Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Trzej Królowie – oto 5 rzeczy, których o nich nie wiedzieliście

Trudno ustalić, skąd pochodzili Trzej Królowie.

fot.James Tissot/domena publiczna Trudno ustalić, skąd pochodzili Trzej Królowie.

Trzej Królowie to postaci, które nierozerwalnie wiążą się ze świętami Bożego Narodzenia. Wszyscy wiemy, że przybyli oni złożyć pokłon i obdarować Dzieciątko Jezus darami. Wydawałoby się, że wiemy o nich wszystko! Ale czy na pewno?

W związku z ukazaniem się najnowszej książki Romana Zająca „Trzej Królowie. Tajemnica mędrców ze Wschodu” nadarza się niepowtarzalna okazja pogłębienia naszej wiedzy na temat tajemniczych postaci, które prowadzone blaskiem Gwiazdy przybyły oddać pokłon Jezusowi. Książka ta w sposób niezwykle ciekawy i zabawny analizuje dotychczasową wiedzę na temat tych Mędrców. Tego z pewnością nie wiedzieliście o Trzech Królach!

5. Najprawdopodobniej byli Persami

Niezwykle trudno jest ustalić, kim byli Trzej Królowie. Jedyna wzmianka na temat ich pochodzenia zawęża czytelnikowi poszukiwania do bliżej nieokreślonego Wschodu. Jeśli jednak przeanalizować wszelkie hipotezy, to najbardziej realna wydaje się ta, która ich ojczyznę umiejscawia w Persji.

Pierwsze dowody na ten temat znajdujemy u Klemensa Aleksandryjskiego, ale takie wzmianki pojawiają się także u Orygenesa, Jana Chryzostoma, Diodora z Tarsu i wielu innych. Teorię tę zdają się także potwierdzać przedstawienia ikonograficzne. Najstarsze malowidła w rzymskich katakumbach ukazują postacie Trzech Króli właśnie w charakterystycznych perskich strojach.

Kim byli Trzej Królowie?

fot.Cornelis de Vos/domena publiczna fot.Cornelis de Vos/domena publiczna Kim byli Trzej Królowie?

4. Mogli należeć do sekty

A nawet do kilku! Istnieją co najmniej dwie hipotezy, które sugerują, że Trzej Królowie byli członkami sekty. Jedna z nich zakłada, że była to sekta Sabian z Harranu. Miała ona być związana z oddawaniem czci gwiazdom i prowadzeniem analiz astrologicznych.

Inna teoria sugeruje, że sekta, do której należeć mieli Królowie, powstała na bazie zaratusztrianizmu. Interpretacja ta łączy ich z esseńskimi kapłanami. Społeczność esseńczyków miała uformować się pod wpływem kultury perskiej na tradycję żydowską i wykrystalizować się podczas niewoli babilońskiej. Hipoteza ta łączy zatem postaci Trzech Króli z kapłanami, którzy wyznawali pewną odmianę judaizmu zmieszanego z zaratusztrianizmem.

Czytaj też: Bezlitosny morderca małych dzieci czy… ofiara pomówień? Ilu chłopców miał na sumieniu Herod Wielki?

3. Ich imiona miały moc uzdrawiania

Nie od dziś wiadomo, że częściom ciała świętych i sławnych ludzi niezwykle często przypisywano zbawienne moce. Kult relikwii związany jest przede wszystkim z wiarą w to, że modląc się przy świętym „fragmencie” możemy otrzymać pomoc duchową i doczesną. Podobnie wydarzyło się w przypadku Trzech Króli.

W późnym średniowieczu pojawił się szeroko rozpowszechniony zabobon, że same imiona Trzech Króli stanowiły remedium na chorobę. Ale tylko na jedną specyficzną! Chodziło mianowicie o epilepsję. Bardzo możliwe, że została ona powiązana z Królami poprzez Ewangelię Mateusza w której czytamy, że Królowie „upadli na twarz”. A to już łatwo powiązać ze schorzeniem, które nazywamy padaczką.

Tekst powstał w oparciu o książkę „Trzej królowie. Tajemnica Mędrców ze Wschodu”, która ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa Znak.

fot.mat. prasowe Tekst powstał w oparciu o książkę „Trzej królowie. Tajemnica Mędrców ze Wschodu”, która ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa Znak.

W jaki sposób można było wyleczyć chorego? Odpowiedź przytacza Roman Zając w swojej książce „Trzej Królowie. Tajemnica mędrców ze Wschodu”. Odnajdziemy ją w XVI-wiecznym dziele Reginalda Scota „Odkrycie czarów”. Możemy tam przeczytać następującą formułą:

Kasper niesie mirrę, Melchior kadzidło, Balthazar złoto, więc ten, który będzie nosił w sobie te trzy imiona Królów, zostanie uwolniony dzięki łasce Jezusa Chrystusa z epilepsji.

2. Byli magami

W naszej świadomości ugruntowało się przekonanie, że Dzieciątko Jezus odwiedzili monarchowie. Jeśli przyjrzeć się oryginalnemu tekstowi Ewangelii Mateusza, zauważymy, że do króla Heroda nie przybyli Trzej Królowie. Nie przybyli tam nawet Mędrcy, a „Magowie ze Wschodu”. Jak zatem doszło do tego, że współcześnie nawet nie przyjdzie nam do głowy nazwać ich w ten sposób?

Otóż Biblia w sposób jednoznaczny potępia wszelką magię i astrologię. Nic zatem dziwnego, że podczas tłumaczeń Pisma przyjęto w pewnym momencie założenie, że nie należy wyliczać Magów, którzy złożyli pokłon Jezusowi. W ten sposób z czasem Magów zaczęto nazywać Mędrcami, a później dla podniesienia ich rangi – Królami.

Stali się oni z czasem także elementem propagandy. Władcy bardzo chętnie przedstawiali się na malowidłach pod ich postacią, a to także miało ogromny wpływ na wiązanie Magów z koronowanymi głowami. Takie przedstawienia podnosiły nie tylko rangę pielgrzymów, którzy składali pokłon Dzieciątku, ale także monarchów, którzy się z nimi identyfikowali.

Mozaika bizantyjska przedstawiająca trzech magów

fot. José Luiz Bernardes Ribeiro/CC BY-SA 4.0 fot. José Luiz Bernardes Ribeiro/CC BY-SA 4.0 Mozaika bizantyjska przedstawiająca trzech magów

1. Najprawdopodobniej nie istnieli

O Trzech Królach w samej Biblii możemy przeczytać jedynie w Ewangelii Mateusza. A i to zaledwie w dwunastu wersach! Dowiadujemy się tam, że przybyli oni ze Wschodu, aby pokłonić się narodzonemu w Betlejem Jezusowi, rozmawiali z Herodem, który to starał się wykorzystać ich do odnalezienia Dziecięcia, a otrzymawszy znak, nie powrócili już do władcy z informacjami o miejscu narodzenia Jezusa. Kiedy sami dotarli do Dzieciątka, złożyli mu pokłon i dary. I to by było na tyle!

Wielu uczonych uważa obecnie, że postaci Trzech Króli są fikcyjne. A jeśli nawet przyjąć, że rzeczywiście istnieli, to nie wiadomo, czy było ich trzech… Ta krótka wzmianka spowodowała jednak, że Ojcowie Kościoła, pisarze i badacze zaczęli snuć swoje hipotezy, prowadzili dysputy, a władcy pragnęli zostać przedstawieni jako mędrcy oddający hołd nowo narodzonemu Jezusowi.

Źródło:

Te i wiele innych niezwykle interesujących hipotez na temat Trzech Króli opisuje Roman Zając w swojej książce „Trzej Królowie. Tajemnica mędrców ze Wschodu”, która właśnie ukazała się nakładem wydawnictwa Znak.

Czy wiesz, że ...

…istnieje teoria, że Aleksander Wielki trafił pod nóż balsamistów jeszcze żywy? Podobno tkwiący w letargu władca wybudził się podczas cięcia, jednak jego krzyków nikt już nie usłyszał...

...18 lipca nikomu z obywateli starożytnego Rzymu nie wolno było nikomu z obywateli zawierać małżeństw ani składać ofiar? Wszystko przez Brennusa, wodza celtyckiego plemienia Senonów, który tego dnia w 387 roku przed naszą erą rozbił wojska rzymskie pod Alią. 

...z powodu zatrucia grzybami zmarł sam Budda? Nastąpiło to po tym, jak zjadł potrawkę z grzybami podaną mu przez pewnego kowala. Zanim jednak następnego dnia wyzionął ducha, to przebaczył temu, kto zaserwował mu przez pomyłkę toksyczne danie.

... w bitwie w Lesie Teutoburskim Rzym stracił trzy legiony: XVII, XVIII i XIX? Cesarz August był tak wstrząśnięty klęską, że zakazał ich odtwarzania. Po stronie Imperium poległo wówczas około 20 tysięcy ludzi. 

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.