Ciekawostki Historyczne

John F. Kennedy (1917-1963)

John F. Kennedy (fot. domena publiczna)fot.domena publiczna

John F. Kennedy (fot. domena publiczna)

John F. Kennedy (1917-1963) – zwany JFK, amerykański prezydent. John Fitzgerald Kennedy urodził się w 1917 roku w Brooklynie, w dobrze sytuowanej rodzinie o irlandzkich korzeniach. Miał ośmioro rodzeństwa. Chodził do najlepszych szkół prywatnych, a później uczył się w London School of Economics oraz na Harvardzie.

Studia ukończył w 1940 roku. W 1941 roku wstąpił do marynarki wojennej i wyruszył walczyć na froncie II wojny światowej (pływał kutrami torpedowymi na Pacyfiku). W 1943 roku wrócił do Ameryki, a dwa lata później został zdemobilizowany. W roku 1946 rozpoczął karierę polityczną. W 1952 roku został po raz pierwszy senatorem. Osiem lat później wystartował w wyborach prezydenckich, które wygrał. Dwa lata po objęciu urzędu podpisał ustawę zakazującą dyskryminacji rasowej.

Za jego prezydentury miała miejsce nieudana inwazja w Zatoce Świń. Oskarżano go o zaburzanie równowagi na Bliskim Wschodzie, po tym jak sprzedał Izraelowi rakiety i zdecydował o przeszkoleniu jego żołnierzy. W czasie kryzysu kubańskiego 1962 roku sprzeciwił się inwazji na Kubę i użyciu broni jądrowej, tym samym wygrywając w wojnie nerwów z Nikitą Chruszczowem. Chcąc zapewnić sobie reelekcję w 1964 roku, zaczął podróż przedwyborczą po Ameryce. 21 listopada 1963 roku w Dallas został zastrzelony przez zamachowca.

Dowiedz się więcej o Johnie F. Kennedym:

Zimna wojna

Dzień, w którym zastrzelono Kennedy’ego. Jeden z najbardziej szokujących momentów w…

22 listopada 1963 roku. Kolejny pracowity dzień kampanii wyborczej dla JFK. Jak się okaże – ostatni. Od zamachu, który…

19 listopada 2023 | Autorzy: Herbert Gnaś

Druga wojna światowa

John F. Kennedy mógł zginąć 20 lat wcześniej. Ocalił go orzech…

W czasie wojny na Pacyfiku John F. Kennedy walczył jako kapitan kutra torpedowego. Staranowany przez japoński niszczyciel, otarł się…

13 maja 2015 | Autorzy: Roman Sidorski

Ciekawe materiały o Johnie F. Kennedym z portalu TwojaHistoria.pl:

Zimna wojna

Dziennik Johna F. Kennedy’ego sprzedany za ponad 700 tysięcy dolarów

W domu aukcyjnym RR Auction za 718 500 dolarów sprzedano dziennik prowadzony przez Kennedy’ego, gdy ten tuż po wojnie…

28 kwietnia 2017 | Autorzy: Rafał Kuzak

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.