Ciekawostki Historyczne

„Inni niech prowadzą wojny, a ty, szczęśliwa Austrio, żeń się!” – głosiło motto Habsburgów. Małżeństwo było dla nich częścią politycznej gry, a żony miały tylko zapewnić ciągłość dynastii. Ich osobiste szczęście nie miało znaczenia, o czym przekonują autorki „Cesarzowych Habsburgów” i „Sisi w Tyrolu”.

Poznaj Eleonorę Portugalską, Marię Teresę, Sisi i inne towarzyszki życia austriackich cesarzy. Jaką rolę odgrywały na wiedeńskim dworze? Czy wszystkie były piękne, bogate i miały wspaniałe życie?

Sigrid-Maria Größing, pisarka, doktor historii i germanistka, autorka ponad trzydziestu książek historycznych, w „Cesarzowych Habsburgów” przekonuje, że były kimś więcej niż tylko matkami następców tronu czy ozdobą swych mężów. Wiele z nich aktywnie uczestniczyło w życiu publicznym, a niektóre z powodzeniem działały na przykład jako dyplomatki.

O trudnych losach austriackich władczyń przeczytasz w książce Sigrid-Marii Großing „Cesarzowe Habsburgów”, która właśnie ukazała się nakładem Wydawnictwa Lira.

O trudnych losach austriackich władczyń przeczytasz w książce Sigrid-Marii Großing „Cesarzowe Habsburgów”, która właśnie ukazała się nakładem Wydawnictwa Lira.

Autorka wydobywa z cienia zapomniane niekiedy władczynie. Śledzi ich losy, koncentrując się głównie na ich życiu prywatnym, które nierzadko trwało krótko i kończyło się tragicznie. Jak sama pisze: „Los wielu cesarzowych bywał godny pożałowania (…). Wydane za mąż, często już w dzieciństwie, w wyniku wielu ciąż czekała śmierć, przeważnie w połogu. (…) Z cudem graniczy więc fakt, że mimo wszystko tak wiele cesarzowych w krótkim życiu, które było im dane, wniosło swój wkład, przede wszystkim w rozwój kultury”.

Wśród habsburskich władczyń chyba najbardziej znaną pozostaje Sisi, czyli Elżbieta Bawarska, która do historii przeszła jako jedna z najpiękniejszych kobiet na ziemi. To jej poświęciła swoją książkę Jeannine Meighörner, dziennikarka i pisarka, absolwentka Uniwersytetów w Heidelbergu, Denver i Konstancji, gdzie uzyskała doktorat.

Niezwykłym losom Elżbiety Bawarskiej poświęciła swoją powieść historyczną Jeannine Meighörner. Jej książka „Sisi w Tyrolu” ukazała się nakładem wydawnictwa Lira.

Niezwykłym losom Elżbiety Bawarskiej poświęciła swoją powieść historyczną Jeannine Meighörner. Jej książka „Sisi w Tyrolu” ukazała się nakładem wydawnictwa Lira.

W powieści „Sisi w Tyrolu. Serce, które wciąż gdzieś gna” w barwny sposób ukazuje trudy codzienności Elżbiety. Najpiękniejsza monarchini Europy z trudem znosiła rolę cesarzowej. Czuła się nieszczęśliwa i niezrozumiana. Gdy tylko mogła opuszczała Wiedeń, jakby przed czymś uciekała. Kilka razy udawała się właśnie do Tyrolu. Czy tylko tam mogła być naprawdę sobą?

Jeannine Meighörner w swojej książce szuka odpowiedzi na to pytanie. Patrzy na Sisi oczami tych, którzy się z nią stykali – mieszkańców Innsbrucku, służby, oficjeli, oddaje także głos ówczesnej prasie. To pasjonująca i zabawna opowieść o austriackiej cesarzowej nazywanej habsburską celebrytką.

Kup książki taniej na stronie Empik.com:

cesarzowe habsburgów baner Sisi baner CH png

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

XIX wiek

Jak pies z kotem? Teściowe próbujące...

Odwieczny konflikt pomiędzy teściowymi i synowymi nie ominął także najpotężniejszych rodzin świata. I jeśli w przypadku szeregowych obywateli te niesnaski wpływają tylko na komfort życia...

19 sierpnia 2021 | Autorzy: Violetta Wiernicka

XIX wiek

Najpiękniejsze kobiety XIX wieku. Ich uroda...

Istnieje niemal tyle list najpiękniejszych kobiet XIX wieku, ile pań na nich zamieszczonych. Tytułem tym hojnie obdarzano aktorki, tancerki i szlachcianki. Zwykle jednak była to...

11 lutego 2019 | Autorzy: Kalina Sobierajska

XIX wiek

Tragiczne losy Elżbiety Bawarskiej. Czy Sisi...

Miała wieść życie jak z bajki, ale nie umiała odnaleźć się w rolach żony i matki. Znienawidzona przez teściową, zdradzana przez męża, opanowana obsesją piękna,...

3 lutego 2019 | Autorzy: Małgorzata Giermaz

Nowożytność

Zdrady, oszustwa i kazirodztwo. Mroczne sekrety...

Koronowane głowy od zawsze miały niejedno na sumieniu, ale chyba żadna dynastia nie pobłądziła tak bardzo, jak Habsburgowie. Grzechy i grzeszki tych trzęsących Europą władców...

24 stycznia 2019 | Autorzy: Maria Procner

Nowożytność

Maria Teresa. Niemka, która rozerwała Polskę...

Kiedy Maria Teresa dochodziła do władzy wszystko, było przeciwko niej. Ona się jednak nie poddała, pokonała przeciwników i zbudowała potężne imperium.

16 stycznia 2019 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.