Ciekawostki Historyczne

Wiedziano o nim jedynie, że zginął w twierdzy Jomsborg, obecne miasto Wolin, którą sam nakazał wybudować i że stało się to zapewne w 986 roku. Nikt nie miał jednak pojęcia gdzie mógł zostać pochowany.

Chodzi o duńskiego króla Haralda Sinozębego Gormssona. Wolin znajduje się około 5 km od wsi Wiejkowo. W roku 2014 pierwsze sugestie co do tego, że król mógł zostać pochowany gdzieś w tej okolicy wysunął szwedzki archeolog Sven Rosborn. Stało się to po tym, jak w dość ciekawych okolicznościach natknął się na tzw. Curmsun Disc, na którym wspomniano o władcy „Duńczyków, Skanii i twierdzy Wikingów Jomsborg”.

Dysk ten przebył długą drogę. W 2014 roku nauczycielowi historii pokazała go prawnuczka majora Stefana Sielskiego, który w 1945 roku zebrał różne pozostałości znajdujące się w kamiennej komorze grobowej pod kościołem w Wiejkowie. I w tym kontekście Rosborn podejrzewał, że dysk ten był pośmiertnym darem, który został tam odkryty w roku 1841 wraz ze szkieletem i kosztownościami i który przeleżał tam aż do momentu, kiedy jego pozostałość zabrał major Sielski.

WIEJKOWO KOLO WOLINA/ ANDRZEJ SZKOCKI/POLSKA PRESS/Polska Press/East News

Zagadkę tę być może pomogła rozwiązać teledetekcja satelitarna. Wykorzystana została do tego tzw. technologia LiDAR. Mierzy się przy jej pomocy odległości dzięki wiązce lasera i analizie odbitego światła. Pomiar jest przy tym dosyć dokładny, bo chociaż prowadzony z kosmosu, to umożliwia wykrycie nie tylko uskoków o wielkości 30 cm, ale nawet do pewnego stopnia zobaczenie tego, co znajduje się pod powierzchnią ziemi. I właśnie w ten sposób stwierdzono anomalię, która może być królewskim kurhanem, nad którym już w późniejszym czasie wybudowany został kościół.

Sprawa budzi jednak pewne wątpliwości. Dotyczą one osoby, która poinformowała o odkryciu, jak i tego, czy poprzez zastosowanie wspomnianej metody jest w ogóle możliwe potwierdzenie tej informacji w 100%? Na tę chwilę wydaje się, że nie można tego na pewno ani potwierdzić, ani wykluczyć. Przykładowo dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej Grzegorz Kurka stwierdził o tej sprawie: „Moim zdaniem to prawdopodobne. Musieli gdzieś pochować króla Haralda, skoro zmarł w Wolinie. Wymiary kopca, odkryty w XIX wieku pochówek z zabytkami datowanymi na okres wczesnego średniowiecza sugerują że mógł to być grobowiec Haralda”.

Z drugiej strony archeolog Wojciech Filipowicz zaleca tutaj ostrożność: „Informację są oparte niemal wyłącznie na analizie satelitarnej, czyli na tzw. lidarze. To jest laser, który skanuje teren. Ten laser wykazał, że kościół w Wiejkowie stoi na wzgórku. Bez laser to można zobaczyć. I to wszystko”; „Lidar nie skanuje wnętrza. To nie są badania wnętrza tego nasypu, a więc nie wiemy, co się znajduje pod tym kościółkiem. A takich nasypów dookoła na Pomorzu i na wyspie Wolin można znaleźć od groma”. Uważa, że aby zweryfikować to odkrycie należałoby dokładnie przebadać wzgórze.

A o co chodzi z tą inspiracją dla Bluetootha? Zwróćcie uwagę na przydomek króla: Sinozęby. Pochodzi on od martwego zęba władcy. A w języku duńskim słowo to brzmi Blåtænd. Na pomysł zaś zaadaptowania tego „nazwiska” na potrzeby obecnej technologii wpadł pochodzący ze Skanii (południowa Szwecja) inżynier Jim Kardach. Można powiedzieć, że zachodzi tu pewna paralela: król Harald jednoczył Skandynawię, a Bluetooth ma „jednoczyć” wszelkiego rodzaju urządzenia. Spójrzcie jeszcze na symbol Bluetootha: są to nałożone na siebie runy haglaz (ᚼ) i berkanan (ᛒ), czyli inicjały Haralda Sinozębego. I wszystko jasne!

A o wszelkich nowych informacjach w sprawie odkrycia grobu będziemy informować na bieżąco.

Źródła:

  1. G. Gibas, Pierwszy chrześcijański władca Danii pochowany w gminie Wolin?, https://radioszczecin.pl/1,442472,pierwszy-chrzescijanski-wladca-danii-pochowany-w, dostęp: 06.07.2022.
  2. M. Jaszczyński, Co łączy wikingów, bluetooth i województwo zachodniopomorskie? Harald Sinozęby! Słynny król Wikingów spoczywa pod Wolinem?, https://gs24.pl/co-laczy-wikingow-bluetooth-i-wojewodztwo-zachodniopomorskie-harald-sinozeby-slynny-krol-wikingow-spoczywa-pod-wolinem/ar/c1-16471199, dostęp: 06.07.2022.
  3. Odkryto grób króla wikingów sprzed tysiąca lat. Znajduje się we wsi w pobliżu Zalewu Szczecińskiego, https://szczecin.tvp.pl/61106780/odkryto-grob-krola-wikingow-sprzed-tysiaca-lat-znajduje-sie-we-wsi-w-poblizu-zalewu-szczecinskiego, dostęp: 05.07.2022.
  4. W Polsce odkryto grób króla Wikingów sprzed tysiąca lat, https://7dni.pila.pl/wiadomosci/w-polsce-odkryto-grob-krola-wikingow-sprzed-tysiaca-lat/, dostęp: 05.07.2022.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Średniowiecze

Paryż wart jest… okupu dla wikingów. W IX wieku wojownicy z Północy bezlitośnie najeżdżali i plądrowali miasto

W IX wieku wikingowie za cel wypraw obrali... Paryż. Najeżdżali go kilkakrotnie, za każdym razem zgarniając gigantyczny okup. Najgorsze miało nadejść w 885 roku.

19 kwietnia 2024 | Autorzy: Herbert Gnaś

Średniowiecze

Krwawa masakra, która przesądziła o losach potężnego kraju. Przez tego władcę Anglia wpadła w ręce wikingów

Trudno się dziwić, że potomni nadali mu przydomki Bezradny, Nieporadny oraz Gnuśny. Był gotów płacić gigantyczny haracz, byle nie stawać do walki. Doprowadził do krwawej...

15 października 2020 | Autorzy: Maria Procner

Średniowiecze

Śmierć, gwałt i grabież. Co czekało ofiary najazdu wikingów?

Na temat wikingów powstało i przetrwało do naszych czasów mnóstwo legend. Większość mówi o brutalnych najazdach, torturowaniu wrogów i wręcz demonicznych cechach najeźdźców z Północy....

8 października 2020 | Autorzy: Michał Procner

Średniowiecze

Niewolnice czy boginie? Czy tarczowniczki istniały naprawdę? Sekrety kobiet w świecie wikingów

Skandynawscy wojownicy siejący strach i spustoszenie na rozległych terenach średniowiecznej Europy nie byli sami. Bo choć w historycznych przekazach dominowali mężczyźni, to w sagach, legendach,...

13 maja 2020 | Autorzy: Marcin Waincetel

Wikingowie to tylko mężczyźni?

Badacze zrekonstruowali twarz wikińskiej wojowniczki!

8 stycznia 2020 | Autorzy: Redakcja

Średniowiecze

Ten władca przeszedł do historii jako wielki pogromca wikingów. Ale czy na pewno słusznie?

Przeciwstawił się wikingom i zmusił ich do uległości. Nakłonił króla Duńczyków, Guthruma, do przyjęcia chrztu. Wreszcie – zjednoczył swój kraj i położył podwaliny pod rozwój...

25 lutego 2019 | Autorzy: Joanna Kurkiewicz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.