Ciekawostki Historyczne

Do historii przeszła jako dziwadło. Ella Harper, znana jako Dziewczyna Wielbłąd, zrobiła zawrotną karierę cyrkową. Jednak jej życie było naznaczone tragedią.

XIX wiek zmienił ludzkie życie w wielu obszarach. To właśnie wtedy powstały podwaliny dla współczesnej rozrywki. Pokazy ruchomych obrazów, wielkie gwiazdy teatrów i opery czy wybitni kompozytorzy oraz muzycy. Wszyscy ci twórcy zaczęli zyskiwać na znaczeniu w świecie, w którym powoli tworzyła się masowa kultura. Jednak nie tylko talentem można było przyciągać do siebie publiczność. Najlepszym tego przykładem jest jedna z wielkich gwiazd tzw. freak show – Ella Harper, znana szerzej jako Dziewczyna Wielbłąd.

Życie na czworakach

Ella Evans Harper przyszła na świat 5 stycznia 1870 roku w Hendersonville w stanie Tennessee jako córka Minerwy Ann z domu Childress oraz hodowcy bydła, Williama Harpera. Małżeństwo prócz niej miało jeszcze 4 dzieci, w tym brata bliźniaka Elli. Niestety, chłopczyk zmarł 3 miesiące po narodzinach. U dziewczynki zaś bardzo szybko zauważono schorzenie, które miało zaważyć na całym jej życiu.

Ella cierpiała na wrodzoną deformację kolan, objawiającą się w ich zginaniu w drugą stronę. Przypadłość ta wpłynęła na jej sposób poruszania się. Praktycznie całe życie przechodziła na czworakach. Swoje nieszczęście zdołała jednak przekuć w zarobek, zapewniający jej spokój oraz dobrobyt. Niestety, sukces ten nie zagwarantował rodzinnego szczęścia, którego tak mocno pragnęła.

W drugiej połowie XIX i na początku XX wieku pokazy dziwadeł były w USA niezwykle popularnefot.Jack Delano/domena publiczna

W drugiej połowie XIX i na początku XX wieku pokazy dziwadeł były w USA niezwykle popularne

Druga połowa XIX wieku to rozkwit działalności cyrków. Na ich arenach prócz atletów, akrobatów czy dzikich zwierząt gościli również tzw. „dziwacy”. W dużej mierze były to osoby cierpiące z powodu różnych fizycznych schorzeń. Swoim wyglądem z jednej strony odrzucały „normalnych” ludzi, a z drugiej ich fascynowały. Cyrki dla wielu „dziwaków” stały się schronieniem przed okrutnym światem, wytykającym ich palcami. Zapewniały im też możliwość zarobku i tym samym godnego życia. Możliwość, z której Ella skorzystała.

Czytaj też: Okrutne eksperymenty, bezduszność i obmacywanie. Jak dawniej traktowano „wybryki natury”?

Zobacz również:

Pokazy osobliwości

Do cyrku trafia w wieku 12 lat, występując w okolicach St. Louis i Nowego Orleanu. Szybko zaczyna zyskiwać rozgłos, przyciągając coraz większe zainteresowanie widzów, a co za tym idzie – pieniądze. W cztery lata od debiutu zostaje główną gwiazdą cyrku Nickel Plate W.H. Harrisa, z którym rusza w tournée. Praca na scenie jest dla niej wysoko opłacalna. Tygodniowo zarabia 200 dolarów, co w przeliczeniu na dzisiejsze kwoty równa się ok. 5 000 dolarów. Nie jest jednak do końca szczęśliwa. Na arenie bardzo często występuje w towarzystwie wielbłąda, do którego jest porównywana przy widzach. W ten sposób zyskuje przydomek Dziewczyny Wielbłąda (The Camel Girl).

Pojawia się na reklamach i w prasie. Jest zarówno uwielbiana, jak i krytykowana. Wielu uważa, że jej występy nie są niczym fascynującym – jedynie prezentacją ładnej dziewczyny chodzącej na czworakach. Jednak jej rozgłos nie gaśnie, przyciągając coraz więcej widzów. Po kolejnych czterech latach na scenie w końcu decyduje się z niej zejść. Stwierdza, że uzbierała wystarczającą ilość funduszy, by dokończyć edukację i zacząć wieść normalniejsze oraz bardziej prywatne życie.

Czytaj też: Porwana przez elfy i spalona żywcem – mrożąca krew w żyłach historia Bridget Cleary

Wiedzieć, kiedy ze sceny zejść

Udaje jej się. Znika na prawie 20 lat. Jedyne, co o niej w tym czasie wiadomo, to że w 1890 roku traci ojca w tragicznych okolicznościach – podczas pożaru rodzinnego domu. Spis ludności z 1900 roku pokazuje, iż dziewczyna mieszka w tym czasie w stanie Tennessee z matką.

Ella Harper robiła karierę jako Dziewczyna Wielbłąd w XIX-wiecznych cyrkach osobliwościfot.domena publiczna

fot.domena publiczna Ella Harper robiła karierę jako Dziewczyna Wielbłąd w XIX-wiecznych cyrkach osobliwości

Udaje jej się również znaleźć mężczyznę, który jest nią oczarowany i proponuje małżeństwo. Jest nim Robert Savelym, nauczyciel i księgowy sklepu fotograficznego. Para bierze ślub w czerwcu 1905 roku, a niecałe 10 miesięcy później na świat przychodzi ich córka, Mabel Evans. Niestety, nie jest im dane długo nacieszyć się rodzinnym szczęściem. Dziewczynka umiera 6 miesięcy po narodzinach, co Ella bardzo przeżywa. By ukoić ból po stracie, małżeństwo decyduje się zmienić otoczenie. Para przenosi się z rodzinnego hrabstwa Elli, Sumner, do hrabstwa Davidson w Tennessee. Tam adoptują córkę, której dają na imię Jewel. Niestety i tym razem nie jest im pisane szczęśliwe zakończenie. Dziecko umiera w wieku niespełna 3 miesięcy.

Po tych wydarzeniach przestają myśleć o powiększeniu rodziny. Tym bardziej że z upływem czasu stan zdrowia Elli coraz bardziej się pogarsza. Kobieta zaczyna chorować na raka okrężnicy. Na rok przed jej śmiercią przeprowadzają się po raz ostatni –do Nashville. Robert liczy, że w ten sposób zapewni żonie lepszą opiekę medyczną. Ta jednak na niewiele się zdaje. Dziewczyna Wielbłąd odchodzi z tego świata 19 grudnia 1921 roku w wieku 51 lat. Zostaje pochowana pośród rodziny i przy boku dwóch córek na cmentarzu Spring Hill w Nashville.

Bibliografia

  1. Margaritoff, The Heartbreaking Story Of Ella Harper, The ‘Camel Girl’ Put On Display In 19th-Century Sideshows, allthatsinteresting.com, 02.09.2021 (dostęp: 17.01.2022).
  2. Dimri, Who Was The Camel Girl? Ella Harper, The Tragic Teen Sensation, historicmysteries.com, (dostęp: 17.01.2022).
  3. Lee, Ella Harper – Nieopowiedziana historia dziewczyny na wielbłądach, mysteriesrunsolved.com, 09.09.2021 (dostęp: 17.01.2022).

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

XIX wiek

Najbrzydsza Kobieta Świata wy­stępowała dłużej jako mumia niż żywa istota. Tragiczna historia Julii Pastrany

Po narodzinach uznano ją za diabła. Pazerni ludzie urządzili jej piekło na ziemi. Przez lata występowała jako „dziwoląg”. Nie zaznała spokoju nawet po śmierci.

13 kwietnia 2023 | Autorzy: Maria Procner

XIX wiek

Miała być pierwowzorem ptaszka Tweety. Bezzębna, umysłowo upośledzona została gwiazdą freak shows. Smutna historia Dziewczyny Ptaka

Gwiazda estrady freak show Minnie Woolsey zasłynęła jako Koo Koo the Bird Girl. O jej życiu niewiele wiadomo. Poza tym, że było naznaczone chorobą i...

27 marca 2023 | Autorzy: Joanna Zaręba

Nowożytność

W wieku 20 lat mierzył 71 cm, nigdy nie przekroczył wzrostu 5-latka. Mówiono o nim Joujou – „zabaweczka”. Kim był najsłynniejszy karzeł I Rzeczypospolitej?

Józef Boruwłaski miał trudne życie. Słynny karzeł bywał w miejscach niedostępnych dla przeciętnych ludzi, lecz mimo popularności traktowano go jak zwierzę.

24 lutego 2023 | Autorzy: Herbert Gnaś

Dwudziestolecie międzywojenne

Prawdziwy Superman pochodził z Polski! Był znany jako najsilniejszy człowiek świata i Król Żelaza. Niesamowita historia Zishego Breitbarta

W roku 1991 wydano w USA kolejny komiks opowiadający historię Supermana. Bohater przypomniał w nim sobie swoje pochodzenie i … wrócił do Polski!

15 stycznia 2023 | Autorzy: Jacek Perzyński

XIX wiek

Cierpiał na poważną chorobę, ale przez lata nazywano go żywym szkieletem i wytykano palcami podczas pokazów dziwadeł. Tragiczna historia Isaaca W. Spraque’a

Pokazy dziwadeł zapewniały osobom o nietypowym wyglądzie schronienie i możliwość zarobku. Jednak historia „żywego szkieletu” pokazuje, że nie wszystkim...

15 lipca 2022 | Autorzy: Anna Baron-Jaworska

Niezwykła historia braci syjamskich

Bracia od których pochodzi termin bliźnięta syjamskie.

23 czerwca 2022 | Autorzy: Paweł Czarnecki

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.