Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Bitwa warszawska – 5 faktów, o których (prawdopodobnie) nie mieliście pojęcia!

Cud nad Wisłą

fot.Wojciech Kossak, domena publiczna Cud nad Wisłą

Bitwa warszawska została uznana przez Edgara Vincenta D’Abernona za 18. przełomową bitwę w dziejach świata. Zwycięstwo nad Armią Czerwoną nie tylko obroniło polską niezależność, ale powstrzymało rozprzestrzenienie się rewolucji bolszewickiej na całą Europę. Oto 5 związanych z nią ciekawostek, o których mogliście nie wiedzieć.

5. Wygląd i wyposażenie żołnierzy miały znaczenie!

W trakcie długotrwałej wojny zauważyć można było poważne braki w wyposażeniu polskiej armii. W marcu 1920 roku Katolicki Związek Kobiet Polskich napisał list do arcybiskupa warszawskiego Aleksandra Kakowskiego, w którym zaproponował pomoc w szyciu bielizny dla żołnierzy:

Przede wszystkim wojsku brak bielizny. Katolicki Związek Kobiet Polskich, chcąc przyczynić się do akcji ratunkowej w tym kierunku, postanowił w swej szwalni przystąpić do szycia bielizny dla wojska z ofiarowanego na ten cel płótna. Warszawa, która dawała niejednokrotnie bieliznę dla Lwowa i Wilna, dla wojska i do szpitali miejscowych, przy obecnych cenach płótna nie będzie mogła ubrać Żołnierza bez pomocy wsi, gdzie domowy przemysł tkacki swobodnie może zapobiec brakowi. Odwołujemy się przeto do Najczcigodniejszych naszych Pasterzy, a w szczególności do Waszej Ekscelencji, z gorącą i pokorną prośbą, żeby zechciał łaskawie zarządzić powszechną zbiórkę płótna po wsiach i miastach Swej diecezji na rzecz Żołnierza polskiego.

Czy o zwycięstwie w wojnie polsko bolszewickiej zadecydował... cud?

fot.domena publiczna Czy o zwycięstwie w wojnie polsko-bolszewickiej zadecydował… cud? Raczej strategia, łamanie szyfrów i odwaga żołnierzy.

Bolszewicy nigdy nie liczyli się z ludźmi. Żołnierze Armii Czerwonej chodzili boso, w zniszczonej odzieży, a karabiny nosili na sznurkach. Wizerunek ten wykorzystał premier Wincenty Witos w swojej odezwie do żołnierzy polskich z 6 sierpnia 1920 roku, w której zagrzewał Polaków do walki:

Niech was nie zniechęcają chwilowe braki. Sami wiecie, że bolszewiccy żołnierze walczą bez butów, w łachmanach, bez bielizny. Wam nie brakuje ani amunicji, ani broni. Odzieży i butów Rząd Wam dostarczy.

W czasie wojny nawet tak podstawowe rzeczy wpływały na morale żołnierzy!

4. Charles de Gaulle w bitwie warszawskiej!

Po polskiej stronie wojny polsko-bolszewickiej znaleźli się również Francuzi. Władze Francji wysłały do Polski oficerów w charakterze instruktorów, w tym dziewięciu generałów, dwudziestu dziewięciu pułkowników, sześćdziesięciu trzech majorów, niemal dwustu kapitanów i ponad czterystu poruczników. Jednym z nich był kapitan Charles de Gaulle – późniejszy twórca Komitetu Wolnej Francji i prezydent od 1959 roku.

Charles de Gaulle w czasie wojny polsko bolszewickiej miał 30 lat

fot.domena publiczna Charles de Gaulle w czasie wojny polsko-bolszewickiej miał 30 lat

Do Polski przybył on w szeregach Błękitnej Armii gen. Hallera. Służył początkowo w Kutnie, jako instruktor francuskiej misji wojskowej, następnie był instruktorem w dawnej szkole Gwardii Cesarskiej w Rembertowie pod Warszawą, gdzie nauczał teorii taktyki. W lipcu i sierpniu 1920 roku walczył w szeregach polskiej dywizji i został awansowany do stopnia majora. Został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari za udział w operacjach wojskowych z lata tego roku.

3. Sam Sandi – czarnoskóry żołnierz w walce z bolszewikami

Sam Sandi był czarnoskórym żołnierzem w szeregach Armii Wielkopolskiej z czasów powstania wielkopolskiego, walczył jednak również z bolszewikami! Wiemy o nim raczej niewiele – prawdopodobnie był asystentem lub adiutantem, zajmował się aprowizacją, był też kierowcą.

Wzbudzał powszechną sympatię żołnierzy, Polacy napisali nawet na jego cześć piosenkę żołnierską, w której podkreślali biel jego zębów błyszczących nocą w uśmiechu – podobno nocami wręcz rwał się na nieprzyjaciela. Znana jest anegdota – trudno ocenić czy prawdziwa – iż to jego obecność w armii zainspirowała polskich żołnierzy do wysmarowania sobie twarzy sadzą w bitwie o Borkowo.

2. Porucznik Kowalewski – zapomniany kryptolog

Już rok przed bitwą polskim kryptologom udało się złamać szyfry Armii Czerwonej. Największe zasługi miał w tym zapomniany porucznik Jan Kowalewski, pracujący w polskim wywiadzie od 1919 r. Dokonał tego wraz grupą matematyków z Uniwersytetu Lwowskiego i Warszawskiego: Stanisławem Leśniewskim, Stefanem Mazurkiewiczem i Wacławem Sierpińskim. Dzięki temu nasz sztab generalny dokładnie wiedział, w jakim kierunku przemieszcza się armia gen. Michaiła Tuchaczewskiego – co bez wątpienia ułatwiło kontruderzenie w dniu 16 sierpnia. Przesądziło to o polskim zwycięstwie.

Jan Kowalewski to on złamał sowieckie szyfry

fot.domena publiczna Jan Kowalewski – to on złamał sowieckie szyfry

W 1921 r. Kowalewski został odznaczony przez Piłsudskiego Krzyżem Srebrnym Virtuti Militari, następnie jednak historia zapomniała o jego wkładzie w te wydarzenia.

1. Tajemniczy mapnik

Major Wacław Drohojowski – dowódca Ochotniczego Pułku im. Stefana Batorego zginął 13 sierpnia pod Brześciem. Przy jego ciele bolszewicy odnaleźli m.in. mapnik z planami operacyjnymi kontruderzenia znad Wieprza. Gen. Michaił Tuchaczewski po długich dyskusjach ze sztabem uznał, iż materiały te stanowiły część planu zmylenia Armii Czerwonej i są fałszywe. Rosjanie założyli, że miało to na celu zmuszenie ich do osłony lewego skrzydła zgrupowania uderzeniowego. Według nich miało to udaremnić atak na Warszawę. Przechwycone informacje nigdy nie zostały wykorzystane a mogły zmienić losy bitwy… na naszą niekorzyść.

Michaił Tuchaczewski mógł wygrać bitwę!

fot.domena publiczna Michaił Tuchaczewski mógł wygrać bitwę!

Bibliografia:

 1. J. Osica ‚Bitwa warszawska 1920. Rok niezwykły. Rok zwyczajny.’ wyd. Zysk i S-Ka;
 2. Z. Kozak, J. Pasternak, W. Sobczyk (red.), „I stał się…Cud nad Wisłą”, Warszawa 2000;
 3. Ks. R. Bartnicki, „Zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej jako Dar Bożej Opatrzności”, Warszawskie Studia Teologiczne, XX/1, Warszawa 2007, s. 205-2018.
 4. Polskatimes.pl: „Porucznik Jan Kowalewski. Zapomniany kryptolog, dzięki któremu wygraliśmy z bolszewikami” (15 sierpnia 2019).

 

Czy wiesz, że ...

...przed wojną w szpitalu psychiatrycznym w Kobierzynie nie używano kaftanów bezpieczeństwa? Z kolei pasy, służące do przywiązywania pacjentów do łóżek, pojawiły się dopiero przed samym wybuchem wojny.

...Józef Stalin traktował swojego pierworodnego syna Jakowa z pogardą? Drwił nawet… z jego próby samobójczej. Pocisk z pistoletu tylko drasnął go w pierś, dyktator wyśmiewał więc niecelność syna.

...Adolf Hitler w każdą podróż zabierał szczoteczkę do pielęgnacji swojego charakterystycznego zarostu. Był przekonany, że jego ikoniczny wąsik stanie się ostatnim krzykiem mody. Do pewnego stopnia miał rację – "na Hitlera" goliła się nie tylko partyjna wierchuszka, ale i zwyczajni Niemcy.

...przed wybuchem I wojny światowej wszystkie strony przygotowywały się do brawurowej ofensywy, która w ciągu najwyżej paru miesięcy zakończy wojnę. Planów defensywnych nie przygotował prawie nikt.

Komentarze (10)

 1. Prawda historyczna Odpowiedz

  Rosjanie już dawno przeprosili za 17 września.,natomiast Polacy zrobili święto z wojny jaką rozpętali napadem od tylca na Rosję Radziecka w 1919r

   • Prawda historyczna Odpowiedz

    Tuchaczewski to nieudacznik i zdrajca i już wcześniej powinien zostać odsunięty. Gdyby wykorzystano Geniusz Stalina losy wojny potoczyły by się inaczej adekwatna sytuacja była w 1944r jednak wtedy Stalin miał władze i okrążył nazistów biorąc ich w kleszcze

    • Prawda historyczna

     Tuchaczewski to nieudacznik i zdrajca i już wcześniej powinien zostać odsunięty. Gdyby wykorzystano Geniusz Stalina losy wojny potoczyły by się inaczej adekwatna sytuacja była w 1944r jednak wtedy Stalin miał władze i okrążył nazistów biorąc ich w kleszcze

   • Prawda historyczna Odpowiedz

    Wcześniej Polacy napadli na Wilno w którym władze przejęli Komuniści(w większości Polacy) . Poza tym Piłsudski już tydzień po wypuszczeniu z Magdeborga wygłosił przemówienie w którym jednoznacznie powiedział że napadnie na Rosję Radziecka.To było jego zadanie jakie dostał od międzynarodowej finansiery. To całkiem nielogiczne i kłamliwa wersja jaką przedstawiają obecnie pseudohistorycy burżuazyjno-nazistowscy obwiniajac Rosję o atak. Bolszewicy w tym czasie walczyli z 18 armiami kapitalistycznych interwentów i białych zwyrodnialców i to by było całkowicie bez sensu w tak krytycznej sytuacji napadać na Polskę, która była obficie dozbrajania przez kapitalistów. Bolszewicy kilkukrotnie prosili Polskę o pokój jednak polska pewna zwycięstwa konsekwęntnie odmawiała

 2. 62.mark kraus Odpowiedz

  Spoko . Jeszcze tylko 50 lat i Polska będzie odpowiedzialna za całe zło tego swiata. Po prostu panstwo jest za lagodne dla kłamców historycznych.

 3. Anonim Odpowiedz

  Mój stryj zginął w wojnie polsko-ukraińskiej w 1918 lub 19 roku. Wojna z Rosją zaczęła się od próby wyzwolenia Ukrainy z Petlurą.
  Ukraińcy woleli w większości zginąć od ruskich. To ich wybór. Teraz też tak wolą. Geniusz operacyjny Polaków zniszczył pomysły sowieckich generałów np. Tuchaczewskiego. Ludzie dobrzej jest coś wiedzieć zanim się napisze głopoty.

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.