopowych badań miejsca pochówku króla Polski. Ostatecznie obaliły one sensacyjne doniesienia, jakoby Władysław Łokietek mierzył 120 centymetrów – lub jeszcze mniej (według teorii, że przydomek monarchy odnosił się do miary długości – łokcia – król nie miałby nawet metra wzrostu; w XIV-wiecznym Krakowie łokieć miał zaledwie ok. 60 centymetrów).

Szef projektu badawczego, archeolog Tomasz Wagner, podsumował: „Był niski, ale nie aż tak. Według nas za życia król miał 152–155 cm wzrostu. Stąd jego przydomek, choć na średniowiecze to nie było aż tak mało, ludzie wówczas byli niżsi”. Ustalenia jego zespołu powinny raz na zawsze rozwiać wątpliwości w kwestii faktycznych rozmiarów monarchy.

Wizerunek Władysława Łokietka na wawelskim nagrobku.fot.Bornholm/CC BY-SA 4.0

Wizerunek Władysława Łokietka na wawelskim nagrobku.

Nie było to jednak jedyne interesujące odkrycie, jakiego dokonali badacze. Okazało się bowiem, że Władysław Łokietek został pochowany… bez trumny. „To jest zaskoczenie, bo wszystkie inne wawelskie pochówki królewskie były w trumnach. Jego ciało zostało ułożone na dnie komory grobowej i dzięki temu pochówek zachował się w bardzo dobrym stanie” – mówił w rozmowie z portalem Onet.pl Tomasz Wagner.

Co więcej, o ile szaty, buty oraz regalia (duże berło i drewniane jabłko) przetrwały do obecnych czasów, to w grobie nie znaleziono korony, ani śladów po niej (gdyby była wykonana z nietrwałego materiału). Ponieważ czaszka króla jest w nienaruszonym stanie i pozycji, naukowcy są przekonani, że raczej nikt nie wyciągnął korony z komory grobowej, a Łokietek został po prostu pochowany bez niej. Cóż, nawet jeśli był niedużego wzrostu i w swoją ostatnią drogę ruszył bez korony, o którą z taką determinacją i trudem walczył, to nie sposób odebrać mu jednego: Władysław Łokietek, choć niski, okazał się wielkim władcą.

Źródło:

Tekst powstał w oparciu o książkę Michaela Morysa-Twarowskiego Łokietek Rex. Jeden, by wszystkimi rządzić, Znak Horyzont 2025.

 

Bibliografia uzupełniająca:

  1. Martyna Bielska, Piotr Kozanecki, Jakiego wzrostu był Władysław Łokietek? Naukowcy dokonali przełomowego odkrycia, onet.pl (dostęp: 7.07.2025).
  2. Jan Długosz, Roczniki czyli Kroniki sławnego Królestwa Polskiego, księga 1 i 2, Wydawnictwo Naukowe PWN 2009.
  3. Jacek Hertel, Imiennictwo dynastii piastowskiej we wczesnym średniowieczu, Wydawnictwo Naukowe PWN 1980.

Il. otwierająca tekst: Mieczysław Barwicki/CC BY-SA 4.0; Marcello Bacciarelli/domena publiczna

 

Zobacz również

Średniowiecze

Powrót Łokietka z wygnania

W 1304 roku Władysław Łokietek wrócił do Polski z wygnania, by po raz kolejny zawalczyć o koronę. Jego droga do zjednoczenia kraju nie była jednak...

5 lipca 2025 | Autorzy: Michael Morys-Twarowski

Średniowiecze

Legendarny rycerz Florian Szary

W bitwie pod Płowcami został ciężko ranny. Trzymał swe wypływające jelita, gdy dostrzegł go Władysław Łokietek. Ale czy Florian Szary... w ogóle istniał?

5 października 2024 | Autorzy: Herbert Gnaś

Średniowiecze

Jak doszło do tego, że Władysław Łokietek został królem?

Przypomnijmy jak to się stało, że podrzędny książę dostał się na szczyt i wypowiedział wojnę Krzyżakom.

22 grudnia 2020 | Autorzy: Anna Jankowiak

Średniowiecze

Płowce 1331. Największa bitwa Władysława Łokietka z zakonem krzyżackim

Elżbieta Cherezińska swoją najnowszą książką „Odrodzone królestwo” kończy piastowski cykl pod tym samym tytułem. Rozwijający się konflikt z zakonem krzyżackim nieubłagalnie zmierza do wojny i...

19 grudnia 2020 | Autorzy: Anna Jankowiak

Średniowiecze

Polak, Czech i Krzyżak idą na wojnę, czyli gra o tron Władysława Łokietka

Władysław miał co świętować. Po pasmach niepowodzeń dyplomatycznych wreszcie nadszedł wyczekiwany sukces w kurii awiniońskiej. Papież ukarał butę komtura Lautenburga palącego biskupie wioski podczas odwrotu...

14 grudnia 2020 | Autorzy: Elżbieta Cherezińska

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.