Ciekawostki Historyczne

Wydawałoby się, że bycie rzymskim cesarzem to wymarzone zajęcie, pełne luksusu i splendoru. Może to i prawda, gdyby nie pewien szczegół

Między 27 rokiem przed naszą erą a 476 rokiem naszej ery (dokładnie 503 lata), Imperium Rzymskim rządziło 77 cesarzy. Zgodnie ze statystyką opublikowaną na łamach Acta Theologica Supplementum 7, przeciętny czas rządów każdego z nich to zaledwie 7,8 roku, a wiek w chwili śmierci – 48 lat. To nie wydaje się niczym dziwnym, w końcu w starożytnych czasach higiena i medycyna nie stały na zbyt wysokim poziomie… Gdyby nie fakt, że aż 50,6% władców nie zmarło z przyczyn naturalnych!

Obalony, zgodnie z tradycją

Wygląda na to, że w Starożytnym Rzymie władzę usuwano metodą siłową w ramach rutynowego postępowania. Trucizna, sztylet, czy może bardziej wymyślne sposoby? To zależało w znacznej mierze od popularności danego władcy.

Długą listę zamordowanych otwiera słynny Kaligula, który został zasztyletowany bądź skłuty mieczem – zadano mu około 30 ran (co do rządzących wcześniej Oktawiana Augusta i Tyberiusza nie ma pewności, czy uśmierciła ich trucizna, czy choroba). Według powszechnej opinii cesarz szaleniec zasłużył sobie na taki los swoimi rządami, które były nie tylko nieudolne, ale całkowicie pozbawione sensu.

Mniej niż połowa rzymskich cesarzy zmarła w sposób naturalny. Co stało się z resztą?fot.Bartolomeo Pinelli/CC-BY-4.0

Mniej niż połowa rzymskich cesarzy zmarła w sposób naturalny. Co stało się z resztą?

Jednym z ostatnich rozkazów było zniszczenie około 2000 skonfiskowanych statków handlowych i zbudowanie na nich drogi prowadzącej przez Zatokę Neapolitańską. Dlaczego? Była to odpowiedź na przytyk ze strony Tyberiusza, który stwierdził, że Kaligula „tak się nadaje na cesarza, jak konie z jego wozu do jazdy po zatoce Baiae”.

Następca Kaliguli, Klaudiusz, został otruty przez Agrypinę – własną żonę, która wcześniej zapewniła prawo sukcesji Neronowi. Ten, objąwszy władzę, ogłosił Klaudiusza bogiem w politycznym geście „miłości do ojca”. Nie panował jednak długo i szczęśliwie, jak doskonale wiadomo, unikając egzekucji przez samobójstwo z wykorzystaniem sztyletu. Galba, obwołany cesarzem jeszcze za życia Nerona przez wojska w Hiszpanii, nie zdążył odebrać sobie życia. Po krótkich 7 miesiącach panowania został brutalnie zamordowany i pozbawiony głowy przez własnych żołnierzy.

Przyczyny śmierci Tyberiusza pozostają niejasnefot.Jean Paul Laurens/domena publiczna

Przyczyny śmierci Tyberiusza pozostają niejasne

Zaraz po nim przyszła kolej na Otona, który popełnił samobójstwo w imię zaprowadzenia pokoju w Imperium – jego rządy trwały rekordowo krótko, bo jedynie dwa miesiące. Niewiele dłużej, bo tylko osiem miesięcy, panował Witeliusz, którego śmierć zamyka pechowy rok czterech cesarzy. On został z kolei schwytany i zamęczony przez swoich adwersarzy pod wodzą Wespazjana. Zmasakrowane ciało wrzucono do Tybru.

Sztylet to podstawa

Jak widać, panował wśród przeciwników władzy wyraźny trend polegający na likwidacji przy pomocy broni białej. W późniejszych latach, w ten sam sposób zginęli jeszcze Domitian, Pertynax, Didiusz Julianus, Karakalla, Geta, Makrynus, Heliogabal, Alexander Sewer, Maksymin Trak, Pupien, Baldinus, Gordian III, Trebonius, Emiliusz, Galien, Aurelian, Tacyt, Florian, Probus, Karinus, Numerian, Sewer II, Konstans I, Gracjan, Walentinian II, Jan Uzurpator, Walentinian III, Majorjan, Antemiusz i Juliusz Nepos. Z tej długiej listy wielu demonstracyjnie okaleczano: bezgłowe, nagie ciała Heliogabala i jego matki były wleczone ulicami Rzymu i wrzucone do rzeki, głowy Maksymina Traka, jego syna i ministrów nabito na pale. Majorjana bito i torturowano pięć dni, nim w końcu ścięto mu głowę.

Czasem tylko ostrze zastępowano czymś innym jak sznur w przypadku Licyniusza, czy kamienie rzucone z murów na Petroniusza Maksymusa. Tego ostatniego w dodatku następnie rozszarpano i wrzucono do Tybru.

Śmierć Germanikafot.Nicolas Poussin/domena publiczna

Śmierć Germanika

Truciznę stosowano stosunkowo rzadko. Wśród branych pod uwagę władców jedynie Klaudiusz został z całą pewnością otruty przy pomocy potrawy z grzybów. Niektóre źródła świadczą, że Maksymin Daja mógł popełnić samobójstwo przez spożycie trucizny, ale inni historycy stawiają tezy mówiące o śmierci w wyniku choroby tarczycy.

Współcześnie odchodzi się nawet powoli od teorii mówiących o trującej wodzie płynącej rzymskimi akweduktami, w której miały się znajdować krytyczne stężenia ołowiu. Owszem, wielu cesarzy zmarło z niewyjaśnionych do końca przyczyn, z objawami silnego zatrucia bądź choroby, i możliwe że było to spowodowane spożywaniem „kranówki” pełnej ciężkiego metalu. Ale biorąc pod uwagę częste podróże i niezbyt zdrowy tryb życia większości władców, równie prawdopodobną przyczyną śmierci mogły być choroby czy zatrucia pokarmowe.

Zobacz również:

Rokowania: kiepskie

Oczywiście, pozostałe 50% władców Rzymu nie umarło z przyczyn naturalnych. Pięciu zginęło od ran odniesionych w bitwie: byli to Gordian II, Filip I Arab, Decjusz, Konstantyn II i Julian. Los Waleriana I nie został do końca poznany – wiadomo jedynie, że perski król Szapur wziął go do niewoli i słuch o cesarzu zaginął.

A reszta? Wielki udział w śmiertelności cesarzy miały choroby, które współcześnie uznajemy za niegroźne lub łatwo uleczalne. Tak na przykład Wespazjan zmarł po ataku… biegunki. Septymiusz Sewer zmarł z powodu chronicznej dny moczanowej, a Tytusa i Nerwę pokonała malaria. Wielu cezarów zeszło z tego świata wskutek bliżej nieokreślonych chorób: byli to między innymi Konstantyn, Flawiusz Honoriusz czy Romulus Augustulus. Najgorszy los spotkał, jak się wydaje, Galeriusza, który najprawodopodobniej cierpiał na raka genitaliów połączonego ze zgorzelą Fourniera, co objawiało się powolnym zamieraniem skóry moszny i jej okolic.

Wespazjan zmarł po... ataku biegunkifot.domena publiczna

Wespazjan zmarł po… ataku biegunki

Najbardziej nieprawdopodobną śmiercią zginął jednak dość mało znany cesarz Karus, którego podczas wyprawy wojennej raził piorun. Niemniej jego również należy zaliczyć do władców zmarłych z przyczyn naturalnych. Łącznie, w tej grupie znajduje się aż 32,5% starożytnych wodzów.

Jak widać, władanie Rzymem wiązało się z dość dużym ryzykiem. Jednocześnie, co ciekawe, zgodnie z obliczeniami historyków, średnia długość życia cesarza była taka sama, jak przeciętnego obywatela Imperium.

Bibliografia:

 1. Janiszewski, P., Dioklecjan. Wielka Encyklopedia PWN, Warszawa, 2002.
 2. Krawczuk, A., Kronika starożytnego Rzymu. Iskry, Warszawa, 1994.
 3. Krawczuk, A., Konstantyn Wielki. Wiedza Powszechna, Warszawa, 1970.
 4. Kyle, D., Spectacles of Death in Ancient Rome. Routledge, Londyn, 1998.
 5. Southern, P., The Roman Empire from Severus to Constantine. Routledge, 2015.
 6. Wellesley, K., The year of the four emperors. Routledge, Londyn, 2000.
 7. www.polityka.pl/tygodnikpolityka/nauka/1728818,1,wodociagowe-szlaki-rzymu.read , dostęp: 19.03.2020

KOMENTARZE (4)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

BM

Super artykuł, bardzo fajnie się czytało. Pozdrawiam.

62.mark kraus

A jest piosenka , Cysorz to ma klawe życie”

  pwgdrk

  Ale to jest tak naprawdę piosenka o pierwszym sekretarzu.

Pan Utu

Nie wiem jak to liczyła Acta Theologica, ale mnie wychodzi 6,5 roku przeciętnego okresu panowania.

Zobacz również

Starożytność

Zamachowcy dźgali go nawet w „organy męskie”. Krwawa śmierć najbardziej znienawidzonego rzymskiego cesarza

Kaligula zginął tak, jak rządził – krwawo i brutalnie, zamordowany przez ogarniętych żądzą zemsty pretorian. Ale bynajmniej nie mścili się za zbrodnie tyrana...

21 stycznia 2024 | Autorzy: Maria Procner

Pamięć Uniwersytetu: W antycznym świecie prof. Aleksandra Krawczuka

Film pt. „W antycznym świecie profesora Aleksandra Krawczuka” powstał w ramach projektu Archiwum UJ pt. Pamięć Uniwersytetu. Film wyreżyserował Maciej Zborek, pracownik Archiwum UJ, a...

29 czerwca 2023 | Autorzy: Redakcja

Starożytność

Spiski, masowe mordy i bratobójstwo z kazirodztwem w tle. To był najbardziej okrutny i zachłanny cesarz rzymski!

Ten żądny władzy cesarz był fanem igrzysk i cenił Aleksandra Wielkiego. Ale Karakalla zapisał się w historii głównie dzięki spiskom, rzeziom i kazirodztwu.

15 czerwca 2023 | Autorzy: Herbert Gnaś

Historia najnowsza

Jak NAPRAWDĘ wyglądał Juliusz Cezar? Czy ta rzeźba jest jedynym wiernym wizerunkiem słynnego cesarza?

Głowie tej pisane jest zostać obliczem Juliusza Cezara dla XXI wieku. Ale czy faktycznie rzeźba z Rodan przedstawia najsłynniejszego władcę starożytnego Rzymu?

12 grudnia 2022 | Autorzy: Mary Beard

Starożytność

Rzym niejedno ma imię? Ile stolic NAPRAWDĘ miało Imperium Romanum?

Przyjęło się uważać, że stolicą Imperium Romanum był Rzym. Ale w rzeczywistości było zupełnie inaczej! Ile starożytnych miast miało ten zaszczytny status?

4 maja 2022 | Autorzy: Piotr Dróżdż

Starożytność

Walki gladiatorów i egzekucje chrześcijan? Ulubioną rozrywką starożytnych Rzymian było coś zupełnie innego...

Jednorazowo gromadziły nawet 250 tysięcy widzów. Były ulubioną rozrywką starożytnych Rzymian. Brał w nich udział sam Neron. Mowa o wyścigach rydwanów.

23 lutego 2022 | Autorzy: Piotr Dróżdż

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.