Ciekawostki Historyczne

Czy Bolesław Chrobry był sadystą? Jak dostać się do GROMu? Jakie średniowieczne zawody gwarantowały dobrobyt? Którą polską królewnę najbardziej upokorzono? Odpowiedzi na te pytania szukaliście w ubiegłym miesiącu najczęściej.

Poniżej TOP10 ciekawostek opublikowanych we wrześniu 2017 roku – jeśli przegapiłeś któryś z poniższych artykułów, najwyższa pora nadrobić zaległości!

Zapraszamy też do dyskusji o tym jakie WY chcielibyście przeczytać artykuły w nadchodzącym miesiącu. Więcej statystyk zobaczycie TUTAJ.

10. Juliusz Cezar nie urastał mu do pięt? Poznaj siedem spektakularnych podbojów największego polskiego wodza

Chrobry był mistrzem forteli. Potrafił zaskoczyć wroga w najmniej oczekiwanym dla niego momencie. Na ilustracji XIX-wieczne wyobrażenie drużyny Chrobrego w akcji.fot.domena publiczna

Chrobry był mistrzem forteli. Potrafił zaskoczyć wroga w najmniej oczekiwanym dla niego momencie. Na ilustracji XIX-wieczne wyobrażenie drużyny Chrobrego w akcji.

Wbijał słupy graniczne dziesiątki kilometrów w głąb potężnej Rzeszy. Zajął najwspanialsze miasto Wschodu. Podbił Czechy, Morawy, Słowację, a nawet Prusy. Miał rozmach. Jak nikt przed nim i nikt w kolejnych wiekach.

23 252 odsłony

9. Czego żołnierze GROM-u nauczyli się od Żydów?

W Operacji "Bulmus 6" brał udział m.in. Rafael Ejtan, ówczesny dowódca Korpusu Piechoty i Spadochroniarzy (na tym zdjęciu z 1955 roku siedzi pierwszy z prawej).fot.domena publiczna

W Operacji „Bulmus 6” brał udział m.in. Rafael Ejtan, ówczesny dowódca Korpusu Piechoty i Spadochroniarzy (na tym zdjęciu z 1955 roku siedzi pierwszy z prawej).

Ich operacje przeszły do legendy, by następnie stać się źródłem inspiracji i doświadczenia dla wojsk na całym świecie. Także polskich. Czyżby izraelscy komandosi byli najlepszymi na świecie?

23 336 odsłon

8. Zapomniane barbarzyństwo. Tych ohydnych zbrodni Niemcy dopuszczali się w Belgii zaraz po wybuchu I wojny światowej

"Masakra w Dinant" obraz George'a W. Bellowsa.fot.domena publiczna

„Masakra w Dinant” obraz George’a W. Bellowsa.

Starte z powierzchni ziemi wioski i miasteczka, masowe egzekucje, gwałty i grabieże… Niemiecka armia w 1914 roku była nie mniej bezwzględna i nieludzka, niż w 1939. Warto o tym pamiętać.

30 752 odsłony

7. Nie uwierzysz, że oni to sprzedawali. Najbardziej bezczelne oszustwa przedwojennych sklepikarzy

Nawet kupując w sklepie paczkę karmelków klientka nigdy nie mogła być do końca pewna, co właściwie do nich dodano.

Nawet kupując w sklepie paczkę karmelków klientka nigdy nie mogła być do końca pewna, co właściwie do nich dodano.

Krochmal dorzucany do mleka. Gips zmieszany z masłem. I rakotwórcze farby w gałkach lodów. Co jeszcze groziło naszym prababkom na codziennych zakupach?

31 130 odsłon

6. Wielkie kłamstwo konowałów? Historia starożytnego Egiptu dowodzi, że NIE ISTNIEJĄ żadne choroby cywilizacyjne

Nie wszystkie naścienne staroegipskie obrazy pokazują piękne kobiety tańczące i oddające hołd bogini. Te, ukryte w grobowcach znacznie głębiej, przedstawiają niekiedy wcale nie estetyczny widok...fot.domena publiczna

Nie wszystkie naścienne staroegipskie obrazy pokazują piękne kobiety tańczące i oddające hołd bogini. Te, ukryte w grobowcach znacznie głębiej, przedstawiają niekiedy wcale nie estetyczny widok…

Alkoholizm, nerwica, otyłość i miażdżyca. Wszystko to kojarzy się z XXI wiekiem i jego niewyobrażalnym tempem życia, za którym nadążają najsilniejsi. Iście Darwinowski opis z powodzeniem można jednak zastosować i do… Egiptu z czasów Nowego Państwa.

33 832 odsłony

5. Gorsze dzieci. Jak wyglądało dzieciństwo królewskich córek na Wawelu?

Dwór Wawelski był najlepszym miejscem do nabywania obycia z kulturą, ale niekoniecznie do życia dla królewskiej córki. Obraz zatytułowany "Wprowadzenie muzyki włoskiej na dwór Zygmunta I przez Bonę".fot.domena publiczna

Dwór Wawelski był najlepszym miejscem do nabywania obycia z kulturą, ale niekoniecznie do życia dla królewskiej córki. Obraz zatytułowany „Wprowadzenie muzyki włoskiej na dwór Zygmunta I przez Bonę”.

Choć niemal każda mała dziewczynka marzy, by być księżniczką, gdyby poznała losy tych królewskich córek, zapewne zmieniłaby zdanie. Gdy przychodziły na świat matka widziała w nich tylko porażkę, bo nie były upragnionymi synami. Nie poświęcała im czasu, nie wydawała na nie pieniędzy, ale przede wszystkim – skąpiła im miłości.

34 301 odsłon

4. Żadnej innej polskiej królewny tak nie upokorzono. Bolesna historia Zofii Jagiellonki

Grób księcia Henryka, jego małżonki Zofii oraz dwóch synów w kościele Błogosławionej Marii Dziewicy w Wolfenbüttel. Upokarzana przez męża księżna, została pochowana u jego boku...fot.TacoTichelaar/ CC BY-SA 3.0

Grób księcia Henryka, jego małżonki Zofii oraz dwóch synów w kościele Błogosławionej Marii Dziewicy w Wolfenbüttel. Upokarzana przez męża księżna, została pochowana u jego boku…

Pochodziła ze znamienitego rodu, była wykształcona i inteligentna. A jednak, matka nie kwapiła się, by wydać ją za mąż. Gdy już sobie o niej przypomniała – wybrała dziewczynie kandydata prostackiego, biednego i pozbawionego wpływów. Człowieka, który nie mógł jej zapewnić ani szczęścia, ani nawet szacunku. I który od pierwszych dni zdradzał królewnę… ze stałą metresą i matką dziesięciorga swoich dzieci.

40 207 odsłon

3. Najlepiej płatne zawody średniowiecza

A może by tak posada pisarza miejskiego? Mógłbyś sobie pozwolić na wołowinę czy wino! Jean Le Tavernier, "Portret Jeana Miélota", po 1456 r.fot.domena publiczna

A może by tak posada pisarza miejskiego? Mógłbyś sobie pozwolić na wołowinę czy wino! Jean Le Tavernier, „Portret Jeana Miélota”, po 1456 r.

Tkaczki skarżyły się na swój los, a hafciarki opływały w luksusy. Kat… musiał dorabiać, choć i tak powodziło mu się lepiej niż wielu naukowcom. W których zawodach tysiąc lat temu naprawdę opłacało się pracować, a których należało zdecydowanie unikać?

60 073 odsłony

2. W ten sposób mnie wyszkolili. Żołnierz GROM-u zdradza tajemnice swojego treningu

Podczas ćwiczeń ważniejsze nieraz jest serce niż umiejętności. Wspólne ćwiczenia U.S. Navy SEALS i GROM-u.fot.domena publiczna

Podczas ćwiczeń ważniejsze nieraz jest serce niż umiejętności. Wspólne ćwiczenia U.S. Navy SEALS i GROM-u.

Czy instruktorzy są potworami? Czy „chudzielec” da sobie radę na selekcji? Jak naprawdę wygląda droga do wojsk specjalnych? Najwyższa pora się o tym przekonać!

61 904 odsłony

1. Początki Polski skąpane w krwi. Jak bardzo brutalni i nieludzcy byli pierwsi Piastowie

Piastowie nie mieli żadnej litości dla swoich wrogów. Palili ich grody, a z nich samych robili niewolników.fot.domena publiczna

Piastowie nie mieli żadnej litości dla swoich wrogów. Palili ich grody, a z nich samych robili niewolników.

Ludzie transportowani jak bydło, mężczyźni o zmiażdżonych jądrach, kobiety – codziennie gwałcone. Poddani pozbawieni rąk, dłoni, języków. Niepokorni władcy: z wypalonymi oczodołami. Sadyzm? Nie. To Polska.

67 689 odsłon

KOMENTARZE (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Patrycja

Krótko i treściwie ;) Dzięki!!!

    Nasz publicysta | Anna Dziadzio

    @Patrycja: Cała przyjemność po naszej stronie :) Dziękujemy za miłe słowa i pozdrawiamy!

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.