Ciekawostki Historyczne
Historia najnowsza

Nowa wersja „Znachora”

W 2023 roku (dokładna data nie jest jeszcze znana) na platformie Netflix pojawi się nowa wersja kultowego polskiego filmu „Znachor”. Reżyserem będzie Michał Gazda. W rolę profesora Wilczura wcieli się Leszek Lichota, a Marysię Wilczurówną zagra Maria Kowalska.

Kasowe i kultowe adaptacje

O tym, że „Znachor” to film dla Polaków szczególny przekonywać nie trzeba. Adaptacja wydanej w 1937 roku powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza pod tym samym tytułem doczekała się dwukrotnej ekranizacji. W 1937 roku znakomita rola Kazimierza Junosza-Stępowskiego przyciągnęła przed ekrany rzesze widzów. Film osiągnął kasowy sukces, przez co zdecydowano się na produkcję kolejnych dwóch części: „Profesor Wilczur” (1937) oraz „Testament profesora Wilczura”.

fot.materiały prasowe/kadr z filmu „Znachor”

Kadr z filmu „Znachor” w reżyserii Jerzego Hoffmana. Jerzy Bińczycki jako profesor Rafał Wilczur vel Antoni Kosiba i Bożena Dykiel jako Sonia

Wydawać by się mogło, że przedwojenny hit na stałe zagości w świadomości widzów, że lepszego „Znachora” już nie będzie. I wtedy swoją wersję zaprezentował Jerzy Hoffman. W 1981 roku sale kinowe pękały w szwach, gromadząc w sumie 5,7 mln odbiorców. Znakomita kreacja Jerzego Bińczyckiego, grającego profesora Wilczura, a także role Anny Dymnej, Tomasza Stockingera czy Piotra Fronczewskiego sprawiły, że wersja z 1981 roku doczekała się statusu kultowej. Dziś trudno wyobrazić sobie okres świąteczny bez „Znachora” Jerzego Hoffmana…

Z kronikarskiego obowiązku wspomnieć należy, że wersja sprzed 42 lat spotkała się z dość poważną krytyką ekspertów. Reżyserowi zarzucano, że „bez żenady dąży do sukcesu kasowego”, a jego produkcja jest „baśnią wschodnioeuropejską” z „przesłodzonym zakończeniem”. Opinie te nie zmieniają jednak faktu, że widzowie, zresztą do dziś, licznie i z uwagą śledzą losy Rafała Wilczura granego przez Bińczyckiego.

Czytaj też: Wyzwolenie wchodzi do kin

Dalsza część artykułu pod ramką
Zobacz również:

„Nowy” Rafał Wilczur od Netflixa

Platforma Netflix zapowiedziała, że w tym roku do jej biblioteki filmowej trafi trzecia ekranizacja „Znachora”, tym razem w reżyserii Michała Gazdy, znanego choćby z serialu „Wataha”. Za scenariusz będą odpowiadać Marcin Baczyński oraz Mariusz Kuczewski, zaś producentką została Magdalena Szwedkowicz. Reżyser zdaje sobie sprawę, z czym przyszło mu się mierzyć:

Powieść Dołęgi Mostowicza i jej ekranizacja sprzed 40 lat jest – bez żadnej przesady – legendą polskiej pop-kultury. I teraz my – dzięki Netfliksowi – mieliśmy okazję zmierzyć się z tą legendą. Co było niewątpliwie wielkim reżyserskim przywilejem, ale też – nie ukrywajmy – twórczą obawą. Igraliśmy przecież z narodowym wzorcem melodramatu. Dzięki wspaniałej ekipie poczucie odpowiedzialności nie krępowało, a kreacja wszystkich tych namiętności i dramatów przedwojennego świata okazała się prawdziwą artystyczną frajdą.

fot.Bartek Mrozowski/Netflix

Leszek Lichota jako Rafał Wilczur w „Znachorze”

W rolę Rafała Wilczura wcieli się Leszek Lichota, aktor kojarzony m.in. z „Watahy” czy „Linczu”. Oprócz niego w filmie zagrają: Maria Kowalska jako Marysia, Ignacy Liss jako hrabia Czyński oraz Anna Szymańczyk jako Zosia. W pozostałych rolach wystąpią m.in. Mirosław Haniszewski, Mikołaj Grabowski, Izabela Kuna, Paweł Tomaszewski, Małgorzata Mikołajczak i Łukasz Szczepanowski.

Lichota:

Jestem z pokolenia, które wyrosło na historii profesora Wilczura. Bardzo się cieszę, że mogłem wcielić się w tak istotną postać dla polskiej kultury. Filmy kostiumowe są zawsze wyzwaniem, ale myślę, że reżyser i cała ekipa wspaniale odzwierciedlili estetykę lat 20. i 30. ubiegłego wieku. Świata, w którym liczył się honor, etos pracy, empatia i romantyczna miłość.

fot.https://www.facebook.com/netflixpolska

„Znachor” pojawi się na ekranach w 2023 roku

Jeśli trzecia ekranizacja „Znachora” będzie równie dobra jak dwie poprzednie, to prawdopodobnie możemy spodziewać się kolejnego, wielkiego sukcesu komercyjnego.

Źródła:

  1. E. Leszczyńska, Oto nowy profesor Rafał Wilczur. Netflix pracuje nad nową adaptacją „Znachora”, [w:] https://www.filmweb.pl/news/Oto+nowy+profesor+Rafa%C5%82+Wilczur.+Netflix+pracuje+nad+remakiem+%22Znachora%22-149398 (dostęp: 02.02.2023).
  2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Znachor_(film_1981)
  3. https://pl.wikipedia.org/wiki/Znachor_(film_1937)

Zobacz również

Dwudziestolecie międzywojenne

Michał Waszyński. Reżyser i „książę”

Wielki odkrywca talentów. Wybitny reżyser, który odnosił sukcesy przed i po II wojnie światowej. Ktoś taki faktycznie mógł sam sobie „nadać” tytuł książęcy.

11 kwietnia 2023 | Autorzy: Herbert Gnaś

Zmarł profesor Aleksander Krawczuk

Polski historyk, eseista, specjalista w zakresie historii starożytnej. Poseł na Sejm I i II kadencji, były minister kultury. Związany z Uniwersytetem Jagiellońskim.

28 stycznia 2023 | Autorzy: Redakcja

Zimna wojna

Adam Słodowy. Pan Zrób to sam

Jak zrobić ze starej pralki samochód, a z puszki po konserwie – radio? Tego uczył Polaków Adam Słodowy, prowadzący kultowego programu „Zrób to sam”.

19 grudnia 2022 | Autorzy: Piotr Janczarek

XIX wiek

„Wyzwolenie” wchodzi do kin

2 grudnia 2022 r. na ekrany amerykańskich kin trafi film „Wyzwolenie”. To opowieść o Peterze, niewolniku, który w czasach wojny secesyjnej decyduje się na ucieczkę...

24 listopada 2022 | Autorzy: Redakcja

Testament, czyli opowieść o Tadeuszu Kościuszce słowami jego ordynansa, syna afrykańskiego księcia Agrippy Hulla

Historia Tadeusza Kościuszki opowiedziana z perspektywy czarnoskóry ordynansa z okresu wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Cezary Harasimowicz skłania do refleksji czy rzeczywistość sprzed ponad dwustu...

24 sierpnia 2022 | Autorzy: Redakcja

Zimna wojna

Tove Jansson i jej Muminki

Muminki są dziś ikoną popkultury. Książki Tove Jansson o ich przygodach zostały przetłumaczone na ponad 30 języków i sprzedane w milionach egzemplarzy.

1 lipca 2022 | Autorzy: Joanna Wycisło

KOMENTARZE (7)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Janek

Netflix kreci bardzo slabe filmy, kategori B a czesto i C i D. Naprawde lepiej zeby tego nie ruszali…

Robson

Czy nie szkoda pienędzy na powielanie. Tyle jest jeszcze tytułów, które nie były rzucone na ekran. Cóż… lepiej pójść na łatwiznę i zawiesić się na mieliźnie. Kto dzisiaj się wstydzi…

mamoniowa303

Po co ?

NosFeratu

Inny Świat Grudzińskiego by sfilmowali…

Viola

Jak to produkcja Netflixa, to pewnie Wasyl okaże się gejem.

BM

Ciekawe kto będzie gejem, kto trans, a kto helikopterem bojowym. No i ile Murzynów powciskają i jak wytłumaczą ich obecność na przedwojennej polskiej wsi.

Przemek

Brawo brawo

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.