Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Gwałty na mężczyznach w przedwojennej Polsce [18+]

Prysznic w polskim wagonie rajdowych. Fotografia Henryka Poddębskiego z 1937 roku.

Prysznic w polskim wagonie rajdowych. Fotografia Henryka Poddębskiego z 1937 roku.

„Również i mężczyzna może być przedmiotem nadużycia płciowego. Może się zdarzyć, że kobieta dopuści się czynów lubieżnych względem mężczyzny, którego w tym celu wprawi w stan bezbronności lub nieprzytomności” – ostrzegał w 1925 roku wileński profesor prawa. Ile było takich przypadków? Jak karano sprawczynie?

Przedwojenni polscy juryści uwielbiali stroić się w piórka postępowców. Wykorzystywali każdą okazję, by zwrócić uwagę na reformatorskiego ducha Kodeksu karnego wprowadzonego wreszcie w 1932 roku, po wieloletnich dyskusjach i burzliwych sporach. W większości przypadków klepali się po plecach w uznaniu kompletnie fantomowych osiągnięć. Raz jednak ich starania w istocie okazały się postępowe.

Zapewniły przynajmniej teoretyczną ochronę ofiarom, których dotąd zupełnie nie zauważano. I których cierpienie nie miało dla sądów żadnego znaczenia.

Kobiece gwałty w świetle prawa

„Dawne kodeksy broniły zasadniczo tylko kobiet przed naruszeniem ich swobody płciowej ze strony mężczyzny” – wyjaśniał Paweł Horoszowski w 1937 roku na kartach Encyklopedii Podręcznej Prawa Karnego. Na tę rażącą lukę jako pierwszy zwrócił uwagę wileński profesor prawa, Stefan Glaser.

Statua młodzieńca, koniec XIX wieku.

Statua młodzieńca, koniec XIX wieku.

„Również i mężczyzna może być przedmiotem nadużycia płciowego (…). Może się zdarzyć, że kobieta dopuści się czynów lubieżnych względem mężczyzny, którego w tym celu wprawi w stan bezbronności lub nieprzytomności. Tutaj bowiem wystarcza bierne zachowanie się mężczyzny” – tłumaczył w referacie opublikowanym w 1925 roku i adresowanym do twórców nowych przepisów. Jego uwagi najwidoczniej wpłynęły na członków komisji kodyfikacyjnej, bo w 1932 roku wprowadzono niby drobną, ale brzemienną w skutkach zmianę. Zrezygnowano z jakichkolwiek określeń płci.

„Zarówno sprawcą, jak i ofiarą wszelkich przestępstw, przewidzianych w rozdziale o nierządzie, może być tak mężczyzna, jak i kobieta” – pisał Horoszowski. Odniósł się nie tylko do treści kodeksu, ale też do stanu faktycznego.

„Skłonność kobiet do młodzieży męskiej jest stanowczo powszechną”

Nauczycielki, wychowawczynie, służące… Warszawski prawnik szczerze obawiał się wyuzdanych ciągot wszelkich pracownic wchodzących w kontakt z młodzieżą, a szczególnie z chłopcami. I był przekonany o ich zupełnej bezkarności. „Kobiety te, zajęte stale około nieletnich, mogą łatwo pokrywać czyny nierządne pod byle jakim rzekomym pozorem (…), zwłaszcza, że w tych wypadkach nie ma z reguły normalnego stosunku płciowego” – tłumaczył.

Czy wiesz, że ...

...w latach międzywojennych w warszawskim Mirowie było tak niebezpiecznie, że do dzielnicy przylgnęła nazwa Dzikiego Zachodu? Utrzymała się ona zresztą jeszcze długo po wojnie.

...przed wybuchem I wojny światowej wszystkie strony przygotowywały się do brawurowej ofensywy, która w ciągu najwyżej paru miesięcy zakończy wojnę. Planów defensywnych nie przygotował prawie nikt.

...pod koniec 1914 roku około 10 procent oficerów i 3-4 procent pozostałych żołnierzy armii brytyjskiej wykazywało znamiona szoku nerwowego? W 1917 roku była to już prawie jedna czwarta walczących, a w drugiej połowie 1918 r. – aż 80 tysięcy żołnierzy!

...akcja dezinformacyjna przeprowadzona przez bolszewików po zamordowaniu Mikołaja II i jego rodziny była tak skuteczna, że matka cara, Maria Fiodorowna, jeszcze 10 lat później wierzyła, że jej syn żyje.

Komentarze (9)

 1. TajgerBonzo66 Odpowiedz

  Problem był i dalej jest dość spory bo mamy do czynienia z seksizmem. Jak inaczej nazwać sytuacje kiedy odmawiano mężczyznom możliwość zarzucenia kobiecie molestowania czy gwałtu. Dzisiaj niby można ale rzadko kiedy kobiety są oskarżane o czyny lubieżne a już w ogóle rzadko kiedy skazywane bo np. w Słupsku sędzina powiedziała że nie skaże kobiety za pedofilie bo nie wierzy że kobieta mogła być pedofilką. Mało tego jest pewne przyzwolenie społeczne na molestowanie mężczyzn bo np. pijane dziewczyny łapały ochroniarza na dyskotece w wiadome miejsce i mimo że on tego sobie nie życzył cała sytuacja była odebrana jako zabawna, że ma chłop wzięcie. No ciekawe jakby facet łapał w pewne miejsca i czy byłoby to takie zabawne. Zupełnie wstrząsające były różne komisje wojskowe gdzie molestowanie i formę gwałtów na młodych chłopakach dopuszczano w majestacie prawa i nikt za nie odpowiadał mimo tego że łamano prawo mówiące o tym że należy zadbać o intymność poborowego. O pedofilii kobiecej już kiedyś pisaliście i bardzo dobrze. Najgorsza jest właśnie te bezkarność wśród sprawczyń, kiedyś była ona zapewne większa. Nie wierzę w 100 procentowe równouprawnienie ale chciałoby się żeby jakiś w miarę jednolity standard był wprowadzony, Ale książka wydaje się być interesująca

  • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

   Szanowny komentatorze, dodałabym jeszcze, że jednak niestety i bezkarność wśród mężczyzn jest powszechna. Chociaż coraz częściej mówi się o pedofilii i gwałtach, to kobiety wciąż wstydzą się iść na policję, a jeśli się decydują – wciąż robi się z nich często „prowokatorki” a nie ofiary. A więc medal ma jak zwykle dwie strony. Dziękujemy za podzielenie się z nami dojrzałą refleksją i zachęcamy do lektury całej „Epoki milczenia”. Pozdrawiamy.

   • TajgerBonzo66 Odpowiedz

    Zgoda ale mężczyzna jest z reguły wtedy bezkarny kiedy jest w stanie sterroryzować poszkodowaną albo kiedy poszkodowana ma kompleks niższości i na policje nie pójdzie. Jeśli jednak zgłosi już sprawę to sądy najczęściej są nastawione na jej argumentacje. Umówmy się że mężczyzna nie tylko raczej nie pójdzie zgłosić przestępstwa ale i w sądzie nikt nie będzie go brał do końca poważnie. Wiele jest przypadków, a mam nadzieje że nie żyję na jakimś marsie. takich że mężczyzna jest wręcz wrabiany w gwałt albo w nie swoje dziecko bo stereotypowo to on jest winien. Jakbyśmy oceniali sytuacje kiedy rokrocznie tysiące młodych dziewczyn musiało uczestniczyć w komisji wojskowej i nago paradować przed mieszaną komisją a na dodatek byłyby narażone na różne niewybredne teksty z ust lekarzy? Nie zawsze ale i nie rzadko stosowano takę procedurę wobec młodych chłopaków. W myśl prawa to też gwałt. Nie chcę tu siać antykobiecej propagandy tylko stwierdzić że o ile na temat złego losu kobiet napisano już wiele to na temat mężczyzn się prawie nic nie pisze. Dobrze ze o takich rzeczach tutaj czasami wspominacie. Również Pozdrawiam

    • Nasz publicysta |Anna Dziadzio

     Szanowny komentatorze, bardzo słuszne uwagi i niepozbawione podstaw w rzeczywistości. Cieszymy się, że te kontrowersyjne i trudne tematy znajdują czytelników. Również uważamy, że powinno się mówić i pisać o tym więcej. Pozdrawiamy.

    • Ana

     Co wy o tym wrabianiu w dziecko? Masz wątpliwości – żądaj testu DNA i z głowy. I dbaj o antykoncepcję.

   • Pamela Odpowiedz

    Zenobiuszu sami mężczyźni bagatelizuja ten temat
    Moim zdaniem każdy przymus cielesny jest formą gwałtu np wymuszanie na dziecku aby jadło, chodziło do szkoły, ubierało się w to co nie chce itp
    w pracy są często seksualne żarty, z których należy się śmiać, to też moim zdaniem jest forma przemocy seksualnej
    przymus wysłuchiwania przekleństw

  • Pamela Odpowiedz

   tak naprawdę to matki powinny się opiekować dziecmi a nie jakieś niańki, do tego nam jest potrzebny bezwarunklowy dochód podstawowy
   po drugie, to dziecko a nie matka powinno móc wybrać kto się nim zaopiekuje, gdyby dziecko miało swoje własne pieniądze, to by po prostu wybrało sobie jakąś mamę

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.