Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

„W pełnym tego słowa znaczeniu, nierząd z trupami”. Nekrofilia w przedwojennej Polsce

Nekrofil z Żyrardowa. Ilustracja prasowa z 1930 roku

Nekrofil z Żyrardowa. Ilustracja prasowa z 1930 roku

„W nocy zboczeniec odkopał grób, rozbił trumnę i sprofanował zwłoki, następnie pokrajał trupa. Po dokonaniu czynu skradł ubranie zmarłej”. Kraków, rok 1938.

Kanut Tangey wypowiadał się o nekrofilii z obrzydzeniem, ale też ze szczegółami. „Jest [to] najpotworniejsza postać wypaczenia płciowego polegająca na lubieżnym znieważaniu trupów” – pisał w pracy Zboczenia płciowe w świetle nauki wydanej po polsku w 1912 roku. – „Kojarzy się ona zawsze z głębokim rozstrojem psychicznym, bo wyobrażenie samo przez się straszne i odrażające, przed którym umysłowo zdrowy się wzdraga, tutaj kojarzy się właśnie z poczuciem rozkosznej przyjemności”.

Jako przykład autor przytoczył francuską sprawę karną z połowy XIX stulecia. Przestępcą był mężczyzna „z zacniejszej rodziny”. Zaraz po czuwaniu nad zwłokami pewnej 16-latki zakradł się on do komnaty żałobnej, przekupując po drodze jedynego świadka. W środku nocy:

(…) usłyszano w komnacie hałas, jakby przewrócenie ciężkiego mebla. Matka nieboszczki wpadła do pokoju i spostrzegła mężczyznę w samej koszuli, wyskakującego z łoża umarłej. Zrazu myślano, że to był po prostu złodziej, lecz niebawem rzecz się wyświetliła.

W toku dochodzenia ustalono, że mężczyzna już wcześniej bezcześcił zwłoki zmarłych dziewcząt. Majątek i znajomości nie mogły mu już teraz pomóc. Sąd wydał na niego wyrok dożywocia.

Pietro Pajetta, Nienawiść. Obraz z 1896 roku

Pietro Pajetta, „Nienawiść”. Obraz z 1896 roku

Nie wiadomo, jakie były dalsze losy zwyrodnialca. Być może po pewnym czasie karę więzienia zamieniono na przymusową hospitalizację. To był powszechny trend w Europie. Przepisy o nekrofilii wykreślano z kodeksów karnych, przyjmując, że w takich przypadkach konieczna jest interwencja lekarza, nie zaś prokuratora.

Najdłużej tradycyjne uregulowania utrzymały się w Szwajcarii. Aż do 1896 roku karano tam profanację zwłok jako jedną z odmian „nierządu przeciwnego naturze”. W roku 1925 wileński karnista Stefan Glaser podkreślał jednak: „Shańbienia zwłok do celów płciowych nie spotykamy dziś [już] w żadnym ustawodawstwie”.

„Klasyfikacja hypererotyków”. Przedwojenni eksperci o zjawisku nekrofilii

O temat nekrofilii zahaczył także dyrektor Instytutu Seksuologicznego w Berlinie Magnus Hirschfeld. Stworzył on klasyfikację „hypererotyków”, a więc ludzi ogarniętych niezwykle silnym i niemożliwym do powstrzymania popędem seksualnym. „Formy, w których przejawiać się może ów hypererotyzm, są niezmiernie różnorodne” – wyjaśniał. Wskazał między innymi na tendencję do zoofilii, obsesyjnego rzucania przekleństw i obelg, dokonywania zgwałceń czy nawet dopuszczania się mordów na tle seksualnym. Na liście znalazła się również skłonność do „sromienia umarłych”.

Czy wiesz, że ...

...słowo «Polak» i «Polska» w ZSRS lat trzydziestych były synonimami zdrady i wrogości wobec państwa i ustroju sowieckiego”? Ciągłe podkreślanie wrogości wobec sąsiadów z zachodu sprawiło, że po ataku III Rzeszy na Związek Radziecki Stalin i jego świta, chcący nagle zjednać sobie polskich obywateli, znaleźli się w niemałym kłopocie.

...w powstaniu wielkopolskim zginęło 2289 osób? Są to jedne z najdokładniejszych danych dotyczących poległych w walce o granice II Rzeczypospolitej.

...jednym ze sposobów na przeżycie w gułagu było samookaleczanie? W ten sposób można było uniknąć pracy ponad siły. Można było symulować chorobę przez wsypywanie do oczu pyłku z ołówka albo wstrzykiwanie ropy naftowej pod skórę, a pewna kobieta przebiła sobie palec u nogi na wylot wielkim gwoździem.

...pewna amerykańska kucharka była prawdziwie zabójczą kobietą. Choć sama zdrowa jak rydz, była nosicielką tyfusu. Przenosiła się z domu do domu, zatrudniając się jako kucharka. Niedługo po tym, jak poczęstowała swoich pracodawców swoimi pysznymi potrawami, zaczynali umierać ludzie.

Komentarze (18)

 1. Antynekrofob Odpowiedz

  Jeśli homoseksualiści mają prawo do uprawiania seksu według swoich potrzeb, to dlaczego zabrania się tego nekrofilom? Przecież nekrofile nikogo nie krzywdzą.

  • Nasz publicysta | Anna Dziadzio Odpowiedz

   Szanowny komentatorze, porównanie homoseksualistów do nekrofilów jest nie na miejscu i nie ma żadnego uzasadnienia.

   • Antynekrofob Odpowiedz

    NIby dlaczego takie porównanie miałoby być „nie na miejscu”?

    Jeśli już, to właśnie nekrofile robią mniej szkody, gdyż nie rozprzestrzeniają AIDSa i innych chorób.

    • Nasz publicysta | Anna Dziadzio

     Szanowny Panie, zanim zacznie Pan rozprzestrzeniać fałszywe poglądy i informację, zachęcamy do zapoznania się z informacjami na temat tej choroby i sposobów jej rozprzestrzeniania. Wystawia Pan sobie bowiem świadectwo swoimi wpisami.

    • Mówca

     Mamy XXI wiek, 2018 rok, a niektórzy ludzie dalej mają problem, że ktoś może odczuwać coś do osoby tej samej płci. Znajomych też pytasz kto z kim i jak śpi? Homoseksualizm był, jest i będzie aż po kres istnienia jakiegokolwiek gatunku zwierzęcia. Homoseksualizm występuję również u zwierząt, nie jest to oczywiście duży procent populacji danego gatunku zwierzęcia, ale występowanie orientacji homoseksualnej u zwierząt to fakt niezbity. Pogódźcie się Ty i Tobie podobni, że jak głośno byście nie krzyczeli to homoseksualizm występuje w naturze i to od setek tysięcy lat. Osoba homo to taki sam człowiek, tak samo je, pije, pracuje, ma jakieś pasje, marzenia i tak dalej. Tylko, że nie pójdzie do łóżka z kimś przeciwnej płci. Mnie nie obchodzi kto z kim śpi dopóki nie krzywdzi nikogo. Ciebie widać bardzo zajmuje seks innych. Żenada i nic więcej nie czuję po Twoich wpisach.

  • Anonim Odpowiedz

   Jesteś debilem,ale ci odpowiem : otóż krzywdzą,krzywdzą rodziny zmarłych… ale polkatol o tym nie pomyśli,bo dla ciebie tylko homo są źli…

  • Nasz publicysta | Anna Dziadzio Odpowiedz

   Szanowny komentatorze, a można spytać skąd te wnioski? Rozumiem, że w Pana kategoriach nienormalny to ktoś opisujący przeszłość zgodnie z faktami. Jeśli tak, to rzeczywiście nie sposób polemizować z Pana zdaniem. Pozdrawiamy.

 2. Karol Bart Odpowiedz

  Plugawienie Polaków ciąg dalszy – na określone zamówienie polityczne pewnych zamorskich siłpolitycznych. Tyle wkomentarzu do chorej publikacji.

   • Członek redakcji | Autor publikacji | Kamil Janicki Odpowiedz

    Ja tylko cały czas czekam na pieniądze od tych zamorskich sił politycznych, a żaden przelew uparcie nie przychodzi…. Gdzie moje peso meksykańskie i szekle?

    • Jarek

     Chcesz powiedzieć, że publikujesz tą swoją propagandę za darmo i nie dają ci wypłaty ani nawet miski zupy?

  • ktoś Odpowiedz

   do Karol Bart : taaa…wg.ciebie ”Trylogia” jest oparta na faktach,a Polska międzywojenna to kraj miodem i mlekiem płynący – czysty,pachnący,sama inteligencja i szlachetna szlachta… A prawda jest taka,że tamten okres to w 90% bród,smród i ubóstwo – syf i,slamsy w miastach,wiochy zabite dechami,niepiśmienni ludzie,generalnie syf kiła i mogiła…a jeśli fakty są niewygodne dla waszego ;;patriotyzmu”,to tym gorzej dla faktów…

 3. LadyM Odpowiedz

  Panie Janicki,
  ja z kolei (w odróżnieniu od moich przedmówców) uważam artykuł nie tylko za rzetelny, ale i niezmiernie ciekawy.
  PS Niech Pan pozdrowi ode mnie „zamorskie siły polityczne” :D

  • Nasz publicysta | Anna Dziadzio Odpowiedz

   Droga LadyM, w imieniu Redakcji i Autora dziękujemy za wpis. Jestem przekonana, że Pani prośba zostanie spełniona ;) Pozdrawiamy serdecznie :)

 4. Rav Odpowiedz

  Swietny artykul. A ludzie, ktorzy fakty historyczne zestawiaja z jakimis dziwnymi wizjami walki politycznej to po prostu „zboczency” i powinni byc hispitalizowani. Szczerze wspolczuje.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.