Ciekawostki Historyczne

2 grudnia 2022 r. na ekrany amerykańskich kin trafi film „Wyzwolenie”. To opowieść o Peterze, niewolniku, który w czasach wojny secesyjnej decyduje się na ucieczkę z plantacji Johna i Bridget Lyonsów. W roli głównej zobaczymy Willa Smitha. Film oparty jest na prawdziwej historii niewolnika Gordona.

Film o okrucieństwie

„Wyzwolenie” jest oryginalną produkcją Apple TV+. Prócz wspomnianego Smitha, którego udział w produkcji stał pod znakiem zapytania po incydencie na gali rozdania Oscarów, w filmie zagrają: Ben Foster, Charmaine Bingwa, Gilbert Owuor, Mustafa Shakir, Steven Ogg, Grant Harvey, Ronnie Gene Bivens, Jayson Warner Smith, Jabbar Lewis, Michael Luwoye, Aaron Moten i Imani Pullum. Reżyserem jest Antoine Fuqua, a za scenariusz – oparty na prawdziwej historii – odpowiadał Bill Collage.

Zdjęcia do filmu robiono w Nowym Orleanie, od 12 lipca do 21 sierpnia 2021 roku. Dodatkowe ujęcia miały miejsce między listopadem a grudniem tego samego roku. Co ciekawe, Will Smith, który za udział w produkcji zarobił ogromne pieniądze, sam zapłacił z własnej kieszeni za statystów, którzy wcielili się w rolę trupów. Sceny z ich udziałem kręcono bowiem w ogromnym upale.

fot.Mathew B. Brady/domena publiczna

W lipcu 1863 roku zdjęcia Gordona zostały też opublikowane w „Harper’s Weekly”, największym czasopiśmie wydawanym podczas wojny secesyjnej

Pierwszy raz film został zaprezentowany w Congressional Black Caucus Foundation w Waszyngtonie, 1 października 2022 roku, a następnie 24 października w Los Angeles. Apple TV + uzyskało prawa do jego dystrybucji za 130 milionów dolarów. Premiera w serwisie będzie miała miejsce 9 grudnia 2022 roku.

Czytaj też: Kazimierz Prószyński – pierwszy filmowiec

Zobacz również:

Człowiek z bliznami

Peter Gordon był znany również jako „Whipped Peter”. Niewiele lub nic nie wiadomo o jego życiu przed jego ucieczką. Pewnym jest tylko, że w marcu 1863 roku uciekł z plantacji o powierzchni ponad 1200 hektarów, należącej do państwa Johna i Bridget Lyons, którzy w spisie ludności z 1860 roku ujawnili, że pracuje dla nich czterdziestu niewolników. Plantacja znajdowała się w pobliżu zachodniego brzegu rzeki Atchafalaya, niedaleko parafii Saint Landry, w połowie drogi między Melville i Krotz Springs w Luizjanie.

fot.RUBA/BackGrid UK /East News

„Wyzwolenie” to opowieść o okrucieństwie związanym z niewolnictwem

Sama ucieczka czy późniejsza służba w armii nie przyniosły Peterowi sławy. Co innego fotografie, na których widoczne są liczne blizny „zdobiące” plecy mężczyzny, będące wynikiem wszystkich chłost, jakie otrzymał w swoim niewolniczym życiu. Abolicjoniści wykorzystali te fotografie, rozprowadzając je w formie wizytówek w całych Stanach Zjednoczonych i na całym świecie, aby pokazać nadużycia i okrucieństwo niewolnictwa.

W maju 1963 roku nowojorski tygodnik „The Independent” opublikował te zdjęcia. Wywołały one poruszenie. Do fotografii dołączono opis.

„Otrzymaliśmy z Baton Rouge fotograficzny portret nagich pleców niewolnika, poszarpanych biczem […] Patrzymy na ten obraz ze zdumieniem, którego nie sposób wyrazić słowami. Zdumienie okrucieństwem tych, którzy mogli dopuścić się takiej zniewagi; do brutalnego szaleństwa, do głupiej ignorancji, która mogła pozwolić na taką furię; do braku nie tylko ludzkich uczuć, ale także wspólnego rozumowania, jakiejkolwiek inteligencji, co jest widoczne w tak szaleńczej lekkomyślności. Wśród jakich ludzi coś takiego mogło się wydarzyć? […] To zdjęcie powinno być powielane setki tysięcy razy i rozpowszechniane we wszystkich stanach.”

W lipcu 1863 roku zdjęcia Gordona zostały też opublikowane w „Harper’s Weekly”, największym czasopiśmie wydawanym podczas wojny secesyjnej, a ich widok był dla mieszkańców północnych stanów dowodem brutalnego traktowania, którym poddawani byli niewolnicy. Obrazy te sprawiły, że wielu Afroamerykanów postanowiło wstąpić w szeregi armii.

Czytaj też: „ORP Orzeł. Ostatni patrol” – powstaje film o legendarnym okręcie podwodnym

Poniżej zwiastun filmu:

Źródła:

  1. M. Walkiewicz, „Emancipation” – Will Smith jako zbiegły niewolnik w szeregach Unii [w:] https://www.filmweb.pl/news/%22Emancipation%22+-+Will+Smith+jako+zbieg%C5%82y+niewolnik+w+szeregach+Unii-147934 (dostęp: 23.11.2022 r.)
  2. T.Tilton, The Scourged Back [w:] The Independent, XV, nr 756, 28 maj 1863, s. 4.

KOMENTARZE (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

niepoprawny politycznie

Wyzwolenie…, no cóż ta polska wersja tytułu za bardzo kojarzy mi się z dramatem Wyspiańskiego – ale to jeszcze nic, można by było to „przełknąć”, gorzej że z sowiecką superprodukcją „Wyzwolenie” o której słusznie Wikipedia zauważa, że: „…zawiera propagandę, niedokładności oraz świadome kłamstwa i przemilczenia.” Oczywiście tutaj w tej amerykańskiej produkcji pewno z tym powyższym nie będziemy mieli do czynienia ale…, choć hollywoodzkie produkcje o tzw. kontekście „społecznym”, często mają tendencje do nazwijmy to „lewakowania”…
Owszem emancypacja u nas za bardzo – głównie kojarzy się z jej kobiecą wersją, stąd ta duża trudność z naszą wersją tytułu tego filmu. Ja bym mimo to proponował inny tytuł niż Wyzwolenie, np. takie, zachowujące walor „zaintrygowania”, polskie jego wersje: Czarna emancypacja, Na północ, Po wolność, Po swoje prawa, Wyzwoleniec, Wyzwoleni.

    Tomo

    Można było także film nazwać „Blizny”
    Wtedy byłoby wiadomo że chodzi także o wspomnienia które są w głowie.

Zobacz również

Historia najnowsza

Netflix zapowiada nową ekranizację „Znachora”. I to jeszcze w tym roku!

W 2023 roku (dokładna data nie jest jeszcze znana) na platformie Netflix pojawi się nowa wersja kultowego polskiego filmu „Znachor”. Reżyserem będzie Michał Gazda. W...

2 lutego 2023 | Autorzy: Redakcja

Historia najnowsza

W niektórych regionach Chrystus ma czarną skórę. Dlaczego?

Choć dla Europejczyków wizerunek czarnego Jezusa może być kontrowersyjny, katolicyzm i protestantyzm akceptują takie przedstawienie na obrazach i rzeźbach.

13 listopada 2022 | Autorzy: Gabriela Bortacka

Nowożytność

Od zera do narodowego bohatera. Amerykański sen Tadeusza Kościuszki

Tadeusz Kościuszko był bohaterem narodowym nie tylko w Polsce, ale i w Stanach Zjednoczonych. Jednak niewiele brakowało, by... w ogóle tam nie dotarł.

1 września 2022 | Autorzy: Maria Procner

Testament, czyli opowieść o Tadeuszu Kościuszce słowami jego ordynansa, syna afrykańskiego księcia Agrippy Hulla

Historia Tadeusza Kościuszki opowiedziana z perspektywy czarnoskóry ordynansa z okresu wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Cezary Harasimowicz skłania do refleksji czy rzeczywistość sprzed ponad dwustu...

24 sierpnia 2022 | Autorzy: Redakcja

XIX wiek

„Sprzedam niepotrzebną służbę dworską” – handel ludźmi w carskiej Rosji

W carskiej Rosji chłopi stanowili własność panów, którzy mogli rozporządzać ich życiem według własnego uznania. Wszak chłop był „tylko towarem”.

18 października 2021 | Autorzy: Violetta Wiernicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.