Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Lina Medina – w wieku 5 lat została najmłodszą matką w historii medycyny

fot.domena publiczna Chłopiec żył w przekonaniu, iż Lina była ona po prostu jego starszą siostrą

Obecnie za najstarszą matkę uważa się Indyjkę, Erramatti Mangammę. Urodziła w wieku 74 lat, a do zapłodnienia doszło za pomocą metody in vitro. I choć cała sytuacja wywołała wiele kontrowersji, to wciąż zajście w ciążę było jej świadomą decyzją. Niestety tego samego nie mogła powiedzieć najmłodsza matka w historii.

Lina Marcela Medina przyszła na świat 23 września 1933 roku w peruwiańskim Ticrapo. Była jednym z dziewięciorga dzieci Victorii Losea i złotnika Tiburelo Mediny. Gdy skończyła pięć lat i sześć miesięcy, jej rodziców zaniepokoił fakt, iż brzuch Liny nagle zaczął się nienaturalnie powiększać.

Podejrzewając poważniejszą chorobę, udali się najpierw po poradę do lokalnego szamana. Ten po wstępnym przyjrzeniu się dziewczynce zasugerował, iż prawdopodobnie cierpi ona na jakiś rodzaj guza i powinna skorzystać z konsultacji lekarskiej.

Mała trafiła zatem do szpitala w Pisco. Tam również na pierwszy rzut oka stwierdzono, iż w brzuchu dziewczynki pojawił się guz. Jednak po wykonaniu dokładniejszych badań doktor Gerardo Lozada wydał zaskakującą i bardzo przerażająca diagnozę – Lina była w siódmym miesiącu ciąży.

Czytaj też: Wyjątkowo twarda matka, czyli jak świat przekonał się do cesarskiego cięcia

Najmłodsza matka w historii medycyny

Oświadczenie to wywołało spore poruszenie oraz niedowierzanie. To przecież niemożliwe by pięciolatka była przy nadziei. Jak do tego mogło dojść? By wyjaśnić tę przerażającą zagadkę, Lina została przewieziona do szpitala w Limie i poddana specjalistycznym badaniom, które pozwoliły rzucić więcej światła na jej przypadek.

Szczegółowa diagnostyka pozwoliła ustalić, że dziewczynka prawdopodobnie zaszła w ciążę w wieku czterech lat i dziesięciu miesięcy. Zapłodnienie było w ogóle możliwe z powodu syndromu przedwczesnego dojrzewania płciowego, na który cierpiała Lina. Przypadłość zaczęła się u pacjentki rozwijać niezwykle wcześnie. Lekarze ustalili, że dziewczynka regularnie miesiączkowała już przed ukończeniem trzeciego roku życia, zaś pierwsze krwawienie pojawiło się, gdy miała osiem miesięcy. Dodatkowo Lina wykazywała inne syndromy schorzenia, jak chociażby w pełni rozwinięte piersi.

fot.KaMpErƎ & Le-tticia/CC BY 2.0 Dziecko przyszło na świat w Limie

W kilka tygodni po postawieniu diagnozy, 14 maja 1939 roku, Lina urodziła zdrowego, ważącego 2,7 kg syna. Poród odbył się przez cesarskie cięcie, a chłopiec został nazwany Gerardo, na cześć lekarza, który jako pierwszy postawił dziewczynce właściwą diagnozę.

Czytaj też: Chirurg i pacjent w jednym? Ten lekarz przeprowadził operację na własnym ciele podczas szalejącej burzy śnieżnej!

Medyczna ciekawostka o mrocznej genezie

Sprawa Liny Mediny odbiła się echem nie tylko w Peru, ale również poza jego granicami. Najmłodszą matkę odwiedzali krajowi i zagraniczni lekarze oraz położne. Jej przypadek był szeroko omawiany podczas wykładów naukowych w peruwiańskiej Narodowej Akademii Medycznej oraz na łamach wielu magazynów branżowych. Filmowcy ze Stanów Zjednoczonych chcieli nakręcić dokument o Linie w zamian za wsparcie finansowe wysokości pięciu tysięcy dolarów na rzecz matki i dziecka. Oferta została jednak odrzucona.

Niestety, istniało jeszcze jedno pytanie, na które czas nie przyniósł odpowiedzi. Chodziło o tożsamość ojca małego Gerarda. Policja starała się ustalić sprawcę napaści na Linę, ale dziewczynka nigdy nie zdradziła jego imienia.

fot.domena publiczna Lina Medina, doktor Gerardo Lozada, i mały Gerardito Medina, rok 1941

Funkcjonariusze podejrzewali najpierw ojca, następnie jej brata, a potem również wujka. Prawda jednak nigdy nie ujrzała światła dziennego. Przez to wokół sprawy narosło wiele plotek oraz miejskich legend, wśród których prócz gwałtu i kazirodczego związku krążyły opowieści o religijnych ceremoniach, mających doprowadzić do zapłodnienia dziewczynki.

Czytaj tez: Sterylizacja… uszu! Tak starożytni zabezpieczali się przed niechcianą ciążą

Jedna z  wielu…

A jak wyglądały dalsze losy najmłodszej znanej matki w historii medycyny i jej pierworodnego? Przez następne dziesięć lat syn Liny był wychowywany przez rodziców dziewczynki w niewiedzy na temat prawdziwej tożsamości swojej mamy. Chłopiec żył w przekonaniu, iż była ona po prostu jego starszą siostrą. Dopiero później dowiedział się prawdy.

Jeśli zaś chodzi o samą Linę, to lata mijały, a ona starała się trzymać z dala od gazet i telewizji. Unikała rozgłosu, odmawiając wszelkich wywiadów. Pod protekcją doktora Lozada ukończyła szkołę i została zatrudniona jako sekretarka w jego klinice w Limie. W 1972 roku wyszła za mąż za Raúla Jurado, któremu urodziła drugiego syna. Kobieta do dzisiaj żyje na obrzeżach stolicy Peru.

fot.Curious Historian Lina Medina z synem Gerardo i w czasie ciąży

Lekarz zadbał również o odpowiednie wykształcenie syna Liny, któremu pomógł przyjść na świat. Niestety jego los nie należał do szczęśliwych. Gerardo zmarł w wieku czterdziestu lat na rzadką chorobę szpiku kostnego.

Smutną konkluzją całej tej historii był fakt, iż niezwykły przypadek Liny Mediny nie stanowił żadnego wyjątku. Za nim kryły się historie wielu innych nieletnich peruwiańskich dziewcząt wykorzystywanych seksualnie od najmłodszych lat przez ojców, wujków, braci, sąsiadów lub innych, mniej lub bardziej znanych im mężczyzn.

Osiemnaście lat po cesarskim cięciu Liny w Limie córkę urodziła dziewięciolatka, Hilda Trujillo. Położny obecny przy zabiegu przyznał, że gwałt na nieletniej nie był niczym niespotykanym. W ciągu swojej trzydziestoletniej kariery, prócz Trujillo oraz Mediny, asystował jeszcze przy dwóch innych porodach dziewczynek poniżej jedenastego roku życia.

Czytaj też: „Wylęgarnie dzieci” Doktora Inkubatora. Za 25 centów pokazywał gapiom… wcześniaki – i uratował tysiące z nich przed pewną śmiercią

Bibliografia

  1. Adam Gaafar, https://fotoblogia.pl/17063,urodzila-w-wieku-5-lat-historia-zdjecia-liny-mediny?c=336&src01=6a4c8 / dostęp; 24.08.2021.
  2. Andrei Tapalaga, https://historyofyesterday.com/the-worlds-youngest-mother-who-gave-birth-at-the-age-of-5-fea0678c3e9d / dostęp; 24.08.2021.
  3. https://www.wprost.pl/swiat/10292738/urodzila-dziecko-gdy-miala-5-lat-najmlodsza-matka-w-historii.html / dostęp; 24.08.2021.
  4. https://www.freepressjournal.in/cmcm/on-this-day-in-history-may-14-1939-the-youngest-mother-was-born / dostęp; 24.08.2021.
  5. https://web.archive.org/web/20190416000756/https://www.historychannel.com.au/articles/5-year-old-gives-birth/ / dostęp; 24.08.2021.

Czy wiesz, że ...

...szpiegowskie gadżety mogły przybierać najbardziej niezwykłe formy? Posługujący się kodem Morse’a radionadajnik, który  informował żołnierzy U.S. Army o ruchach Wietkongu, miał kształt... psiej kupy!

...w strukturach amerykańskiej armii jest jednostka, do której nie można się zgłosić. To jej przedstawiciele wyszukują najlepszych z najlepszych we wszystkich siłach zbrojnych, po to by stali się częścią supertajnego oddziału, którego najważniejszym zadaniem jest bezwzględne zwalczanie terrorystów.

...po II wojnie światowej piłkarzom zdarzało się grać mecze w zamian za cebulę i ziemniaki. W PRL-u Zbigniew Boniek, by wyjść na swoje oficjalnie pracował na pięciu etatach.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.