Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Najgłośniejsza afera pedofilska wiktoriańskiej Anglii. Dzieci porywano, gwałcono i sprzedawano do burdeli

Williama Thomasa Stead ujawnił największą aferę pedofilską wiktoriańskiej Anglii. Zdjęcie poglądowe

Williama Thomasa Stead ujawnił największą aferę pedofilską wiktoriańskiej Anglii. Zdjęcie poglądowe

Kiedy w lipcu 1885 roku „The Pall Mall Gazette” opublikowała pierwszy z serii kontrowersyjnych artykułów o prostytucji dziecięcej, w Londynie wybuchł skandal. Sześciostronicowy tekst o gwałtach na dziewicach i sprzedawaniu nieletnich do domów uciechy był zaledwie preludium do największej afery pedofilskiej wiktoriańskiej Anglii.

Cykl artykułów angielskiego dziennikarza Williama Thomasa Steada zatytułowany „Maiden Tribute of Modern Babylon” („Ofiara z dziewic w nowoczesnym Babilonie”) wywołał na Wyspach Brytyjskich prawdziwą burzę. Obok wstrząsających nagłówków, takich jak „The Violation of Virgins” („Gwałcenie dziewic”), „The London Slave Market” („Londyński targ niewolników”) czy „Why the Cries of the Victims are not Heard” („Dlaczego nikt nie słyszy płaczu ofiar”) nie sposób było przejść obojętnie.

„Jak dzieci są kupowane i rujnowane”

W ciągu zaledwie kilku dni teksty Steada stały się sensacją na międzynarodową skalę. Wydawcy z całego świata zgłaszali się do redakcji londyńskiej „The Pall Mall Gazette”, prosząc o udostępnienie materiałów do przedruku. I trudno się dziwić. Angielski pisarz i doświadczony już w tamtym czasie dziennikarz nie przebierał w słowach, dosadnie i szczegółowo opisując haniebny proceder, na który tak władze, jak i wiktoriańskie społeczeństwo przez lata przymykały oko.

William Thomas Stead autor poruszających artykułów demaskujących aferę

William Thomas Stead – autor poruszających artykułów demaskujących aferę

Porównując dziewiętnastowieczną prostytucję dziecięcą do ofiary z siedmiu dziewcząt i tyluż chłopców składanej przez Ateńczyków mitologicznemu Minotaurowi, relacjonował:

Tej nocy w Londynie – i każdej innej, rok po roku – nie tylko siedem, lecz wielokrotnie więcej dziewic, wybranych niemal przypadkowo (…) zostanie złożonych w ofierze współczesnemu Babilonowi.

Nim nadejdzie kolejny świt, dokona się ich ruina, a z jutrzejszym porankiem trafią do labiryntu londyńskich domów publicznych. W tym labiryncie błądzą, niczym zgubione dusze, rzesze prostytutek, których liczby nie sposób określić, lecz prawdopodobnie jest bliska 50 tysięcy.

W kolejnych artykułach ujawniał odrażające kulisy seksbiznesu, którego ofiarami padały dzieci (najczęściej dziewczynki, ale nie tylko) wywodzące się z najuboższych rodzin. Zdołał dotrzeć do stręczycieli, którzy podzielili się z nim swoimi sposobami na pozyskiwanie świeżego narybku na potrzeby bogatych klientów. Jak następnie opisywał Stead:

Niektóre dzieci są łapane na ulicach, więzione i „przygotowywane” do pracy albo poprzez odurzenie ich narkotykami, albo długie przetrzymywanie w zamkniętym pokoju, gdzie co słabsze po długiej walce po prostu się poddają.
Inne ofiary są „dostarczane na zamówienie”: kupowane od rodziców lub wabione obietnicami lepszego jutra do mrocznych komnat, których nie wolno im opuścić, póki nie stracą tego, co dla kobiety jest cenniejsze niż własne życie.

Porywane, odurzane i gwałcone

Jedna z przepytywanych właścicielek „przybytków uciechy” opowiedziała reporterowi o dziewczynce, którą na czas gwałtu odurzono do nieprzytomności. Gdy już się ocknęła, otrzymała wybór – albo będzie pracować dalej jako prostytutka, albo wyląduje na ulicy.

Na ten proceder przez lata przymykano oko

Na ten proceder przez lata przymykano oko

Stead przed przystąpieniem do swojego dziennikarskiego śledztwa na ulicach Londynu przeprowadził też wywiad z „doświadczonym oficerem Scotland Yardu”, który zdradził, że bogaty mężczyzna może nabyć nieletnią dziewicę na wyłączność za kwotę 20 funtów. Na pytanie, czy uczestniczące w transakcji dziewczynki robią to z własnej woli, policjant odpowiedział, iż zazwyczaj nawet nie wiedzą, co je czeka, a cały akt seksualny nosi wszelkie znamiona gwałtu. Jak podsumował reporter:

Dzieci w wieku dwunastu– trzynastu lat nie stawiają większego oporu. Ledwie zdają sobie sprawę z tego, co to wszystko oznacza.

Czasem są uwodzone za zgodą matek, które sprzedają córki gwałcicielom. Takie dziecko idzie potem do domu napastnika niczym owieczka prowadzona na rzeź. Kiedy już tam się znajdzie, nie ma odwrotu. Niezależnie od tego, jak brutalny jest mężczyzna, dziewczynka nie może uciec.

A to jeszcze nie wszystko! Stead zwrócił również uwagę na kwitnący w najlepsze tuż pod nosem urzędników regularny handel dziećmi. Zgodnie z jego ustaleniami za cenę od 15 do 40 funtów burdelmamy i alfonsi z kontynentu europejskiego zaopatrywali się w Anglii w „świeży towar”.

Zapotrzebowanie na dwunastoletnie dziewczynki było tak duże, że niektórzy stręczyciele angażowali się w proceder… „hodowli” młodocianych prostytutek. W jaki sposób? Wyszukiwali wśród bezdomnych kobiet z maleńkimi córkami, a następnie otaczali je „opieką”. Gdy ofiara dorastała do stosownego wieku, była odbierana matce i sprzedawana za mniejszą lub większą sumę – w zależności od atrakcyjności i zamożności potencjalnego zagranicznego klienta.

Wiktoriańskie dziennikarstwo wcieleniowe

Międzynarodowa skala handlu nieletnimi niewolnikami seksualnymi sprawiła, że rewelacje ujawnione przez dziennikarza odbiły się szerokim echem nie tylko na Wyspach Brytyjskich, ale i w całej Europie, a nawet za oceanem.

Artykuły Steada stały się podstawą do zmian legislacyjnych. W 1885 roku uchwalono w Anglii ustawę (Criminal Law Amendment Act 1885), która miała ograniczyć prostytucję dziecięcą poprzez zmianę tzw. wieku zgody z 13 na 16 lat oraz penalizację stosunków homoseksualnych.

Ale nie tylko same teksty Steada okazały się kontrowersyjne. Sam dziennikarz również znalazł się pod ostrzałem, kiedy na jaw wyszły metody, jakimi pozyskiwał informacje do swoich artykułów.

Śledztwo Steada doprowadziło do zmian legislacyjnych

Śledztwo Steada doprowadziło do zmian legislacyjnych

Otóż, by dotrzeć do stręczycieli i chętnych na dziewice klientów, zaangażował do pomocy szereg osób, w tym pracownicę „The Pall Mall Gazette”, młodą kobietę z Armii Zbawienia oraz… trzynastoletnią Elizę Armstrong, której użył w charakterze „wabika” (kupił dziewczynkę za zaledwie 5 funtów od jej matki alkoholiczki, a następnie kazał swoim współpracownikom odurzyć ją chloroformem i zaprowadzić do burdelu, gdzie następnie upozorował gwałt).

Za zaangażowanie w przestępczy proceder, który potępiał w swoich tekstach, Stead został ostatecznie skazany na trzy miesiące więzienia (pogrążyły go zeznania matki Elizy Armstrong, która twierdziła, że nie miała pojęcia, w jakim celu sprzedała córkę i była przekonana, że dziewczyna zostanie pomocą domową w posiadłości pewnego starszego dżentelmena).

Wyrok odsiedział w placówkach Coldbath Fields i Holloway. Smutny finał do jego biografii dopisało samo życie – zginął 15 kwietnia 1912 roku w katastrofie Titanica. Ostatni raz widziano go (najprawdopodobniej), kiedy usiłował uciec z tonącego statku na prowizorycznej tratwie. Później miał jeszcze przemawiać z zaświatów – a przynajmniej tak utrzymywała jego córka Estelle – ale to już zupełnie inna historia…

Bibliografia:

 1. S. J. Brown, W. T. Stead: Nonconformist and Newspaper Prophet, OUP Oxford 2019.
 2. G. Eckley, Maiden Tribute: A Life of W.T. Stead, Xlibris US 2007.
 3. W. T. Stead, The Maiden Tribute of Modern Babylon I: the Report of our Secret Commission, „The Pall Mall Gazette”, July 6, 1885.

Czy wiesz, że ...

...walka o odkrycie bieguna południowego była prawdziwym morderczym wyścigiem dwóch podróżników? Wygrał Amundsen, który postawił na psy oraz wytrawnych narciarzy, podczas gdy jego rywal Scott zabrał na pokład... mandżurskie kucyki.

...na początku XX wieku co bardziej konserwatywni Polacy uważali, że ślub z aktorką jest równie oburzające, co związek z prostytutką. Z tego powodu małżeństwo Daszyńskiego z Marią Paszkowską wywołał nie lada kontrowersje.

...XIX-wieczni mężczyźni powszechnie przyjmowali, że seks to sprawa, która nie dotyczy ich partnerek? Kobietom odmawiano prawa do jakiejkolwiek erotycznej satysfakcji. Święcie wierzono, że bez penisa nie da się osiągnąć orgazmu.

...na początku XX wieku kobiety musiały być bardzo pomysłowe, by dostać się na studia? Przykładowo utalentowana ilustratorka, Zofia Stryjeńska, przez rok studiowała na niemieckiej uczelni, posługując się dokumentami swojego brata.

Komentarze (12)

 1. Anonim Odpowiedz

  Moim zdaniem powinno się tych wszystkich zwyrodnialców opublikować.Od początku dziejów w którym czasie zaczęto tej procedury do chwil obecnej.Nie ważne ,czy to był biedak czy bogacz.

  • Anonim Odpowiedz

   Jak zwykle jedyna osobą która została skazana na więzienie był dziennikarz który ujawnił cały proceder. Pedofile mają długie ręce ,a Nadzwyczajna Kasta jak dbała o swoich kolegów pedofilii tak dba do dzisiaj. W końcu sędziowie też lubią „przepilowac” 13-ke „dla zdrowotności”. Tylko dziś boją się to robić w kraju więc jadą do Tajlandii ,mekki pedofilów i różnej maści zboczeńców.

  • Prawda historyczna Odpowiedz

   Pedofilia nigdy nie zostanie zlikwidowana skoro ludzkość pozwala na funkcjonowanie całego Panstwa choć małego, które praktycznie składa się z samych pedofili i innych zboczeńców, którzy jawnie chodzą w sukienkach a znaczna część prymitywniejszych społeczeństw wierzy w ich bajki i pada przed nimi na ryj.

 2. ToTrwaDalej Odpowiedz

  Obecnie prostytuowaniem dzieci zajmują się domy pomocy społecznej czy fundacje pomagające dzieciom jak amber alert.
  Przypadki Jeffrey’a Epstein’a, Marc’a Deutroux, Jimmyego Saville czy gangów pewnego pochodzenia w Wielkiej Brytanii są bardzo dobrze udokumentowane ale zamiatane pod dywan.

  • Czytacz Odpowiedz

   Poczekaj 50-80 lat i z pedofilią stanie się to co z homoseksualizmem. Obym się mylił, ale wszystko na to wskazuje.

 3. pedo_blackmail_agencies Odpowiedz

  ‚Pizzagate’ czasów maszyny różnicowej. Jak piszą przedmówcy, szybciej przesuwają okno Overtona (narzędzia: media, kasa, fundacje i kolejne wersje Grety itp.) Za kilka dekad pedofilia i kanibalizm będą już dopuszczalne. Dziś przyczólki widać: partie pedofilów w beneluksie, promocja kanibalizmu (próbne baloniki?) w progresywnych tink-tankach. Ps. A Marca Dutroux to służby i szychy z rządu chroniły. Przy okazji kilkanaście osób odwiedził seryjny samobójca.

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.