Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Prawda o „chorobie filipińskiej” Aleksandra Kwaśniewskiego. Co mówi o niej Jerzy Dziewulski?

"Olek wcale nie jest alkoholikiem" - twierdzi były doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa.

fot.Rumun999/GFDL1.2 „Olek wcale nie jest alkoholikiem” – twierdzi były doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa.

Rzekoma słabość Aleksandra Kwaśniewskiego do napojów wyskokowych stała się pożywką dla niezliczonych żartów i internetowych memów. Choroba filipińska na stałe weszła zaś do naszego języka. Czy jednak były prezydent rzeczywiście ma problem z nadużywaniem alkoholu? Zdaniem szefa jego ochrony prawda wygląda zupełnie inaczej…

Jerzy Dziewulski, jako szef ochrony podczas kampanii wyborczej 1995 roku i – po wygranej – doradca do spraw bezpieczeństwa prezydenta, doskonale poznał Aleksandra Kwaśniewskiego.  W wydanej właśnie książce „O kulisach III RP” postanowił wypowiedzieć się na temat pojawiającej się w niezliczonych żartach na temat byłej głowy państwa „choroby filipińskiej”. Odpowiadając na jedno z pytań zadanych przez Krzysztofa Pyzię kategorycznie stwierdził, że:

Olek nie jest alkoholikiem. To jest jakaś aberracja, to nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Jego organizm po prostu słabo tolerował alkohol. Co więcej, jeśli już pił, to whisky. I nie dlatego, że lubił wypić…

Jak zatem doszło do tego, że do byłego prezydenta przywarła łatka człowieka często przesadzającego z procentami? Zdaniem Dziewulskiego wszystkiemu winien był charakter Kwaśniewskiego, który:

Chciał być taki swój dla swoich… ot, normalny człowiek, który otwiera się na problemy ludzi. Szybko nawiązywał kontakt. Problemem była tylko metoda, stara PRL-owska szkoła… może to jedyny element, kiedy człowieka tego formatu można było uznać za obyczajową… postkomunę.

Dziewulski twierdzi, że Kwaśniewskiemu nie posłużyła wszechobecna "kultura picia". Na zdjęciu prezydent z Tonym Blairem.

fot.Palladinus/GFDL 1.2 Dziewulski twierdzi, że Kwaśniewskiemu nie posłużyła wszechobecna „kultura picia”. Na zdjęciu prezydent z Tonym Blairem.

No wiesz, w PRL-u, gdy tylko chciałeś coś załatwić, przełamać lody czy zaprzyjaźnić – trzeba było postawić flakon, wódeczkę, koniaczek albo whisky. Jeżeli szkła i opicia sprawy nie było, to znaczy, że „przyjaźń” nie jest szczera, a kontrakt niedopełniony.

Dziewulski jednocześnie zauważył, że problem mógł mieć też podłoże obyczajowe. Otóż „zarówno na Wschodzie, jak i w naszej kulturze, która zawsze była cywilizacyjnym pograniczem – w pewnym momencie alkohol był podstawą rozmowy”. W efekcie właśnie tak zwana słaba głowa i presja otoczenia stały się podobno przekleństwem prezydenta – a także przyczyną szeroko komentowanych przypadków, kiedy zachowywał się co najmniej dziwnie.

Czy wiesz, że ...

...szpiegowskie gadżety mogły przybierać najbardziej niezwykłe formy? Posługujący się kodem Morse’a radionadajnik, który  informował żołnierzy U.S. Army o ruchach Wietkongu, miał kształt... psiej kupy!

...w czasie operacji "Rolling Thunder" amerykańskie lotnictwo zrzuciło 864 tysiecy ton bomb na terytorium Wietnamu Północnego, a 1,6 miliona ton – na terytorium całego kraju? Naloty pozbawiły życia około 90 tysięcy Wietnamczyków.

...w strukturach amerykańskiej armii jest jednostka, do której nie można się zgłosić. To jej przedstawiciele wyszukują najlepszych z najlepszych we wszystkich siłach zbrojnych, po to by stali się częścią supertajnego oddziału, którego najważniejszym zadaniem jest bezwzględne zwalczanie terrorystów.

...do największej pod względem liczby ofiar katastrofy drogowej doszło w 1994 roku w Gdańsku Kokoszkach. Zginęły wówczas 32 osoby, a 45 zostało rannych.

Komentarze (24)

  • bum Odpowiedz

   Jakie whisky? walił wódę i tyle.łyskacza to lubi komor. Kaczyńscy np lubili wino a Duda piwo i tyle w temacie a skąd wiem? Po prostu wiem;)

 1. Krismax5 Odpowiedz

  Dziewulski wyjaśnilł w czym problem i kropka.A ponadto nie zachowywał siè tak jak jeden z władców obecnych UE ani nie błaźnił i nie błaźni siè tak jak Komorowski i Wałèsa.To dopiero były dwa błazny.

 2. marek cyniewski Odpowiedz

  Panie Rafał Kuzak,ten opis książki Dziewulskiego to recenzja czy potwierdzenie mające przyjąć za fakt owe informacje o Kwaśniewskim?Nie chcę rozwijać tematu ale, mam prośbę;przestańcie ludzi traktować jak idiotów.

 3. Rhadzio Odpowiedz

  Co za bzdury i naiwne tłumaczenia, Kwachu lubił wypić i miał problem z umiarem. Aczkolwiek trzeba przyznać że w porównaniu z Jelcynem to jednak jego wybryki to małe Miki.

 4. Wojciech Szweicer Odpowiedz

  Taki niby artykuł o książce p. Dziewulskiego, a w sumie tylko odpowiedź na pytanie, czy p. Kwaśniewski lubi alkohol. Czy w tej książce są inne ciekawsze wątki?

  • Członek redakcji |Anna Winkler Odpowiedz

   Drogi Panie Wojciechu, ten artykuł poświęcony jest jedynie konkretnemu wątkowi, występującemu w książce „O kulisach III RP”. Oczywiście nie wyczerpuje treści całej tej książki – Jerzy Dziewulski rozmawia z Krzysztofem Pyzią o całej gamie tematów, od (braku) lustracji w Kościele, przez aferę Olina, po reakcję władz PRL-u na wybór Karola Wojtyły na papieża :)

 5. Marcin Odpowiedz

  Odwracanie kota ogonem to robienie z ludzi idiotow. Teza że Kwasniewski nie miał problemów z alkoholem – to otoczenie miało problem i zmuszało go do picia .. jest średnio smieszne. Możnaby to wybielic gdyby on pił z gospodarzami wizyt, ale z tego co słyszałem to upijal się już w samolocie.. z biskupami.. I z gospodarzem witał się już na chwiejnych nogach.

 6. patriota Odpowiedz

  Pan Dziewulski powiedział kiedyś :” jeśli Sobotka jest winien przestępstwa to kładę moją głowę pod topór”Pana Sobotkę skazał sąd na karę więzienia,a pan Dziewulski jeszcze żyje.Człowiek honoru jeśli nie strzelił sobie w łeb to przynajmniej nie powinien zabierać głosu zwłaszcza że znowu kłamie.

 7. mario Odpowiedz

  Kwas pijak. Jankowski pederasta. Wałęsa sprzedawczyk. Komor idiota. Zimny Lechu bez brata nic nie znaczył. Adrian bez prezesa kroku nie zrobi. Co za prezydenty.

 8. ANDRZEJ Odpowiedz

  komuch o komuchu napisał , to nie napisze prawdy że nad GROBAMI PILSKICH OFICERÓW NA WSCHODZIE chwiał się

 9. Jerzy Kenigjantrojan. Odpowiedz

  Sam z nim chlał to go broni innego wytłumaczenia nie ma.Cała Polska wie źe chlał i źaden d nam nie będzie mydlił oczu.

 10. pb Odpowiedz

  Ach, Kwaśniewski pił? Nie no, to straszne. Dobrze, że tutejszy rzeczowy, w pełni merytoryczny i bezstronny portal historyczny, poruszył tę sprawę. Bo przecież to jest właśnie w polskiej prezydenturze najważniejsze. Nie pić. Przynajmniej publicznie. Poza tym można być totalną miernotą. Najważniejsze zachować pozory.
  Już się bałem, że „ciekawostkihistoryczne.pl”, nie zachowają się profesjonalnie. Zaczną coś bredzić o tym, że Kwaśniewski był JEDYNYM polskim prezydentem, rządzącym wolą wyborców dwie kadencje. Podczas nich, Polska weszła do UE i NATO. Również dzięki jego staraniom. Przestrzegał Konstytucji, na którą przysięgał. Był prezydentem wszystkich Polaków. Nawet tych, którzy go nienawidzili. Nie był sługusem swojej partii, która go wypromowała – stąd określenie – szorstka przyjaźń.
  Jednak na szczęście „ciekawostkihistoryczne.pl”, trzymają swój stały poziom i linię programową. Dzięki. Kwaśniewski to tylko pijak. Macie rację. :)
  Piszcie o Kwaśniewskim tylko źle, albo wcale. Tak trzymać. :)

  • Anonim Odpowiedz

   Niektórym można więcej. Dudzie, Wałęsie, Komorowskiemu. A Kwaśniewski? jest nieuznawany przez III Rzecząpospolitą oraz IV RP, zwaną „dobrą zmianą”. Ja bym wolał raczej w goowno wejść, niż w bagno „dobrej zmiany”. Kwaśniewskiemu zapamięta się tylko jego słabość do alkoholu. Jego osiągnięcia, dobro Polski, dla której pracował, to chooj Każdy kto czyta ten wątek, widzi wypowiedzi trolli i brak reakcji ze strony portalu. Żałosne.

 11. Dezer Odpowiedz

  Z Olkiem i Sławojem miałem wątpliwą okazję świętować otwarcie cmentarza na podcharkowskich Pitichatkach, gdzie byłem naocznym świadkiem tej kwaśnej żenady. Po całej uroczystości pojechaliśmy do jakiejś (rządowej?) daczy gdzieś w stronę Choptiwki (przejście graniczne) Wtedy to się działo… Borowiki próbowali Olkowi podsuwać bakały z wodą a Sławoj podsuwał mu swoje z wódką mówiąc, że te są lepsze bo poświęcone… Poskończonej imprezie Borowiki zarządzali bym oddał kliszę ze swojej Minolty.

 12. Dezer Odpowiedz

  Moderator tej strony jest nieobiektywny. Naprawdę ja tam byłem i wódkę z nimi piłem. Usunął mój wpis następującej treści :
  Z Olkiem i Sławojem miałem wątpliwą okazję świętować otwarcie cmentarza na podcharkowskich Pitichatkach, gdzie byłem naocznym świadkiem tej kwaśnej żenady. Po całej uroczystości pojechaliśmy do jakiejś (rządowej?) daczy gdzieś w stronę Choptiwki (przejście graniczne) Wtedy to się działo… Borowiki próbowali Olkowi podsuwać bakały z wodą a Sławoj podsuwał mu swoje z wódką mówiąc, że te są lepsze bo poświęcone… Po skończonej imprezie Borowiki zarządali bym oddał kliszę ze swojej Minolty.

  • Członek redakcji |Maria Procner Odpowiedz

   Szanowny Dezerze, komentarze nie ukazują się od razu – trzeba odrobiny cierpliwości (i odświeżenia strony), żaden z wpisów nie został usunięty.

 13. Dezer Odpowiedz

  Przepraszam Pani Mario. Często moje zwierzenia i komentarze są traktowane w ten sposób. Stąd moje uprzedzenia. Robicie kawał dobrej roboty. Pozdrawiam Dezer.

 14. Anonim Odpowiedz

  Kolejny już lamus z tej polskiej paczki wziął się za pisanie swoich mądrości,a przecież ten człek w peerelu był tylko milicjantem z milicjanta pensją i milicjanta znajomościami.Przysłali go nam kiedyś na ćwiczenia do hali Gwardii ale lamus szybko zrezygnował,obśmiany.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.