Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Najgorsze oświadczyny XIX wieku? Dowiedz się, jak NIE prosić o rękę

Józef Konrad Korzeniowski z żoną Jessie i synem Borysem (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Józef Konrad Korzeniowski z żoną Jessie i synem Borysem (fot. domena publiczna)

Wszystko powinno się odbyć z pompą. Kwiaty, połyskujący w świetle świec brylant i uklęknięcie na jedno kolano. I oczywiście wzruszająca przemowa. Tymczasem on zrobił wszystko na opak, a potem w dodatku zniknął na kilka dni. Czy to były najgorsze oświadczyny stulecia?

To była prawdopodobnie najbardziej niedobrana para, jaką można sobie tylko wyobrazić. On? Niemal czterdziestoletni polski szlachcic, mający za sobą wiele przygód kapitan żeglugi, odnoszący sukcesy pisarz. Ona? Osiemnastoletnia dziewczyna z robotniczej rodziny.

Jej ojciec był magazynierem, ale osierocił rodzinę. Ona sama musiała podjąć posadę maszynistki, by pomoc utrzymać młodsze rodzeństwo. W przeciwieństwie do kobiet, z którymi Joseph Conrad flirtował do tej pory nie miała wyszukanych manier, nie mówiła po francusku i… nawet nie była specjalnie ładna (przynajmniej tak twierdził jej mąż w listach do przyjaciół).

Pamiętaj, by zawsze poświęcić czas na to, by poznać swą przyszłą drugą połówkę

Józef Konrad Korzeniowski, który całemu światu znany jest raczej pod imieniem Josepha Conrada, swoją przyszłą żonę Jessie George poznał w 1894 roku. Jak tłumaczy Maya Jasanoff w książce „Joseph Conrad i narodziny globalnego świata”, stało się to prawdopodobnie przy okazji zlecania przepisania na maszynie jego debiutanckiej powieści. To od „Szaleństwa Almayera” zaczęła się jego kariera.

Joseph Conrad (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Joseph Conrad (fot. domena publiczna)

Conrad oświadczył się w 1896 roku, a wcześniej… spotkał się ze swoja przyszłą żoną zaledwie pięć razy. Taka ilość wspólnie spędzonego czasu nie dawała najmniejszej szansy na poznanie osoby, z którą miało się spędzić resztę życia. Nie ostudziło to jednak matrymonialnego zapału pisarza.

Zabierz ją w wyjątkowe miejsce i zadbaj o romantyczną atmosferę

Jessie daleko było do lwic salonowych, jakie dotąd spotykał na swojej drodze Conrad. Nie odebrała starannego wykształcenia, nie miała obycia, nie potrafiła tak flirtować i grywać w gierki towarzyskie, jednak pisarz odważył się zadać dziewczynie najważniejsze pytanie.

Tego dnia spędzili ranek w londyńskiej National Gallery, a gdy wychodzili:

[…] zwrócił się do niej. Słuchaj, powiedział, długo już nie pożyję i nie zamierzam mieć dzieci. Ale tak sobie myślę, dodał wzruszając ramionami, że może warto, abyśmy spędzili razem kilka szczęśliwych lat?

Czy wiesz, że ...

...Zofia Glavani była bohaterką najbardziej spektakularnego awansu społecznego w historii Polski? Od kochanki polskiego posła w Stambule przez ślub z komendantem Józefem Wittem aż po związek z arcybogatym arystokratą i targowiczaninem Stanisławem Szczęsnym Potockim.

...największy zjazd monarchów przed I wojną światową odbył się z okazji pogrzebu króla Wielkiej Brytanii Edwarda VII? Zgromadzeni władcy dalecy byli jednak od żałobnego nastroju.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.