Ciekawostki Historyczne

„Inni niech prowadzą wojny, a ty, szczęśliwa Austrio, żeń się!” – głosiło motto Habsburgów. Małżeństwo było dla nich częścią politycznej gry, a żony miały tylko zapewnić ciągłość dynastii. Ich osobiste szczęście nie miało znaczenia, o czym przekonują autorki „Cesarzowych Habsburgów” i „Sisi w Tyrolu”.

Poznaj Eleonorę Portugalską, Marię Teresę, Sisi i inne towarzyszki życia austriackich cesarzy. Jaką rolę odgrywały na wiedeńskim dworze? Czy wszystkie były piękne, bogate i miały wspaniałe życie?

Sigrid-Maria Größing, pisarka, doktor historii i germanistka, autorka ponad trzydziestu książek historycznych, w „Cesarzowych Habsburgów” przekonuje, że były kimś więcej niż tylko matkami następców tronu czy ozdobą swych mężów. Wiele z nich aktywnie uczestniczyło w życiu publicznym, a niektóre z powodzeniem działały na przykład jako dyplomatki.

O trudnych losach austriackich władczyń przeczytasz w książce Sigrid-Marii Großing „Cesarzowe Habsburgów”, która właśnie ukazała się nakładem Wydawnictwa Lira.

O trudnych losach austriackich władczyń przeczytasz w książce Sigrid-Marii Großing „Cesarzowe Habsburgów”, która właśnie ukazała się nakładem Wydawnictwa Lira.

Autorka wydobywa z cienia zapomniane niekiedy władczynie. Śledzi ich losy, koncentrując się głównie na ich życiu prywatnym, które nierzadko trwało krótko i kończyło się tragicznie. Jak sama pisze: „Los wielu cesarzowych bywał godny pożałowania (…). Wydane za mąż, często już w dzieciństwie, w wyniku wielu ciąż czekała śmierć, przeważnie w połogu. (…) Z cudem graniczy więc fakt, że mimo wszystko tak wiele cesarzowych w krótkim życiu, które było im dane, wniosło swój wkład, przede wszystkim w rozwój kultury”.

Wśród habsburskich władczyń chyba najbardziej znaną pozostaje Sisi, czyli Elżbieta Bawarska, która do historii przeszła jako jedna z najpiękniejszych kobiet na ziemi. To jej poświęciła swoją książkę Jeannine Meighörner, dziennikarka i pisarka, absolwentka Uniwersytetów w Heidelbergu, Denver i Konstancji, gdzie uzyskała doktorat.

Niezwykłym losom Elżbiety Bawarskiej poświęciła swoją powieść historyczną Jeannine Meighörner. Jej książka „Sisi w Tyrolu” ukazała się nakładem wydawnictwa Lira.

Niezwykłym losom Elżbiety Bawarskiej poświęciła swoją powieść historyczną Jeannine Meighörner. Jej książka „Sisi w Tyrolu” ukazała się nakładem wydawnictwa Lira.

W powieści „Sisi w Tyrolu. Serce, które wciąż gdzieś gna” w barwny sposób ukazuje trudy codzienności Elżbiety. Najpiękniejsza monarchini Europy z trudem znosiła rolę cesarzowej. Czuła się nieszczęśliwa i niezrozumiana. Gdy tylko mogła opuszczała Wiedeń, jakby przed czymś uciekała. Kilka razy udawała się właśnie do Tyrolu. Czy tylko tam mogła być naprawdę sobą?

Jeannine Meighörner w swojej książce szuka odpowiedzi na to pytanie. Patrzy na Sisi oczami tych, którzy się z nią stykali – mieszkańców Innsbrucku, służby, oficjeli, oddaje także głos ówczesnej prasie. To pasjonująca i zabawna opowieść o austriackiej cesarzowej nazywanej habsburską celebrytką.

Kup książki taniej na stronie Empik.com:

cesarzowe habsburgów baner Sisi baner CH png

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

XIX wiek

Jak pies z kotem? Teściowe próbujące ujarzmić synowe. Synowe buntujące się przeciw teściowym

Odwieczny konflikt pomiędzy teściowymi i synowymi nie ominął także najpotężniejszych rodzin świata. I jeśli w przypadku szeregowych obywateli te niesnaski wpływają tylko na komfort życia...

19 sierpnia 2021 | Autorzy: Violetta Wiernicka

XIX wiek

Najpiękniejsze kobiety XIX wieku. Ich uroda przeszła do legendy, ale dla nich samych była przekleństwem

Istnieje niemal tyle list najpiękniejszych kobiet XIX wieku, ile pań na nich zamieszczonych. Tytułem tym hojnie obdarzano aktorki, tancerki i szlachcianki. Zwykle jednak była to...

11 lutego 2019 | Autorzy: Kalina Sobierajska

XIX wiek

Czy Sisi była najbardziej nieszczęśliwą cesarzową w dziejach?

Miała wieść życie jak z bajki, ale nie umiała odnaleźć się w rolach żony i matki. Znienawidzona przez teściową, zdradzana przez męża, opanowana obsesją piękna,...

3 lutego 2019 | Autorzy: Małgorzata Giermaz

Nowożytność

Zdrady, oszustwa i kazirodztwo. Mroczne sekrety Habsburgów

Koronowane głowy od zawsze miały niejedno na sumieniu, ale chyba żadna dynastia nie pobłądziła tak bardzo, jak Habsburgowie. Grzechy i grzeszki tych trzęsących Europą władców...

24 stycznia 2019 | Autorzy: Maria Procner

Nowożytność

Maria Teresa. Niemka, która rozerwała Polskę na strzępy.

Kiedy Maria Teresa dochodziła do władzy wszystko, było przeciwko niej. Ona się jednak nie poddała, pokonała przeciwników i zbudowała potężne imperium.

16 stycznia 2019 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.