Ciekawostki Historyczne

Jaskinia Anchor Church w południowym Derbyshire jest uważana za jedno z najstarszych, nienaruszonych wnętrz domowych odnalezionych w Wielkiej Brytanii.

Archeolodzy uważają, że mogła zostać zagospodarowana 1200 lat temu. Prawdopodobnie mieszkał w niej Eardwulf, który został obalony i wygnany z Nortumbrii w 806 roku. Edmund Simons – jej główny badacz – jest też przekonany, że po wygnaniu Eardwulf żył tam jako pustelnik, dzięki czemu jego wrogowie mogli mieć na niego oko. Zapewne towarzyszyli mu uczniowie.

Ale nie był on jej ostatnim mieszkańcem czy bywalcem. W XVIII wieku Anchor Church była wykorzystywana przez miejscową szlachtę jako miejsce przyjęć. Zresztą wnętrze jaskini powiększono właśnie w tym czasie. Simons stwierdził:

To nie jest naturalna jaskinia, nie potrafię przytoczyć naturalnego procesu, który w ten sposób tworzy ściany, drzwi i okna, nie mówiąc już o filarach.

Wszystko w tej jaskini – na przykład ciasne okna – wskazuje na architekturę saską.

Przytulny kąt w jaskini

Wokół miejsca wyrósł las legend. Jedna z nich łączy jaskinię ze świętym Hardulphem, który został pochowany w Breedon on the Hill w Leicestershire, pięć mil od Anchor Church.

Odkrycie sprawia, że ​​jest to „prawdopodobnie najstarsze, nienaruszone wnętrze domu w Wielkiej Brytanii” – powiedział Simons. „Mamy kościoły z tego okresu, ale nie mieliśmy miejsc mówiących o świeckiej codzienności. Tutaj mamy jedno, dość niezwykłe”. Badacz zauważa, że historycy często pomijali tego typu domy, choć:

mogą być jedynymi nienaruszonymi budynkami mieszkalnymi, które przetrwały z okresu saskiego. Do tej pory nasz projekt zidentyfikował ponad 20 innych miejsc w West Midlands, które mogą pochodzić już z V wieku.

Zespół jest przekonany, że jaskinie zostały zmodyfikowane w XVIII wieku, kiedy Sir Robert Burdett „wyposażył je tak, aby on i jego przyjaciele mogli spożywać posiłki w chłodnych i romantycznych celach”. Przebudowa obejmowała poszerzenie otworów, aby mogły przez nie przechodzić elegancko ubrane kobiety.

Simons kierował zespołem archeologów z Królewskiego Uniwersytetu Rolniczego (RAU) i Wessex Archeology. Jego odkrycia są udokumentowane w badaniu opublikowanym w „Proceedings of the University of Bristol Speleological Society”.

Zobacz również:

Źródło

  • Mark Brown, Derbyshire cave house identified as ninth-century home to exiled king, „The Guardian” (dostęp: 17.07.2021).

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Średniowiecze

Czy legendarny król Krak istniał naprawdę?

Stworzył potężne państwo, założył Kraków, walczył z Rzymem i z Gallami, a jego synowie pokonali groźnego smoka. To tylko niektóre dokonania króla Kraka, nazwanego przez...

26 kwietnia 2021 | Autorzy: Marcin Moneta

Średniowiecze

Potomkowie Mieszka I trzymali w garści Europę Północną? Wszystko dzięki Piastównie, która została królową wikingów!

Zdaniem niektórych wśród koronowanych Polek, to właśnie ona, a nie Elżbieta Rakuszanka, zasłużyła na miano matki królów. Dzięki niej Piastowie zasiedli na tronach Szwecji, Danii,...

17 czerwca 2020 | Autorzy: Maria Procner

Średniowiecze

Naga dama z Coventry – czy Lady Godiva istniała naprawdę?

Legenda głosi, że w XI wieku Lady Godiva wybrała się w dzień targowy na konną przejażdżkę ulicami Coventry, którą odbyła nago. Miał to być znak...

25 lutego 2020 | Autorzy: Anna Baron-Jaworska

Średniowiecze

Ten władca przeszedł do historii jako wielki pogromca wikingów. Ale czy na pewno słusznie?

Przeciwstawił się wikingom i zmusił ich do uległości. Nakłonił króla Duńczyków, Guthruma, do przyjęcia chrztu. Wreszcie – zjednoczył swój kraj i położył podwaliny pod rozwój...

25 lutego 2019 | Autorzy: Joanna Kurkiewicz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.