Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Dom w jaskini Anchor Church w Derbyshire zidentyfikowany jako lokum wygnanego króla z IX wieku

Anchor Church powstała pierwotnie w wyniku działania rzeki Trent na skały. źródło: domena pul

Anchor Church powstała pierwotnie w wyniku działania rzeki Trent na skały. źródło: domena pul

Jaskinia Anchor Church w południowym Derbyshire jest uważana za jedno z najstarszych, nienaruszonych wnętrz domowych odnalezionych w Wielkiej Brytanii.

Archeolodzy uważają, że mogła zostać zagospodarowana 1200 lat temu. Prawdopodobnie mieszkał w niej Eardwulf, który został obalony i wygnany z Nortumbrii w 806 roku. Edmund Simons – jej główny badacz – jest też przekonany, że po wygnaniu Eardwulf żył tam jako pustelnik, dzięki czemu jego wrogowie mogli mieć na niego oko. Zapewne towarzyszyli mu uczniowie.

Ale nie był on jej ostatnim mieszkańcem czy bywalcem. W XVIII wieku Anchor Church była wykorzystywana przez miejscową szlachtę jako miejsce przyjęć. Zresztą wnętrze jaskini powiększono właśnie w tym czasie. Simons stwierdził:

To nie jest naturalna jaskinia, nie potrafię przytoczyć naturalnego procesu, który w ten sposób tworzy ściany, drzwi i okna, nie mówiąc już o filarach.

Wszystko w tej jaskini – na przykład ciasne okna – wskazuje na architekturę saską.

Przytulny kąt w jaskini

Wokół miejsca wyrósł las legend. Jedna z nich łączy jaskinię ze świętym Hardulphem, który został pochowany w Breedon on the Hill w Leicestershire, pięć mil od Anchor Church.

Odkrycie sprawia, że ​​jest to „prawdopodobnie najstarsze, nienaruszone wnętrze domu w Wielkiej Brytanii” – powiedział Simons. „Mamy kościoły z tego okresu, ale nie mieliśmy miejsc mówiących o świeckiej codzienności. Tutaj mamy jedno, dość niezwykłe”. Badacz zauważa, że historycy często pomijali tego typu domy, choć:

mogą być jedynymi nienaruszonymi budynkami mieszkalnymi, które przetrwały z okresu saskiego. Do tej pory nasz projekt zidentyfikował ponad 20 innych miejsc w West Midlands, które mogą pochodzić już z V wieku.

Zespół jest przekonany, że jaskinie zostały zmodyfikowane w XVIII wieku, kiedy Sir Robert Burdett „wyposażył je tak, aby on i jego przyjaciele mogli spożywać posiłki w chłodnych i romantycznych celach”. Przebudowa obejmowała poszerzenie otworów, aby mogły przez nie przechodzić elegancko ubrane kobiety.

Simons kierował zespołem archeologów z Królewskiego Uniwersytetu Rolniczego (RAU) i Wessex Archeology. Jego odkrycia są udokumentowane w badaniu opublikowanym w „Proceedings of the University of Bristol Speleological Society”.

Źródło

 • Mark Brown, Derbyshire cave house identified as ninth-century home to exiled king, „The Guardian” (dostęp: 17.07.2021).

Artykuł porusza następujące tematy:

  Czas akcji:

   Miejsce akcji:

    Komentarze

    brak komentarzy

    Dodaj komentarz

    Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.