Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Wyrachowana kobieta, a może ofiara reżimu? Poznaj żonę jednego z najważniejszych współpracowników Hitlera

Patrząc od lewej: Magda Goebbels, Adolf Hitler, Joseph Goebbels, a od dołu dzieci Goebbelsów

fot.Bundesarchiv, Bild 183-1987-0724-502 / Heinrich Hoffmann / CC-BY-SA 3.0 Patrząc od lewej: Magda Goebbels, Adolf Hitler, Joseph Goebbels, a od dołu dzieci Goebbelsów

Życie wybranek serc najwyższych rangą funkcjonariuszy w nazistowskich Niemczech było pełne luksusu, gwarantowało wyjątkowe przywileje i spełnianie wszelkich zachcianek. Jednakże istniała też druga strona medalu. Żony nazistów ze względów politycznych były zmuszane do zerwania więzi nawet z najbliższymi i trwania przy mężu mimo jego zdrad i oszustw.

Elokwentna i wytworna

Magda była absolwentką elitarnej szkoły, kobietą wytworną i wykształconą, wiele podróżowała i płynnie porozumiewała się w kilku językach. W wieku niespełna 20 lat wyszła za niemieckiego przedsiębiorcę Günthera Quandta. Magda w tym małżeństwie nie czuła się szczęśliwa i 8 lat później, w 1929 roku, rozwiodła się z Quandtem, po drodze zaliczając romans z przystojnym studentem.

Artykuł stanowi fragment książki Żony nazistów. Kobiety kochające zbrodniarzy Jamesa Wyllie’ego, która właśnie ukazała się na rynku nakładem wydawnictwa Agora

Artykuł powstał na podstawie książki Żony nazistów. Kobiety kochające zbrodniarzy Jamesa Wyllie’ego

Magda Quandt była niespokojną duszą i poszukiwała silnych wrażeń. Za namową przyjaciół wzięła udział w wiecu zorganizowanym przez nazistów. Podczas tego mityngu przemawiał drugi, zaraz po Hitlerze, najważniejszy głos w partii – Joseph Goebbels. Magda będąc pod wrażeniem wystąpienia Goebbelsa, postanowiła wstąpić do partii w 1930 roku. W błyskawicznym tempie stała się liderką lokalnej nazistowskiej grupy kobiet, lecz pragnęła kolejnych awansów. Wkrótce złożyła podanie o pracę w wydziale propagandy, na czele którego stał Joseph Goebbels.

Fascynacja Hitlerem

Magda przypadła do gustu Goebbelsowi. Szef nazistowskiej propagandy postanowił ją uwieść, dlatego zaproponował jej pracę przy jego prywatnym archiwum. Niewiele czasu minęło, bo już w lutym 1931 roku zaczęli ze sobą sypiać. Jednakże ich związek nie był usłany różami. Mimo, że Goebbels był kobieciarzem i negował monogamię, to nie dopuszczał możliwości, aby Magda mogłaby dzielić się swoimi wdziękami z innym mężczyzną, a akurat pojawił się w ich życiu dawny kochanek Magdy. W akcie desperacji, wciąż zadurzony po uszy w Magdzie, student próbował zabić Goebbelsa i jego partnerkę. Chybił, a niedoszłego zabójcę zabrała policja.

Magda Goebbels – zawsze ubrana modnie i wytwornie

fot.Bundesarchiv, Bild 102-04456A / CC-BY-SA 3.0 Magda Goebbels – zawsze ubrana modnie i wytwornie

Znajomość z Goebbelsem umożliwiła Magdzie spełnienie marzenia, które kiełkowało w niej od momentu przystąpienia do nazistowskiej organizacji – poznanie Adolfa Hitlera. Wiosną 1931 roku Magda w towarzystwie Josepha Goebbelsa spotkała się z Adolfem Hitlerem i Otto Wagenerem. Hitler był pod ogromnym wrażeniem Magdy. Przywódca nazistowskiej partii chciał, aby Magda wyszła za Goebbelsa, aby bez żadnych podejrzeń i dwuznaczności utrzymywać z nią relację. Magda zaaprobowała ten pomysł i wkrótce wzięła ślub z Goebbelsem. Cel przyświecał jej jeden. Pragnęła być jak najbliżej swojego wodza. Wówczas sama stwierdziła:

Dla Adolfa Hitlera gotowa byłabym podjąć się wszystkiego.

Pierwsza dama Rzeszy

Gdy naziści zdobyli władzę w Niemczech, Magda stała się naturalną kandydatką do roli pierwszej damy Rzeszy. Wiosną 1933 roku miało miejsce pierwsze radiowe wystąpienie Magdy Goebbels na rzecz uznania święta Dnia Matki, które spotkało się z pozytywnym odbiorem niemieckiego społeczeństwa. W tym okresie została także honorowym prezesem Niemieckiego Instytutu Mody. Celem tej instytucji było zwalczanie wpływów zagranicznych stylów w ubiorze Niemek i obecności Żydów w branży modowej. Magda pragnęła zrealizować idęę, w której: „niemiecka kobieta przyszłości powinna być szykowna, piękna i inteligentna”.

Lidia Baarova – czeska aktorka i kochanka Josepha Goebbelsa

Lidia Baarova – czeska aktorka i kochanka Josepha Goebbelsa

Wkrótce Joseph Goebbels pozbawił jej tej możliwości, odcinając swoją żonę od Niemieckiego Instytutu Mody. Magda, aby dać upust swej kreatywności zajęła się projektowaniem i dekoracją wnętrz. Wycofanie Magdy z życia publicznego wynikało również z faktu, że często zachodziła w ciążę. Urodziła Josephowi aż sześcioro dzieci, lecz także miała częste problemy ze zdrowiem, stąd często była niedysponowana. Jednakże mimo ograniczenia aktywności zawodowej Magdy, szczególna relacja Goebbelsów z Hitlerem nie uległa zmianom.

(Nie)wierność małżeńska

Joseph Goebbels często zdradzał swoją żonę, a w ich berlińskim domu małżonkowie mieli osobne sypialnie. Magda nie pozostawała dłużna Goebbelsowi pozwalając sobie na przelotny flirt. Jednakże romans męża z czeską aktorką Lidią Baarovą szczególnie zabolał Magdę. Sprawa stała się na tyle poważna, że w tę kwestię Magda zaangażowała samego Adolfa Hitlera. Wódz zdecydował, że małżeństwo Goebbelsów musi przetrwać, a sam minister propagandy ma zakończyć swoją intymną relację z Lidią Baarovą.

Kolejnym krokiem była decyzja o separacji oraz zawarciu kontraktu między małżonkami, w którym Goebbels zobowiązuje się do naprawienia swoich błędów. Sama Baarova zostaje wydalona i dostaje zakaz wjazdu do Niemiec. Cała sytuacja miała istotny wpływ na ochłodzenie dotychczas wyśmienitych relacji Goebbelsów z Hitlerem.

II wojna światowa

Cała ta sytuacja z Baarovą odbiła się negatywnie na formie fizycznej i psychicznej Magdy. Mimo pozornego ustabilizowania się stosunków między Magdą a Josephem, po rozpoczęciu II wojny światowej stopniowo zaczęli się od siebie oddalać. Wynikało to z dwóch powodów: pogarszającego się stanu zdrowia Magdy oraz częstych zagranicznych wyjazdów Josepha Goebbelsa.

Magda i Joseph Goebbels z sześciorgiem wspólnych dzieci, a od samej góry w mundurze sto Harald Quandt, syn Magdy z pierwszego małżeństwa

Magda i Joseph Goebbels z sześciorgiem wspólnych dzieci, a od samej góry w mundurze sto Harald Quandt, syn Magdy z pierwszego małżeństwa

Gdy Niemcy zaczęli ponosić kolejne klęski podczas II wojny światowej, Magda coraz mocniej była świadoma nieuniknionego. Z początkiem 1945 roku poprosiła jednego z lekarzy Hitlera o truciznę dla swojej rodziny. Jednakże wiara, jej zdaniem, w jedyną słuszną doktrynę pozostała aż do ostatnich dni życia. W liście do Haralda Quandta, syna z jej pierwszego małżeństwa, Magda zawarła takie słowa:

Nie mam alternatywy. Nasza wspaniała idea jest niszczona, a wraz z nią umiera wszystko, co uważałam za piękne, godne podziwu, szlachetne i dobre. Nie warto żyć w świecie, który nastąpi po Hitlerze i narodowym socjalizmie. Dlatego też zabrałam ze sobą dzieci. Życie, które zostanie po nas, nie jest ich godne.

1 maja 1945 roku nadszedł koniec. Dzieciom Magdy podano kakao zawierające silny środek uspokajający, a po zaśnięciu zostały otrute. Nie ma jednoznacznej wersji, kto dokonał tego czynu – sama Magda czy doktor Stumpfegger. Wieczorem tego samego dnia Magda zażyła truciznę, a mąż oddał strzał w jej głowę. Następnie Goebbels również połknął kapsułkę ze śmiertelną substancją, przyłożył sobie lufę pistoletu do głowy i oddał strzał po raz ostatni w swoim życiu.

Artykuł stanowi fragment książki Żony nazistów. Kobiety kochające zbrodniarzy Jamesa Wyllie’ego, która właśnie ukazała się na rynku nakładem wydawnictwa Agora

Artykuł powstał na podstawie książki Żony nazistów. Kobiety kochające zbrodniarzy Jamesa Wyllie’ego

Chcesz poznać losy żon nazistów – Heinricha Himmlera, Hermanna Göringa, Josepha Goebbelsa czy Rudolfa Hessa?

Sięgnij koniecznie po książkę wydawnictwa Agora „Żony nazistów. Kobiety kochające zbrodniarzy”!

Czy wiesz, że ...

...słowo «Polak» i «Polska» w ZSRS lat trzydziestych były synonimami zdrady i wrogości wobec państwa i ustroju sowieckiego”? Ciągłe podkreślanie wrogości wobec sąsiadów z zachodu sprawiło, że po ataku III Rzeszy na Związek Radziecki Stalin i jego świta, chcący nagle zjednać sobie polskich obywateli, znaleźli się w niemałym kłopocie.

...polska lekarka, Stefania Perzanowska, gdy za swoją działalność w podziemiu została aresztowana i wywieziona do Majdanka, od razu zakasała rękawy i na przekór Niemcom zaczęła ratować ludzi. Udało jej się zorganizować w obozie szpital, który szybko stał się ogromnym przedsięwzięciem, a ona sama była w nim… jedynym lekarzem.

...po II wojnie światowej liczbę ofiar obozu koncentracyjnego w Auschwitz obliczano w oparciu o ilość i przepustowość pieców krematoryjnych? Nadzwyczajna Radziecka Komisja Państwowa do Badania Zbrodni Niemiecko-Faszystowskich Agresorów oparła się na na zeznaniach ocalałych (w tym członków Sonderkommanda) i schwytanych esesmanów, a także na częściowo zachowanej infrastrukturze fabryki śmierci. Jej członkowie policzyli piece w krematoriach, ustalili ich dobową przepustowość oraz okres funkcjonowania. 

...w powstańczej Warszawie nie brakowało spekulantów, z którymi polska żandarmeria nie mogła sobie poradzić? Tylko w połowie sierpnia ceny żywności były od 2 do 5 razy większe niż pod koniec lipca. Potem jedzenie sprzedawano jedynie za złote monety lub biżuterię.

Komentarze (16)

 1. Prawda historyczna Odpowiedz

  Do tego właśnie prowadzi wychowanie w obłudnej i zbrodniczej Religi. Obraz tej degeneratki moralnej jak w soczewce pokazuje że trzy zbrodnicze ideologie czyli Kapitalizm Nazizm i Watykanizm to trzy siostry z tego samego zbrodniczego drzewa. Dlatego fanatyczni wyznawcy tych zbrodniczych ideologi tak nienawidzą obrońcy wolności Wielkiego Stalina i Pokojowych idei sprawiedliwości społecznej jak np. Komunizm który spuścił im Bęcki i do dziś wytwarzają na Jego temat tyle kłamliwych bredni. Na szczęście jest światełko nadziei gdyż jedna z tych zbrodniczych ideologi reprezętowana przez Pedofilów już się powoli konczy a to poważny uszczerbek dla tych zbrodniarzy gdyż już nie będą mogli bajerować owieczek na abstrakcyjną wymysliną gdzieś tam zyjącą wszechdobrą siłę i podwieszać pod nią np. historii

  • Prawda historyczna Odpowiedz

   PS: Każdy komunista kiedyś będzie dobrym komunistą. Nawet Stalin, on też od 5 marca 1953 roku jest dobrym komunistą.

   • Prawda historyczna Odpowiedz

    Uwaga!! To pisał chory płatny Troll Nazistowski, który się podszywa gdyż w normalnej polemice nie ma szans i przegrał że mną wszystkie dyskusje. Wszystkie wypowiedzi nie na temat i wulgarne to wypowiedzi tego Banderowskiego płatnego troila, który jest zdenerwowany bo zabrali mu premie jaką otrzymywał w hrywniach

    • On

     Upośledzony jesteś ze sam ze soba dialogi prowadzisz gościu? Myślałem ze to forum dla ludzi myślących a nie terapia dla obłąkanych.

    • BM

     Admini, weźcie zbanujcie jakoś tego zjeba, bo przez niego nie da się normalnie podyskutować w komentarzach. Wszystko zawalone tym komuszym spamem.

    • Prawda historyczna

     Ale podszywający się pode mnie szmaciarz rk nie jest komunistom. Na to ma za słaby umysł. To zwykły naziSStowski, ukrowSSwski Troll udający polaka.

  • Gregory Drazkiewicz Odpowiedz

   Masz racje nazism i kommunism to jedno. Roznica jest mala. Komunisci byli internacjonalistami wiec wierzyli aby uszczesliwic narody swiata nalezy zniszczyc klasy posiadajace. Nazisci byli nacjonalistami wiec wierzyli aby uszczesliwic narod niemiecki nalezy zniszczyc pewne rasy ludzkie

   • Prawda historyczna Odpowiedz

    Komuniści nikogo nie niszczczyli tylko wprowadzali sprawiedliwość gdyż bardzo wąska grupa, która zgromadziła swe majątki i wpływy nielegalnie i przemocą wyzyskiwała i uciskała ponad 90% społeczeństwa. Pokazuje to obecnie np. sytuacja w Warszawie gdzie w XXIw grupa degeneratów kupowała kamienice za 50zł.i wyrzucają ludzi na bruk to można sobie wyobrazić jak było przed np dwoma wiekami. Nazism to czysty kapitalizm stworzony przez kapitalistów w celach imperialnych i w nazizmie i w kapitalizmie jest rasa Panów i rasa Psów. Czyli podoba Ci się to że twój przodek był uciskany i częstowany batem przy 16godzinach pracy w polu. To burżuazyjna historiografia celowo przekazuje zakłamany obraz gdzie przedstawiani są piękni rycerze, damy dworu generałowie itp. natomiast życie prostego człowieka jest przedstawiane dość rzadko, stąd twa rozpacz i identyfikowanie się z jaśnie Panami katami a nie ze swymi przodkami, którzy przez wieki byli uciskany.Kapitalisci poprzez propagandę właśnie tak wyprali mózgi na zasadzie syndromu sztokcholmskiego aby ofiara broniła swego oprawce, popytaj lepiej w rodzinie kim byli twoi przodkowie przed wojn? Jaki mieli majątek? W jakich warunkach mieszkali? Itp i potem się zastanów kogo bronisz a nie powtarzaj zasłyszanych wymyślonych przez propagandę banołów.

    • rk

     Nie dajcie się prowokować prostacką komunistyczną propagandą w wykonaniu rosyjskich trolli z Olgino używających nicka „Prawda historyczna”. Ignorujcie.

    • Anonim

     Uwaga!!! Na tym portalu jestem atakowany przez Neonazistowskich Troli opłacanych przez byłych SSmanów z SS Galizien. Te trolle imają się różnych metod bądź to się pode mnie podszywają bądź bezpodstawnie oskarżają nie wypowiadając się nigdy merytorycznie a zawsze nie na temat. Próbowali nie raz że mną polemizować, ale zawsze przegrywali gdyż nie posiadają podstawowej wiedzy ani argumentów ponieważ szkolnictwo na Ukrainie jest w opłakanym stanie. Dlatego wszystkie komentarze nie na temat i z wulgaryzmami to komentarze tych podszywających się Banderowskich trolli

    • Prawda historyczna

     Zapołniałem się podpisać. Pisał oczywiście jedyny oryginalny antynazistowski Patriota Prawda historyczna

    • Prawda historyczna

     Zapołniałem się podpisać. Pisał oczywiście jedyny oryginalny komunista, miłośnik Stalina i jego czasów, antypolak, rosyjski Patriota Prawda historyczna

 2. Prawda historyczna Odpowiedz

  Uwaga!!!! To przebrzydły Hitlerowski Trol, który się podszywa,chodzi na pasku byłych SSmanów z SS Galizien. Dlatego ostrzegam przed tym antypolskim trolem. Nie będę się wdawał w dyskusje z tym trolem, dlatego to mój ostatni koment na tym poziomie i będę odpowiadał tylko na posty merytoryczne a wszelkie wyzwiska i pisanie nie na temat to sprawka tego Nazistowskiego Trolla, któremu za to płacą antypolskie środowiska.

 3. Prawda historyczna Odpowiedz

  Wczesny PRL. Przychodzi chłop na komisariat milicji i mówi:
  – Amerykańscy żołnierze ukradli mi krowę.
  – Nie ma u nas amerykańskich żołnierzy. Jak oni wyglądali?
  – Brudni, zarośnięci, w kufajkach, walonkach, śmierdzący bimbrem i moczem.
  – To byli radzieccy żołnierze.
  – Ale ja tego nie powiedziałem.

  • Prawda historyczna Odpowiedz

   Uwaga!!! To chory Nazistowski płatny Trol, który się podszywa jemu płacy byli SSmani z SS Galizien. wszystkie komenty nie na temat to komenty tego Banderowca

  • Prawda historyczna Odpowiedz

   Rabinowicz przyszedł na demonstrację upamiętniającą rewolucję październikową z transparentem „Dziękuję ci, towarzyszu Stalin, za moje szczęśliwe dzieciństwo”. Podbiegł do niego jeden z partyjnych organizatorów.
   – Co robisz? Jesteś starym człowiekiem! Kiedy byłeś dzieckiem, Stalin jeszcze się nie narodził!
   – Tak, i właśnie za to mu dziękuję.

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.