Ciekawostki Historyczne
Historia najnowsza

Nowa wersja „Znachora”

W 2023 roku (dokładna data nie jest jeszcze znana) na platformie Netflix pojawi się nowa wersja kultowego polskiego filmu „Znachor”. Reżyserem będzie Michał Gazda. W rolę profesora Wilczura wcieli się Leszek Lichota, a Marysię Wilczurówną zagra Maria Kowalska.

Kasowe i kultowe adaptacje

O tym, że „Znachor” to film dla Polaków szczególny przekonywać nie trzeba. Adaptacja wydanej w 1937 roku powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza pod tym samym tytułem doczekała się dwukrotnej ekranizacji. W 1937 roku znakomita rola Kazimierza Junosza-Stępowskiego przyciągnęła przed ekrany rzesze widzów. Film osiągnął kasowy sukces, przez co zdecydowano się na produkcję kolejnych dwóch części: „Profesor Wilczur” (1937) oraz „Testament profesora Wilczura”.

fot.materiały prasowe/kadr z filmu „Znachor”

Kadr z filmu „Znachor” w reżyserii Jerzego Hoffmana. Jerzy Bińczycki jako profesor Rafał Wilczur vel Antoni Kosiba i Bożena Dykiel jako Sonia

Wydawać by się mogło, że przedwojenny hit na stałe zagości w świadomości widzów, że lepszego „Znachora” już nie będzie. I wtedy swoją wersję zaprezentował Jerzy Hoffman. W 1981 roku sale kinowe pękały w szwach, gromadząc w sumie 5,7 mln odbiorców. Znakomita kreacja Jerzego Bińczyckiego, grającego profesora Wilczura, a także role Anny Dymnej, Tomasza Stockingera czy Piotra Fronczewskiego sprawiły, że wersja z 1981 roku doczekała się statusu kultowej. Dziś trudno wyobrazić sobie okres świąteczny bez „Znachora” Jerzego Hoffmana…

Z kronikarskiego obowiązku wspomnieć należy, że wersja sprzed 42 lat spotkała się z dość poważną krytyką ekspertów. Reżyserowi zarzucano, że „bez żenady dąży do sukcesu kasowego”, a jego produkcja jest „baśnią wschodnioeuropejską” z „przesłodzonym zakończeniem”. Opinie te nie zmieniają jednak faktu, że widzowie, zresztą do dziś, licznie i z uwagą śledzą losy Rafała Wilczura granego przez Bińczyckiego.

Czytaj też: Wyzwolenie wchodzi do kin

Zobacz również:

„Nowy” Rafał Wilczur od Netflixa

Platforma Netflix zapowiedziała, że w tym roku do jej biblioteki filmowej trafi trzecia ekranizacja „Znachora”, tym razem w reżyserii Michała Gazdy, znanego choćby z serialu „Wataha”. Za scenariusz będą odpowiadać Marcin Baczyński oraz Mariusz Kuczewski, zaś producentką została Magdalena Szwedkowicz. Reżyser zdaje sobie sprawę, z czym przyszło mu się mierzyć:

Powieść Dołęgi Mostowicza i jej ekranizacja sprzed 40 lat jest – bez żadnej przesady – legendą polskiej pop-kultury. I teraz my – dzięki Netfliksowi – mieliśmy okazję zmierzyć się z tą legendą. Co było niewątpliwie wielkim reżyserskim przywilejem, ale też – nie ukrywajmy – twórczą obawą. Igraliśmy przecież z narodowym wzorcem melodramatu. Dzięki wspaniałej ekipie poczucie odpowiedzialności nie krępowało, a kreacja wszystkich tych namiętności i dramatów przedwojennego świata okazała się prawdziwą artystyczną frajdą.

fot.Bartek Mrozowski/Netflix

Leszek Lichota jako Rafał Wilczur w „Znachorze”

W rolę Rafała Wilczura wcieli się Leszek Lichota, aktor kojarzony m.in. z „Watahy” czy „Linczu”. Oprócz niego w filmie zagrają: Maria Kowalska jako Marysia, Ignacy Liss jako hrabia Czyński oraz Anna Szymańczyk jako Zosia. W pozostałych rolach wystąpią m.in. Mirosław Haniszewski, Mikołaj Grabowski, Izabela Kuna, Paweł Tomaszewski, Małgorzata Mikołajczak i Łukasz Szczepanowski.

Lichota:

Jestem z pokolenia, które wyrosło na historii profesora Wilczura. Bardzo się cieszę, że mogłem wcielić się w tak istotną postać dla polskiej kultury. Filmy kostiumowe są zawsze wyzwaniem, ale myślę, że reżyser i cała ekipa wspaniale odzwierciedlili estetykę lat 20. i 30. ubiegłego wieku. Świata, w którym liczył się honor, etos pracy, empatia i romantyczna miłość.

fot.https://www.facebook.com/netflixpolska

„Znachor” pojawi się na ekranach w 2023 roku

Jeśli trzecia ekranizacja „Znachora” będzie równie dobra jak dwie poprzednie, to prawdopodobnie możemy spodziewać się kolejnego, wielkiego sukcesu komercyjnego.

Źródła:

  1. E. Leszczyńska, Oto nowy profesor Rafał Wilczur. Netflix pracuje nad nową adaptacją „Znachora”, [w:] https://www.filmweb.pl/news/Oto+nowy+profesor+Rafa%C5%82+Wilczur.+Netflix+pracuje+nad+remakiem+%22Znachora%22-149398 (dostęp: 02.02.2023).
  2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Znachor_(film_1981)
  3. https://pl.wikipedia.org/wiki/Znachor_(film_1937)

KOMENTARZE (7)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Janek

Netflix kreci bardzo slabe filmy, kategori B a czesto i C i D. Naprawde lepiej zeby tego nie ruszali…

Robson

Czy nie szkoda pienędzy na powielanie. Tyle jest jeszcze tytułów, które nie były rzucone na ekran. Cóż… lepiej pójść na łatwiznę i zawiesić się na mieliźnie. Kto dzisiaj się wstydzi…

mamoniowa303

Po co ?

NosFeratu

Inny Świat Grudzińskiego by sfilmowali…

Viola

Jak to produkcja Netflixa, to pewnie Wasyl okaże się gejem.

BM

Ciekawe kto będzie gejem, kto trans, a kto helikopterem bojowym. No i ile Murzynów powciskają i jak wytłumaczą ich obecność na przedwojennej polskiej wsi.

Przemek

Brawo brawo

Zobacz również

Dwudziestolecie międzywojenne

Samozwańczy książę, który odkrył Audrey Hepburn i Sofię Loren. Ten wybitny polski reżyser tworzył największe europejskie superwidowiska

Wielki odkrywca talentów. Wybitny reżyser, który odnosił sukcesy przed i po II wojnie światowej. Ktoś taki faktycznie mógł sam sobie „nadać” tytuł książęcy.

11 kwietnia 2023 | Autorzy: Herbert Gnaś

Zmarł profesor Aleksander Krawczuk

Polski historyk, eseista, specjalista w zakresie historii starożytnej. Poseł na Sejm I i II kadencji, były minister kultury. Związany z Uniwersytetem Jagiellońskim.

28 stycznia 2023 | Autorzy: Redakcja

Zimna wojna

Jego programy gromadziły rzesze widzów, książki rozchodziły się w milionowych nakładach. To on nauczył Polaków majsterkowania!

Jak zrobić ze starej pralki samochód, a z puszki po konserwie – radio? Tego uczył Polaków Adam Słodowy, prowadzący kultowego programu „Zrób to sam”.

19 grudnia 2022 | Autorzy: Piotr Janczarek

XIX wiek

Blizny, które zmieniły Amerykę

2 grudnia 2022 r. na ekrany amerykańskich kin trafi film „Wyzwolenie”. To opowieść o Peterze, niewolniku, który w czasach wojny secesyjnej decyduje się na ucieczkę...

24 listopada 2022 | Autorzy: Redakcja

Testament, czyli opowieść o Tadeuszu Kościuszce słowami jego ordynansa, syna afrykańskiego księcia Agrippy Hulla

Historia Tadeusza Kościuszki opowiedziana z perspektywy czarnoskóry ordynansa z okresu wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Cezary Harasimowicz skłania do refleksji czy rzeczywistość sprzed ponad dwustu...

24 sierpnia 2022 | Autorzy: Redakcja

Zimna wojna

Od rysunku na ścianie toalety do ikony popkultury. Niesamowita historia Muminków

Muminki są dziś ikoną popkultury. Książki Tove Jansson o ich przygodach zostały przetłumaczone na ponad 30 języków i sprzedane w milionach egzemplarzy.

1 lipca 2022 | Autorzy: Joanna Wycisło

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.