Ciekawostki Historyczne

Okupacyjne losy kobiet i przygody największego uwodziciela wszech czasów. XIX-wieczny ośrodek płatnego seksu i humor Stalina. Ostatnie bastiony Wehrmachtu i makabryczne śmierci carów. To właśnie te tematy cieszyły się Waszym największym zainteresowaniem w ubiegłym miesiącu.

Poniżej TOP10 ciekawostek opublikowanych w lipcu 2017 roku – jeśli przegapiłeś któryś z poniższych artykułów, najwyższa pora nadrobić zaległości!

Zapraszamy też do dyskusji o tym jakie WY chcielibyście przeczytać artykuły w nadchodzącym miesiącu. Więcej statystyk zobaczycie TUTAJ.

10. Najładniejsze dziewczyny z Armii Krajowej

Krystyna Wańkowicz (z lewej) i Anna Wajcowicz (z prawej).

Skakały ze spadochronami, przenosiły środki wybuchowe w torebkach, ukrywały uciekinierów z gett, opatrywały rannych… Żadnej z nich nie można odmówić bohaterstwa. A bardzo wielu: nie można też odmówić prawdziwie ujmującej urody!

37 113 odsłon

9. Epoka hedonizmu. Galeria erotyki sprzed 250 lat

Naturalistyczna pornografia czy upozowane akty? Niewinna sugestia czy… czteroosobowa orgia? Sprawdź jak naprawdę wyglądała sztuka erotyczna XVIII wieku. I ile było w niej właściwie sztuki.

38 308 odsłon

8. Dynastia straceńców. Najbardziej makabryczne śmierci Romanowów

Grafika Gustava Brolinga przedstawiająca zamach na Aleksandra II.

Zmiażdżone twarze i zmasakrowane nogi. Szczątki ciała rozrzucone po okolicy. Wielogodzinna agonia w kopalnianym szybie. Brzmi jak arsenał przerażających praktyk rodem z seriali sensacyjnych? Tymczasem tak właśnie wyglądała śmierć wielu przedstawicieli dynastii trzęsącej Imperium Rosyjskim.

39 652 odsłony

7. Jak imprezował Józef Stalin?

Dla Churchilla wizyta dyplomatyczna w Moskwie w 1942 roku zakończyła się kacem gigantem. Na zdjęciu od lewej Churchill, William Averell Harriman – amerykański ambasador w ZSRR – Stalin i Mołotow.

Morze wódki, ta sama muzyka w kółko, brak kobiet, grubiańskie dowcipy i spora szansa na pożegnanie się z życiem po jednym niewłaściwym słowie. Nie przyjść nie można, pić – fatalnie, nie pić – jeszcze gorzej…

42 479 odsłon

6. Bastiony desperatów. Gdzie żołnierze Hitlera bronili się do ostatniej kropli krwi?

Niemieccy uchodźcy schodzą ze statku w porcie zajętym przez wojska brytyjskie.

II wojna światowa nie zakończyła się ani 8, ani 9 maja 1945 roku. Mimo podpisania formalnych porozumień, regularne walki z Wehrmachtem trwały nadal. Jak długo i dlaczego?

42 857 odsłon

5. Jakie poczucie humoru miał Stalin?

Ribbentrop mógł czuć się zszokowany, kiedy odkrył poczucie humoru Stalina. Na zdjęciu podpisanie sowiecko – niemieckiego traktatu o przyjaźni 28 września 1939 roku.

Miliony ofiar na karku nie przeszkadzały wodzowi ZSRR żartować z masowych egzekucji. Ofiarami jego niewybrednych kawałów padały przypadkowe osoby, ale też najbliżsi współpracownicy. Nie przejmował się obecnością nikogo, w tym zagranicznych oficjeli.

47 857 odsłon

4. Tak karaliśmy Polki sypiające z Niemcami. Poruszająca relacja powstańca warszawskiego

Polki, które utrzymywały zbyt zażyłe relacje z Niemcami musiały liczyć się ze zemstą rodaków.

„Panna miała reputację puszczalskiej, ale tylko z Herrenvolkiem” – stwierdził wprost szeregowy powstaniec. Wybuch narodowego zrywu dał okazję, by wywrzeć pomstę na zdrajcach, kolaborantach, ale też – na kobietach, które oddawały się Niemcom. Często po to, by przetrwać i uratować życie swoich bliskich.

49 244 odsłony

3. Pięć tysięcy za deflorację nieletniej. Ta metropolia była w XIX wieku światową stolicą zboczeń, dewiacji i płatnego seksu

Nie powinno nas dziwić, że ojczyzną „Doktora Jekyll'a i pana Hyde'a” był XIX wieczny Londyn.

Dziesiątki tysięcy prostytutek gotowych spełnić każde życzenie klienta. Sadomasochistyczne izby tortur. Handel dziećmi z pedofilami z Brukseli. Bezradna policja i burdelmamy z mocnymi „plecami”. Czy zgadniesz o jakim miejscu mowa?

58 194 odsłony

2. Polki są koszmarnie brzydkie. To oficjalna opinia największego podrywacza w dziejach!

Po lewej portret Urszuli Dembińskiej, autorstwa Johanna Baptisty Lampi Starszego. Po prawej portret z epoki Anny Jabłonowskiej. Obydwie panie świetnie zarządzały swoimi majątkami.

„W ogóle kobiety są brzydkie w tych okolicach; piękności są tam cudami, a ładne – rzadkimi wyjątkami” – pisał Casanova po wizycie w Polsce. Co skłoniło go do tak radykalnych sądów? I czy czasem… jednak nie miał racji?

60 657 odsłon

1. „Ksiądz się uparł i to nas zgubiło”. Najtragiczniejsze wesela w okupowanej Polsce

1941 rok, fotografia wykonana tuż przed ślubem Haliny i Lecha. Zdjęcie z książki "Dziewczyny wojenne" (Znak Horyzont 2017).

Zamiast nocy poślubnej czekało ją ciężkie przesłuchanie; gestapowiec gasił papierosa na jej nodze, wybito jej zęby. Zmasakrowaną kobietę nad ranem gestapowcy zawlekli do domu, spodziewali się, że będzie tam czekał na nią mąż. Zastali tylko siostrę Haliny, która zemdlała na jej widok. Nazajutrz kobieta była już w drodze na Pawiak.

92 205 odsłon

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.