Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

John F. Kennedy (1917-1963)

John F. Kennedy (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna John F. Kennedy (fot. domena publiczna)

John F. Kennedy (1917-1963) – zwany JFK, amerykański prezydent. John Fitzgerald Kennedy urodził się w 1917 roku w Brooklynie, w dobrze sytuowanej rodzinie o irlandzkich korzeniach. Miał ośmioro rodzeństwa. Chodził do najlepszych szkół prywatnych, a później uczył się w London School of Economics oraz na Harvardzie.

Studia ukończył w 1940 roku. W 1941 roku wstąpił do marynarki wojennej i wyruszył walczyć na froncie II wojny światowej (pływał kutrami torpedowymi na Pacyfiku). W 1943 roku wrócił do Ameryki, a dwa lata później został zdemobilizowany. W roku 1946 rozpoczął karierę polityczną. W 1952 roku został po raz pierwszy senatorem. Osiem lat później wystartował w wyborach prezydenckich, które wygrał. Dwa lata po objęciu urzędu podpisał ustawę zakazującą dyskryminacji rasowej.

Za jego prezydentury miała miejsce nieudana inwazja w Zatoce Świń. Oskarżano go o zaburzanie równowagi na Bliskim Wschodzie, po tym jak sprzedał Izraelowi rakiety i zdecydował o przeszkoleniu jego żołnierzy. W czasie kryzysu kubańskiego 1962 roku sprzeciwił się inwazji na Kubę i użyciu broni jądrowej, tym samym wygrywając w wojnie nerwów z Nikitą Chruszczowem. Chcąc zapewnić sobie reelekcję w 1964 roku, zaczął podróż przedwyborczą po Ameryce. 21 listopada 1963 roku w Dallas został zastrzelony przez zamachowca.

Dowiedz się więcej o Johnie F. Kennedym:

Kuter PT na plakacie propagandowym (domena publiczna).

Druga wojna światowa | 13.05.2015 | Autor:

John F. Kennedy mógł zginąć 20 lat wcześniej. Ocalił go orzech kokosa

W czasie wojny na Pacyfiku John F. Kennedy walczył jako kapitan kutra torpedowego. Staranowany przez japoński niszczyciel, otarł się o śmierć w morskich falach… i zapewnił sobie dobry start w karierze politycznej. Jej zwieńczeniem stała się prezydentura USA.

Ciekawe materiały o Johnie F. Kennedym z portalu TwojaHistoria.pl:

John F. Kennedy w czasie kampanii prezydenckiej.

news | 28.04.2017 | Autor:

Dziennik Johna F. Kennedy’ego sprzedany za ponad 700 tysięcy dolarów

W domu aukcyjnym RR Auction za 718 500 dolarów sprzedano dziennik prowadzony przez Kennedy’ego, gdy ten tuż po wojnie był korespondentem prasowym w Europie.

Książki o Johnie F. Kennedymi: