Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

„Próżny wysiłek, papierem do czysta wycierać se tyłek”. Dlaczego wcześniej o tym nie wiedziałeś?

Czytając niektóre wpisy nic tylko siąść i płakać... Nie wiadomo jednak czy ze śmiechu, czy z rozpaczy. Na ilustracji obraz Vincenta van Gogha.

fot.domena publiczna Czytając niektóre wpisy nic tylko siąść i płakać… Nie wiadomo jednak czy ze śmiechu, czy z rozpaczy. Na ilustracji obraz Vincenta van Gogha.

Chcesz się dowiedzieć co czyni z Ciebie bluźniercę? A może chciałbyś poznać definicję Polaka? Jeśli nie, to mamy dla Ciebie również garść dosłownie „gównianej” poezji. Znajdzie się i nie jedna złota myśl. Prezentujemy najbardziej „oryginalne” wpisy czytelników CiekawostekHistorycznych.pl w ostatnim miesiącu!

Tym razem, prócz prawdziwych komentatorskich perełek, znalazły się nie tylko ich podróbki, ale i zwykłe trociny. Zapadły nam w pamięć tak głęboko, że nie mogliśmy zostawić ich tylko dla siebie. Drodzy Czytelnicy – oddajcie się lekturze, bo to dla Was zebraliśmy te wpisy, nie mogąc powstrzymać się od ich skomentowania.

Jeśli mówisz do swojej kobiety „kobieto” – bluźnisz!

Artykuł:  Dlaczego Kraków został stolicą Polski? To zasługa tych dwóch kobiet

Autor: Mirosław Wołoszyk

Qrwa zacznijmy, od słowa Kobieta. Gdyby ktokolwiek rzekł, do szlachetnie urodzonej niewiasty, kobieto/a, mógłby życie stracić. Do wieku 19 słowo kobieta, używanym było jako bluzg, uwłaczanie, i określenie osoby niewieściej. Kiedy poszło w świat powiedzenie. Mu światem rządzimy, a nami kobiety. To od tego czasu poniżające niewiasta słowo kobieta, nabrało szlachetniejszego wymiaru. Dla mnie mężczyzny nadal słowo to jest bluźnierstwem. Działa tu tzw. psychologia tłumu. Także światła osoba znając to słowo, jego znaczenie pierwotne, nie może przeciwstawić się, w jego powszechnym używaniu. Zatem ubliżajmy niewieściej, że jest… Pana Kamila Janickiego do SJP odsyłam, by przyszłościowo nie pisał, o królowych polskich jak o kobietach, które zapisanymi są w historii jako mądre, światłe niewiasty sic białogłowy. Kamilu Janicki poznaj historie naszej mowy, później piszuj historyje naszych królowych.

Portret Marii Dobroniegi autorstwa Michaiła Dwugłazowa. To właśnie ona była jedną z dwóch "kobiet", które zadbały, aby Kraków był godzien miana stolicy Polski.

fot.domena publiczna Portret Marii Dobroniegi autorstwa Michaiła Dwugłazowa. To właśnie ona była jedną z dwóch „kobiet”, które zadbały, aby Kraków był godzien miana stolicy Polski.

Nasz komentator wyraził – chociaż w sposób nieco mało subtelny – prośbę o posługiwanie się w naszych artykułach oraz książkach słów w znaczeniu dawnym. Nie przekonały go nawet argumenty, że nie wszyscy w życiu codziennym stosują archaiczny słownik języka polskiego. Mamy nadzieję, że drodzy Czytelnicy, nie będziecie mieć nam za złe jeśli nie spełnimy prośby Pana Mirosława :)

Komentarze (10)

 1. Funky Odpowiedz

  Naziści mieli określoną narodowość, nie byli apatrydami i walczyli o ”Wielką Rzeszę Niemiecką”. Niemcami byli ludzie którzy działali w ”Białej Róży” ale tak samo było w przypadku strażników w Auschwitz. Mówienie o Nazistach i pomijanie ich narodowości jest zwykłym fałszem historycznym który ma przedstawić Niemców w lepszym świetle.

  • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

   Szanowny Panie, tu nie chodzi o pomijanie narodowości nazistów, tylko brak zgody na zrównywanie jednej narodowości (Niemców) z nazistami. Nazistami nie byli wyłącznie Niemcy, i nie chodzi tu o przedstawianie ich w lepszym świetle, ale o prawdę historyczną.

   • Funky Odpowiedz

    Oczywiście że Nazistami nie byli tylko Niemcy, ale mówienie w kontekście II Wojny tylko i wyłącznie o ”nazistach” w przypadku Niemców jest dla mnie nieporozumieniem i politycznie poprawną bzdurą. Narodowości nie da się oddzielić od takich osób jak Konrad Adenauer, Kurt Schumacher, ale działa to też w drugą stronę w przypadku takich zbrodniarzy jak Jurgen Stroop czy Oskar Dirlewanger i całego ruchu NS który Niemieckość miał na sztandarach.

 2. Piotr Odpowiedz

  Nie wierzę, że polski portal tak niemądrze powiela niemiecką politykę historyczną. I za holokaust też odpowiedzialna jest cała Europa albo naziści, tylko nie Niemcy??? To że w jednostkach SS byli Ukraińcy czy Norwedzy nie zmienia faktu, że nazizm był zjawiskiem, który wyszedł od Niemców, był przez Niemców sterowany, miał w szeregach przede wszystkim Niemców i był po prostu niemiecki. Żadna retoryka tego nie zmieni. Ilu nie-Niemców zasiadło na ławie oskarżonych w Norymberdze? Czy zjawisko Lebenraum jest w języku szwedzkim? Odpowiedzialność za nazizm, II wojnę światową, holokaust, spalenie Polski i innych krajów, wymordowanie milionów Polaków i innych nacji, bezprzykładne zbrodnie – ponoszą Niemcy i tylko Niemcy. Jeśli udało im się ześwinić jakichś Ukraińców, Rosjan, czy Norwegów, to tym gorzej dla Niemców.

  • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

   Panie Piotrze, nikt nie napisał, że nazizm nie wyszedł z Niemiec i nikt nie twierdzi, że wśród nazistów nie było Niemców. Proszę nie dokonywać nadinterpretacji. Zwrócenie uwagi na fakt, że naziści to nie to samo, co Niemcy nie oznacza wybielania Niemców.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.