Ciekawostki Historyczne

Przez niemal tysiąc lat Austrią władali członkowie dynastii Habsburgów, stopniowo czynią z niej jedno z najważniejszych europejskich państw. Nie mogliby dokonać tego, gdyby nie ich niezwykłe żony. W cieniu cesarskiego tronu monarchinie prowadziły własną grę, częstokroć niestety tragiczną.

Warto poznać kobiety które pośrednio miały przemożny wpływ na bieg wydarzeń w Europie. Pamiętamy najwyżej najsłynniejsze – Sissi, czy Marię Teresę. A co z resztą? Pora odkurzyć ich historie.

Oprócz tego przeniesiemy się w czasy drugiej wojny światowej, gdzie będziemy doświadczać codzienności osób żyjących w ówczesnym zakładzie psychiatrycznym, zanurzymy się w świecie Romana Polańskiego, który opowie o nim własnymi słowami, oraz spojrzymy na rolę flotylli rzecznych sto lat temu.

S.M. Größing, Cesarzowe Habsburgów (Wydawnictwo Lira)

cesarzowe habsburgówOglądając powtarzane w telewizji praktycznie co roku monumentalne filmy o cesarzowej Elżbiecie Bawarskiej, którą nazywano zdrobniale Sissi, łatwo jest dać się ponieść. Zamiast widzieć osobę z krwi i kości wyobrażamy sobie słodką twarz Rommy Schneider i zapominamy, że w gruncie rzeczy była to postać tragiczna. Warto zatem sięgnąć po jej prawdziwy życiorys, który pełen jest wzlotów i upadków.

Zresztą, obraz jej teściowej arcyksiężnej Zofii Wittelsbach także wypaczyły nam filmy. Przez nie mamy w głowie wizerunek wrednej teściowej, której główna życiową przyjemnością jest uprzykrzanie życia Elżbiecie. Autorzy zapomnieli przy tym wspomnieć, że Zofia miała żelazny charakter, który pomagał jej sprawować rządy wspólnie z synem, to jej Franciszek Józef zawdzięczał tron, a dziećmi cesarskiej pary opiekowała się bardzo troskliwie.

Poza tymi dwiema postaciami, Sigrid-Maria Größing przedstawia czytelnikowi całą galerię niezwykłych kobiet. Poczynając od początków panowania Habsburgów na austriackim tronie, przywołuje ich żony i matki, opowiadając o ich pochodzeniu, charakterach, pasjach i problemach. Warto pamiętać, że bycie żoną cesarza wiązało się z wieloma wyrzeczeniami oraz ustępstwami. W tym z de facto przymusem przymykania oka na pozamałżeńskie rozrywki najjaśniejszego pana. Jak znosiły to kolejne władczynie oraz przed jakimi wyzwaniami stawały na co dzień dowiecie się z tej książki.

Zobacz również:

Bucka I., Ale mnie strzeż od wszelkiego złego (Novae Res)

ale mnie strzeżAutorka powieść postanowiła spleść w swojej książce trzy bardzo trudne do opowiedzenia elementy fabuły. Problem zdrowia psychicznego, drugą wojnę światową oraz ideologię nazistów.

Na przełomie 1939 i 1940 roku do szpitala psychiatrycznego trafiają dwie kobiety – schizofreniczka oraz cierpiąca na depresję poporodową. Już wkrótce bezpiecznym azylem wstrząśnie nazistowska zbrodnia – słynna akcja T4, w czasie której Niemcy wymordowali dziesiątki tysięcy pacjentów szpitali psychiatrycznych.

Polański R., Roman by Polański (Świat Książki)

polańskiRoman Polański to bez wątpienia niezwykle barwna, a przy tym dość kontrowersyjna postać. Urodzony we Francji w rodzinie polsko-żydowskiej przetrwał Holokaust. Po zakończeniu wojny drogi jego i jego ojca się rozeszły, a on sam zaczął powoli budować swoją ścieżkę zawodową.

Już jako młody chłopak grywał, po czym dostał się do słynnej łódzkiej filmówki, dzięki której mógł rozwinąć skrzydła. O tych czasach, a także o późniejszych życiowych perypetiach opowiada swoimi słowami, pełnymi szczerości.

Zagórski S., Białe kontra czerwone (Znak Horyzont)

białe kontraPo odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku trzeba było zbudować praktycznie od zera całe państwo. O ile Rzeczpospolita posiadała już pewien zalążek własnej armii lądowej, o tyle flota morska i rzeczna miały dopiero powstać. Sławomir Zagórski opisuje proces tworzenia polskiej marynarki wojennej oraz jej działania na rzekach. Nim jeszcze na dobre okrzepła, polska flota musiała stawić czoła jednostkom bolszewików. Zagórski opowiada o codzienności marynarzy słodkowodnych, o murze biurokracji, jaki trzeba było pokonać, by stworzyć flotyllę rzeczną oraz o próbie ognia, jaka nastąpiła w czasie wojny polsko-bolszewickiej.

KOMENTARZE (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Węgielek

To raczej historia znana , opisywana wielokrotnie , ciekawsza by była historia Księcia Mieszka I , jak kompinował zaciągnąć do łózka Dobrawę , nawet za cenne poddania się pod władzę papieża , nie pierwszy raz w historii chuć książęca zaprowadziła Polskę na skraj bankructwa i religijnego oszołomstwa .

Zobacz również

Najciekawsza książka tygodnia. Nazista, który współtworzył Bundeswehrę o zwycięstwach Trzeciej Rzeszy?

Erich von Manstein był niemieckim feldmarszałkiem, który po dzień dzisiejszy wzbudza szacunek wojskowych na całym świecie. Pełen wiary we własne możliwości strateg był jednym z...

2 marca 2019 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Dzieci nazistów

Czy to możliwe, że człowiek, który miał na rękach krew milionów, a na sumieniu niewyobrażalne cierpienia połowy świata był dla kogoś ukochanym wujkiem? Co to...

19 lutego 2019 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Pamiętnik z oblężonego Leningradu

W relacjach z oblężonego Leningradu jest coś co wciąga i nie pozwala przestać myśleć o tym. Życie mieszkańców miasta zamkniętego w śmiertelnym pierścieniu jest niczym...

10 lutego 2019 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Zapomniane superszyfrantki

Wiedza przeciętnego człowieka na temat kryptologii w czasie drugiej wojny światowej ogranicza się, przy dobrych wiatrach, do świadomości, że Niemcy używali Enigmy. A co z...

3 lutego 2019 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Czy wszyscy jesteśmy podsłuchiwani?

Gdy byli szpiedzy otwierają usta czasami zaczyna się robić niebezpiecznie. Uchylenie przez nich zaledwie rąbka tajemnicy może zjeżyć włos na głowie. Jak się okazuje, nawet...

20 stycznia 2019 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Kto wykreował naszą rzeczywistość?

Autorki tej książki wytaczają ciężkie działa. Nie o to chodzi, że używają form żeńskich nazw zawodów (fotografki, ilustratorki, architektki, graficzki, scenografki, ikony i rewolucjonistki), co ...

12 stycznia 2019 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.