Ciekawostki Historyczne

Pamięć na temat Nikoli Tesli przetrwała za sprawą jego wynalazków. Amerykański inżynier serbskiego pochodzenia wieczną sławę zyskał poprzez pracę nad rozwojem silnika elektrycznego i prądnicy prądu przemiennego, autotransformatora, elektrowni wodnej na wodospadzie Niagara, baterii słonecznej… ale czy wiecie, że genialny naukowiec intensywnie myślał również nad rozwojem smartfonów, projektem statku dźwiękowego czy aparatu do fotografowania ludzkich myśli?


Maszyna do wywoływania trzęsień ziemi

W 1887 roku na Manhattanie miało miejsce trzęsienie ziemi o nieustalonym źródle, niejasnej przyczynie. Kilka lat wcześniej Tesla opatentował napędzany parą mechaniczny oscylator, który – wibrując raz w górę, raz w dół – generował prąd elektryczny. Ideą naukowca było stworzenie wynalazku, który zredukowałby napięcie pomiędzy płytami tektonicznymi.

Niektóre pomysły Nikoli Tesli były tak awangardowe, że nie możliwe było ich zrealizowanie w czasach, w których żył

Niektóre pomysły Nikoli Tesli były tak awangardowe, że nie możliwe było ich zrealizowanie w czasach, w których żył

Inżynier przyznał zresztą, że to właśnie jego eksperymentowanie zatrzęsło naturalnymi filarami Nowego Jorku. Tesla przyznał dziennikarzom, że pewnego dnia, próbując dostroić swój mechaniczny oscylator do wibracji budynku mieszczącego jego laboratorium, spowodował, że ziemia się trzęsła. Wynalazek okazał się zbyt niebezpieczny w użyciu.

Aparat do fotografowania ludzkich myśli

Tesla próbował skonstruować szczególny rodzaj aparatu, który byłby przeznaczony do fotografowania ludzkich myśli – a przede wszystkim pragnień. Rewolucyjna koncepcja powstała w 1893 roku, o czym dekadę później Tesla powiedział dziennikarzowi:

Jestem niemal przekonany, że określony wizerunek ukształtowany w myśli musi, poprzez działanie odruchowe, wytworzyć odpowiedni obraz na siatkówce, który może być odczytany przez specjalistyczną maszynę.

Słynny wynalazca pracował nad stworzeniem aparatury zdolnej do tego, aby wizualizować idee rodzące się w naszym umyśle.

Bo jeśli faktycznie myśl jest odbiciem obrazu na siatkówce, to pozostaje tylko rozstrzygnąć sprawę oświetlenia, wykonać fotografię, a następnie – za pomocą dostępnych metod – wykonać projekcję na ekranie(…) Nasze umysły byłyby w rzeczy samej jak otwarte książki.

Zobacz również:

Patent na telefony komórkowe

Amerykański inżynier serbskiego pochodzenia pracował nad opatentowaniem radia, natomiast innym, mniej znanym projektem było utworzenie ogólnoświatowego systemu komunikowania przy pomocy przenośnych urządzeń, które przypominałyby współczesne telefony komórkowe. W 1901 roku, gdy prowadził skrupulatnie eksperymenty nad stworzeniem radia transatlantyckiego, Tesla starał się przekonać J.P. Morgana, fundatora wielu swoich prac, aby opracować małe, personalne urządzenia, dzięki którym możliwe stałoby się przesyłanie wiadomości głosowych w znacznym oddaleniu.

Tesla pracował m.in. nad odpowiednikiem dzisiejszych smartfonów!

Tesla pracował m.in. nad odpowiednikiem dzisiejszych smartfonów!

Genialny naukowiec prowadził również szereg badań nad bezprzewodowym transferem energii elektrycznej – dziedzictwo Tesli zostało wykorzystane współcześnie, przy konstrukcji ładowarek bezprzewodowych, którymi zasilamy swoje smartfony.

Pierwszy statek naddźwiękowy

Fascynacja kosmosem, chęć kontaktu z przedstawicielami obcej cywilizacji, była kolejnym motorem napędowym Tesli, który pracował nad specjalnym projektem statku kosmicznego. Inżynier od najmłodszych lat zastanawiał się nad możliwością latania. Łącząc swoją wiedzę z zakresu inżynierii elektrycznej i mechanicznej.

Urna z prochami Tesli w belgradzkim muzeum poświęconym wynalazcy

Urna z prochami Tesli w belgradzkim muzeum poświęconym wynalazcy

W artykule w magazynie „Reconstruction” z lipca 1919 roku Tesla omówił swoją pracę nad opracowaniem samolotu naddźwiękowego, który miałby podróżować osiem mil nad powierzchnią Ziemi i generować prędkości pozwalające pasażerom podróżować między Nowym Jorkiem a Londynem w ciągu trzech godzin. Koncepcja Tesli zakładała, aby samolot był zasilany energią elektryczną przesyłaną bezprzewodowo z elektrowni naziemnych, eliminując potrzebę samolotów do przewozu paliwa. Pomysł, zaiste, piorunujący.

Potężne promienie śmierci

W rocznicę swoich 78. urodzin Tesla na łamach „New York Timesa” wyznał, że wymyślił prawdopodobnie swój najważniejszy wynalazek, który mógłby spowodować zakończenie wszystkich konfliktów zbrojnych. Średnica promienia śmierci – jednego z najbardziej szokujących projektów Tesli – wynosiła 12 metrów, a napięcie niezbędne dla systemu – 80 mln woltów. Laserowa broń mogła podobno eliminować zdalnie lotnictwo, jak i wojska pancerne. Ostatecznie promień śmierci nigdy nie został wcielony w życie z powodu braku funduszy. Być może lepiej, ponieważ kto wie, czy broń, która mogłaby zakończyć wojny, nie dałaby impulsu do nowych zbrodni.

Pomnik Tesli niedaleko Wodospadu Niagara autorstwa Frano Kršinicia

Pomnik Tesli niedaleko Wodospadu Niagara autorstwa Frano Kršinicia

Nikola Tesla pozostaje naukowcem, który cieszy się zasłużoną sławą, którego docenia się za cywilizacyjny wkład w rozwój mechaniki czy elektrotechniki, ale jest też osobowością na swój sposób przeklętą. Jego intelektualny potencjał nie miał szansy na pełne wykorzystanie w czasach, w których przyszło mu żyć.

Nie zamierzam dać satysfakcji owym, ograniczonym, zazdrosnym indywiduom, które próbują udaremnić me wysiłki. Nie są oni dla mnie niczym więcej, niż zarazkami jakiejś obrzydliwej choroby. Świat nie jest gotowy na mój projekt

– wyznał kiedyś Nikola Tesla. Jednak opowieść o jego dziedzictwie będzie kontynuowana – również na łamach naszego portalu.

Bibliografia:

  1. Nikola Tesla, Moje wynalazki. AutobiografiaOficyna Wydawnicza Kucharski, 2017
  2. Przemysła Słowiński, Krzysztof K. Słowiński, Nikola Tesla. Władca piorunów, 2018
  3. Ken Beauchamp, History of telegraphy, Institution of Electrical Engineers, London 2001.
  4. Margaret Cheney, Robert Uth, Tesla: Master of Lightning, New York 1999.
  5. J. J. Fahie, A history of wireless telegraphy, Edinburgh 1901.
  6. Andrzej Kajetan Wróblewski, Historia Fizyki. Od czasów najdawniejszych do współczesności, PWN, Warszawa 2006

KOMENTARZE (5)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

rafalreperowski

Autorze, promień śmierci to nie broń laserowa. Za dużo filmów SF.

    Anonim

    Nie broń laserową, tylko skoncentrowana wiązka energii, coś w rodzaju pioruna. Prowadzono już takie eksperymenty to działa tylko na małe odległości, problemem jest „magazynowanie”, odpowiedniej ilości energii, oraz jej przesył na duże odległości.

Czytacz

Trzeba, dopisać, że Edison podcinał mu regularne skrzydła i kopał pod nim dołki. Mało tego nie zapłacił za wykonaną przez Teslę pracę tj. naprawę generatorów. Moim zdaniem Tesla był prawdziwym geniuszem, a Edison bazował na kradzionych wynalazkach.

Anonim

Zgadzam się z przedmówca jak bywa w rasie wybranej „Edison”.

Niemożliwa

Promień śmierci to nie broń laserowa. Za dużo SF. To było coś w rodzaju pioruna, przecież to z nimi pracował Tesla

Zobacz również

Nowożytność

Pierwsza na świecie maszyna latająca mogła powstać w... XVII-wiecznej Polsce! Jak miał wyglądać lot na smoczych skrzydłach?

W 1648 roku Tytus Liwiusz Boratini pokazał polskiemu królowi prototyp maszyny latającej. Ornitopter w kształcie smoka miał naśladować ruchy ptasich skrzydeł.

15 września 2022 | Autorzy: Piotr Dróżdż

Nowożytność

Galileusz - geniusz, który wyprzedził epokę

Był genialnym naukowcem-wynalazcą, filozofem, matematykiem i astronomem. Niczym lew bronił swoich poglądów. Często parł pod prąd, głosząc twierdzenia, które nie zawsze były zgodne z myśleniem...

8 czerwca 2022 | Autorzy: Tomek Sowa

Historia naszej świadomości

To historia sięgająca NAPRAWDĘ zamierzchłych czasów – historia życia na Ziemi.

8 września 2020 | Autorzy: Redakcja

XIX wiek

5 kobiet, których prawdopodobnie nie znasz, choć ich wynalazki zmieniły nasze życie

Gdy mówimy o wybitnych wynalazczyniach w większości wszystkim nam przychodzi do głowy Maria Curie-Skłodowska. I choć jej wkład we współczesną naukę jest niepodważalny, to karty...

2 czerwca 2020 | Autorzy: Anna Baron-Jaworska

10 największych polskich wynalazków – czy znasz je wszystkie?

Historia Polski obfituje w ciekawe postaci, wśród których nie brakuje wynalazców. Ale nie wszyscy cieszą się popularnością, mało tego: niektórych przez długie lata nawet nie...

26 maja 2020 | Autorzy: Michał Procner

Starożytność

Człowiek, który podnosił statki i strzelał laserami, czyli fantastyczne wynalazki Archimedesa

Postać greckiego uczonego kojarzy się dziś głównie z wyskakiwaniem nago z wanny, a co za tym idzie, z powszechnie znanym prawem fizyki. To – być...

7 kwietnia 2020 | Autorzy: Michał Procner

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.