Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

10 najlepszych książek na 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej

Oto 10 najlepszych książek o Bitwie Warszawskiej

Bitwa warszawska uznawana jest za jedno z najważniejszych wydarzeń rodzimej historii. Nie tylko ocaliła polską niepodległość i doprowadziła do poważniej klęski Armii Czerwonej, ale również uratowała Europę przed rozlaniem się rewolucji bolszewickiej. Oto 10 najlepszych książek, które warto przeczytać, by lepiej zrozumieć tę fascynującą batalię.

Bitwa warszawska do dziś rozbudza wyobraźnię. Powstają nowe opracowania, dzięki którym możemy zgłębiać wiedzę o tym fundamentalnym wydarzeniu w polskiej historii. Zapraszamy do zapoznania się z 10 książkami, które stanowią najciekawsze – naszym subiektywnym zdaniem – pozycje na rynku.

Joanna Rolińska, „Lato 1920”

Ta nowość to bez wątpienia szalenie ciekawa pozycja na rynku. Joanna Rolińska przeanalizowała czym żyły warszawskie gazety (a więc i zwykli ludzie!) pamiętnego lata 1920 roku. Możemy więc prześledzić jak dzień po dniu zmieniała się treść artykułów wraz ze zbliżaniem się frontu do stolicy, z jakimi problemami mierzyli się mieszkańcy.

Książka Joanny Rolińskiej Lato 1920, właśnie ukazała się na rynku nakładem wydawnictwa Bellona

W tle monumentalnej wojny czytamy więc o robotniczych strajkach, aferach kryminalnych, poznajemy „ogłoszenia drobne” czy premiery w teatrze. A następnie czujemy ducha mobilizacji, towarzyszymy pierwszym oddziałom wysyłanym na front, poznajemy pierwsze ofiary wojny.

Książka Joanny Rolińskiej tworzy ciekawe tło dla militarnych zmagań i pokazuje, ze w historii przede wszystkim chodzi o ludzi. Na naszym serwisie możecie zapoznać się z fragmentem książki Pamiętne lato 1920 roku. Co się działo w Warszawie w przededniu „cudu nad Wisłą”? oraz z artykułem opartym o książkę Bohater w sutannie. Śmierć tego księdza stała się romantycznym symbolem Cudu nad Wisłą. Czy słusznie?

Kacper Śledziński, „Wojna polsko-bolszewicka. Konflikt, który zmienił bieg historii”

Książka Kacpra Śledzińskiego to kolejna, interesująca nowość na rynku. Autor przeanalizował polską historię od końca roku 1917, wykazał dlaczego Europie nie zależało wówczas na niepodległej Polsce oraz bardzo dobrze zarysował tło polityczne końca I wojny światowej. Przypomniał polskie spory wewnętrzne, ale i opisał siłę i determinację polskiego żołnierza, który podejmuje nierówną walkę z Armią Czerwoną.

Książka Wojna polsko-bolszewicka. Konflikt, który zmienił bieg historii właśnie ukazała się na rynku nakładem wydawnictwa Znak Horyzont

To pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów historii tego okresu!

Norman Davies, „Orzeł biały, czerwona gwiazda”

Pomimo wysypu nowości cały czas uważa się jednak, że jednym z najlepszych i obszernych opracowań na temat bitwy warszawskiej jest książka Normana Daviesa „Orzeł biały, czerwona gwiazda”. To naprawdę wnikliwe studium działań zbrojnych z bogato zarysowanym tłem politycznym.

Orzeł biały, czerwona gwiazda Normana Daviesa to w tej chwili klasyk

Z kart książki dowiązujemy się jakie były przyczyny jednego z najsłynniejszych polskich zwycięstw. Norman Davies chwalony jest przede wszystkim za to, że jego naukowe opracowania czyta się jak powieści sensacyjne. Jeśli do tej pory nie mieliście okazji zapoznać się z tą książką, to wyjątkowa rocznica może stanowić idealny pretekst do nadrobienia zaległości.

Ośrodek Karta, „Bitwa warszawska. Jak Polska zatrzymała bolszewików?”

Nowość od wydawnictwa Ośrodek Karta. Autorzy oddają głos świadkom i uczestnikom wydarzeń pamiętnego lata 1920 roku. Możemy więc zapoznać się ze wspomnieniami polityków, dowódców, szeregowych żołnierzy, ale też mieszkańców Warszawy czy chłopów z podwarszawskich wsi, którzy dzielą się swoimi przemyśleniami o jednej z najważniejszych bitew w polskiej historii.

Bitwa warszawska. Jak Polska zatrzymała bolszewików to kolejna nowość na rynku

Dodatkowym atutem tej pozycji są wkładki ze zdjęciami i plakatami z okresu wojny polsko-bolszewickiej. Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem książki na naszym serwisie: Bitwa Warszawska czy cud nad Wisłą? Kurz po walce jeszcze nie opadł, a Polacy już spierali się o jej wynik

Grzegorz Nowik, „Zanim złamano ENIGMĘ rozszyfrowano REWOLUCJĘ Polski radiowywiad podczas wojny z bolszewicką Rosją 1918-1920”

Ta książka to kultowa pozycja dotycząca bitwy warszawskiej i niestety prawdziwy „biały kruk”. Jeśli jesteście w stanie gdzieś ją zdobyć – polecamy serdecznie!

Książka Grzegorza Nowika to doskonałe studium polskiego radiowywiadu i kryptologii, które w bitwie warszawskiej odegrały niebagatelną rolę. Jan Kowalewski, szef polskiego radiowywiadu napisał po kilkudziesięciu latach: Strona polska posiadała w 1920 roku (…) doskonałe wiadomości o planach i sytuacji nieprzyjaciela, uzyskane drogą dobrze zorganizowanego podsłuchu radiotelegraficznego i sprawnego rozwiązywania jego tajnych szyfrów (…) Dzięki otrzymanym w ten sposób informacjom sztab polski był lepiej zorientowany o ruchach, siłach i zamiarach nieprzyjaciela, aniżeli dowódcy poszczególnych grup sowieckich.

Zanim złamano ENIGMĘ rozszyfrowano REWOLUCJĘ Polski radiowywiad podczas wojny z bolszewicką Rosją 1918-1920 to książka kultowa

O zapomnianej roli polskich kryptologów wspominaliśmy w artykule Bitwa warszawska – 5 faktów, o których (prawdopodobnie) nie mieliście pojęcia!

Ośrodek KARTA. „Wojna o wolność 1920, t. 2: Bitwa Warszawska”

Bez wątpienia ciekawą nowością na rynku jest również bogato ilustrowany album wydany właśnie przez Ośrodek KARTA. Również w tej pozycji autorzy oddali głos uczestnikom i świadkom wydarzeń z obu stron barykady. Możemy zapoznać się z wieloma fotografiami, plakatami, przedrukami dokumentów i odezw z gorącego lata 1920. Stanowi to prawdziwą gratkę dla wielbicieli historii!

Niedawno na rynku ukazał się również album Wojna o wolność 1920. Tom 2 Bitwa Warszawska

W albumie znajdziemy też wiele cytatów, wspomnień i krótkich biografii, a wszystko to wpisane w interesujące kalendarium, prezentujące zmagania dzień po dniu. Pozycja obowiązkowa dla tych, którzy uwielbiają historię II Rzeczypospolitej.

Adam Zamoyski, „Warszawa 1920 Nieudany podbój Europy. Klęska Lenina”

100. rocznica bitwy warszawskiej stałą się pretekstem do wznowienia klasycznej już książki Adama Zamoyskiego. To wyjątkowa, świetnie napisana pozycja, dzięki której poznajemy najważniejsze sylwetki uczestników i bohaterów bitwy, ale też czujemy jej klimat.

Warszawa 1920 Nieudany podbój Europy. Klęska Lenina to jedno z najciekawszych wznowień w ostatnim czasie

Wartko napisana i świetnie zilustrowana stanowi bez wątpienia gratkę dla wielu czytelników. Zwłaszcza, że wciąga jak beletrystyka, nie tracąc przy tym naukowego sznytu.

Janusz Osica, „Bitwa Warszawska 1920. Rok niezwykły. Rok zwyczajny”

Dla osób szczególnie zainteresowanych historią wojny polsko-bolszewickiej prawdziwą gratką będzie kalendarium, opisujące każdy dzień tego wyjątkowego okresu.

Bitwa Warszawska 1920 to wyjątkowe kalendarium wydarzeń wojny polsko-bolszewickiej

Książka wzbogacona jest o wycinki prasowe oraz komentarze, które pomagają zrozumieć wydarzenia gorącego lata 1920 roku.

Andrzej Chwalba, „Przegrane zwycięstwo. Wojna polsko-bolszewicka 1918-1920”

Niedawno swoją premierę miała również książka profesora Andrzeja Chwalby, który wnikliwie przeanalizował procesy konfliktu. Zajął się również analizą procesów społecznych – zagadnieniem dość często pomijanym w dyskusji o wojnie.

Przegrane zwycięstwo. Wojna polsko-bolszewicka 1918-1920 to nowość na rynku

Na kartach książki czytamy więc o najważniejszych wydarzeniach militarnych, dyplomatycznych, poznajemy sylwetki najważniejszych bohaterów i uczestników konfliktu.

Joanna Jax, „Drugi brzeg”

Na koniec prezentujemy książkę zupełnie inną niż pozostałe. Okazuje się bowiem, że wojna polsko-bolszewicka i Bitwa Warszawska stanowić mogą doskonałe tło dla… powieści! „Drugi brzeg” to brawurowa, świetnie napisana historia rodzinna, której losy przeplatane są fundamentalnymi wydarzeniami z historii Polski.

„Drugi brzeg” to porywająca powieść obyczajowa, osadzona w realiach wojny polsko-bolszewickiej

Z kart powieści wyłania się obraz Polski 20-lecia międzywojennego, targające nią wewnętrzne spory a wreszcie wojenna zawierucha i walka o utrzymanie kruchej niepodległości.

A jakie książki polecają nasi czytelnicy? Zapraszamy do dyskusji!

 

Czy wiesz, że ...

...nie dla wszystkich moment zakończenia II wojny światowej okazał się radosny? 9 maja 1945 roku ruszył kolejny transport na wschód, wiozący na Kołymę grupę polskich jeńców.

...słynny gangsterski duet Bonnie & Clyde miał na swoim koncie aż czternaście zabójstw? Owiana miłosną legendą para wcale nie była tak niewinna, jak pokazują hollywoodzkie produkcje...

...w czasie I wojny światowej rosyjska prasa prowadziła zorganizowaną kampanię przeciw Rasputinowi? Niemal wszędzie rozprowadzano karykatury jego penisa z prześmiewczym podpisem "ster Rosji".

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.