Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Sto tysięcy niewolników rocznie? To europejskie państwo przez 300 lat przodowało w handlu żywym towarem

Wielka Brytania handlowała żywym towarem przez ok. 300 lat, wyprzedzając w tym niemal wszystkie inne europejskie państwa. Rysunek z książki "The Negro in American history" (1914).

fot.domena publiczna Wielka Brytania handlowała żywym towarem przez ok. 300 lat, wyprzedzając w tym niemal wszystkie inne europejskie państwa. Rysunek z książki „The Negro in American history” (1914).

Kilkadziesiąt milionów zmarłych i nawet dziesięć milionów ludzi dostarczonych w niewolę – tak wygląda bilans trzystu lat kolonialnej aktywności tego europejskiego państwa. Imperium zbudowane na trupach? Niezupełnie. Handel niewolnikami wcale nie okazał się tak rentowny, jak myślano…

Jeśli Afryka rzeczywiście była w Londynie w modzie, stanowiła również przyczynę, wiszącego w powietrzu kryzysu etycznego, który miał ukształtować brytyjską politykę zagraniczną na następne półwiecze. Pod koniec XVIII wieku handel na wybrzeżach Gwinei – które nazywano wówczas zgodnie z najważniejszymi na danym terenie towarami, czyli kością słoniową, złotem, niewolnikami i zbożem – stał się kluczowym elementem gospodarki. Od połowy wieku do 1772 roku wartość handlu afrykańskiego wzrosła siedmiokrotnie, do niemal miliona funtów rocznie.

„Jakże doniosłą wagę ma nasz handel z Afryką – pisał tamtego roku anonimowy angielski kupiec. – To pierwsza zasada i fundament zasad pozostałych, najważniejsza siła napędowa, wprawiająca w ruch wszystkie koła”. Walutą w dużej części transakcji byli ludzie: kapitanowanie statków z Londynu, Liverpoolu i Bristolu wymieniali broń palną produkowaną w Birmingham i wschodnioangielskie tkaniny na niewolników, których wysyłano do utrzymujących płynność finansową brytyjskiej gospodarki plantacji tytoniu i cukru w Indiach Zachodnich.

Tak relacjonuje handlową działalność brytyjskiego imperium Charlie English, w swoim najnowszym historycznym reportażu „Przemytnicy książek z Timbuktu. Dla mieszkańców Afryki był to koszmar. Schwytani gdzieś w interiorze kontynentu, wymierali masowo już po drodze na wybrzeże. Historyk Joseph Miller w książce „Way of Death” wyliczył, że ginęła w ten sposób mniej więcej połowa transportowanych. Być może dożywałoby ich nieco więcej, gdyby byli łapani przez białych – widzących w nich towar, o który choć trochę należy zadbać.

Tymczasem Afrykańczycy chwytani byli zazwyczaj przez samych Afrykańczyków – członków innych, zwaśnionych z nimi wspólnot (więcej o tym przeczytasz TUTAJ). Brutalność tych łapanek była wpisana w wielowiekową tradycję permanentnej wojny plemiennej, a sam zysk miał znacznie drugorzędne.

Handel niewolnikami na obszarze Oceanu Atlantyckiego zapoczątkowali w XVI wieku Portugalczycy. Ale to Anglicy wiedli prym w transporcie czarnych z Afryki do Ameryki. Na ilustracji obraz François-Auguste Biarda "Handel niewolnikami".

fot.domena publiczna Handel niewolnikami na obszarze Oceanu Atlantyckiego zapoczątkowali w XVI wieku Portugalczycy. Ale to Anglicy wiedli prym w transporcie czarnych z Afryki do Ameryki. Na ilustracji obraz François-Auguste Biarda „Handel niewolnikami”.

Kiedy już niedobitki dotarły do punktu zbytu na wybrzeżu, najpierw czarnoskórzy musieli czekać na zapełnienie ładowni – co znów kosztowało życie spory ich odsetek – później zaś, spędzić kilka tygodni pod pokładem statku, w zamkniętej i niewentylowanej ładowni. W XVIII wieku śmierć jednej czwartej „ładunku” uznawano za koszt możliwy do zaakceptowania. Przeważnie umierał co siódmy kandydat na niewolnika. W taki właśnie sposób, z Afryki do Ameryki, „w latach 60. XVIII wieku brytyjskie statki przewoziły przez Atlantyk 42 000 niewolników rocznie, więcej niż którekolwiek inne europejskie państwo” – referuje Charlie English.

Czy wiesz, że ...

...Zawisza Czarny sporą część kariery wojskowej spędził pod obcymi sztandarami? Zaczynał w oddziałach margrabiego Prokopa Luksemburskiego, a potem zaciągnął się na służbę u węgierskiego króla Zygmunta Luksemburskiego.

...najbardziej pogardzanym zawodem w Wielkiej Brytanii dwieście lat temu był zawód marynarza? Tych, którzy go wykonywali, określano bez mała jako "pracujące, chlejące zwierzęta".

... gdy angielski król Jakub I Stuart zaniemógł w 1616 roku, jego nadworny lekarz zaordynował mu specyfik, którego głównym składnikiem była sproszkowana, niepogrzebana ludzka czaszka, pomieszana z białym winem. Nie był to jedyny władca spożywający „dla zdrowia” kanibalistyczne lekarstwa.

...procesy czarownic zakończone śmiercią skazanych na stosie na dużą skalę zaczęły się dopiero w okresie renesansu. W średniowieczu za paranie się czarną magią karano więzieniem, wygnaniem z miasta lub grzywną. 

Komentarze (11)

  • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

   Większość krajów europejskich, które prowadziło politykę kolonialną, a więc i Portugalia, Hiszpania czy Niemcy itd. Natomiast tekst jest przede wszystkim o Wielkiej Brytanii, która przodowała w tym handlu, przewożąc do swoich kolonii w Stanach największe ich ilości. Pozdrawiamy.

  • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

   Drogi komentatorze, ludobójstwo i niewolnictwo nie są synonimami. Jednak eksploatacja kolonialna terenów i handel ludźmi doprowadziły do ludobójstwa – zginęło w wyniku tej działalności kilka milionów ludzi. Wystarczy spojrzeć na Kongo Belgijskie: https://ciekawostkihistoryczne.pl/2018/03/18/krew-10-milionow-ludzi-na-rekach-ten-europejski-wladca-dla-zaspokojenia-wlasnych-ambicji-dokonal-ludobojstwa-na-niewyobrazalna-skale/. Pozdrawiamy.

   • Rumburak Odpowiedz

    No i?
    niewolnictwo w założeniu nie jest ludobójstwem, żeby przynosiło zysk „towar” musi być zdrowy i żyć. Piszecie artykuł o handlu niewolnikami używając takich dziwnych sformułowań. I tak z ciekawości: co to znaczy”rozwleczone”? nie jestem polonistą ale w czasie to chyba może być coś odwleczone. I nie jest to czepialstwo, po prostu zauważyłem że niektórych autorów tutaj bardzo często ponosi jakaś „językowa fantazja”

    • Nasz publicysta |Anna Dziadzio

     Szanowny komentatorze, nie możemy zmienić na „odwleczone w czasie” bo oznaczałoby to planowanie ludobójstwa, które odłożono na konkretny termin. Autorowi chodziło o permanentną eksterminację ludności, która była „skutkiem ubocznym” niewolnictwa. Dziękujemy bardzo za wpis i będziemy mieć te językowe kwestie na uwadze przy kolejnych tekstach. Proszę jednak pamiętać, że autorzy mają swój unikatowy pisarski styl ;) Pozdrawiamy.

 1. A... Odpowiedz

  Dziwi mnie nieco brak w literaturze pozycji „Imperium…” (2003, polskie wydania: 2007,13) autorstwa N. Fergusona, bardzo szczegółowo analizującego przyczyny powstania i znaczenie niewolnictwa w brytyjskich koloniach dla rozwoju brytyjskiego imperium (celowo piszę brytyjskich, brytyjskiego – kolonistami bowiem byli głównie – tj. w istotnej większości, przedstawiciele narodów celtyckich z wysp brytyjskich, a nie Anglicy).
  Kto to jest N. Ferguson? Wg notki biograficznej „…(ur. 1964 r.) to jeden z najwspanialszych historyków na świecie. Profesor uniwersytetów Harvarda, Oxfordu, Stanforda.”
  Na marginesie: 4 lata młodszy, a… :) – nie, nie żebym zazdrościł ;)
  (no cóż zostawmy lepiej moją hipokryzję na boku).

  Co do śmiertelności (czyli rzeczonego „ludobójstwa”) w czasie od „pozyskania” niewolników do ich „wyładunku”, N.F. pisze: „Biorąc pod uwagę warunki, jakie panowały na pokładach statków przewożących niewolników… …nie dziwi to, że średnio co siódmy niewolnik [a więc c. 14%] umierał podczas podróży przez Atlantyk.” „Był to średni współczynnik umieralności dla całego okresu brytyjskiego handlu niewolnikami, tj. lat 1662-1807. We wcześniejszych dekadach liczba ta była bliższa jednej czwartej.” (…) Podobny „Współczynnik śmiertelności wśród załogi niewolniczych statków był jeszcze wyższy – około 17 procent w drugiej połowie XVIII wieku [gdy w tym samym czasie śmiertelność wśród niewolników szacuje się, że wyraźnie spadła, najprawdopodobniej już nie przekraczała 10%!].”

  Trudno się jednak dziwić, że niewolnik miał większą wartość niż majtek…
  Dlaczego? Otóż niewolnicy nie trafiali głównie do przyszłych „Stanów” ale… N.F.: „Handel z Karaibami przebił obroty handlu z Ameryką: w 1773 roku wartość brytyjskiego importu z Jamajki pięciokrotnie [!] przewyższała wartość importu z wszystkich innych amerykańskich kolonii.” (…) „To na cukrze… …robiono najlepsze interesy…” „W 1775 roku import cukru odpowiadał prawie jednej piątej [!] całkowitego brytyjskiego importu…” „Karaibscy plantatorzy zaś byli skłonni płacić w przybliżeniu ośmio- czy dziewięciokrotność [!] tego, ile kosztował niewolnik na wybrzeżu zachodniej Afryki. Mimo, że biznes był ryzykowny… …to jednak bardzo opłacalny.” (…) „Średnio roczne zyski z wypraw… [nawet] …w ostatniej połowie wieku brytyjskiego niewolnictwa sięgały od 8 do 10 procent.”
  Zatem imperium brytyjskie zbudowano w znacznej mierze na „niewolniczym” cukrze. Bez niego, tej istotnej „cukrzanej” proweniencji nadwyżki (bez względu na jej %. udział w PKB), najprawdopodobniej by go – Imperium – nie było, a przynajmniej nie zaistniało by ono jako największe w historii.
  I żadne „statystyczne” obecnych Brytyjczyków p.r.-owskie „naukowe” zabiegi tego faktu nie zmienią.

 2. A... Odpowiedz

  Dziwi mnie nieco brak w literaturze pozycji „Imperium…” (2003, polskie wydania: 2007,13) autorstwa N. Fergusona, bardzo szczegółowo analizującego przyczyny powstania i znaczenie niewolnictwa w brytyjskich koloniach dla rozwoju brytyjskiego imperium (celowo piszę brytyjskich, brytyjskiego – kolonistami bowiem byli głównie – tj. w istotnej większości, przedstawiciele narodów celtyckich z wysp brytyjskich, a nie Anglicy).
  Kto to jest N. Ferguson? Wg notki biograficznej „…(ur. 1964 r.) to jeden z najwspanialszych historyków na świecie. Profesor uniwersytetów Harvarda, Oxfordu, Stanforda.”
  Na marginesie: 4 lata młodszy, a… :) – nie, nie żebym zazdrościł ;)
  (no cóż zostawmy lepiej moją hipokryzję na boku).

  Co do śmiertelności (czyli rzeczonego „ludobójstwa”) w czasie od „pozyskania” niewolników do ich „wyładunku”, N.F. pisze: „Biorąc pod uwagę warunki, jakie panowały na pokładach statków przewożących niewolników… …nie dziwi to, że średnio co siódmy niewolnik [a więc c. 14%] umierał podczas podróży przez Atlantyk.” „Był to średni współczynnik umieralności dla całego okresu brytyjskiego handlu niewolnikami, tj. lat 1662-1807. We wcześniejszych dekadach liczba ta była bliższa jednej czwartej.” (…) Podobny „Współczynnik śmiertelności wśród załogi niewolniczych statków był jeszcze wyższy – około 17 procent w drugiej połowie XVIII wieku [gdy w tym samym czasie śmiertelność wśród niewolników szacuje się, że wyraźnie spadła, najprawdopodobniej już nie przekraczała 10%!].”

  Trudno się jednak dziwić, że niewolnik miał większą wartość niż majtek…
  Dlaczego? Otóż niewolnicy nie trafiali głównie do przyszłych „Stanów” ale… N.F.: „Handel z Karaibami przebił obroty handlu z Ameryką: w 1773 roku wartość brytyjskiego importu z Jamajki pięciokrotnie [!] przewyższała wartość importu z wszystkich innych amerykańskich kolonii.” (…) „To na cukrze… …robiono najlepsze interesy…” „W 1775 roku import cukru odpowiadał prawie jednej piątej [!] całkowitego brytyjskiego importu…” „Karaibscy plantatorzy zaś byli skłonni płacić w przybliżeniu ośmio- czy dziewięciokrotność [!] tego, ile kosztował niewolnik na wybrzeżu zachodniej Afryki. Mimo, że biznes był ryzykowny… …to jednak bardzo opłacalny.” (…) „Średnio roczne zyski z wypraw… [nawet] …w ostatniej połowie wieku brytyjskiego niewolnictwa sięgały od 8 do 10 procent.”
  Zatem imperium brytyjskie zbudowano w znacznej mierze na „niewolniczym” cukrze. Bez niego, tej istotnej „cukrzanej” proweniencji nadwyżki (bez względu na jej %. udział w PKB), najprawdopodobniej by go – Imperium – nie było, a przynajmniej nie zaistniało by ono jako największe w historii.
  I żadne „statystyczne” obecnych Brytyjczyków p.r. zabiegi tego faktu nie zmienią.

  • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

   Drogi A… bardzo dziękujemy za ciekawy i wyczerpujący komentarz, opatrzony cytatami. Pozdrawiamy serdecznie :)

 3. Ameryka Odpowiedz

  Ogólnie wychodzi na to, że takie kraje jak m.in. Wielka Brytania wzbogaciły się właśnie dzięki niewolnictwu. W kolejnych latach, po „zalegalizowaniu” całego procederu, ci sami „niewolnicy” albo ich pokolenie, nadal pracowało za grosze lub za życie dla Wielkiej Brytanii… Nie chcę stawiać tak stanowczych wniosków, ale współczesna praca Polaków w Wielkiej Brytanii, gdzie często pracuje się za minimalną krajową, za którą Anglik nie pójdzie do pracy, jest nazywane „ekonomicznym niewolnictwem XXI wieku”. Nic się nie poprawi, bo np. w Polsce nie zostanie podniesiona płaca minimalna do tej w Wielkiej Brytanii, bo zabrania tego regulacja Unijna (rząd nie może przekroczyć zadłużenia) i po prostu go na to nie stać. Niemoralnym jest porównywanie tamtego okresu, gdzie handlowano niewolnikami na masową skalę, ale obecne czasy, gdzie teoretyczny handel ekonomiczny występuje, można połączyć, przy założeniu, że korzyści z całej operacji uzyskuje m.in. Wielka Brytania. Świat jest okrutny i wygrywa ten, który ma władzę, broń i pieniądze.

 4. Jasiu Odpowiedz

  …”ale współczesna praca Polaków w Wielkiej Brytanii, gdzie często pracuje się za minimalną krajową, za którą Anglik nie pójdzie do pracy, jest nazywane „ekonomicznym niewolnictwem XXI wieku”… A jak nazwać to samo zjawisko w Polsce, gdzie miliony pracują za minimalną bo nie mają wyjścia? Samo państwo tak traktuje swoich obywateli, gdzie masa ludzi w tejże państwowej administracji tak zarabia. Mam przykłady powszechnie znane przytoczyć?

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.