Ciekawostki Historyczne

„Oswobodziciele” ze wschodu bez skrępowania wyciągali ręce po wszystko, na co mieli ochotę. Za milczącym przyzwoleniem dowództwa napadali także na kobiety. Dla Polek wkroczenie radzieckiej armii oznaczało nieraz śmiertelne niebezpieczeństwo. Co robiły, by nie wpaść w łapy rozbestwionych żołnierzy?

Przemarsz Armii Czerwonej przez Polskę zwiastował koniec wojny, ale niektórzy żołnierze pozostawili po sobie wspomnienia niewiele lepsze, niż hitlerowcy. Bywali agresywni i uważali, że jako zwycięzcy mają prawo do wszystkiego. Także do kobiet. Pijani żołdacy gwałcili Polki na masową skalę. Nie oszczędzali nikogo. Zagrożone były małe dziewczynki, ciężarne i zakonnice. Bezpiecznie nie mogły czuć się nawet więźniarki wyzwolone z obozów koncentracyjnych i staruszki.

Do napaści mogło dojść wszędzie. W okolicach dworców kolejowych roiło się od żołnierzy polujących na ofiary. Masowe gwałty odbywały się na ulicach miast. Czerwonoarmiści rzucali się na przypadkowe Polki, które akurat przechodziły w pobliżu.

Bezpieczeństwa nie gwarantował też własny dom. Żołnierze często kwaterowali w prywatnych gospodarstwach albo przychodzili tam jeść. Wiele kobiet zgwałcono więc w ich własnych sypialniach, kuchniach i na podwórzach. Nierzadko działo się to na oczach ich mężów i dzieci.

Chustka, popiół i sadza

Napadnięte przez Rosjan kobiety nie mogły liczyć na niczyją pomoc. Mężczyzna, który stanął w obronie żony, matki, córki lub siostry mógł zostać po prostu zastrzelony. Często, szczególnie w przypadku gwałtów zbiorowych, nawet milicja bała się interweniować. By uchronić się przed strasznym losem, Polki stosowały więc szereg mniej lub bardziej desperackich zabiegów.

Ofiarami przemocy seksualnej padały zarówno małe dziewczynki, jak i mające już swoje lata kobiety. Czerwonoarmiści nie oszczędzali nikogo. Zdjęcie poglądowe z książki "Czerwona zaraza. Jak naprawdę wyglądało wyzwolenie Polski".fot.NAC

Ofiarami przemocy seksualnej padały zarówno małe dziewczynki, jak i mające już swoje lata kobiety. Czerwonoarmiści nie oszczędzali nikogo. Zdjęcie poglądowe z książki „Czerwona zaraza. Jak naprawdę wyglądało wyzwolenie Polski”.

Jednym z najczęściej stosowanych sposobów, by nie rzucać się w oczy żołnierzom, było postarzanie się. Polki próbowały też odstraszyć gwałcicieli, udając, że są chore na tyfus. Wiązały chustki na głowie, brudziły sobie twarz sadzą, wcierały w skórę popiół. Nakładały na siebie warstwy ubrań i owijały szalem. Wszystko po to, by wyglądać jak najmniej atrakcyjnie.  W miejscowości Rokitno matka ścięła córce długie blond włosy, bo zwracały one uwagę żołnierzy i groził jej gwałt. Dziewczynka miała zaledwie 11 lat!

Oszpecanie się czasami pomagało uchronić się przed atakiem. Większość czerwonoarmistów była jednak tak zdziczała i mało wybredna, że rzucała się na każdą napotkaną kobietę. A jeśli w pobliżu nie było przedstawicielek płci pięknej, to zabierali się za… zwierzęta. Do wyjątkowo odrażającego zdarzenia doszło we wsi Wysoki Małe – czerwonoarmista spółkował tam z kozą miejscowego rolnika – pisze Dariusz Kaliński w książce „Czerwona Zaraza. Jak naprawdę wyglądało wyzwolenie Polski?”.

„Polki powinny załatwiać potrzeby czerwonoarmistów”

Radzieccy dowódcy ignorowali problem gwałtów na Polkach. Żołnierze już dawno są bez kobiet. A z braku Niemek – Polki powinny załatwiać ich potrzeby – tak ich postawę podsumowują badacze historii wojsk ZSRR w Polsce. Faktycznie, czerwonoarmiści byli zachęcani do stosowania przemocy seksualnej przede wszystkim wobec Niemek. Chciano w ten sposób „łamać dumę rasowej niemieckiej kobiety”. Droga na Berlin prowadziła jednak przez Polskę i już tu pozwalano wojakom prawie na wszystko.

To milczące przyzwolenie na żołnierską samowolę było jednocześnie wyrokiem wydanym na Polki. Kobiety w całym kraju zostały zaszczute. Każde wyjście z domu wiązało się z wielkim zagrożeniem. Należało zachować szczególną ostrożność, by nie natknąć się na zgraję pijanych żołdaków. W niektórych regionach kraju samotny spacer mógł się skończyć tragicznie. Przestrzegano przed tym szczególnie mieszkanki województwa zachodniopomorskiego. Tak czasy przemarszu wspomina Anna Szatkowska,  córka Zofii Kossak-Szczuckiej:

Trzeba wychodzić bardzo ostrożnie, zbadawszy najpierw sytuację. Aby pójść do miasta, czy na targ, musimy obchodzić okrężną, ruchliwą ulicą, gdzie jest bezpieczniej.

Zobacz również:

Gość w dom, wróg w dom

Spotkań z czerwonoarmistami nie zawsze jednak udawało się uniknąć. Wróg trafiał często bezpośrednio do domu ofiary. Polskie rodziny, z własnej woli lub przymusowo, udzielały przecież Sowietom gościny. Gdy pod dachem znajdował się choćby jeden żołnierz, kobiety dla własnego bezpieczeństwa szły spać w pełnym ubraniu. Nawet, jeśli nie zachowywał się agresywnie.

Polacy często nie mieli wyboru i musieli godzić się na zakwaterowanie czerwonoarmistów pod swoim dachem. Nierzadko miało to tragiczny finał.fot.domena publiczna

Polacy często nie mieli wyboru i musieli godzić się na zakwaterowanie czerwonoarmistów pod swoim dachem. Nierzadko miało to tragiczny finał.

Niektórym radzieckim „gościom” dało się, na szczęście, powiedzieć nie. Tak było w przypadku oficera, który wprosił się na nocleg do rodziny Marii Rutkowskiej.  Położono go w jednym pokoju z dwiema młodymi kobietami. W środku nocy jedna z dziewcząt uciekła do pokoju rodziców i zostawiła otwarte drzwi, by można było słyszeć, co się dzieje w drugim pomieszczeniu.

Zaczął przemawiać słodkim głosem do Aliny, proponując naiwnie, że chce się tylko popieścić, pogłaskać i niczego więcej – wspomina Rutkowska. Odmowę  dziewczyny przyjął ze spokojem. Nie wszystkie kobiety miały jednak tyle szczęścia, by trafić na w miarę kulturalnego żołnierza, który nie zamierzał używać przemocy.

Większość czerwonoarmistów nie prosiła o zgodę, a ich „zaloty” były o wiele bardziej brutalne. W takich przypadkach najlepiej było wezwać pomoc. Przekonała się o tym na przykład Bierula Białynicka, sekretarka gimnazjum z województwa białostockiego. Jej historię opisał historyk Kristian Kowalski.

Czasami przed gwałtem mogło uchronić głośne wzywane pomocy. Ilustracja z książki Dariusza Kalińskiego pod tytułem "Czerwona zaraza".

Czasami przed gwałtem mogło uchronić głośne wzywane pomocy. Ilustracja z książki Dariusza Kalińskiego pod tytułem „Czerwona zaraza”.

W domu Bieruli kwaterę otrzymał kapitan Armii Czerwonej. Już pierwszego wieczoru próbował ją zmusić do współżycia, grożąc rewolwerem. Szantażował też kobietę, że jeśli nie zgodzi się być jego kochanką, to przyprowadzi 20 żołdaków, którzy zabawią się z nią tak, jak oni to potrafią. Kobieta nie dała się jednak zastraszyć. Zaczęła głośno krzyczeć, czym obudziła swoją matkę i zaalarmowała sąsiadów. To powstrzymało Rosjanina.

Strychy pełne zastraszonych kobiet

Wieść o gwałtach niosła się przez całą Polskę. Wiedząc, czego mogą się spodziewać, kobiety na wieść o wkraczającej armii po prostu chowały się i barykadowały. Tak funkcjonowanie domowego schronienia relacjonuje mieszkaniec Bytowa, u którego ukryło się aż pięć dziewcząt:

Zamknęły się w małym pokoiku u góry, do którego wiodły małe drzwiczki. Drzwiczki zastawiono dużą szafą, a moja mama przynosiła panienkom jedzenie i picie.

Pannom spod Bytowa udało się uniknąć gwałtu.  Żołnierze nie wykryli ich obecności, chociaż zaglądali nawet do szafy, która kamuflowała wejście do kryjówki.

Bywało i tak, że żołdacy dostrzegli miejsca, gdzie schowały się kobiety. Jedna z mieszkanek powiatu sławieńskiego wraz z siostrami skryła się przed Rosjanami na strychu. Pewnego wieczoru jeden z nich zawędrował na górę. Chcąc dostać się do zamkniętego pomieszczenia, próbował zbić szybkę w drzwiach. Skaleczył się jednak w rękę i zrezygnował z dalszych prób. Schowane kobiety odetchnęły z ulgą.

Skuteczną kryjówkę znalazła też Krystyna Wojciechowska, której relację przytacza w „Czerwonej zarazie” Dariusz Kaliński. Ukryła się ona w… gorzelni. W zimnym, pełnym szczurów pomieszczeniu  spędziła wiele godzin. Obserwowała przez okno, co dzieje się na podwórzu jej domu. Grasowało tam pięciu rozbestwionych Sowietów. Żołnierze pobili jej ojca i zgwałcili matkę.

Czerwonoarmiści nie przepuszczali żadnej okazji, aby zaspokoić swoje żądze.fot.domena publiczna

Czerwonoarmiści nie przepuszczali żadnej okazji, aby zaspokoić swoje żądze.

Niestety, kryjówka nigdy nie dawała stuprocentowej pewności. Pijani żołnierze w amoku przeszukiwali cały dom. Wówczas kobietom pozostawała już tylko próba ucieczki. Niektórym się to udawało. Korzystały z zamieszania, które powstawało na skutek działań agresywnych żołdaków. Tak było w przypadku córki Marii S. z Torunia. Ona sama nie uniknęła gwałtu, jej wujka pobito, lecz dziewczynie udało się uciec:

Córka moja, lat 17 w czasie strzelaniny ukryła się, wykorzystując moment, kiedy żołnierze zajęci byli mną, zbiegła przez okno. Po dokonaniu gwałtu na mnie zabrano mi wszystkie rzeczy i bieliznę.

Bibliografia:

 1. PRZED 1945 PO. Wspomnienia mieszkańców ziemi bytowskiej, red. Andrzej Chludziński, Małgorzata Ryś, Wydawnictwo Jasne 2015.
 2. Andrzej Chmielewski, Widziałem Gomorę w Rokitnie.Wkroczenie Armii Czerwonej do Rokitna, Wydawnictwo Literat 2012.
 3. Armia Czerwona/Radziecka w Polsce w latach 1944-1993 : studia i szkice, red. Krzysztof Filip, Mirosław Golon, IPN Oddział w Gdańsku 2014.
 4. Dariusz Kaliński, Czerwona zaraza. Jak naprawdę wyglądało wyzwolenie Polski?, Ciekawostki Historyczne.pl 2017.
 5.  Maria Rutkowska, Struna bolesnej pamięci. Pani na Sycynie – ciąg dalszy. Kroczów – Kazanów 1945, Towarzystwo Przyjaciół Janowca nad Wisłą 2001.
 6.  „Mój los był tylko jednym spośród wielu milionów…”. Powiat sławieński w roku 1945. Wspomnienia dawnych mieszkańców,  red. Jan Sroka, Fundacja Dziedzictwo, Margraf 2008.
 7. Kristian Kowalski, Wyzwoliciele (V). Gwałty, morderstwa popełniane na kobietach polskich przez żołnierzy Armii Czerwonej, OpcjaNaPrawo.pl 01.08.2010.
 8. Juliusz Milanowski, Szmaciane Lalki, MiastaKobiet.pl 7.04.2014.
 9. Żołnierze Armii Czerwonej gwałcili jak popadnie, rozmowa z dr. hab. Marcinem Zarembą z Instytutu Historycznego UW, „Nowa Trybuna Opolska” 18.10.2013.

KOMENTARZE (94)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Leon

Ciekawy artykul

  GośćRamzes

  Nie mogę dodać postu.wyglada ,że blokowany…dlaczego moja odpowiedź do publicysty nie jest dodana..nie ma w niej nic złego ..po prostu stwierdzam ,że nie ma żadnych obelg w poście Anonima,jest tylko dosadna odpowiedz..publicystka jest przewrażliwiona…natomiast w poście dd jest obelga ..” kretyn” i tu już publicystka nie reaguje..oj nieładnie,nieładnie..

Anonim

Swietny…

Anonim

Brawo!
Jakos nikt za wiele nic nie powiedział.
Bo to są bracia rosjanie…

  Sęp.

  Czy mówiąc o braciach Rosjanach wyłączyłeś chociaż w myśli swołocz Chazarska.

  phi

  Mówi się o tym od dawna.To czego się nie mówi,to to,że przynajmniej 1/4 tych Polek krzyczała „hilfe !”… Oczywiście gwałty i na Polskich ziemiach były.Sam w podstawówce miałem kolegę z takimi korzeniami – lekko skośne oczy po „dziadku” czerwonoarmiście-gwałcicielu.Ale na ziemiach Polskich jeszcze za to groziła kulka od komisarza i to się aż tak często nie zdarzało.Problem polegał na tym,że na ziemiach „niemieckich” gwałcili co popadnie,w tym również Polki które opuściły obóz czy były na robotach przymusowych.Ponieważ na gwałcenie Niemek było przyzwolenie.Ale gwałtów na Polkach tyle nie było.To mitologizowanie w celu podgrzewania antyrosyjskich nastrojów.Niemkom się dostało,ale Niemki to inna sprawa.

   Nasz publicysta | Anna Dziadzio

   Drogi phi, sowieci często nie zwracali uwagi na narodowość gwałconych kobiet. Po prostu je gwałcili… i naprawdę nie może być tu mowy o mitologizowaniu i przekłamywaniu. W dodatku autorka oparła się na materiałach źródłowych. Pozdrawiamy.

   Krzysztof

   Czysta propaganda anty rosyjska. Nie wiem skąd autorka czerpała te wymysły. Gwałty na Polkach na terytorium dawnej Polski były sporadyczne i groziła za nie kara śmierci. Wyroki na żołnierzach sowieckich były wykonywane natychmiast przez komisarzy. Wiedzę posiadam z ustnych przekazów osób , które osobiście przeżyły wyzwolenie przez armię czerwoną.

    Czytacz

    Masz jakieś dowody na swoje twierdzenie? Źródła dokumenty zaprzeczają twoim słowom.

    Janina

    Moi rodzice przeżyli tzw. wyzwolenie i zarówno niemców i ruskich nie trawili tak samo. Wszystko co najgorsze pisze się o tej swołoczy to prawda.

    inga

    nieprawda, nie kłam, rosjanie gwałcili nie patrząc się na narodowość, co potwierdzają wszystkie żródła

    bart

    bardzo źle się zestarzał twój komentarz. rosja to swołocz

   syn

   Co ty gadasz, jakie mitologizowanie ? W moim mieście ta swołocz zgwałciła prawie wszystkie kobiety, które były w miasteczku. A miast leży w centralnej Polsce. Mężów, braci i ojców, którzy bronili swoich kobiet , bili albo rozstrzeliwali. Oddział AK, który wszedł do miasta aby przywitać wojska rosyjskie, jak zobaczył co sie dzieje otworzył ogień do tych żołdaków. W zamian wszystkich rozstrzelano. Za czasów okupacji stała jednostka niemiecka. Jak jeden z żołnierzy niemieckich zgwałcił dziewczyne na targowisku, został zastrzelony na miejscu przez swojego dowódcę, a tych ruskich bydlaków jeszcze dowódcy nakłaniali do gwałtów. Wiem co mówię, bo moi dziadkowie opowiadali mi o tym nie raz.

    Angry

    To jest wszystko prawda.
    Ruskie bydlo, zkurw….
    Moja babcie zgwalcili. Ona urodzila malenstwo i zaraz potem zmarlo.
    Nie nawidze tej nacji i wystrzelila bym ich wszystki! Nawet I teraz! Wstretne ruskie geby!

   Kolebek

   Nawet jeden gwałt na miliard, ty tego nigdy nie zrozumiesz. Myślę że gdybyś się znalazł w tym gronie miliarda jednego jedynego to nigdy byś nie rozpuszczał swojego „rozumu”

   Omegasail75

   Przecież w artykule napisano że zach3cano szczeg9lnie do napastowania niemek! I owszem, po wejściu na ziemie polskie napastowano matki, żony, córki niemieckich osadników. Ale też napastowano Polki. Zauważ autorze że nie odnosi się to tylko do tzw, „Ziem Odzyskanych” gdzie na początku większość gwałconych kobiet było niemkami ale do terenów CAŁEJ IIRP.

   Aga

   Taka jest prawda, wiem to z opowiadań dziadków, ludzie nie bali się Niemców o ironio bali się sowietów. Na wsiach w centralnej Polsce jak się ludzie dowiedzieli że zbliża się armia czerwona chowali co się dało zabierali co mogli i uciekali z domów.
   Jak sowieci przeszli przez wieś to jak szarańcza gwałcili, kradli wszystko i palili.

   Kacpwr

   ruski troll?

Anonim

Dobrze, ze to nie byli islamiści, bo już z 1000 komentarzy by było. A tak to spoko, bo chrześcianom i katolikom wszystko przecież dozwolone!
???

  dd

  że co? Skasujcie post tego kretyna, tfu trola.

  Dżepetto

  Pozwól że wtrącę się w twój komentarz jednakże nie mogę się zgodzić z twoją opinią ;) Bo w większości Rosjanie są wyznania Prawosławnego ;) Co nijak ma się do chrześcijaństwa ;)

   Katecheta

   Oj, chyba musisz się jeszcze trochę pouczyć na temat chrześcijaństwa ….

   Ella

   Prawosławni to tacy sami chrześcijanie tyljak katolicy.Jak można być takim nieukiem, pewnie katolik, tak?

    pinokio-retard

    Ja, ja – scheisse naturlich! Protestanci angielscy tak mordowali Szkotów iż mamy „dzięki temu” już spolszczonych od setek lat Szkotów w Polsce!

   Mówca

   Do Dżepetto
   Prawosławie tak po prawdzie powstało właśnie przez sprzeciw chrześcijan ze wschodu na samowolę tych zachodnich z papieżem na czele. Poczytaj co to schizma wschodnia i co do niej doprowadziło. Nie na darmo prawosławie na zachodzie określane jest jako chrześcijaństwo ortodoksyjne. Najpierw wiedza, potem komntowanie.

    none33

    Prawosławie nie „powstało”. przez żaden tam sprzeciw,albowiem jest głównym nurtem (roots -korzeniem) chrześcijaństwa,a właściwie jednym z kilku ( ormianie kościoły z Syrii-Antiochi,czy choćby kościół Aleksandryjski zwany koptyjskim).To Kościół Katolicki-rzymski jest schizmą bardziej

    HUSARIA - sramnaislam

    Stek najohydniejszego syfu jaki wylał się z z kloaki która może być pomylona z głową człowieka to coś pod tchórzliwym podpisem anonim 05.08.2019 i 06.08.2019 nie zasługuje na nic innego jak pogardę i obrzydzenie. Czy coś zmienia fakt że to niedorozwinięty trol? Niewiele. Udowadnia jednak że wymieniany powyżej amerykański myśliciel miał rację że bolszewicy to padło ochydne, nie mające prawa nazywać się ludźmi. Zarazem dowód absolutny jak potrzebna jest w wypadku bolszewików jak i tych którzy ich popierają – eugenika

   Omegasail75

   Drogi Dżepetto: Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich eyznawał jedyną słuszną religię! Bogiem był Lenin a zbawicielem Stalin. O jakim chrześcijaństwie czy katolicyźmie tu mowa?
   Pamiętaj że „RELIGIA TO OPIUM DLA MAS!”

  Blasius

  Jakim katolikom? Jakim chrześcijanom? Komuniści sowieccy to chrześcijanie i katolicy? Może jeszcze h… pisowcy, Marsjanie czy coś w ten deseń?

Polski juz nie ma

Tylko ci pseudohistorycy zapomnieli ze niemcy napadly na Polske ale co tam fsszystowscy potomkowie wlasciciele mediow w Polsce chwala takie teksty.

  ktoś

  A nie, no oczywiście…faszyści napadli Polskę ….dlatego sowieci mogli gwałcić. No tak, to ich usprawiedliwia. Mam tylko kilka pytań- jacy faszyści napadli Polskę? Bo myślałem ,że Niemcy nazistowskie….Kto im pomagał 17 września 1939r. w ramach tajnej umowy dot. min współpracy a po pokonaniu Polski współpracował w walce z polskim podziemiem min.n a wspólnych konferencja służb bezpieczeństwo gestapo czy niejakiego NKWD min. w Zakopanem, Krakowie itd. Tych Polaków których wymordowano lub wywieziono na Sybir – 400 000 – to rozumiem byli ci niedobrzy. Tylko czemu wśród wywiezionych było tak dużo dzieci, starców i kobiet?

  Anonim

  Zwycięźca bierze wszystko tak jak niemcom mażyła się tyslącletnia rzesza

Anonim

Niemożliwe,żeby kacapy na takie coś się odwarzyli.
Nieprawda!

  Margherita

  OdwaŻyli. Ludzie! Używajcie automatycznej korekty tekstu, Na litość Boską!

  Polonista

  Proponuję zdobyć się na odwagę i zacząć używać autokorekty.

Ayyy!

A kto nas „sprzedał” ruskim a wcześniej zwlekał z przystąpieniem do wojny i nie zamierzał zbombardować torów do Auschwitz też napiszecie? To też ciekawostka historyczna.

  ktoś

  To też ciekawostka historyczna. Ale co do zmienia do merytorycznej treści?

Gal Anonimous

Niech ta (…) pseudopisarka sprawdzi ile złego wyrządziły szkopy zamiast pierd*ić farmazony. No ale przecież niemiec to teraz nasz brat dzięki Makreli i Ryżemu a wszystko co ruskie to beee. Wszystkim pejsatym i peda*skim hejterom od razu mówię że nie czytam komentarzy więc wal-cie die na ryj

  Anonim

  Trzeba być totalnym debilem żeby nie móc zrozumieć tego artykułu! Pewnie jesteś jednym z wielu po tych gwałtach? !!!!

   Nasz publicysta | Anna Dziadzio

   @Anonim: Drogi Anonimie, oburzenie oburzeniem, ale proszę wykazać więcej dojrzałości i nie rzucać takimi obelgami. Nic ich bowiem nie usprawiedliwia, nawet jeśli chce Pan obronić nasz tekst, za co oczywiście dziękujemy.

    GośćRamzes

    Tu nie ma żadnych obelg drogi publicysto..jest tylko dosadna odpowiedź!..nie przesadzaj wrażliwcu!

  Julka

  No tak, bo jak ktoś opisuje bestialstwo ruskich, to wybiela niemieckich zwyroli. Nie, to tak nie działa. To jest artykuł o tym, co ruscy wyczyniali, ale jego treść nie umniejsza przecież zbrodni niemieckich. Opisuje po prostu inną część historii.
  Czy naprawdę nie można usuwać takich wulgarnych i bezwartościowych komentarzy? Przecież takie steki bluzgów nic nie wnoszą do dyskusji.

   Nasz publicysta | Anna Dziadzio

   Szanowna Pani, trafiła Pani w sedno. Dziękujemy za ten dojrzały komentarz. Niestety w niektórych przypadkach będziemy do tego zmuszeni, bo czasami komentarze przekraczają wszelkie granice… Pozdrawiamy.

  marem

  Gamon a nie gal

  Yaro

  Umiesz zrozumieć o czym jest artykuł, […]? Składasz jakoś sens zdań i tekstu? Czy tekst jest o Niemcach czy ruskach? […]. Jak ci się w UE nie podoba, to won do ruskich. To akurat twój poziom mentalny z tego co twoje wypociny czytam.

  Komentarz został poddany edycji. To nie miejsce na obrażanie innych.

   Nasz publicysta | Anna Dziadzio

   Szanowny Panie Yaro, musieliśmy poddać Pana komentarz edycji. Nasz portal to nie miejsce na rzucanie obelg. Jeśli nie zgadza się Pan z poprzednim komentatorem można to wyrazić w sposób dojrzały i spokojny. Pozdrawiam.

  Ehh

  Masz jakiś zaburzony proces myślowy, żeby zrozumieć, że artykuł poświęcony jest jedynie gwałtom dokonanych przez sowietów?

  Janusz

  Moje kondolencje z powodu braku wiedzy

Maciek Piasecki

Nie jestem pewien, czy ilustrowanie takiego tekstu nazistowskimi plakatami to najlepszy pomysł.

  phi

  Bardzo dobry właśnie.Pasują IDEALNIE do tekstu. Raz – że choć sowieckie gwałty się zdarzały,to nagłaśnianie ich w Polskim przypadku jest przesadzone i motywowane politycznie.
  Podkręcanie Rusofobii i agresji względem (silniejszej) Rosji nie jest dla Polski bezpieczne.
  To grozi kolejną wojną i może kolejnymi gwałtami – na naszych kobietach w niedalekiej przyszłości.Albo i ich śmiercią. To typowy szowinizm do którego pasują te flagi.

  Dwa – Nagłaśnianie tak często zbrodni Rosyjskich względem zbrodni Niemieckich jest wybielaniem faszyzmu.Przecież w Polsce są „historycy” którzy bredzą,że powinniśmy współpracować z Hitlerem i co najgorsze – tacy ludzie nie trafiają do psychiatryka ani do więzienia (choć to przecież propagowanie faszyzmu !)

  Trzy – bo nie można tej sprawy rozpatrywać w oderwaniu od sprawy Niemiec hitlerowskich i narodowego socjalizmu.I nie chodzi tu nawet o niemieckie gwałty których było niby mniej (ale to głównie dlatego,że za „zdradę rasy” taki hitlerowiec mógł pójść do obozu albo dostać kulkę), ale o to,że gwałty to był element Rosyjskiej zemsty na terenach Niemieckich. Oberwało się więc takim „Polkom” których wnuki deklarują „narodowość śląską” czy Kaszubkom, ale przede wszystkim gwałcono niemieckie kobiety na terenie Rzeszy. Władze sowieckie dały na to milczące przyzwolenie – zapewne widząc w tym idealną zemstę na wyznawcach rasistowskiej ideologii Niemieckiej „rasy panów”,która jak pamiętamy robotników przymusowych którym zdarzyło się współżyć z Niemką wysyłali wprost do obozu koncentracyjnego a samą Niemkę też karali.Niestety na terenach tych były też (nie ze swojej winy) Polskie kobiety,a komisarze już sołdatów nie powstrzymywali.Zaś wiara,że „żołnierze nie gwałcą podczas wojny” jest idiotyczne. Wojna to potworna rzecz.

   Nahtahani

   Piszesz jak TYPOWY ROSYJSKI SOCJALDEMOKRATYCZNY ROBOLI BANDYTA pseudonim „partyjniak” (Bolszewików). ZBRODNIARZE RADZIECCY, SOCJALISTYCZNI, BIEDNIACY, PAROBKI, OSIŁKI UDAJĄCY KMIECI & ROBOLE to nie są ludzie , ale pod ludzie i z taką zwierzyną w roku Pańskim 1919 walczył NA OCHOTNIKA w Ochotniczej Armii generała broni Józefa Hallera von Hallenberg , mój Dziadzio na Stryjem wyzwalając Stryj spod , jak to pisze Aleksy Tostoj ros. Алексей Николаевич Толстой w trylogii „Drodze przez mękę” Хождение по мукам. Трилогия:
   Книга 1 «Сёстры» (1922)
   Книга 2 «18-й год» (1928)
   Книга 3 «Хмурое утро» (1941) ZWIERZYNY WYPUSZCZONEJ Z KLATKI!!!I o JAKIEJ ty rusi lęku piszesz ? Toż to nie byli ŻADNI Moskale!!!Tacy skończyli się w Dniu 07-11-an.Domini 1917. Drugi Dziadzio Wasze Благородiю Подпорчики Потийско-Полька , ротный Командiр w grodzie Nachiczewan w erewańskiej guberni Wszech rosyjskiego Imperium padł z SUCHEJ lewej ŁAPY DIABŁA czerwonego ROSYJSKIEGO SOCJALDEMOKRATYCZNEGO ROBOLI BANDYTY pseudonim ” partyjniak ” (Bolszewików) , ZBRODNIARZA RADZIECKIEGO, SOCJALISTYCZNEGO , PAROBKA, OSIŁKA po Dniu 07-12-Anno Domini 1907podczas uśmierzania buntów nad granicą z Persją ówczesną.После Дня 07-12- Год Господень 1905 мой дед Станислав Домбровский погибли на Кавказе , как Его Благородiю Подпорчики Потийско-Полька , ротный Командiр , в то время как умиротворением от бунтов над границей из Персии. Он умер от сухой лапы бандита Иосифа Виссарионовича Джугашвили прозвище «Сосо», «Коба». Мой дедушка умер за царем польского королевства, император и самодержец Всероссийский,Николай II Гольштейн-Готторпского Романов .Dlatego żydowskiej zarazy okupacyjnej nad Republiką Rosyjską ROSYJSKIEJ SOCJALDEMOKRATYCZNEJ ROBOLI BANDY pseudo ” partia ” ( Bolszewików ) to PODLUDZIE , KRYMINALIŚCI bolszewiccy , jak ich nazwał amerykański mecenas , publicysta & pisarz Theodore Lothrop Stoddard (ur. 29 czerwca roku Pańskiego 1883 — zmarły 1 maja an . Domini 1950— propagator eugeniki oraz ograniczenia napływu emigrantów do USA , autor wielu książek od Anno Domini 1914 do roku Pańskiego 1940 ) w ” The Revolt ( Bunt ) Against ( Przeciw ) Civilization ( Cywilizacji ) : The Menace ( Zagrożenie ) of ( od ) the Under ( Pod ) Man ( Człowieka ) „. Nowy Jork : Charles Scribner’s Sons, A.D.1922 . Określenie podczłowiek pierwszy raz w kontekście etnicznym pojawiło się w książce Theodore`a Lothropa Stoddarda w roku Pańskim 1922 pod tytułem ” Bunt przeciw cywilizacji : Zagrożenie ze strony podczłowieka”. W publikacji nie ma wyraźnego odniesienia terminu podczłowiek jako przeciwieństwa nadczłowieka opisywanego przez Nietzschego. Z drugiej strony w książce pojawiają się na stronie 262 krytyczne nawiązania do dzieł filozofa.

   Wg . definicji Theodore`a Lothropa Stoddarda ” Podczłowiek: Człowiek , którego zdolność do nauki i przyjmowania wzorców narzuconych przez porządek społeczny nie mieści się w normach przyjętych dla tej społeczności „.

   Książka prawnika, publicysty i pisarza Thedore Lothorpa Stoddarda odnosiła się do rewolucji bolszewickiej w Rosji . Bolszewicy są NAJBARDZIEJ ZDEGENEROWANĄ grupą, która zdobyła władzę. Rewolucjoniści łączą w sobie GORSZE cechy, rasowe charakterystyczne dla wszystkich Słowian z ideologią ŻERUJĄCĄ na NAJNIŻSZYCH instynktach , jak ZAZDROŚĆ wobec osób BARDZIEJ UTALENTOWANYCH i zamożnych. Znaczną część aparatu partii komunistycznej stanowili KRYMINALIŚCI . Określenie podczłowiek amerykański prawnik, publicysta i pisarz Thedore Lothorp Stoddard użył , aby podkreślić wszystkie negatywne cechy skupione w elicie bolszewickiej rewolucji. Wojna domowa w Rosji była początkiem zderzenia cywilizowanych narodów z masami ze wschodu. Aby biała rasa mogła wygrać tę konfrontację, powinna porzucić liberalne idee i zastosować zasady eugeniki.

   Książka prawnika , publicysty i pisarza Theodore`a Lothorpa Stoddarda w roku Pańskim 1925 została wydana pod niemieckim tytułem ” Der Kulturumsturz : Die Drohung des Untermenschen ” .

Mati

Niemry i ruskie przeszły przez Polskę jak tajfun pozostawiając po sobie zgliszcza ale z opowiadań moich dziadków wiem ze komuchy to była dzicz straszna dużo gorsza od nazistów

Anonim

Nie Niemcy tylko faszysci,nie Rosjanie a czerwonoarmisci lub sowiecii.To jakies chore jest.Czemu nikt nie pisze wprost.!!!!

  Anonim

  dokladnie

  Spin

  Ok ale tak dla scislosci trzeba dodac ze Rosjanie stanowili ok 50% armi czerwonej a w niektorych jednostakach (np NKWD) mniejszosc. Babcia mojej zony pamieta czasy wejscia Armi Czewonej i „Mongolow co gwalcili” (jak sie latwo domyslec chodzi o czerwonoarmistow azjatyckiego pchodzenia).

   kedar

   Z kolei w armii niemieckiej było ok 30% Austriaków i o tym jakoś się milczy

ammarus

i jak to teraz mówić „my Polacy” ?

  Anonim

  Dlatego tak wielu „Polaków”” to skurwiele bo plynie w nich ruska krew

tamta

..tak ..to prawda….najskuteczniej odpychało oszpecenie….krosty, liszaje i takie tam….moja mama miala 14 lat, przesiedziala front w piwnicy przysypana węglami….babcia ją w ten sposób chroniła…a sama musiala sie właśnie oszpecać….pamiętam jak mówili w domu coś o wrzodziejących zadrapaniach, ale przypadki gwałtu były nawet na ich podwórku na 82 letniej staruszce…

Tatul Haroutiunyan

A nie jednego faktu… Zenuja, ce….. Czitalem jak radzieckie oficerowie pozostawali swoje zapasy zywnosci w domu, gdzie mieszkali… Massowo? Nie wierzie… Powinni zyc’ i kobiety i sprawcy… Spotkalem polkie, kto’ra meszka w Armenii… Sama zostawila rodzynie i z me’zem oficerem pojechala do Armenii…

  Ireneusz

  Przepraszam, ale twoja pisownia zdradza, że nie jesteś Polakiem i bronisz swoich. Między innymi twoje „CZITALEM” to fonetyczny rusycyzm…

Bobo

Jakich ty faktów chcesz moze zdjęcia i obdukcje. To były ciężkie i każdy chciał o nich zapomnieć. Anprawda jest taka że wojsko sowieckie do była prawdziwa zaraza staruszkowie na wsiach nieraz opowiadali że byli gorsi jak hitlerowcy. Taka jest prawda że wpadliśmy z deszczu pod rynne .

m.c.

Wiele osób tłumaczy takie zachowania wojną, stresem żołnierzy… a to bzdura. Nikt normalny nie reaguje w ten sposób nawet na najsilniejszy stres. Żeby robić takie rzeczy trzeba być psychopatą. Sowieci to była banda zwyrodnialców wiele gorsza od Nazistów. Gwałcono też młodych chłopaków…

  m.c.

  Rozmawiałem z wieloma starszymi ludźmi o czasach wojny, lata temu na studiach interesowałem się tematyką Sowietów w Polsce. Przypadki gwałtów na młodych chłopakach wcale nie były takie rzadkie, szkoda że o tym się nie wspomina. Nie jest też tajemnicą że Sowieci mocno nadużywali alkoholu.

  phi

  Rok wojny i zostaniesz mniejszym czy większym psychopatą sam… a jak nie to nawozem.Tak to niestety działa.Taka jest wojna.Nawet po jej ukończeniu nie wszyscy już wracają do normalności.

   Nahtahani

   A ty zaprzestań bronić tych podudzi w ludzkiej skórze.Bolszewicy są NAJBARDZIEJ ZDEGENEROWANĄ grupą, która zdobyła władzę. Rewolucjoniści łączą w sobie GORSZE cechy, rasowe charakterystyczne dla wszystkich Słowian z ideologią ŻERUJĄCĄ na NAJNIŻSZYCH instynktach , jak ZAZDROŚĆ wobec osób BARDZIEJ UTALENTOWANYCH i zamożnych. Znaczną część aparatu partii komunistycznej stanowili KRYMINALIŚCI . Określenie podczłowiek amerykański prawnik, publicysta i pisarz Thedore Lothorp Stoddard użył , aby podkreślić wszystkie negatywne cechy skupione w elicie bolszewickiej rewolucji. Wojna domowa w Rosji była początkiem zderzenia cywilizowanych narodów z masami ze wschodu. Aby biała rasa mogła wygrać tę konfrontację, powinna porzucić liberalne idee i zastosować zasady eugeniki.

Blasius

A taka Krynica Morska dba jak może o „piękny”, pomniczek krasnormiejca o skośnych, z pepeszą. Tylko pytam, kogo on na Mierzei Wiślanej całkiem opanowanej przez Niemców przed i w trakcie wojny wyzwalali? Pewnie tych, co to teraz tak kwiczą bo „złe pisowce chcą mierzeję przekopać co spowoduje wymieszanie wody i kwadratowe jajka u kur”. Tak. Tych „wyzwalali” ale za Bugiem.

Nika

Moja babcia, na południu Polski, uciekała przed czerwonoarmistą. Wpadła do małego domku pod cmentarzem, mieszkała tam starsza pani. Pomogła ona mojej babci, wrzuciła do piwnicy (klapa w podłodze), przykryła szmatą, rozłożyła kołowrotek i przędła. Młody Rusek wpadł, przewracał krzesłami, wywalał z szafy ubrania, wkurzony wyszedł i szukał babci w oborze, chlewie, drewutni. Poszedł sobie. Babcia dopiero na drugi dzień od tej babki wyszła.

  Nasz publicysta | Anna Dziadzio

  @Nika: Szanowna Pani, bardzo dziękujemy za podzielenie się z nami rodzinną historią. Czasy były przerażające, ale na szczęście Pani babci udało się uniknąć losu wielu zgwałconych, nierzadko na śmierć, kobiet.

Anonim

W moim rodzinnym domu w / tych strasznych czasach/ też nawiedził bohaterski, ranny w brzuch krasnoarmiejec ,KTÓRY UCIEKŁ z niedaleko znajdującego się szpitala.Mial na sobie tylko pizamę a w jej kieszeni butelkę wódki i domagał się dziewczynek ale maja babcia wyparła się, że tu nie ma żadnych dziewoczek . On jednak się upierał, że są ponieważ sąsiad z naprzeciwka go tu skierował. Ten szmalcownik dobrze wiedział co mówi ponieważ razem z moją mamulą były jeszcze cztery kuzynki /wszystkie młode/, które babcia ukryła je na balkonie zasłaniając drzwi balkonowe firana i kompletem wypoczynkowym. Cwaniaczek wszędzie zaglądał ale tego nie wykrył. Napił się i natańczł i po kilku godzinach stwierdził, że wraca do szpitala. Takim sposobem dziewczyn zostały ocalone. Swoje odchorowały bo działo się to zimą.

Serce mi tylko pęka ,że wile tysiącom kobiet to się nie udało. Pozdrwiam.

  Nasz publicysta | Anna Dziadzio

  Szanowny Anonimie, dziękujemy za podzielenie się tę rodzinną historią. Tym bardziej, że w tym wypadku skończyła się ona pozytywnie. Niestety wiele kobiet nie miało tyle szczęścia po wkroczeniu czerwonoarmistów. Również pozdrawiamy.

Zuzanna

Mój Tata opowiadal mi, że moja Babcia chowala się na spichrzu jak przychodzili … pobili dziadka i po kilku dniach zmarł.

dawaj czasy

Podlasie.
Babcia miała wtedy16 lat. Opowiadała, że po wejściu sowietów większość kobiet chowała się przez tydzień w piwnicach lub innych podobnych miejscach. Wieczorem rodzina przynosiła jedzenie.

Anonim

To postępowanie Rosjan przyszło z Rosji. Obdzieranie martwych z kosztowności napady gwałty wykorzystał,usuwanie…

awa

moja babcia z kolei opowiadała,że z całą rodziną mieli szczeście, bo w ich domu stacjonował jakiś kapitan, pan po 30 i chronił ich, to byli ruscy z syberi, myli się w śniegu przy 40 stopniowym mrozie, bo taki wówczas panował …..

A.Ł.

W mojej rodzinie rodzinie tez jest taka historia. Byłe więźniarki Oświęcimia ułożyły jedną
z nich, że niby zmarła na tyfus, a one się modlą. I to ich tratowało ich to od „wyzwolicieli”.

Prawdziwa historia

same przedruku z nazistowskich gebelsowskich plakatów.Wymyślcie coś swojego antypolscy pogrobocy i miłośnicy Hitlera

polak mały

nie należy być ogrodnikiem i zbytnio przesadzać. A kto wie ilu czerwonych rozstrzelali swoi za gwałty. Nie było żadnego przyzwolenia jak pisze autor który pokazał jakim to jest ogrodnikiem.
[…] Słodko nie było, ale powtarzam. Nie bądźcie ogrodnikami

Komentarz został poddany edycji. Portal historyczny to nie miejsce, by obrażać innych.

lafksjfaldkfj

Jest taki film: Lobotomia o wojnie Rosyjsko – Gruzińskiej… i nic do dodania.

Lech Miłaczewski

Pamiętam tamte czasy. Autorka opisuje jakąś Apokalipsę. Po pierwsze „wyzwalanie” Polski było tak szybkie, że radzieccy żołnierze frontowi nie mieli czasu na zabawy.Na zdobycznych ziemiach niemieckich, Mazurach, Pomorzu, Śląsku, części poznańskiego żołnierze mieli przyzwolenie na gwałty na Niemkach, ale nie odróżniali w takiej np. Bydgoszczy, czy Toruniu Niemek od Polek.
Od żołnierzy frontowych gorsi byli żołnierze jednostek tyłowych, bo mieli więcej czasu. Teoretycznie gwałty i rozboje były karane, ale frontowi bohaterowie wykręcali się od kary. Po zakończeniu wojny żołnierze działali głównie w radzieckiej strefie okupacyjnej Niemiec, ale tamtych Niemek i Niemców nikt nie żałował. Na terenach polskich działało już MO i stało Wojsko Polskie i radzieckim bohaterom trudniej było zaszaleć, chociaż rabunki rowerów i zegarków były nagminne. W książce wyczyny zdobywców zostały dokładniej opisane, w artykule strasznie skondensowane. Ilustracje zostały wzięte chyba z plakatów z 1920 r.; mordy żołdackie były rzeczywiście obrzydliwe ale czapek-budionnówek żołnierze w 1945 r. już nie nosili.

Anonim

Napiszcie prawdę jak polocki gwałcili i mordowali kobiety rosyjskie , Niemki znam przykład jak 10 polskich żołnierzy gwałciło Niemkę a jej synek na to patrzył jak kradli i rabowali a co robili z polkami bandyci z ak i nsz ? nie wiecie jak ci zbrodniarze i ludobójcy gwałcili rabowali i torturowali oraz mordowali co robili polscy żołnierze z arabkami gdy zdrajca sikorski , z andersem wyprowadzili żołnierzy polskich z Rosji do Iranu choć kraj płonął a Polacy ginęli jak muchy z rąk fryców ,Rosjanie ubrali dali chlać i uzbroili a zdrajca sikorski z andersem mieli gdzieś polaków im zależało aby bronić koloni anglików i francuzów do dziś narody arabskie nie lubią gwałcicieli , i złodziej z Polski którzy zamiast bronić ojczyzny to grabili i gwałcili ich dzieci i kobiety , a to samo robili z kobietami z Rosji z Białorusi , Czech gdy napadliśmy na Czechosłowację razem z frycami , o tym też trzeba pisać do czego polocki są zdolne gorszych złodziej gwałcicieli to nie ma chyba że bandyci i zbrodniarze amerykańscy taka jest prawda i nie da się kłamstwem i obłudom tego zmienić , a ty mendo nie zmieniaj historii pisz prawdę gdy by nie bohaterscy żołnierze Rosyjscy których zginęło 600 tys , na ziemi polskiej to by cię na pewno mendo nie było bo frycę planowali wybić polocków i żydów i szkoda że naród rosyjski im w tym przeszkodził teraz był by spokój w Europie i na Bliskim Wschodzie a napisz i pokaż zdjęcia jak frycę ( niemcy ) gwałcili polskie dzieci , kobiety a w ich drogach rodnych tłukli butelki to samo robili ukraińcy na Woli w Warszawie kiedy zbrodniarze z ak wywołali rebelie i wymordowali 100 tys dzieci , kobiet , i mężczyzn i zniszczyli ci zbrodniarze ludobójcy z ak w 90% Warszaw i gdy by nie Rosjanie nie było komu pomuc w jej odbudowie bo panowie prałaci przez wieki przepijali Polskę Polacy nie mieli nawet łopat tylko chochle drewniane i zdychające szkapy które fryce nie zjedli , a Rosjanie dali maszyny budowlane samochody i.t.d a taka menda fałszuje historie bez dowodów ten kto fałszuje historie jest wrogiem narodu polskiego i z wrogami wiadomo co się powinno zrobić !

Anonim

Za pomniała ta osoba dodać jak ci polscy żołnierze z armii andersa gwałcili Włoszki byli okrutni gorsi niż fryce , a teraz polskie psy wojny które na rozkaz okupanta amerykańskiego co robią z kobietami i dziewczynami w Afganistanie jak gwałcą i mordują strzelają do dzieci , zbrodniarze , a co robili w Iraku ile kobiet i dziewczynek zgwałcili napisz palancie który opublikowałeś fałszywą opinie ty Rusynofobie psy wojny na usługach okupanta amerykańskiego wymordowali oficjalnie jak podają media 2 miliony dzieci , kobiet i mężczyzn w Iraku ile osób zgwałcili nikt nie wie , dla czego nie pokarzesz karykatur ukraińców jak gwałcili polskie dzieci i kobiety na Wołyniu a zamordowane niemowlęta kładli na nagim łonie zamordowanej i zgwałconej matki tego na prawdę cię nie stać ? A wiesz jak cierpiały i umierały w męczarniach polskie kobiety i dziewczyny w burdelach przy frontowych ? , jak urodziła dziecko dziecko zostało w bestialski sposób zamordowane i polka też wiesz ofermo ile Polskich kobiet zostało zamordowanych przez gwałcicieli , ukraińskich , niemców , Węgrów , Włochów bo oni walczyli razem z Niemcami a wiesz z kąt były brane dziewczyny i kobiety z polski do tych burdeli były to chłopskie dzieci lub żony które szlachta wskazywała frycom które podpadły panu i należy ich wziąć do tych burdeli a wiesz kto był sadystą i najgorszym zbrodniarzem wobec polskich dziewczyn ukraińcy i fryce , a później Włosi . O tym nie napiszesz jak polki broniły się przed ukrańcami , frycami , czy Węgrami ? nie napiszesz jak KOBIETY I dziewczyny arabskie , włoskie , czeskie broniły się przed gwałcicielami złodziejami z polskiej armii dla czego tego nie napiszesz ? Albo tego że obecnie polskie kurwy stoją przy drogach i nie tylko a zachodniej europie i nie tylko i kto jest ich alfonsami ukraińcy , wiesz że na wyspach brytyjskich polki jako kurwy ze wschodniej europy zajmują 1 miejsce na drugim są kobiety z Albanii a na 3 Wietnamki , a co się tyczy złodziejstwa to armia rosyjska mogła kraść wszy i inne robactwo bo nic nie było oprócz tego robactwa w Polsce szlachta uciekając w asyście esesmanów wszystko zabierała a reszte niszczyła i to co nie przepili w kasynach we Francji , Monako i.t.d gorszych złodziej niż polacy to niema i to jest prawda i żałuje że jestem Polakiem i wywodzę się z narodu który nie ma wdzięczności dla bratniego narodu Rosyjskiego który pomógł nam wybudować tysiące zakładów pracy , miliony mieszkań elektrownie , szpitale tego się nie da opisać bo szlachta zostawiła kurne chaty biedę i ubóstwo a taka menda nie ma wdzięczności i kłamię o żołnierzach rosyjskich tak jak napisał po przednik prawdopodobnie by cię nie było na tym świecie gdy by nie Rosjanie a ty nie masz za to dowodu wdzięczności popaprańcu

salag

Kiedy do miejscowości Sadki (północna Wielkopolska) zbliżali się czerwonoarmiejcy sprytni gospodarze naszykowali dużo bimbru (naprawdę dużo, w bańkach na mleko). Żołnierze weszli , zajęli się bimbrem popili się, postrzelali na wiwat, posnęli gdzie komu wypadło i nazajutrz poszli dalej.

qwerty

A SLD i lewica bronili pomników tej hołoty.

stas

Okropne bezczelne jest to rozpanoszenie się na niemal wszystkich forach internetowych w Polsce skretyniałej gimbazy. Zero wiedzy, zero inteligencji i refleksji, a mimo to wszędzie się pchają. Osobiście odczuwam to jako rodzaj PONIŻENIA. Wracając do artykułu – różnica między okupacją niemiecką i „wyzwoleniem” przez „bratnie” wojska radzieckie polegała między innymi na tym, że zachowanie Rosjan było kompletnie nieprzewidywalne i dlatego często trudniejsze do zniesienia. Nie było żadnych reguł w ich zachowaniu, żadnych schematów. Natomiast w relacjach z Niemcami mniej więcej było wiadomo czego się spodziewać. Można było łatwiej przewidzieć ich zachowania i odpowiednio do tego zareagować. Domyślam się, że gimbaza zacznie wrzeszczeć jakobym w ten sposób rehabilitował Niemców.

Z kolei w kwestii uwagi jednego z gimnazjalnych „znawców” historii, że jakoby Niemcy nie byli faszystami, lecz nazistami. Otóż do lat 80-ych w Polsce i w Rosji Sowieckiej najpopularniejsze było określenie „hitlerowcy”, „gitlerowcy”. W czasie II wojny światowej w propagandzie sowieckiej używano niemal wyłącznie określenia „faszystowski”, „faszystskij”, ewentualnie „hitlerowski”, „gitlerowskij”: Jak wiadomo popularność określenia NAZISTOWSKI jest świeżej daty. Jest to pomysł obecnej RFN w ramach generalnej rewizji historii II wojny światowej i odpowiedzialności Niemiec za ówczesne zbrodnie.

Fin

rozumiem, że autorem jest dziecko poczęte z takiego gwałtu … skoro to wszystko wie!!!

Seipel

Oni jakby mogli dalej, jakby była ku temu okazja, wyrzneli by, zrabowali i ogolocili ze wszystkiego całą Polskę. Rosji się nigdy, przenigdy NIE WIERZY bez względu na to jaka jest, czy Carska, czy Czerwona, czy Chłopska, czy Oligarchiczna…

Gunia

A co sie teraz dzieje w Ukrainie. Powtórka z historii bydlaków rosyjskich.

Ireneusz

Nie rozumiem wypowiedzi niektórych internautów broniących Rosjan – że Polek to Rosjanie nie gwałcili… A żołnierzy AK mordowali? Odpowiedź brzmi – mordowali. To dlaczego Polki mieliby oszczędzać? A teraz fakty – moja babcia żyjąca podczas wojny na terenie obecnej Białorusi (a więc nie na ziemiach odzyskanych gdzie były Niemki) opowiadała wielokrotnie, że przed Niemcami nie uciekali, ale przed Ruskimi uciekały wszystkie do lasu. W ich wiosce Niemcy dawali w kość partyzantom i podejrzanym o pomaganie partyzantom, ale Ruskie gwałcili „co popadło” i losowo pakowali do wagonów bydlęcych i wywozili na Sybir. Tacy to byli oswobodziciele. Wiem, że nie można generalizować, ale jako dziecko wychowane na filmach radzieckich i Czterech Pancernych nie rozumiałem, dlaczego moja babcia lepiej wspominała Niemców niż Rosjan…

Carlos

Niemcy oczywiscie nas bronili przed Rosjanami. 🤣

nasi wyzwoleńcy

Witam co do gwałtów i zabijania kobiet i osób które chciały bronić to jest prawda . Babcia opowiadała tak zwani wyzwoliciele byli gorsi od okupantów . Ponieważ kradli ,zabijali , gwałcili i palili domy gospodarstwa , sama przesiedziała z siostrami pół roku w ziemiance pod oborą . Kilka dziewczyn zostało zgwałcone i po gwałcie zbiorowym zastrzelone .

Znam prawdziwa historię

Wszyscy to wiedzieli, kobiety i dzieci były chowane przed tym dziczem. Teraz było by tak samo

Zdeněk Lauermann

Nejen Polsko, moje babička byla 1945 znasilněna a její dcera, která se z toho narodila, žije dodnes.
Rudí vojáci to měli dokonce prý nakázáno, osadit cizí zem svým semenem.

madame

dziwie sie, ze sa jeszcze Polacy , ktorzy nie znaja polskiej historii, nic nie wiedza o rusyfikacji np podczas rozbiorow, gwaltach na polskich kobietach w czasie i po II wojnie , morderstwach, francuska rezyserka nakrecila film na podstawie faktow o wyprawie rosyjskich bohaterow do zakonu gdzie zgwalcili wszystkie polskie siostry, wiele z nich zaszlo w ciaze itd itp niech niepoinformowani obejrza film albo poczytaja ksiazki lub pogadaja na ten temat z Kaszubkami jakie to dziwne, ze robia dokladnie to samo w Ukrainie. Po faszystach wpadlismy w lapy ruskich a tu sa tacy co pisza o wyzwolicielach noc w Polsce trwala 50 latale dla niektorych bylo cudownie, dla dzieci ubekow i facetow z komitetow???

Zobacz również

Druga wojna światowa

„Generałowie rosyjscy przyszli do żłobu i nie chcą odejść”. Czerwonoarmiści w Wielkopolsce dopuszczali się najgorszego...

Po latach nazistowskiej okupacji Sowieci byli witani jak wyzwoliciele, ale szybko pokazali prawdziwe oblicze. Tak czerwonoarmiści „wyzwalali” Wielkopolskę...

30 kwietnia 2024 | Autorzy: Herbert Gnaś

Zimna wojna

Spacyfikować opornych i rozbić partyzantów. W lipcu 1945 roku Armia Czerwona urządziła obławę śmierci w Augustowie

Tuż po wojnie nowy reżim w Polsce miał problem – partyzantkę, która odrzucała „wsparcie” ZSRR. W lipcu 1945 roku zorganizowano na nią krwawą obławę augustowską.

28 lipca 2023 | Autorzy: Marcin Moneta

Historia najnowsza

Zbyt sławni, żeby można ich było ukarać? Celebryci, którzy uniknęli kary za gwałt

Kiedy jesteś gwiazdorem, one ci na to pozwalają. Czy celebrytom naprawdę wszystko wolno? Poznaj bulwersujące historie "artystów" oskarżanych o najgorsze nadużycia seksualne. I całkowicie bezkarnych.

8 czerwca 2017 | Autorzy: Małgorzata Brzezińska

Zimna wojna

Żałośni najeźdźcy. Jak nasi dziadkowie szydzili z Sowietów „wyzwalających” Polskę?

Uwaga! Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego ogłasza konkurs na najlepszy kawał polityczny. Wyznaczono nagrody: I – pięć lat obozu pracy; II – trzy lata. Przyznanych będzie również...

28 maja 2017 | Autorzy: Dariusz Kaliński

Druga wojna światowa

Nie uwierzysz, że oni to kradli. Najbardziej kuriozalne zachowania Sowietów

Załatwiali się do garnków kuchennych, myli w muszlach klozetowych, a perfumy pili jak najlepszy alkohol. Sowieccy żołnierze po wejściu do naszego kraju szokowali Polaków wyglądem,...

10 maja 2017 | Autorzy: Dariusz Kaliński

Druga wojna światowa

10 faktów o rzekomym wyzwoleniu Polski, które otrzeźwią największych sympatyków komunizmu

Propagandowe filmy, zmanipulowane seriale, książkowe peany. Przez pół wieku władza ludowa robiła wszystko, by zaszczepić w Polakach dozgonną wdzięczność za uwolnienie spod niemieckiej okupacji. Miliony wciąż...

18 kwietnia 2017 | Autorzy: Dariusz Kaliński

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.