Ciekawostki Historyczne
Historia najnowsza

Tajemnicza i droga – produkcja o Słowianach już w drodze!

Najprawdopodobniej będzie to najdroższa polska produkcja w historii. Jeśli tak, będzie musiała kosztować więcej niż 76 mln złotych! Kiedy możemy spodziewać się nowego filmu Smarzowskiego o Słowianach?

O filmie wiemy obecnie, że na pewno powstanie i że najprawdopodobniej będzie to najdroższa w historii polska produkcja. Aczkolwiek ostateczna kwota nawet w przybliżeniu nie została jeszcze podana.

Czy Słowianie Smarzowskiego pobiją rekord „Quo Vadis”?

Jeżeli miałby to być najdroższy polski film, to jego budżet musiałby wynieść więcej, niż 76,1 mln złotych, które wydano na „Quo Vadis” Jerzego Kawalerowicza. Zgodnie z dotychczasowymi  zapowiedziami lwią część kosztów pochłoną scenografia oraz kostiumy. Twórcy będą bowiem dążyć do jak najwierniejszego oddania charakteru czasów, w których dziać się będzie akcja filmu. Jeszcze pod koniec 2024 roku wspominano, że być może konieczne będzie zbudowanie… kilku słowiańskich grodów!

Reżyserem nowej monumentalnej produkcji o Słowianach jest twórca „Kleru” i „Domu złego” Wojciech Smarzowskifot.Zulicho/CC BY-SA 4.0

Reżyserem nowej monumentalnej produkcji o Słowianach jest twórca „Kleru” i „Domu złego” Wojciech Smarzowski

Reżyserem jest twórca „Kleru” i „Domu złego” Wojciech Smarzowski, a za produkcję odpowiada firma Lucky Bob. Obecnie ekipie pozostało jeszcze dopięcie spraw budżetowych – prowadzone są w tej kwestii rozmowy z Warnerem oraz Canal+.

Dalsza część artykułu pod ramką
Zobacz również:

Od filmu do serialu o Słowianach

Produkcja docelowo ma trwać aż 3 godziny – lub dłużej. Scenariusz podobno jest już gotowy, a jego współautorem jest Wojciech Rzehak. Jak dotąd nie mamy jednak żadnych konkretnych informacji zarówno na temat obsady, jak i fabuły. Wiemy jedynie, że akcja ma się dziać we wczesnym średniowieczu, u schyłku czasów pogańskich na terenie dzisiejszej Polski. Twórcy skupią się przede wszystkim na przedstawieniu słowiańskich obrzędów, zwyczajów, strojów oraz uzbrojenia. To wyjaśnia konieczność zadbania o odpowiednią scenografię.

Twórcy skupią się przede wszystkim na przedstawieniu słowiańskich obrzędów, zwyczajów, strojów oraz uzbrojenia.fot.Alphonse Mucha/domena publiczna

Twórcy skupią się przede wszystkim na przedstawieniu słowiańskich obrzędów, zwyczajów, strojów oraz uzbrojenia.

Co ciekawe, prace nad filmem, a w zasadzie nad jego koncepcją, trwają już od prawie… 9 lat, rozpoczęto je bowiem jeszcze w kwietniu 2016 roku. Pierwotnie produkcja o Słowianach miała być zaplanowanym na trzy sezony serialem. Następnie pojawił się pomysł, aby zrobić z niej trylogię z częściami zatytułowanymi odpowiednio „Swadźba”, „Postrzyżyny” oraz „Chrzest”. Ostatecznie stanęło na jednym długim filmie, ale niewykluczone, że skończy się na powrocie do pierwotnej koncepcji. Jak jeszcze w grudniu 2024 roku twierdził Wojciech Smarzowski, jego najnowsze dzieło może stać się punktem wyjścia dla nakręcenia serialu. Póki co z niecierpliwością czekamy na dalsze informacje – oraz oczywiście na sam film!

Źródła:

  1. P. Jakiel, Wojciech Smarzowski nakręci najdroższy film w historii polskiego kina. Scenariusz do trzygodzinnego widowiska o Słowianach jest już gotowy, www.gry-online.pl, dostęp: 09.05.2025.
  2. K. Stawiński, Projekt Smarzowskiego o Słowianach coraz bliżej: “To będzie najdroższa produkcja w historii polskiego kina”, moviesroom.pl, dostęp: 09.05.2025.
  3. O. Szpunar, Wojciech Smarzowski nakręci film o Słowianach. „Straciliśmy korzenie, te chrześcijańskie są sztuczne”, krakow.wyborcza.pl, dostęp: 09.05.2025.

Zobacz również

Średniowiecze

Arkona – święte miejsce Słowian

W tajemniczym głównym centrum kultu Słowian połabskich miały znajdować się niezmierzone skarby. W końcu znalazł się władca, który postanowił podbić Arkonę...

6 marca 2025 | Autorzy: Herbert Gnaś

Starożytność

Miejsca kultu pogan w Polsce

Najsłynniejszym miejscem kultu pogan w Polsce jest Wolin. Ale w naszym kraju nie brak kurhanów, świętych gajów i kamiennych kręgów. Oto parę tych mniej znanych.

23 grudnia 2024 | Autorzy: Gabriela Bortacka

Średniowiecze

Rolnictwo u pierwszych Słowian

Główna działalność gospodarcza Słowian polegała na uprawie ziemi. Zazwyczaj do pługa mocowano woły, ale gdzieniegdzie do pracy w polu używano koni.

14 lutego 2024 | Autorzy: Marcello Garzaniti

Kobiety w świecie Słowian

Rozdzielność majątkowa, władza nad dziećmi, dziedziczenie po mężu – Słowianki były zdumiewająco wyzwolone! Czy w świecie słowiańskim panował matriarchat?

11 lutego 2024 | Autorzy: Marcello Garzaniti

Średniowiecze

Wojny Lestka i Siemomysła

Za panowania Lestka i Siemomysła przelano mnóstwo słowiańskiej krwi. Model działania pierwszych Piastów można porównać do bandytów na Dzikim Zachodzie.

28 października 2023 | Autorzy: Michael Morys-Twarowski

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.