Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Ucieczki z ZSRR to nic zaskakującego… ale dlaczego setki osób uciekały DO Związku Radzieckiego?!

To, że zdarzały się jednostki szukające szczęścia w ZSRR, jest w głównej mierze zasługą świetnie działającej radzieckiej propagandy (źródło: domena publiczna).

To, że zdarzały się jednostki szukające szczęścia w ZSRR, jest w głównej mierze zasługą świetnie działającej radzieckiej propagandy (źródło: domena publiczna).

W czasach zimnej wojny normą były masowe ucieczki mieszkańców bloku wschodniego do krajów kapitalistycznych. Zabiedzeni desperaci potwierdzali przewagę zachodu nad wschodem. Ale zdarzali się też tacy, którzy porzucali kapitalistyczny raj dla ojczyzny światowego proletariatu. Co nimi kierowało?

W Związku Radzieckim, jak głosi propagandowa pieśń, człowiek rzekomo „wolno oddychał”. Wbrew tym słowom, mieszkańcy bloku wschodniego masowo wybierali… inny rodzaj oddechu. Statystyki migracji „z” i „do” nie pozostawiają w tej kwestii żadnych wątpliwości. Na opuszczenie komunistycznego raju decydowały się setki tysięcy. Przybywały do niego pojedyncze jednostki.

Co mogło kierować tymi, którzy wbrew powszechnym ruchom migracyjnym wybierali ucieczkę pod prąd? Jedną z możliwych odpowiedzi sugeruje fińska powieściopisarka, Katja Kettu, w książce pod tytułem „Ćma”:

Podobno tam, za granicą (w Związku Radzieckim – przyp. aut.), wyśmiewano substytut kawy, a biodra kobiet otulały wałeczki tłuszczu, bułki pieczono z jedwabistej pszenicy, a kołchozowa krowa z pełnymi wymionami ryczała: Przyjdź i wydój mnie! Ktoś uciekł bojerem do Ruskich i od razu mianowano go komisarzem na terenie Murmańska.

Radziecka propaganda dbała o to, by przedstawiać Związek Radziecki jako kraj mlekiem i miodem płynący. Kto uwierzył w to na tyle, by się tam przenieść? Ilustracja przedstawia fragment plakatu pierwszomajowego z 1920 roku (źródło: domena publiczna).

Radziecka propaganda dbała o to, by przedstawiać Związek Radziecki jako kraj mlekiem i miodem płynący. Kto uwierzył w to na tyle, by się tam przenieść? Ilustracja przedstawia fragment plakatu pierwszomajowego z 1920 roku (źródło: domena publiczna).

Ziemia obiecana zdekonspirowanych szpiegów

Na niemal wszystkie ucieczki z krajów kapitalistycznych do Związku Radzieckiego wpływ miała mrówcza, wieloletnia praca niezwykle skutecznego sowieckiego wywiadu. Uciekali bowiem głównie… zdekonspirowani szpiedzy.

Przymiotniki „mrówcza” i „wieloletnia” zostały tu użyte nieprzypadkowo. Bardzo często inwigilowano i infiltrowano stowarzyszenia lewicowe pojawiające się na uniwersytetach. Środowiska studentów elitarnych uczelni były z punktu widzenia Związku Radzieckiego najbardziej obiecujące.  Wiadomo było bowiem, że ich przedstawiciele pełnić będą w przyszłości odpowiedzialne funkcje w administracji państwowej.

Przykładem sukcesu sowieckiego wywiadu jest kariera jednego z najsłynniejszych szpiegów wszech czasów – Kima Philby’ego. Zaprzyjaźnił się on z komunizmem jeszcze w okresie studiów na uniwersytecie w Cambridge. Ukrywał jednak swoje sympatie i przed długi czas budował, między innymi jako korespondent dziennika „Times”, legendę żarliwego antykomunisty. Był w tym tak przekonujący, że w czasie drugiej wojny światowej został zatrudniony przez brytyjski wywiad. Dzięki temu mógł służyć Związkowi Radzieckiemu jako podwójny agent.

Artykuł powstał między innymi w oparciu o książkę Katji Kettu "Ćma", która ukazała się właśnie nakładem wydawnictwa Świat Książki.

Artykuł powstał między innymi w oparciu o książkę Katji Kettu „Ćma”, która ukazała się właśnie nakładem wydawnictwa Świat Książki.

Do jego całkowitej dekonspiracji doszło dopiero w 1963 roku. Philby pracował wówczas w placówce brytyjskiego wywiadu w stolicy Libanu. Musiał szybko salwować się ucieczką. Zdołał, przy pomocy agentów KGB, zbiec z Bejrutu na pokładzie okrętu pod sowiecką banderą. I tak przybył do swojej nowej ojczyzny – Związku Radzieckiego. W Odessie, gdzie zszedł na ląd, przyjęto go z honorami godnymi bohatera narodowego.

Wieloletni podwójny agent nie był jedynym szpiegiem zwerbowanym w Cambridge. Sowieckiemu wywiadowi udało się zdobyć tam aż pięciu współpracowników (tak zwana „piątka z Cambridge”). Dwóch z nich, Donald MacLean i Guy Burgess, znalazło się w ZSRR na wiele lat przed Philby’m. Z obawy przed dekonspiracją szukali tam schronienia już w 1951 roku. Cała trójka resztę życia spędziła w Moskwie, do końca wierząc w ideały komunizmu.

Czy wiesz, że ...

...Aleksander Kwaśniewski, zwiedzając destylarnię w Erewaniu, dał się namówić na wystąpienie w roli... odważnika. A że wyglądał akurat wyjątkowo dobrze, okazało się, że zanim udało się go zrównoważyć, na szali trzeba było położyć dobre sześć kartonów dwudziestoletniego koniaku.

...liczba tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa była najwyższa w ostatniej dekadzie istnienia PRL i mogła sięgnąć nawet 100 tysięcy?

...zdobywanie środków umożliwiających funkcjonowanie czeczeńskiego batalionu Dudajewa na Ukrainie polegało na… napadaniu na nielegalne kasyna w Kijowie? Przebrani w mundury bojownicy wpadali do środka, patroszyli kasy i automaty do gry.

Komentarze (12)

 1. Jarek Odpowiedz

  Jeśli agent nazywał się Phil Kimby, to dlaczego na sowieckim znaczku pocztowym jest napisane „КИМ ФИЛБИ” czyli „KIM FIŁBI”?

  • Nasz publicysta |Anna Winkler Odpowiedz

   Faktycznie w podpisie pod obrazkiem wkradł się błąd… Poprawiamy i dziękujemy za zwrócenie uwagi! :)

 2. クリストファー Odpowiedz

  Należało wspomnieć o masach imigrantów po wojnie w Hiszpanii, dzięki tym ludziom z wielu krajów wywiad radziecki cywilny jak i wojskowy zyskiwał oryginalne dokumenty i z nimi mogli wysyłać do krajów „zachodnich” odpowiednio przygotowanych agentów, ci co byli ideologicznie nie pewni gineli a w ich miejsce podstawiano wyszkolonego agenta. Nawet po wielu latach po Drugiej Wojnie KGB czy GRU mogło część dzieci imigrantów, z odpowiednio podrobionymi dokumentami po szkoleniu wysyłać do szpiegowania w Hiszpanii czy Włoszech.
  W ten sposób nie dochodziło do sytuacji jak w starym kawale:
  „W czasie zimnej wojny amerykanie wyszkolili szpiega i zrzucili go na Syberii. Szpieg trafił do chaty tubylca, który zaproponował mu nocleg. Na drugi dzień tubylec mówi:
  – Nu, ty gawarisz kak ryski, ty pijesz kak ruski, ty tancujesz kak ruskij, nu ale ty nie nasz !
  – Paczemu ty tak dumajesz ? – pyta zdziwiony Amerykanin.
  – A potomu, szto u nas cziornych niet !”

  • Nasz publicysta |Anna Winkler Odpowiedz

   To faktycznie bardzo ciekawy wątek – może należałoby poświęcić mu osobny artykuł?

 3. szarycz Odpowiedz

  Na początku lat 70-tych pewien polski marynarz poprosił o azyl w Leningradzie. Niestety, jego prośba nie została uwzględniona i nieszczęśnika przetransportowano do Polski w kaftanie…

 4. maciejmakro Odpowiedz

  Mnie zdumiewa co innego – zidiocenie osób które nadal wyznają „lewicowy system wartości” pomimo tego że już znamy ogrom zbrodniczości, głupoty, niechlujstwa i marnotrawstwa jaki jest jego immanentnym elementem!

  • Taz Odpowiedz

   Tak się może wypowiedzieć tylko solidny ignorant, który nie rozumie niuansu między socjaledemokracją a komunistami. Sprzedam Ci taki hint. Lenin i Stalin też zamykali „lewaków”. Lewakiem jest każdy przyzwoity człowiek o wrażliwości minimum bardziej złożonej od goryla. Najbogatsze cywilizowane kraje świata to kraje o lewicowej konstrukcji społeczno-ekonomicznej. Pojedź do Skandynawii na dłużej niż dobę i potem sobie pitol coś o zbrodniczych lewicowych ideach. Zatrważające ilu niedouczonych kretynów nosi nasza polska ziemia…

   • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

    Szanowny Tazie, dość oryginalna definicja lewaka. Ale trzeba przyznać, że mimo tego, iż dał się Pan odrobinę ponieść emocjom, dobitnie wyjaśnił Pan poprzedniemu komentatorowi, że socjaldemokrata i komunista to jednak nie to samo, a lewicowy światopogląd to nie synonim głupoty. Zatem pozdrawiamy serdecznie, ale na przyszłość prosimy jednak mimo wszystko nie obrażać innych Czytelników, nawet w sposób pośredni jak zrobił to Pan w ostatnim zdaniu. Zachowujemy dojrzałość względem tych, którzy jej nie znają.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.